Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 24 stycznia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 r., godz. 13:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.209 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 2 (626) Z DNIA 20.01.2025
SPIS TREŚCI NUMERU 1 (625) z dnia 01.01.2025

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 1 (625) z dnia 01.01.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Zmiany w przepisach prawa mające wpływ na rachunkowość jednostki w 2025 r.

Weszły w życie zmienione przepisy ustawy o rachunkowości związane z wdrożeniem dyrektywy delegowanej i dyrektywy CSRD W Dzienniku Ustaw z 17 grudnia 2024 r. opublikowano (...)
str. 4
2.

Ważne terminy bilansowe w styczniu 2025 r.

Od tego dnia jednostki osób fizycznych, których przychody wyniosły co najmniej 10.711.500 zł, są zobowiązane prowadzić księgi rachunkowe Ustawą nowelizującą z 6 grudnia 2024 r. (...)
str. 6
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2024 r.

1.

Kategorie cen stosowanych do wyceny pasywów na dzień bilansowy

W celu zaprezentowania aktywów i pasywów w bilansie należy dokonać ich wyceny na dzień bilansowy w oparciu o art. 28 ust. 1 ustawy o rachunkowości. (...)
str. 7
1.1.
Definicja i podział pasywów w bilansie sporządzanym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości
Pasywa to źródła finansowania (pochodzenia) aktywów. Dzieli się je na dwie główne grupy - kapitał (fundusz) własny, który stanowi własne źródło finansowania aktywów oraz kapitał (...)
str. 7
1.2.
Zestawienie cen stosowanych do wyceny pasywów
` Definicje cen stosowanych również do wyceny pasywów w ZMR nr 23 i nr 24 z 2024 r. na str. 9 Składniki pasywów wycenia się (...)
str. 8
1.3.
Ustalanie wartości bilansowej składników pasywów
Rozdział 4 ustawy o rachunkowości "Wycena aktywów i pasywów oraz ustalenie wyniku finansowego" prezentuje sposoby wyceny pasywów, której należy dokonać nie rzadziej niż na dzień (...)
str. 9
2.

Prezentacja w bilansie kwoty wpłaconej tytułem gwarancji wykonania umowy oraz usunięcia ewentualnych wad

Podpisaliśmy umowę, w ramach której zobowiązaliśmy się do wpłaty określonej kwoty na rachunek bankowy kontrahenta (inwestora) jako zabezpieczenie dobrego wykonania umowy oraz usunięcia ewentualnych wad. (...)
str. 13
3.

Informacje dotyczące nabycia udziałów własnych w sprawozdaniu jednostki mikro

Spółka z o.o. będąca jednostką mikro, co roku sporządza wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym sprawozdanie z działalności zarządu zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy (...)
str. 14
1.

Zmiany związane z wdrożeniem dyrektywy delegowanej oraz dyrektywy CSRD

ZMIANA USTAWY O RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Ustaw z 17 grudnia 2024 r. opublikowano ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, (...)
str. 15
2.

Zmiany wynikające z ustawy wprowadzającej globalny podatek minimalny

ZMIANA USTAWY O RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Ustaw z 19 listopada 2024 r. pod poz. 1685 opublikowano ustawę z dnia 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu (...)
str. 20
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

III.

Hipotetyczne odsetki od podwyższonego kapitału i dopłat wspólników

Walne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w czerwcu 2024 r. przeznaczyło zysk za 2023 r. na kapitał zapasowy. Ponadto w związku z planowaną inwestycją uchwałą (...)
str. 22
1.

Ustalenie kwoty hipotetycznych odsetek możliwych do zaliczenia do kosztów podatkowych

Zagadnienie hipotetycznych odsetek ustalanych na potrzeby podatku dochodowego normuje art. 15cb updop. Na podstawie tego przepisu, w spółce za koszt uzyskania przychodów uznaje się również (...)
str. 23
2.

