Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 2 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 2.04.2025 r., godz. 13:10 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 67.201 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 7 (631) Z DNIA 01.04.2025
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 7 (631) z dnia 01.04.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdań skonsolidowanych

W Dzienniku Ustaw z 6 marca 2025 r. pod poz. 275 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 lutego 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 4
2.

Termin złożenia sprawozdania finansowego za 2024 r. do PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na stronie internetowej www.pfron.org.pl w zakładce Aktualności zamieścił komunikat z 7 marca 2025 r., dotyczący sposobu i terminu składania (...)
str. 5
3.

Wyjaśnienia Min. Fin. na temat stosowania znowelizowanych przepisów ustawy o rachunkowości

Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.gov.pl/web/finanse w zakładce Co robimy/Rachunkowość/Pytania i odpowiedzi/Rachunkowość finansowa zamieściło wyjaśnienia w formie pytań i odpowiedzi, dotyczące stosowania znowelizowanych przepisów ustawy (...)
str. 5
4.

Uproszczenia w sprawozdawczości finansowej spółdzielni mieszkaniowych według wyjaśnień Min. Fin.

Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.gov.pl/web/finanse w zakładce Co robimy/Rachunkowość/Pytania i odpowiedzi/Rachunkowość finansowa zamieściło wyjaśnienie dotyczące możliwości sporządzania uproszczonych sprawozdań finansowych przez spółdzielnię mieszkaniową spełniającą (...)
str. 9
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Sporządzanie rachunku przepływów pieniężnych - proponowane podejście praktyczne

Rachunek przepływów pieniężnych jest z technicznego punktu widzenia dość trudnym elementem sprawozdawczym. Wymagana jest bowiem jego wewnętrzna spójność, a także spójność z innymi elementami sprawozdawczymi, (...)
str. 9
1.

Technika sporządzania rachunku przepływów pieniężnych według metody pośredniej

Technika sporządzania rachunku przepływów pieniężnych według metody pośredniej przedstawiona poniżej opiera się na właściwości bilansu, polegającej na tym, że zmiana środków pieniężnych jest sumą zmian (...)
str. 10
2.

Tworzenie prowizorium rachunku przepływów pieniężnych

W kroku pierwszym w segmencie A "Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej" do odpowiednich pozycji korekt wprowadzamy z właściwymi znakami "plus" albo "minus" (a właściwie (...)
str. 10
3.

Jak uniknąć błędów - procedury sprawdzające

Algebraiczna zgodność rachunku przepływów pieniężnych nie oznacza jeszcze, że został on sporządzony poprawnie i że jest wolny od istotnych zniekształceń. Dlatego ważne jest, aby sprawozdanie (...)
str. 16
4.

Wnioski z analizy rachunku przepływów pieniężnych

Poprawnie sporządzony rachunek przepływów pieniężnych dostarcza szczegółowych informacji o tym, jakie w okresie były źródła pozyskiwania środków pieniężnych przez jednostkę, a jakie kierunki ich wydatkowania. (...)
str. 17
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

II.

Środki otrzymane na działalność prewencyjną

Spółka podpisała z ubezpieczycielem umowę prewencyjną na kwotę 20.000 zł. Środki otrzymane od ubezpieczyciela przeznaczyła na działalność prewencyjną (zakup określonej usługi). W świetle ustawy o (...)
str. 17
1.

Działania finansowane ze środków funduszu prewencyjnego utworzonego przez ubezpieczyciela

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji - na podstawie art. 278 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. (...)
str. 17
2.

VAT od środków pieniężnych otrzymanych z funduszu prewencyjnego

W omawianym przypadku spółka świadczy na rzecz ubezpieczyciela odpłatną usługę w postaci działalności prewencyjnej. Usługa ta, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy (...)
str. 18
3.

CIT od kwoty otrzymanej od ubezpieczyciela z tytułu umowy prewencyjnej

Uwzględniając aktualne stanowisko organów podatkowych, jeśli dla celów VAT dofinansowanie otrzymane od ubezpieczyciela w ramach umowy prewencyjnej podlega opodatkowaniu jako wynagrodzenie za świadczenie usługi, to (...)
str. 19
4.

