Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 20 czerwca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.06.2025 r., godz. 14:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 44.520 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 18 (1241) z dnia 20.06.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.1.

Obowiązki sprawozdawcze związane z zamknięciem 2024 r.

Ustawowy termin zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2024 r. Roczne sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. (...)
str. 4
1.2.

Ostateczny termin na rozliczenie maksymalnych cen energii elektrycznej

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, tzw. odbiorcy uprawnieni, którzy w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej (...)
str. 4
2.

Odpowiedzi Min. Fin. na pytania naszego Wydawnictwa

2.1.

Dofinansowanie do leasingu samochodu elektrycznego w ramach programu "NaszEauto" a zwolnienie z PIT

W ramach programu "NaszEauto" przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie np. do leasingu operacyjnego samochodu elektrycznego. Dofinansowanie pochodzi ze środków KPO Fundusz Odbudowy. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów (MF), (...)
str. 5
2.2.

Podróż służbowa samochodem osobowym wykorzystywanym do celów mieszanych a estoński CIT

W sytuacji gdy w spółce opodatkowanej ryczałtem od dochodów spółek (zwanym estońskim CIT) firmowy samochód osobowy jest wykorzystywany do tzw. celów mieszanych, tj. prywatnych celów (...)
str. 7
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca

W dniu 1 czerwca 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium RP (...)
str. 8
2.

Zmiany w ustawie o praktykach absolwenckich

2.1. Umowy o praktyki absolwenckie z niepełnoletnimi Jak już pisaliśmy na łamach naszego czasopisma, z dniem 1 czerwca 2025 r. weszła w życie ustawa z (...)
str. 9
3.1.

Świadczenie lokalowe - nabór wniosków

Na mocy ustawy z dnia 9 maja 2025 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)
str. 10
3.2.

Zmiany w świadczeniu interwencyjnym dla powodzian

W dniu 27 maja 2025 r. (z pewnymi wyjątkami) weszły w życie przepisy ustawy z dnia 9 maja 2025 r. o zmianie ustawy o szczególnych (...)
str. 12
4.

Zapewnienie powszechnej dostępności produktów i usług

W dniu 28 czerwca 2025 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i (...)
str. 12
5.

Likwidacja obowiązku przechowywania zgłoszeń do ubezpieczeń

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt (z dnia 2 czerwca 2025 r.) ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (nr z (...)
str. 13
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Świadczenia urlopowe wypłacane pracownikom w związku z wakacjami - podatki, składki ZUS i ewidencja księgowa

Część pracodawców przekazuje pracownikom - w związku z ich urlopem wypoczynkowym - świadczenie urlopowe, które jest wypłacane ze środków obrotowych pracodawcy. Takie świadczenie należy odpowiednio (...)
str. 14
1.1.

Podstawa prawna wypłaty pracownikom świadczeń urlopowych w 2025 r.

Kwestie związane z wypłatą pracownikom świadczeń urlopowych reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2024 r. (...)
str. 14
1.2.

PIT od świadczeń urlopowych otrzymanych przez pracowników

Przychód pracownika z tytułu otrzymanego świadczenia urlopowego W ustawie o PDOF nie ma regulacji, które wprost odnosiłyby się do powstania po stronie pracownika przychodu z (...)
str. 15
1.3.

Świadczenie urlopowe a składki ZUS

W przypadku pracowników podstawę wymiaru składek ZUS stanowi przychód pracownika w rozumieniu przepisów ustawy o PDOF, osiągany przez niego u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w (...)
str. 17
1.4.

Ujęcie w kosztach podatkowych pracodawcy świadczenia urlopowego wypłaconego pracownikom

Świadczenie urlopowe a koszty podatkowe pracodawcy Rozstrzygając, czy wypłacone pracownikom świadczenia urlopowe stanowią koszty uzyskania przychodów pracodawcy, należy mieć na uwadze ogólną zasadę kwalifikowania wydatków (...)
str. 17
1.5.