Objęcie hipotetycznych odsetek ewidencją pozabilansową

Dla celów bilansowych hipotetyczne odsetki od zysku przekazanego na kapitał zapasowy lub rezerwowy albo od wniesionych dopłat nie spełniają definicji kosztu, określonej w art. 3 (...)
str. 25
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Zapewnienie pracownikom obowiązkowych posiłków profilaktycznych

W okresie zimowym (za który uważa się okres od 1 listopada do 31 marca) pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłki pracownikom wykonującym prace związane z wysiłkiem (...)
str. 26
1.

Podstawa prawna przekazania pracownikom posiłków profilaktycznych

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych (por. art. 232 (...)
str. 27
2.

Posiłki profilaktyczne na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych

Baza interpretacji wydawanych przez organy podatkowe dostępna w serwisie www.interpretacje.gofin.pl Dla Prenumeratorów GOFIN Co do zasady pracownicy, którym pracodawcy zapewniają posiłki profilaktyczne, uzyskują z tego (...)
str. 28
3.

Oskładkowanie posiłków profilaktycznych

Co do zasady podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowią uzyskane przez niego przychody ze stosunku pracy. Przychód ten jednak może być wyłączony z (...)
str. 29
4.

Ujęcie wydatków poniesionych na posiłki profilaktyczne w księgach rachunkowych pracodawcy

Poniesione przez pracodawcę wydatki na obowiązkowe posiłki profilaktyczne dla pracowników ewidencjonuje się w księgach rachunkowych w kosztach podstawowej działalności operacyjnej. Jeżeli posiłki zostaną przekazane pracownikom (...)
str. 29
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Wpływ czasowego wstrzymania budowy hali logistycznej na prezentację jej wartości w bilansie

Jednostka w grudniu 2023 r. podjęła decyzję o budowie hali logistycznej, która będzie stanowiła środek trwały tej jednostki. Wszystkie koszty pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z (...)
str. 31
2.

Podział poniesionych kosztów finansowania zewnętrznego na kilka różnych obiektów środków trwałych

Spółka z o.o. w 2024 r. rozpoczęła budowę kilku środków trwałych. Na realizację inwestycji zaciągnęła kredyt. Jak przyporządkować odsetki od kredytu do poszczególnych środków trwałych? (...)
str. 33
3.

Wprowadzenie składnika majątku do ewidencji środków trwałych po zmianie okresu jego ekonomicznej użyteczności

Nasza spółka zakupiła w 2023 r. maszynę produkcyjną, która pierwotnie miała być wykorzystywana w jednostce przez okres krótszy niż rok. Jej wartość, zgodnie z polityką (...)
str. 34
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

V.

Charakterystyka nieruchomości inwestycyjnych i ich wycena

O zakwalifikowaniu danej nieruchomości do inwestycji lub do środków trwałych decyduje cel, na jaki jest ona przeznaczona. Jeżeli np. celem jest uzyskanie korzyści w postaci (...)
str. 36
1.

Podstawowe warunki kwalifikowania nieruchomości do inwestycji i wybór sposobu ich wyceny

Spółka z o.o. nabyła budynek biurowy z przeznaczeniem pod wynajem. Wynajem nie jest podstawową działalnością spółki. Czy zakupioną nieruchomość spółka powinna zakwalifikować do inwestycji, czy (...)
str. 37
2.

Ujęcie w księgach i wycena nieruchomości inwestycyjnych według zasad stosowanych dla środków trwałych

Spółka z o.o. zakupiła budynek z przeznaczeniem pod wynajem. Wynajem nie jest jej podstawową działalnością. Nabytą nieruchomość zakwalifikowała do nieruchomości inwestycyjnych, które zgodnie z polityką (...)
str. 38
3.

Skutki wyceny nieruchomości inwestycyjnych w cenie rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej

Nasza spółka w styczniu 2024 r. nabyła nieruchomość w celu uzyskiwania z niej pożytków w postaci czynszu najmu. Nieruchomość zakwalifikowaliśmy do inwestycji długoterminowych wycenianych według (...)
str. 41
4.