Ujęcie w księgach rachunkowych środków otrzymanych na działalność prewencyjną

W świetle przepisów art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy o rachunkowości, przez przychody i zyski rozumie się uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, (...)
str. 20
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

III.

Korekta wysokości zobowiązania podatkowego za lata ubiegłe po sporządzeniu sprawozdania

Spółka z o.o. nieprawidłowo ustaliła przychód podatkowy w latach 2021-2022. W związku z tym w marcu 2025 r. sporządziła korekty CIT-8 za te lata oraz (...)
str. 22
1.

Bilansowe zasady korygowania błędów popełnionych w poprzednich latach obrotowych

W świetle przepisów bilansowych skutki błędów popełnionych w poprzednich latach obrotowych, które zostały wykryte po sporządzeniu sprawozdania finansowego za ten rok, należy ująć w księgach (...)
str. 23
2.

Ujęcie w księgach skutków korekty błędów z lat ubiegłych w zależności od ich istotności

Do ewidencji podatku dochodowego, do uiszczenia którego zobowiązana jest jednostka zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, służy konto 87 "Podatek dochodowy (...)
str. 24
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Kontynuacja przez małą spółkę z o.o. uproszczeń w amortyzacji niskocennych środków trwałych

Jesteśmy spółką z o.o. będącą jednostką małą. Do tej pory korzystaliśmy z uproszczenia polegającego na tym, że środki trwałe o wartości do 10 tys. zł (...)
str. 27
1.1.

Przepis szczególny umożliwiający dokonywanie amortyzacji bilansowej według zasad podatkowych

Ustawą z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (...)
str. 27
1.2.

Możliwość stosowania uproszczeń w amortyzacji na podstawie ogólnych przepisów prawa bilansowego

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej (...)
str. 28
1.3.

Zapisy w polityce rachunkowości dotyczące niskocennych środków trwałych

Sposób postępowania ze środkami trwałymi o niskiej jednostkowej wartości początkowej szczegółowo objaśnia Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR nr 11). W świetle pkt (...)
str. 29
2.

Stawka amortyzacji ulepszenia środka trwałego w leasingu operacyjnym

Spółka z o.o. poniosła nakłady na ulepszenie samochodu ciężarowego używanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego (bilansowo i podatkowo). Do jakiej grupy KŚT zalicza się takie (...)
str. 30
3.

Tablica reklamowa zamontowana na budynku stanowiącym środek trwały jednostki

Zakupiliśmy tablicę reklamową (wraz z usługą montażu), która zostanie zamontowana na budynku będącym naszym środkiem trwałym. W każdej chwili można ją zdemontować. Czy taka tablica (...)
str. 31
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

IV.

Zakupy towarów, materiałów i usług obcych na potrzeby prowadzonej działalności

W księgach rachunkowych zakupy towarów, materiałów i usług (a także środków trwałych) na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej można ujmować za pomocą konta 30 "Rozliczenie zakupu". (...)
str. 32
1.

Księgowe rozliczenie nabycia towarów i materiałów

Co do zasady, zakup materiałów i towarów ujmuje się w księgach rachunkowych jako dwie odrębne operacje gospodarcze. Pierwszą z nich jest zakup na podstawie otrzymanej (...)
str. 33
2.

Rozliczenie zakupu usług obcych

Z reguły wartość usługi dokumentowana jest fakturą oraz dodatkowymi dokumentami świadczącymi o jej wykonaniu. Rozliczenie zakupu usługi polega na porównaniu zakresu rzeczywiście zrealizowanych i przyjętych (...)
str. 35
3.

Zakupy związane z nabyciem środków trwałych

W sytuacji gdy środek trwały przed przyjęciem do użytkowania wymaga poniesienia określonych nakładów, w tym m.in. w celu jego naprawy, wymiany części czy przeprowadzenia odpowiednich (...)
str. 36
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Zasądzone na rzecz pacjenta odszkodowanie z tytułu błędu w sztuce lekarskiej

Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Na początku bieżącego roku wypłaciliśmy pacjentowi kwotę zasądzoną wyrokiem sądu z tytułu błędu w sztuce lekarskiej. Na kwotę tę (...)
str. 38
2.

