Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 5 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 4.12.2024 r., godz. 12:00 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.976 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 23 (623) z dnia 01.12.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Opis zmian wprowadzonych w strukturach logicznych niektórych sprawozdań finansowych

Ministerstwo Finansów na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/kas/struktury-e-sprawozdan 6 listopada 2024 r. opublikowało nowe struktury logiczne w wersji v1-3 dla sprawozdań finansowych sporządzanych według załączników nr 1 (...)
str. 4
2.

Wątpliwości dotyczące raportowania ksiąg rachunkowych w strukturach JPK_KR_PD i JPK_ST_KR

Od początku roku obrotowego 2025 pierwsza grupa podatników będzie zobligowana do prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych oraz do przesyłania ich do naczelnika urzędu (...)
str. 6
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

1.

Kategorie cen stosowanych do wyceny aktywów trwałych

Dla Prenumeratorów GOFIN  Więcej o sporządzaniu sprawozdania finansowego w zakładce Bilans 2024 w serwisie www.gofin.pl » W celu zaprezentowania aktywów i pasywów w bilansie (...)
str. 9
1.1.
Zestawienie cen stosowanych do wyceny aktywów trwałych
Aktywa to, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości, kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku (...)
str. 10
1.2.
Ogólne informacje na temat kategorii cen stosowanych do wyceny składników aktywów trwałych
Kategorie cen, które stosuje się do wyceny poszczególnych składników aktywów trwałych wynikają z art. 28 ustawy o rachunkowości. Dla niektórych składników aktywów trwałych jednostka może (...)
str. 11
1.3.
Ustalanie wartości bilansowej składników aktywów trwałych
Rozdział 4 ustawy o rachunkowości "Wycena aktywów i pasywów oraz ustalenie wyniku finansowego" prezentuje sposoby wyceny aktywów i pasywów, której należy dokonać nie rzadziej niż (...)
str. 13
2.

Rozstrzygnięcie wątpliwości dotyczących inwentaryzacji należności metodą potwierdzenia sald

Inwentaryzację należności przeprowadza się drogą uzyskania od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości wykazanego w księgach rachunkowych jednostki stanu tych aktywów oraz wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic, czyli (...)
str. 17
3.

Skład komisji inwentaryzacyjnej oraz jej obowiązki

Według ustawy o rachunkowości odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury ponosi kierownik jednostki. Jaka jest więc rola komisji inwentaryzacyjnej i kto może być (...)
str. 19
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

1.

Korekta podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym

Wierzyciel korzysta dla celów podatku dochodowego z tzw. ulgi na złe długi na zasadach określonych w: art. 18f ust. 1 pkt 1 i ust. 2 (...)
str. 21
2.

Warunki zastosowania ulgi na złe długi w podatku dochodowym przez wierzyciela

W świetle art. 18f ust. 9 updop oraz art. 26i ust. 9 updof, możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania lub zwiększenia straty podatkowej dotyczy wyłącznie wierzytelności wynikających (...)
str. 22
3.

Korekta VAT należnego w ramach ulgi na złe długi

Zagadnienie ulgi na złe długi z tytułu VAT u wierzyciela reguluje art. 89a ustawy o VAT. Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z (...)
str. 23
4.

Ujęcie ulgi na złe długi w księgach rachunkowych wierzyciela

Korekty dotyczące złego długu dokonywane dla celów podatku dochodowego nie są uwzględniane przez wierzycieli w księgach rachunkowych. Zmniejszenie podstawy opodatkowania lub zwiększenie straty podatkowej o (...)
str. 24
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

1.

Uproszczenie polegające na wycenie zapasu produktów według skorygowanej ceny sprzedaży netto

Jednostka mała prowadząca działalność produkcyjną ujmuje koszty działalności operacyjnej wyłącznie na kontach według rodzajów, bez podziału na koszty wytworzenia, sprzedaży i ogólnego zarządu. Produkty gotowe (...)
str. 25
2.

Rozliczenie odchyleń od cen ewidencyjnych przypadających na wyroby sprzedane i pozostałe w magazynie

Spółka z o.o. w 2024 r. rozpoczęła produkcję wyrobów gotowych. Z polityki rachunkowości wynika, iż ewidencję wyrobów gotowych prowadzi w stałych cenach ewidencyjnych, rozliczając na (...)
str. 28
IV.

Zmiana metody wyceny nieruchomości inwestycyjnych

Od 2021 r. spółka z o.o. posiada nieruchomość zaliczoną do inwestycji (grunt, budynek mieszkalny). Zgodnie z polityką rachunkowości spółki, do wyceny tej nieruchomości przyjęto zasady (...)
str. 31
1.

Alternatywne metody wyceny nieruchomości zaliczanych do inwestycji

Ustawa o rachunkowości dopuszcza dwie alternatywne metody wyceny nieruchomości zaliczanych do inwestycji, a mianowicie: 1) według tych samych zasad, jakie stosuje się do środków trwałych (...)
str. 31
2.

