Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 1 lipca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 1.07.2025 r., godz. 14:49 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 39.003 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 13 (637) Z DNIA 01.07.2025
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 13 (637) z dnia 01.07.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Zbliża się termin przekazania sprawozdania finansowego za 2024 r. do odpowiednich organów

Do 15 lipca 2025 r. należy złożyć sprawozdanie za 2024 r. w KRS Na podstawie art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości, złożenie rocznego sprawozdania (...)
str. 4
2.

Do 15 lipca 2025 r. należy zamieścić na stronie internetowej sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju

Na podstawie art. 69 ust. 5 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki, o której mowa w art. 63r ust. 1 oraz art. 63x ust. 1 ww. (...)
str. 7
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Przejęcie obsługi księgowej jednostki w przypadku nierzetelności ksiąg rachunkowych

W praktyce zdarzają się przypadki, gdy nowo zaangażowane do obsługi księgowej jednostki biuro rachunkowe lub "etatowy" księgowy zastaje księgi, których prowadzenie ma kontynuować, w stanie (...)
str. 8
1.

Rozpoznanie stanu ksiąg, których prowadzenie ma być kontynuowane

Pierwsza i zasadnicza sprawa to oczywiście rozmowa księgowego z kierownikiem jednostki, której księgi zamierza prowadzić. Jeszcze przed przeglądem zastanych ksiąg celowe jest zadanie pytania o (...)
str. 8
2.

Kwestia odpowiedzialności za księgi rachunkowe

Za księgi odpowiada kierownik jednostki oraz osoba, której powierzono ich prowadzenie. W przypadku podjęcia się prowadzenia ksiąg, odpowiedzialność księgowego obejmuje okres od tego momentu. Nie (...)
str. 9
3.

Metodyka "wyprowadzenia" ksiąg rachunkowych

Zestawienie obrotów i sald sporządzone w rozwinięciu do analityk powinno pokazywać stan poszczególnych grup aktywów, zobowiązań i kapitałów. Rozwinięcia na poszczególne identyfikowalne tytuły aktywów i (...)
str. 9
II.

Zatwierdzenie sprawozdania i podział zysku w spółce z o.o.

Do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz otrzymania pozytywnej opinii biegłego w przypadku gdy sprawozdanie podlegało badaniu, nie jest możliwe dokonanie podziału zysku lub pokrycia straty. (...)
str. 11
1.

Uchwała wspólników o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego

Jesteśmy spółką z o.o. Zamierzamy przedłożyć sprawozdanie finansowe za 2024 r. do zatwierdzenia wspólnikom spółki. W jaki sposób sporządzić uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania? Czy wymagane (...)
str. 12
2.

Przeznaczenie zysku na wypłatę dywidendy oraz utworzenie kapitału zapasowego

Jesteśmy spółką z o.o., która powstała 1 stycznia 2024 r. Sporządziliśmy sprawozdanie finansowe za 2024 r. W dniu 30 czerwca 2025 r. sprawozdanie zostało zatwierdzone (...)
str. 13
3.

Zaliczkowe wypłaty na poczet dywidendy w trakcie roku obrotowego i ich ewidencja księgowa

Spółka z o.o. w 2024 r. wypracowała zysk. W bieżącym roku również notuje zyski. Czy w trakcie roku można dokonać zaliczkowych wypłat na poczet przewidywanej (...)
str. 16
4.

Uwzględnienie wypłaconych zaliczek na dywidendę przy podziale zysku za dany rok obrotowy

Spółka z o.o. w trakcie 2024 r. wypłacała zaliczki na dywidendę. W czerwcu 2025 r. po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2024 r. wykazała zysk. Wspólnicy (...)
str. 18
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

1.

Terminy wejścia w życie obowiązków związanych z przesyłaniem ksiąg w formie elektronicznej

Jesteśmy podatnikiem CIT - spółką z o.o. prowadzącą księgi rachunkowe. Czy wszyscy podatnicy CIT są zobowiązani wysyłać księgi rachunkowe za 2025 r. do urzędu skarbowego? (...)
str. 20
2.

Dostosowanie kont rozrachunków z odbiorcami i dostawcami do potrzeb oznaczania odpowiednim znacznikiem

W związku z wprowadzaniem znaczników kont dla potrzeb JPK_KR_PD mamy problem z kontem 200, które w naszej jednostce służy do rozrachunków z odbiorcami i dostawcami, (...)
str. 22
3.

Oznaczenie kontrahenta dla celów JPK, jeśli na fakturze zakupu widnieją inne dane wystawcy i sprzedawcy

Spółka zakupuje usługi i często na fakturach widnieje inny wystawca i inny sprzedawca. Zapłata za fakturę jest dokonywana na konto wystawcy. Czy dla celów JPK_KR_PD (...)
str. 25
4.

Oznakowanie konta rachunku bankowego w przypadku korzystania z kredytu w rachunku bieżącym

Jesteśmy miejskim przedsiębiorstwem wodociągów i kanalizacji spółką z o.o. Na potrzeby JPK_KR_PD, do konta 13-0 "Rachunek bieżący" należy przyporządkować znacznik BABIII1c1_SPKR. Co w sytuacji gdy (...)
str. 26
5.