Składniki majątku otrzymane od podmiotu tworzącego SP ZOZ

Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Na podstawie umowy użyczenia w 2016 r. otrzymaliśmy od podmiotu tworzącego sprzęt elektroniczny, który używaliśmy przez ponad 6 lat. (...)
str. 39
3.

Rozliczenie energii elektrycznej przy zastosowaniu metody net-billingu w jednostce budżetowej

Państwowa jednostka budżetowa otrzymała fakturę od zakładu energetycznego, dotyczącą rozliczenia energii elektrycznej z fotowoltaiki na zasadach net-billingu. Faktura zawiera kwotę netto, VAT oraz kwotę brutto, (...)
str. 41
3.1.

Rozliczanie nadwyżek energii wyprodukowanej przez prosumentów

Zgodnie z art. 2 pkt 27a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2024 r. poz. 1361 ze (...)
str. 41
3.2.

Zasady ujmowania kosztów i przychodów dotyczących przekazanej i pobranej energii w modelu net-billing

Co do zasady, koszty i przychody powstające w związku z wytwarzaniem energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne podlegają rozliczeniu dla celów bilansowych na zasadach dotyczących własnej (...)
str. 42
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

V.

Praktyczne zastosowanie Krajowych Standardów Rachunkowości

1.

Ujęcie w księgach inwestora skutków niekorzystnego wyroku sądowego o zapłatę za dodatkowe roboty budowlane

Otrzymaliśmy niekorzystny wyrok sądowy, z którego wynika, że powinniśmy zapłacić firmie zewnętrznej za dodatkowe roboty budowlane wykonane w trakcie przebudowy budynku. Będziemy składać apelację od (...)
str. 43
1.1.
Analiza umowy zawartej między inwestorem i wykonawcą
Przepisy art. 3 pkt 6, 7 i 7a ustawy dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.) (...)
str. 43
1.2.
Przebudowa budynku jako ulepszenie środka trwałego w świetle ustawy o rachunkowości i KSR nr 11
Z punktu widzenia przepisów o rachunkowości wszelkie nakłady poniesione na przebudowę budynku - mające charakter ulepszenia - powodujące zwiększenie jego wartości ujmuje się na koncie (...)
str. 45
1.3.
Zasadność utworzenia przez inwestora zobowiązania warunkowego lub rezerwy według KSR nr 6
W odniesieniu do kwestii dotyczącej rozważenia zasadności utworzenia przez inwestora zobowiązania warunkowego lub rezerwy należy dokonać analizy postanowień art. 3 ust. 1 pkt 28 (definicja (...)
str. 46
2.

Rozwiązanie utworzonej w roku ubiegłym rezerwy na estoński CIT w związku z aktualizacją KSR nr 2

W 2023 r. w księgach rachunkowych naszej spółki z o.o. utworzyliśmy rezerwę na podatek dochodowy obliczony od wypracowanego zysku w pierwszym roku opodatkowania ryczałtem od (...)
str. 48
3.

Rozpoczęcie działalności deweloperskiej i wybór właściwego rachunku kosztów według KSR nr 8

Jesteśmy nowo powstałą spółką z o.o. i podatnikiem VAT. Będziemy zajmować się budową domów i mieszkań na sprzedaż. Zatrudniamy tylko trzech pracowników, więc większość robót (...)
str. 50
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VI.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

W którym roku zaksięgować opłatę za korzystanie ze środowiska?

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nasza spółka zobowiązana jest do uiszczenia opłaty środowiskowej za 2024 r. Opłatę uregulowaliśmy na początku marca 2025 r. Do (...)
str. 53
2.

Jak ująć w księgach podatek od nieruchomości dotyczący budynku nieprzyjętego jeszcze do używania?

Spółka zakupiła budynek, który przed przyjęciem do używania wymaga zmian - adaptacji. Nakłady poniesione na budynek ujęto w księgach rachunkowych na koncie "Środki trwałe w (...)
str. 54
3.