Konsekwencje zmiany zasad (polityki) rachunkowości

Jeśli kierownik jednostki podejmie decyzję o zmianie dotychczasowej metody wyceny, np. z wyceny nieruchomości inwestycyjnych według zasad stosowanych do środków trwałych przejdzie na wycenę według (...)
str. 32
3.

Ujęcie w księgach rachunkowych skutków zmiany przyjętych zasad wyceny

Przykład I. Założenia: Kierownik jednostki podjął w grudniu 2024 r., ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r., decyzję o zmianie polityki rachunkowości, polegającej na zmianie (...)
str. 33
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Okres amortyzacji licencji bezterminowej zakwalifikowanej do wartości niematerialnych i prawnych

Zakupiliśmy bezterminowe licencje bazy danych dla 25 użytkowników wraz z ich instalacją za kwotę ponad 20.000 zł. W księgach rachunkowych powyższy wydatek ujęliśmy jako wartość (...)
str. 35
2.

Dokonanie odpisu aktualizującego wartość środka trwałego w związku z jego czasowym wycofaniem z używania

W trakcie inwentaryzacji środków trwałych okazało się, że niektóre z nich nie są obecnie używane. Być może za jakiś czas środki te znów będą przydatne. (...)
str. 37
3.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej w związku z prowadzoną inwestycją

Spółka z o.o. "Alfa" posiada grunt, który oddała spółce z o.o. "Beta" na podstawie porozumienia dotyczącego prawa do dysponowania gruntem. Na gruncie tym spółka "Beta" (...)
str. 39
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

V.

Bieżąca wycena rozchodu rzeczowych aktywów obrotowych w wartościach rzeczywistych

Jeśli jednostka stosuje do ewidencji towarów, materiałów lub wyrobów gotowych rzeczywiste ceny nabycia lub koszt wytworzenia, to może napotkać trudności przy wycenie rozchodu tych zapasów. (...)
str. 41
1.

Metody wyceny rozchodu rzeczowych aktywów obrotowych wycenianych w cenach rzeczywistych

Rzeczowe składniki aktywów obrotowych w okresie sprawozdawczym podlegają - zgodnie z ich przeznaczeniem - zużyciu, sprzedaży lub likwidacji. Na dzień rozchodu należy ustalić ich wartość. (...)
str. 41
2.

Wycena rozchodu towarów według metody cen przeciętnych

W przypadku stosowania metody cen przeciętnych, nazywanej inaczej metodą średniej ważonej, jednostkową średnioważoną cenę lub średnioważony koszt wytworzenia zapasu oblicza się po każdym przychodzie i (...)
str. 42
3.

Rozchód materiałów wyceniony według metody FIFO

Metoda FIFO (pierwsze przyszło - pierwsze wyszło) opiera się na umownym założeniu, że zapasy są wydawane zgodnie z kolejnością przyjęcia. Dostawy, które najwcześniej przyjęto do (...)
str. 43
4.

Wycena rozchodu towarów przy zastosowaniu metody LIFO

W metodzie LIFO (ostatnie weszło - pierwsze wyszło) rozchód wycenia się kolejno po cenach tych składników, które jednostka zakupiła najpóźniej. To znaczy, że wycena rozpoczyna (...)
str. 45
5.

Ograniczone zastosowanie metody rozchodu według szczegółowej identyfikacji cen

Metodę wyceny rozchodu w drodze szczegółowej identyfikacji cen stosuje się w przypadku, gdy zapasy są przeznaczone do ściśle określonych przedsięwzięć, gdzie konkretna partia zapasów posiada (...)
str. 46
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Rezerwy w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w jednostkach i zakładach budżetowych

Czy jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe mają obowiązek dokonywania rezerw w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów? Jak powinna przebiegać ich ewidencja w świetle rozporządzenia (...)
str. 47
2.

Przechowywanie sprawozdań budżetowych sporządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego

Przez jaki okres należy przechowywać sprawozdania budżetowe (np. Rb-27S, Rb-28S, czy Rb-NDS) sporządzane przez jednostki samorządu terytorialnego? Sprawozdania budżetowe sporządzane przez jednostki samorządu terytorialnego wskazane (...)
str. 50
3.

Odsetki należne podatnikowi z tytułu nieterminowego zwrotu nadpłaty podatku

Jako organ podatkowy zobowiązani jesteśmy wypłacić podatnikowi oprocentowanie za nieterminowy zwrot nadpłaty podatku od nieruchomości. Jak w księgach rachunkowych urzędu gminy ująć odsetki należne podatnikowi (...)
str. 51
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VI.

Wartość firmy w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym - część I

Dla Prenumeratorów GOFIN f Międzynarodowe Standardy Rachunkowości dostępne w serwisie www.przepisy.gofin.pl » Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony wartości firmy, w którym krok po kroku przedstawimy (...)
str. 52
1.