Stosowanie znaczników przez spółkę sporządzającą sprawozdanie zgodnie z MSR

Jesteśmy dużą spółką. Stosujemy ustawę o rachunkowości, ale jednocześnie korzystamy z możliwości z niej wynikającej i sporządzamy sprawozdania finansowe zgodnie z MSR/MSSF, tak jak nasza (...)
str. 27
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Zakładanie i likwidacja lokaty overnight

Na bieżącym rachunku bankowym naszej firmy zakładamy lokaty nocne (overnight). Czy zwrot lokaty (na konto wraca kwota lokaty z odsetkami) należy zaksięgować na konto lokat (...)
str. 28
1.

Zasady ujęcia lokat w księgach rachunkowych

Lokata nocna, zwana również overnight, to jedna z form krótkoterminowego lokowania wolnych środków pieniężnych. Zgodnie z umową zawartą z bankiem zakładana jest ona na zakończenie (...)
str. 29
2.

Uproszczenie możliwe do zastosowania przy ewidencji lokat overnight

Ze względu na krótki okres trwania lokaty nocnej jednostki mogą stosować uproszczenie polegające na niedokonywaniu żadnych zapisów w związku z zakładaniem tych lokat. Wówczas ujęciu (...)
str. 30
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Sprzedaż środków trwałych, których zakup został sfinansowany z ZFŚS

Spółka z o.o. obecnie nie jest zobowiązana do tworzenia ZFŚS. W okresie, kiedy spółka tworzyła ZFŚS, zakupiła ze środków funduszu środki trwałe, które teraz planuje (...)
str. 31
2.

Odpisy amortyzacyjne środków trwałych otrzymanych aportem

Do spółki z o.o. w maju 2025 r. przystąpił nowy wspólnik i nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego. Wspólnik (osoba fizyczna) wniósł do spółki samochód. Czy od (...)
str. 32
3.

Koszt uzyskania pozwoleń na budowę budynku biurowego, stanowiącego środek trwały jednostki

Jednostka rozpoczęła budowę budynku biurowego, który będzie jej środkiem trwałym. Poniosła w związku z tym wydatki na uzyskanie zezwoleń na budowę. W jaki sposób ująć (...)
str. 34
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

V.

Koszty wynagrodzeń dotyczące budowy środka trwałego

Spółka buduje zakład produkcyjny. Budowa prowadzona jest przez zewnętrzną firmę budowlaną. Generalnie koszty działu inwestycji obciążają koszty ogólnozakładowe i po rozliczeniu nie wchodzą w wartość (...)
str. 36
1.

Zasady ustalania kosztu wytworzenia środka trwałego w budowie

Ustawa o rachunkowości definiuje środki trwałe w budowie jako zaliczone do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka (...)
str. 36
2.

Ujęcie kosztów wynagrodzeń związanych z budową bezpośrednio z dokumentów źródłowych na koncie 08

W księgach rachunkowych wydatki ponoszone na wytworzenie środka trwałego w okresie jego budowy ujmuje się na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Następnie po zakończeniu (...)
str. 37
3.

Rozliczenie kosztów wynagrodzeń związanych z budową, ujętych w dacie poniesienia na kontach zespołu 4 i 5

Koszty wynagrodzeń pracowników wyznaczonych do obsługi procesu budowy środków trwałych wraz z narzutami mogą być także księgowane w momencie poniesienia na konta kosztów rodzajowych oraz (...)
str. 39
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Klasyfikacja opłat za pobyt w mieszkaniu treningowym i wspomaganym - odpowiedź Min. Fin. na pytanie naszego Wydawnictwa

W związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez naszych Czytelników zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak zgodnie z rozporządzeniem Ministra (...)
str. 42
2.

Zaliczenie dodatku mieszkaniowego na poczet należności za zajmowany lokal mieszkalny

Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym, który zajmuje się zasobami komunalnymi. Na jakim koncie księgowym zaewidencjonować dodatek mieszkaniowy przyznany jednemu z naszych lokatorów? Dodatek wpływa na rachunek (...)
str. 44
3.

Zakup paliwa do pojazdów w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej

Jesteśmy jednostką organizacyjną Straży Granicznej. W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ujmować wydatki na zakup paliwa do naszych pojazdów? Wydatek na zakup paliwa do pojazdów Straży (...)
str. 44
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VI.

Obowiązki sprawozdawcze spółki z o.o. w likwidacji w świetle KSR nr 14

Zasady likwidacji spółki z o.o. określają przepisy Kodeksu spółek handlowych. Według art. 274 K.s.h., otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki (...)
str. 45
1.

Konsekwencje utraty zdolności do kontynuowania działalności

Jedną z nadrzędnych zasad rachunkowości jest zasada kontynuacji działalności, zawarta w art. 5 ust. 2 ustawy o rachunkowości. W świetle tego przepisu, przy stosowaniu przyjętych (...)
str. 45
2.