Czy stowarzyszenie sporządza sprawozdanie z działalności?

Stowarzyszenie sporządza sprawozdanie finansowe według załącznika nr 6 do ustawy o rachunkowości. Czy jesteśmy zobowiązani do sporządzania sprawozdania z działalności? Nie prowadzimy działalności gospodarczej. Stowarzyszenia (...)
str. 55
4.

W której pozycji bilansu prezentuje się wypłacone w ciągu roku zaliczki na dywidendę?

Wspólnicy spółki z o.o. w trakcie 2024 r. otrzymali zaliczki na poczet zysku za 2025 r. W której pozycji bilansu wykazuje się saldo Wn konta (...)
str. 55
VII.

Z listów Czytelników

1.

Obowiązek złożenia do KRS sprawozdania finansowego spółki jawnej, której wspólnikami są osoby fizyczne

Spółka jawna prowadzi księgi rachunkowe i jest wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS. Z podatku dochodowego rozliczają się wspólnicy (osoby fizyczne). Czy spółka jest zobowiązana złożyć (...)
str. 56
2.

Prezentacja w rachunku zysków i strat kosztów związanych ze świadczeniami pracowniczymi

W której pozycji rachunku zysków i strat wykazać saldo konta kosztów, dotyczące świadczeń na rzecz pracowników, tj. zakupu szkoleń, badań, artykułów spożywczych, czy bhp? Jeśli (...)
str. 57
3.

Przekazanie sprawozdania finansowego osoby fizycznej do odpowiedniego organu

Jestem osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Roczne zeznanie podatkowe PIT-36 za 2024 r. złożę do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2025 r. Czy sprawozdanie (...)
str. 58
4.

Elementy sprawozdania finansowego spółki z o.o. spełniającej definicję jednostki małej

Spółka z o.o. spełnia warunki określone w ustawie o rachunkowości dla jednostki małej, jednak sporządza roczne sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o (...)
str. 59
5.

Skutki przedawnienia należności objętej w latach ubiegłych ulgą na złe długi dla celów VAT

W związku z nieuregulowaną należnością od kontrahenta w 2021 r. skorzystaliśmy z ulgi na złe długi w VAT należnym. Kwota VAT widnieje w księgach po (...)
str. 60
6.

Dopłata do oprocentowania kredytu w rachunku bieżącym

Spółka w 2020 r. zawarła umowę kredytu w rachunku bieżącym w celu finansowania bieżącej działalności. Kredyt był objęty gwarancją spłaty kredytu udzieloną przez BGK. W (...)
str. 61
7.

Wyksięgowanie odroczonego podatku, w przypadku rezygnacji z jego ustalania od 2025 r.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o rachunkowości jesteśmy jednostką małą. Do tej pory tworzyliśmy aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku. Jednak począwszy od 2025 (...)
str. 63
8.

Prezentacja w bilansie świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów

W listopadzie 2024 r. nasza spółka z o.o. zakupiła na giełdzie towarowej świadectwa efektywności energetycznej (tzw. białe certyfikaty). W czerwcu 2025 r. zostaną one przedłożone (...)
str. 64
9.

Otrzymane z ZUS świadczenie na dziecko w księgach niepublicznej placówki oświatowej

Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą przedszkole niepubliczne. Na konto przedszkola otrzymujemy z ZUS świadczenie na dziecko w kwocie 1.500 zł, które następnie zwracane jest rodzicom. (...)
str. 65
10.

Faktura zakupu otrzymana od grupy VAT i dostosowanie ewidencji rozrachunków do potrzeb jej ujęcia

Otrzymaliśmy fakturę zakupu od grupy VAT. Jak ująć w księgach rachunkowych taką fakturę? Czy należy prowadzić rozrachunki z grupą, czy z poszczególnymi członkami grupy? W (...)
str. 66
11.

Przejęcie wierzytelności z tytułu pożyczki i objęcie dodatkowych udziałów w spółce powiązanej

Spółka A i B są jednostkami powiązanymi. Spółka A posiada udziały w spółce B. We wrześniu spółka C udzieliła pożyczki spółce B, po czym dokonała (...)
str. 68

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.