Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
środa, 22 maja 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 r., godz. 14:36 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 44.267 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
NUMER BIEŻĄCY 15 (1202) Z DNIA 20.05.2024
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 33 (1112) z dnia 20.11.2021
Najciekawsze rozstrzygnięcia MF, ZUS i resortu pracy w 2021 r.
Dodatek nr 33
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 33
z dnia 20.11.2021
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PODATEK VAT
1.
Pakiet VAT e-commerce - objaśnienia podatkowe Min. Fin.
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) zamieszczono objaśnienia podatkowe z dnia 1 września 2021 r. w zakresie tzw. pakietu VAT e-commerce. W objaśnieniach tych przeanalizowano (...)
str. 3
1.1.
Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO)
Definicja WSTO W wyniku nowelizacji ustawy o VAT uchylono obowiązujące do 30 czerwca 2021 r. regulacje dotyczące sprzedaży wysyłkowej z/na terytorium kraju i wprowadzono wewnątrzwspólnotową (...)
str. 3
1.2.
Sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI)
Definicja SOTI Sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI) to dostawa towarów, które są wysyłane lub transportowane przez dostawcę lub na jego rzecz, w tym wtedy, (...)
str. 5
1.3.
Rola operatorów interfejsów elektronicznych w zakresie VAT od 1 lipca 2021 r.
Nowa rola interfejsów Znacząca część sprzedaży towarów do konsumentów w UE, zarówno w ramach obrotu pomiędzy państwami członkowskimi, jak i w odniesieniu do towarów sprowadzanych (...)
str. 6
1.4.
Szczególna procedura OSS
Do 30 czerwca 2021 r. funkcjonował tzw. mały punkt kompleksowej obsługi (Mini One Stop Shop - MOSS). MOSS to system elektroniczny, który umożliwiał zadeklarowanie i (...)
str. 7
1.5.
Procedura importu IOSS
Od 1 lipca 2021 r. podatek z tytułu importu towarów kupionych przez internet jest płatny od wszystkich towarów importowanych do UE, niezależnie od ich wartości. (...)
str. 10
1.6.
Procedura szczególna USZ
Jeżeli nie jest stosowana procedura importu (np. dostawca nie zdecydował się na korzystanie z IOSS), wówczas dostępny jest drugi mechanizm uproszczenia dla importu towarów, czyli (...)
str. 15
2.
Wynajem mieszkania udostępnionego pracownikowi - jednak z VAT
Wynajem nieruchomości mieszkalnej przez czynnego podatnika VAT na rzecz podmiotu gospodarczego (innego niż społeczna agencja najmu), który podnajmuje ją innym podmiotom lub udostępnia własnym pracownikom (...)
str. 16
3.
Objaśnienia podatkowe dotyczące kas rejestrujących
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) zamieszczono objaśnienia podatkowe z 12 sierpnia 2021 r. w sprawie ulgi na zakup kas rejestrujących mających postać oprogramowania i (...)
str. 18
3.1.
Ulga na zakup kas wirtualnych
Kasa wirtualna to kasa fiskalna w postaci aplikacji, instalowana na tablecie, smartfonie lub laptopie. Kasą jest zatem oprogramowanie, a nie urządzenie, na którym jest ona (...)
str. 18
3.2.
Zasady ewidencjonowania sprzedaży, gdy płatność następuje za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK na rachunek podatnika
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnicy: 1) wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, (...)
str. 19
4.
Nowe zasady wypełniania JPK_VAT od 1 lipca 2021 r. - komunikat Min. Fin.
Od 1 lipca 2021 r. wprowadzono zmiany w zakresie szczegółowego zakresu danych zawartych w JPK_VAT (patrz: rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia (...)
str. 20
5.
Oznaczanie w JPK_VAT transakcji dokonywanych między podmiotami powiązanymi w gminach
W stanie prawnym obowiązującym do 30 czerwca 2021 r. w JPK_VAT trzeba było stosować oznaczenie "TP", w przypadku istnienia między nabywcą a dokonującym dostawy towarów (...)
str. 21
II.
PODATEK DOCHODOWY
1.
Interpretacje ogólne dotyczące ulgi mieszkaniowej
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o PDOF, źródłem przychodów w PIT jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz (...)
str. 22
1.1.
Katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe doprecyzowany
Wydatki poniesione na zakup i montaż: kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki - w zabudowie lub wolnostojących, (...)