Ujęcie w księgach nakładów na ulepszenie nieruchomości inwestycyjnych w zależności od sposobu ich wyceny

Od lat posiadamy w naszych księgach rachunkowych budynek usługowo-handlowy przeznaczony pod wynajem i zakwalifikowany do inwestycji. W 2024 r. dokonaliśmy ulepszenia tego budynku. Jak należało (...)
str. 42
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Objęcie przez jednostkę samorządu terytorialnego za gotówkę nowych udziałów w spółce komunalnej

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki komunalnej (spółki z o.o., w której gmina posiada 100% udziałów) poprzez objęcie nowych udziałów. Wszystkie (...)
str. 43
2.

Klasyfikacja wydatków poniesionych na naprawę pługa śnieżnego w zakładzie gospodarki komunalnej

Zakład gospodarki komunalnej posiada na stanie pług śnieżny do odśnieżania ulic. Do jakiego paragrafu wydatków zaklasyfikować wydatki poniesione na jego naprawę? Czy właściwy w tym (...)
str. 44
3.

Dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w rachunku zysków i strat instytucji kultury

Instytucja kultury otrzymała dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w wysokości 80% kosztów kształcenia ustawicznego pracowników. Jak wykazać te środki w rachunku zysków i strat? Środki (...)
str. 45
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VI.

Ujęcie i wycena zobowiązań finansowych według MSR - część VI - wycena zobowiązań w zamortyzowanym koszcie

Podstawowymi parametrami stosowanymi do wyceny zobowiązań finansowych na dzień bilansowy zgodnie z Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej 9 "Instrumenty finansowe" (MSSF 9) są zamortyzowany koszt i (...)
str. 46
1.

Ustalenie efektywnej stopy procentowej

1.1. Istota efektywnej stopy procentowej i etapy jej ustalania W kontekście wyceny zobowiązań finansowych efektywna stopa procentowa to stopa, która dyskontuje wszystkie oszacowane przyszłe przepływy (...)
str. 47
1.1.
Istota efektywnej stopy procentowej i etapy jej ustalania
W kontekście wyceny zobowiązań finansowych efektywna stopa procentowa to stopa, która dyskontuje wszystkie oszacowane przyszłe przepływy pieniężne związane z zobowiązaniem w ciągu całego oczekiwanego okresu (...)
str. 47
1.2.
Przepływy zmienne bazujące na stopie referencyjnej
Wiele zobowiązań finansowych (m.in. zobowiązań kredytowych) bazuje na wykorzystaniu zmiennej stopy procentowej - w umowie określana jest stopa procentowa referencyjna, wobec której będzie aktualizowane oprocentowanie. (...)
str. 49
1.3.
Ustalenie przyszłych przepływów i efektywnej stopy procentowej w walucie obcej
W sytuacji gdy zobowiązanie finansowe jest określone w walucie obcej, ustalenie przyszłych przepływów i efektywnej stopy procentowej najczęściej określa się w tej walucie. Powoduje to, (...)
str. 50
1.4.
Techniczne ustalenie efektywnej stopy procentowej
Znając wartość początkową zobowiązania oraz mając rozpisane przepływy możliwe jest ustalenie efektywnej stopy procentowej. Proces ten najczęściej przeprowadzany jest w arkuszu kalkulacyjnym (np. excel). Należy (...)
str. 50
2.

Naliczanie odsetek efektywną stopą procentową i ustalanie zamortyzowanego kosztu

W celu właściwego ustalenia odsetek na zobowiązaniu wycenianym w zamortyzowanym koszcie parametr ten ustala się zazwyczaj na każdy dzień planowanej płatności oraz na dni bilansowe, (...)
str. 52
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Na jakim koncie w zespole 5 ująć koszty zużycia energii dotyczące wynajmowanego biura?

Jesteśmy spółką zajmującą się świadczeniem usług budowlanych. Siedzibą naszej spółki jest wynajmowane biuro. Na jakim koncie w zespole 5 powinniśmy ujmować koszty zużycia energii dotyczące (...)
str. 53
2.