Ewidencja księgowa świadczeń urlopowych wypłacanych pracownikom

Pracodawca, który wypłaca pracownikom (ze środków obrotowych) świadczenia urlopowe, wartość tych świadczeń ujmuje w kosztach działalności operacyjnej. Świadczenia te mogą być ujęte w księgach rachunkowych (...)
str. 18
2.

Cesja umowy leasingu samochodu osobowego - podatki i ewidencja księgowa u "przejmującego" leasing

W praktyce zdarza się, że podmiot, który wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy na podstawie umowy leasingu, podejmie decyzję o "odstąpieniu" prawa do leasingu (...)
str. 20
2.1.

Rozliczenie cesji umowy leasingu samochodu osobowego dla celów VAT

Przypomnijmy, że dla celów VAT leasing operacyjny traktowany jest jako świadczenie usług. Nowy leasingobiorca, który "przejął" taką usługę, musi ustalić, czy i w jakim zakresie (...)
str. 20
2.2.

Cesja umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego - skutki w CIT i PIT

Rozliczając dla celów CIT/PIT odstępne za "przejęcie" umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego, a także pozostałe do zapłaty raty leasingowe, należy w pierwszej kolejności przywołać przepisy (...)
str. 22
2.3.

Ewidencja księgowa "przejęcia" samochodu osobowego w ramach cesji umowy leasingu

W sytuacji gdy dla celów bilansowych umowa leasingu kwalifikowana jest jako leasing finansowy, wówczas przedmiot takiej umowy jest dla celów bilansowych uznawany za środek trwały (...)
str. 25
IV.

PODATEK VAT

1.

Sprzedaż działki o zróżnicowanym przeznaczeniu a VAT - interpretacja KIS

Sprzedaż niezabudowanej działki może być zwolniona z VAT w części uznanej za teren rolny, a w części przeznaczonej pod zabudowę - opodatkowana właściwą stawką VAT. (...)
str. 26
2.

Prawo do odzyskania VAT nienależnie pobranego przez kontrahenta - wyrok TSUE

Jeżeli nabywca towaru nie może odzyskać nienależnie pobranego VAT od dostawcy albo jest to nadmiernie utrudnione, wówczas powinien mieć możliwość żądania zwrotu VAT przez organ (...)
str. 28
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Zmiana podmiotu dokonującego zapłaty a VAT

Podatnik (dalej: inwestor/zamawiający) zlecił wykonanie usługi budowlanej. Główny wykonawca korzystał jednak z usług podwykonawcy. Ponieważ główny wykonawca nie dokonał płatności za usługę wykonaną przez podwykonawcę, (...)
str. 30
3.2.

Kiedy zapłata musi być dokonana z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności?

Czynny podatnik VAT zapłacił za fakturę pro forma bez zastosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP). Faktura dokumentowała zakup akumulatora do wózka widłowego na łączną wartość 8.000 (...)
str. 32
3.3.

Wskazanie na fakturze sprzedawcy i wystawcy - sposób ujęcia w ewidencjach/księgach nabywcy

Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) otrzymała od kontrahenta fakturę zakupu, w której wskazano inne dane sprzedawcy oraz dane wystawcy faktury działającego w imieniu i (...)
str. 34
4.

Relacja z dyżuru telefonicznego

4.1.

Zakup bez VAT - ujęcie w JPK_VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dokonałem zakupu usługi od kontrahenta krajowego. Otrzymałem fakturę bez VAT (kontrahent korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT). Czy fakturę tę powinienem (...)
str. 35
4.2.

Wypłata rekompensaty a VAT

Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) podpisała umowę z nowym dostawcą energii, z uwagi na korzystniejszą ofertę cenową. Nowy dostawca miał dopełnić wszelkich formalności dotyczących (...)
str. 36
4.3.