str. 22
1.2.
Do końca 2018 r. wpłaty z umowy deweloperskiej uprawniały do ulgi mieszkaniowej
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2018 r. prawo do zwolnienia z PIT w ramach tzw. ulgi mieszkaniowej nie było uwarunkowane obowiązkiem definitywnego nabycia własności (...)
str. 25
2.
Odszkodowanie za szkody w środku trwałym a prawo do zwolnienia od podatku
Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 29b ustawy o PDOF oraz art. 17 ust. 1 pkt 54a ustawy o PDOP przewidują zwolnienie dla kwot odszkodowań (...)
str. 26
3.
Limit 100.000 zł w ryczałcie odrębny dla najmu prywatnego i firmowego
Ryczałt ewidencjonowany jest dość popularną formą opodatkowania przychodów. Podatnicy często stosują ją w stosunku do przychodów z tzw. najmu prywatnego. Od 1 stycznia 2021 r., (...)
str. 27
4.
Ulga abolicyjna - objaśnienia podatkowe Ministra Finansów
W dniu 10 sierpnia 2021 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące ulgi abolicyjnej. Objaśnienia te zamieszczone są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, dalej: MF (...)
str. 28
5.
Ulga termomodernizacyjna
5.1.
Prawo do ulgi termomodernizacyjnej, gdy instalacja fotowoltaiczna służy nie tylko budynkowi
W ramach ulgi termomodernizacyjnej podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na (...)
str. 29
5.2.
Ulga termomodernizacyjna, gdy wydatki poniesiono przed nabyciem budynku
Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i (...)
str. 30
III.
SKŁADKI ZUS, ŚWIADCZENIA CHOROBOWE, PRAWO PRACY I PPK
1.
Składki na FP i FS od dodatkowego wynagrodzenia wypłaconego po ustaniu zatrudnienia
Składki na Fundusz Pracy (FP) ustala się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania jej rocznego ograniczenia), wynoszących w (...)
str. 31
2.
Zasiłek chorobowy przy pracy zdalnej w czasie kwarantanny
Pracownikowi poddanemu obowiązkowej kwarantannie, który za zgodą pracodawcy w tym czasie wykonuje pracę zdalnie, nie przysługują świadczenia chorobowe, w tym także za sobotę i niedzielę, (...)
str. 33
3.
Dni wolne na szczepienia przeciwko COVID-19
Udział w szczepieniu jest jedną z okoliczności uprawniających pracownika do skorzystania ze zwolnienia od pracy. Jak wynika z § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki (...)
str. 34
4.
Krajowe odcinki zagranicznej podróży służbowej rozliczane osobno
W przypadku zagranicznej podróży służbowej w zdecydowanej większości jest ona poprzedzona i zakończona przejazdem na terenie kraju. Zgodnie z § 21 rozporządzenia Ministra Pracy i (...)
str. 34
5.
Skutki nieudzielenia pracownikowi 14-dniowego urlopu
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. W myśl art. 162 K.p., urlop może (...)
str. 36
6.
Przejęcie zakładu pracy a bieg limitów zatrudnienia
Zatrudnienie na podstawie umowy lub umów o pracę na czas określony nie może przekroczyć limitów zatrudnienia terminowego, o których mowa w art. 25 1 Kodeksu (...)
str. 36
7.
Choroba pracownika - ojca dziecka nie przerywa urlopu ojcowskiego
Jednym z uprawnień pracowniczych z tytułu rodzicielstwa jest prawo pracownika - ojca dziecka do urlopu ojcowskiego. Zgodnie z art. 182 3 § 1 K.p., może (...)
str. 37
8.
Podział części akt osobowych na podczęści
Obowiązkiem pracodawcy na etapie przyjmowania pracownika do pracy jest założenie, a następnie prowadzenie akt osobowych i innej dokumentacji pracowniczej (art. 94 pkt 9a Kodeksu pracy). (...)
str. 38
9.
Deklaracja o niedokonywaniu wpłat do PPK przy ponownym zatrudnieniu
Jak stanowi art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1342), dalej: (...)
str. 39
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

 • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
 • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
 • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
 • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
 • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
 • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

  Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

 • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

  Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

 • Dobrowolna zgoda.

  Aby móc realizować cele:
  - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
  - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.