Czym jest wartość firmy? - regulacje ustawy o rachunkowości na tle innej literatury

Wartości firmy w polskim prawie bilansowym na przestrzeni lat Wartość firmy należy do jednej z najbardziej kontrowersyjnych kategorii w rachunkowości. Spędza sen z oczu teoretykom, (...)
str. 52
2.

Czynniki wpływające na wartość firmy z transakcji nabycia innej jednostki lub jej zorganizowanej części

W art. 33 ust. 4 ustawy o rachunkowości wskazuje się, że "wartość firmy stanowi różnicę między ceną nabycia określonej jednostki lub zorganizowanej jej części a (...)
str. 55
3.

Identyfikacja jednostki nabywanej, przejmowanej lub zorganizowanej jej części

Jednostka nabyta (lub jej zorganizowana część) w rozumieniu art. 33 ust. 4 ustawy o rachunkowości to ta, której zasoby i procesy (przedsiębiorstwo w rozumieniu art. (...)
str. 56
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Czy sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający likwidację można sporządzić z zastosowaniem uproszczeń?

Wspólnicy naszej spółki z o.o. podjęli uchwałę o likwidacji spółki. Dotychczas korzystaliśmy z uproszczeń i roczne sprawozdania sporządzaliśmy jako jednostka mikro. Czy sprawozdanie finansowe na (...)
str. 58
2.

Jak zaksięgować operację sprzedaży samochodu ciężarowego wykupionego z leasingu?

Korzystaliśmy z samochodu ciężarowego w leasingu, który zakwalifikowany był dla celów rachunkowości do leasingu operacyjnego. Obecnie wykupiliśmy samochód na własność. Zamierzamy go sprzedać. Czy powinniśmy (...)
str. 59
3.

Czy bilans otwarcia likwidacji spółki z o.o. składa się do KRS?

Jesteśmy spółką z o.o. Będziemy rozpoczynać proces likwidacji naszej spółki. Czy bilans otwarcia likwidacji, o którym mowa w Kodeksie spółek handlowych, należy zatwierdzić i złożyć (...)
str. 60
4.

W jakiej pozycji bilansu zaprezentować środki pozostałe na rachunku bankowym ZFŚS?

Sporządzamy sprawozdanie finansowe według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości. Od początku 2024 r. prowadzimy ZFŚS. W jakiej pozycji bilansu należy wykazywać środki pieniężne (...)
str. 60
VIII.

Z listów Czytelników

1.

Ewidencja korekty VAT naliczonego w związku ze sprzedażą nieruchomości w okresie korekty

Sprzedaliśmy nieruchomość stanowiącą nasz środek trwały. Przy sprzedaży tej nieruchomości mogliśmy skorzystać ze zwolnienia z VAT, jednocześnie zobowiązani byliśmy do korekty VAT, gdyż odliczyliśmy VAT (...)
str. 61
2.

Zakup artykułów spożywczych na spotkanie z przedstawicielami spółki matki

Jesteśmy spółką z o.o. Zakupiliśmy artykuły spożywcze przeznaczone na spotkanie z przedstawicielami spółki matki, na którym omówione zostaną plany i strategie działania na 2025 r. (...)
str. 61
3.

Wpływ salda konta odchyleń od cen ewidencyjnych na prezentację towarów bilansie

Bieżąca ewidencja towarów w naszej firmie prowadzona jest w stałych cenach ewidencyjnych. Odchylenia od cen ewidencyjnych księgujemy na koncie 34-2 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów". (...)
str. 63
4.

Prezentacja w sprawozdaniu spółki z o.o. transakcji z fundacjami rodzinnymi, będącymi jej udziałowcami

Udziałowcami spółki z o.o. są dwie fundacje rodzinne. Jedna fundacja posiada 40,01% udziałów, a druga 59,99% udziałów. Czy transakcje pomiędzy spółką z o.o. a fundacjami (...)
str. 64
5.

Księgowe ujęcie wynagrodzenia płatnika składek z tytułu wykonywania zadań w zakresie ubezpieczeń społecznych

Jesteśmy spółką zatrudniającą 40 pracowników, która zobowiązana jest do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Na podstawie przepisów o ubezpieczeniach społecznych należy nam się wynagrodzenie z (...)
str. 65
6.

Księgowanie sprzedaży waluty firmie prowadzącej działalność kantorową

Posiadamy rachunek bankowy w euro, na którym znajdują się środki pieniężne. Postanowiliśmy dokonać sprzedaży waluty obcej. Kupującym była firma "X", która prowadzi działalność kantorową. Jak (...)
str. 66
7.

Sprawozdanie finansowe spółki sporządzone na dzień poprzedzający postawienie jej w stan upadłości

Spółka z o.o., której upadłość została ogłoszona 30 października 2024 r., sporządza sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający dzień ogłoszenia upadłości, tj. 29 października 2024 r. (...)
str. 68
8.

Obowiązki sprawozdawcze fundacji rodzinnych

Czy fundacja rodzinna ma obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób (...)
str. 69

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.