Zamykanie i otwieranie ksiąg oraz sporządzanie sprawozdań finansowych spółki w likwidacji

KSR nr 14 definiuje likwidację jako postępowanie prowadzone zgodnie z właściwymi przepisami o funkcjonowaniu danego typu jednostki (np. w przypadku spółek handlowych - zgodnie z (...)
str. 47
3.

Dodatkowe elementy sprawozdania spółki z o.o. w likwidacji, niebędącej jednostką mikro i małą

W pkt 6.14 KSR nr 14 stwierdza się, że sprawozdanie finansowe jednostki niekontynuującej działalności co do zasady nie obejmuje zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym, (...)
str. 49
4.

Zestawienie obowiązków sprawozdawczych spółki z o.o. w procesie likwidacji

Obowiązki sprawozdawcze dotyczące spółki z o.o. od momentu przyjęcia przez nią założenia o braku kontynuowania działalności do zakończenia procesu likwidacji przedstawiamy na kolejnej stronie, w (...)
str. 50
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Na jakie konto kosztów odnieść wydatki poniesione na zakup wody mineralnej dla pracowników?

W okresie letnim zapewniamy naszym pracownikom wodę mineralną do picia. Czy taki wydatek odnieść na konto "Pozostałe koszty rodzajowe", czy może ująć na koncie "Ubezpieczenia (...)
str. 52
2.

W którym momencie ująć w księgach przychód ze sprzedaży towarów przez internet?

Jesteśmy nową jednostką zajmującą się sprzedażą towarów przez internet. Czy przychód bilansowy powinniśmy ujmować w księgach rachunkowych w dacie wydania towarów? Jak postąpić w sytuacji, (...)
str. 53
3.

Czy w związku z zakupem praw autorskich do filmu reklamowego powstanie wartość niematerialna i prawna?

Zleciliśmy firmie zewnętrznej wykonanie filmu reklamowego. Prawa autorskie do tego filmu zostaną na nas przeniesione, a okres ich użytkowania jest dłuższy niż 12 miesięcy. Czy (...)
str. 54
4.

Jak zaksięgować wypłatę zysku wspólnikom spółki komandytowej?

Jesteśmy spółką komandytową. Za 2024 r. wypracowaliśmy zysk. Jakich księgowań powinniśmy dokonać, jeśli zysk netto przeznaczymy na wypłatę wspólnikom? Kiedy możemy dokonać podziału wyniku finansowego? (...)
str. 54
VIII.

Z listów Czytelników

1.

Zwrot towaru niepełnowartościowego do sprzedawcy w związku z odstąpieniem od umowy w ramach reklamacji

W lutym 2025 r. zakupiliśmy towar od nowego dostawcy i przyjęliśmy go do magazynu. W marcu towar okazał się niepełnowartościowy, więc zwróciliśmy go sprzedawcy. Reklamacja (...)
str. 55
2.

Możliwe przyczyny niezgodności zmiany stanu produktów ze zmianą sald kont zespołu 6

Jesteśmy firmą produkcyjną. Koszty podstawowej działalności operacyjnej ewidencjonujemy na kontach zespołu 4 i 5, a rachunek zysków i strat sporządzamy w wariancie porównawczym. Nasze sprawozdanie (...)
str. 57
3.

Ujęcie w kosztach wydatków poniesionych na dojazdy członków na posiedzenia rady nadzorczej

Jesteśmy spółką z o.o. Czy prawidłowe jest ujmowanie kosztów dojazdów członków rady nadzorczej na posiedzenia rady w pozostałych kosztach operacyjnych? Czy błędem jest niezaksięgowanie ich (...)
str. 58
4.

Wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego w spółce opodatkowanej estońskim CIT

Jesteśmy spółką z o.o. opodatkowaną estońskim CIT. Planujemy wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego. Będzie on amortyzowany i wykorzystywany do celów mieszanych przez członka zarządu. (...)
str. 59
5.

Energia elektryczna wytworzona z farmy fotowoltaicznej i zużyta na potrzebny własne jednostki

Wytwarzamy energię elektryczną z farmy fotowoltaicznej i zużywamy w całości na potrzebny własne. Nie magazynujemy jej ani nie oddajemy do sieci. Ewidencję kosztów podstawowej działalności (...)
str. 61
6.

Ustalenie daty operacji gospodarczej oraz daty zapisu księgowego w przypadku zakupu usług najmu

Otrzymujemy faktury zakupu za wynajem pomieszczeń wystawione w dwojaki sposób. Pierwszy polega na tym, że data wystawienia faktury jest tożsama z datą sprzedaży (wykonania) usługi (...)
str. 62
7.

Konsekwencje niezatwierdzenia w terminie rocznego sprawozdania finansowego fundacji rodzinnej

Jesteśmy fundacją rodzinną. Prowadzimy księgi rachunkowe i sporządzamy sprawozdanie finansowe zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości. Z przyczyn losowych nie zostanie zwołane (...)
str. 64
8.

Wydatki na wykonanie strony internetowej, domenę i hosting w kosztach firmy

Ponieśliśmy koszt wykonania strony internetowej przez firmę zewnętrzną. Dodatkowo uiściliśmy z góry opłatę za zakup domeny oraz hostingu na okres 12 miesięcy. Jak zaksięgować takie (...)
str. 65

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.