Jak rozliczać w trakcie roku roczny odpis na ZFŚS, gdy jednostka nie prowadzi konta "Rozliczenie kosztów"?

Prowadzimy ewidencję kosztów działalności operacyjnej tylko na kontach zespołu 4. Nie stosujemy konta 49 "Rozliczenie kosztów", w tym również do rozliczania kosztów w czasie. Jak (...)
str. 54
3.

Czy zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podlegają inwentaryzacji?

W bieżącym roku przejęliśmy księgi rachunkowe od biura rachunkowego i prowadzimy je we własnym zakresie. Na dzień bilansowy (tj. 31 grudnia 2024 r.) wystąpi zobowiązanie (...)
str. 55
VIII.

Z listów Czytelników

1.

Zastosowanie odpowiedniej wersji struktur logicznych do sporządzanego sprawozdania finansowego

W naszej spółce rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy i trwał od 1 listopada 2023 r. do 31 października 2024 r. Dzień bilansowy przypadał więc (...)
str. 55
2.

Odpisywanie ujemnej wartości firmy powstałej na skutek połączenia spółek rozliczanego metodą nabycia

W skutek połączenia jednej spółki z drugą spółką powstała ujemna wartość firmy. Jedynym udziałowcem obu spółek jest jednostka samorządu terytorialnego. Czy ujemna wartość firmy może (...)
str. 56
3.

Zapłata daniny solidarnościowej w firmie osoby fizycznej z rachunku prowadzonego na potrzeby działalności

W firmie osoby fizycznej prowadzącej księgi rachunkowe wystąpił obowiązek zapłaty daniny solidarnościowej za 2024 r. Czy przypis daniny (deklaracja DSF-1) oraz jej zapłatę należy ująć (...)
str. 57
4.

Koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych ustalane na koniec roku obrotowego

Nasza spółka z o.o. zajmuje się produkcją wyrobu gotowego. Nie spełniamy warunków przewidzianych w ustawie o rachunkowości do zastosowania uproszczonych zasad kalkulacji kosztu wytworzenia. Koszt (...)
str. 58
5.

Przekazanie wyrobów gotowych do likwidacji w jednostce sporządzającej porównawczy rachunek zysków i strat

W wyniku przeprowadzonej w naszej jednostce na koniec 2024 r. inwentaryzacji stwierdziliśmy, że część wyrobów gotowych nie nadaje się do sprzedaży. Wyroby są przestarzałe. Kierownik (...)
str. 60
6.

Przychód z pozostałej działalności operacyjnej w jednostce prowadzącej działalność związaną z gospodarką odpadami

Spółka z o.o. podpisała w 2024 r. z gminą umowę na okres do 2026 r., w zakresie zabezpieczenia, nadzoru oraz bieżącej obsługi składowiska odpadów i (...)
str. 61
7.

Ewidencja księgowa wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego wypłaconego w jednym miesiącu

Od 2024 r. nasza spółka zatrudnia powyżej 20 pracowników i staliśmy się płatnikiem zasiłków. Jeden z pracowników był nieobecny w pracy z powodu choroby cały (...)
str. 63
8.

Możliwość zastosowania uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez stowarzyszenie

Jesteśmy stowarzyszeniem posiadającym status organizacji pożytku publicznego. Wspieramy rozwój działalności kulturalnej, społecznej w środowisku wojskowym oraz upowszechniamy wiedzę obronną, promujemy wartości sportu i obronności. Utrzymujemy (...)
str. 64
9.

Ujęcie w kosztach bilansowych kwoty niezwróconego cła dotyczącego surowca sprowadzonego z importu

Spółka zareklamowała surowiec sprowadzony w ramach importu i odesłała go sprzedawcy. Kontrahent zwrócił wartość reklamowanego surowca. Spółka wystąpiła więc o zwrot cła do agencji celnej. (...)
str. 66

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.