Faktura korygująca "in plus" - rozliczenie VAT przez sprzedawcę

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W marcu 2025 r. sprzedałem towar handlowy i wystawiłem fakturę. W wyniku pomyłki wskazałem mniejszą ilość towaru niż sprzedałem (zaniżyłem tym (...)
str. 37
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Uwzględnienie w korekcie wstępnej ulgi na złe długi w przypadku "przejścia" na estoński CIT - interpretacja KIS

W sytuacji gdy spółka opodatkowana "klasycznym" CIT skorzystała z ulgi na złe długi dla celów CIT, to w związku z wyborem estońskiego CIT powinna wartość (...)
str. 38
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Usługa doradcza nabyta w celu pozyskania nowego inwestora a koszty uzyskania przychodów

Spółka z o.o. (opodatkowana "klasycznym" CIT) zamierza podjąć działania w celu pozyskania nowego inwestora. Dzięki temu spółka uzyskałaby m.in. dodatkowe finansowanie, silniejszą pozycję na rynku, (...)
str. 41
2.2.

Zakup zagranicznych obligacji skarbowych a różnice kursowe

Spółka komandytowa posiada zagraniczny rachunek maklerski, na który przekazała z krajowego rachunku walutowego kwotę 100 tys. euro. Nie było innych operacji finansowych i środki te (...)
str. 43
2.3.

Sprzedaż towarów/usług w walucie obcej - wycena dla celów estońskiego CIT i VAT

Spółka z o.o., opodatkowana estońskim CIT, sprzedaje towary i usługi zarówno kontrahentom krajowym, jak i zagranicznym (podmiotom niepowiązanym). Faktury dokumentujące ww. sprzedaż są wystawiane w (...)
str. 45
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Zapewnienie pracownikom wsparcia psychologicznego a PIT - interpretacja KIS

W sytuacji gdy pracodawca zapewnia pracownikom możliwość korzystania z sfinansowanych przez niego usług wsparcia m.in. psychologicznego czy z zakresu porad zdrowego trybu życia, które jest (...)
str. 47
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Umowa zlecenia ze studentem w wieku do 26 lat określona w stawce godzinowej

Przedsiębiorca zawarł umowę zlecenia ze studentem w wieku 23 lat. W umowie tej określono, że wynagrodzenie zleceniobiorcy stanowi iloczyn stawki godzinowej i liczby godzin czasu (...)
str. 50
2.2.

Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej a korekta kosztów uzyskania przychodów

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (PKPiR). Z tytułu tej działalności opłaca do ZUS składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Zapłaconą składkę ujmuje w kosztach (...)
str. 51
2.3.

Stawka ryczałtu dla należności z tytułu kosztów dostawy towarów

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przychody z tego tytułu opodatkowuje 3% stawką. Zdarzają się sytuacje, w których klienci (...)
str. 53
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Motocykl a prawo jednorazowego odpisu amortyzacyjnego - interpretacja KIS

Do motocykli znajdują zastosowanie takie same zasady, jak do samochodów osobowych, co oznacza brak możliwości ich amortyzacji przy wykorzystaniu jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w ramach limitu (...)
str. 55
2.

Wycofanie środka trwałego z używania i jego przeznaczenie do sprzedaży - rozliczenie bilansowe i podatkowe

Kierownik spółki z o.o. podjął decyzję o zaprzestaniu używania środka trwałego i pozostawieniu go w firmie do czasu jego sprzedaży. Czy spółka powinna dokonać "likwidacji" (...)
str. 56
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Data zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Żona jednego z naszych pracowników była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, do 30 kwietnia 2025 r. Od 1 maja 2025 r. (...)
str. 59
2.

Składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy po przystąpieniu do tego ubezpieczenia w trakcie zlecenia

Z dniem 1 kwietnia 2025 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą (w wieku powyżej 26 lat), którą zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. (...)
str. 61
IX.

PRAWO PRACY

1.

Zasady limitowania umów o pracę na czas określony

1) Od 1 września 2025 r. planujemy zatrudnić pracownika młodocianego. Podejmie on naukę w 3-letniej szkole zawodowej i taki okres nauki będzie wskazany w umowie (...)
str. 63
2.

Jak ustalić wynagrodzenie za nadgodziny przy stawce godzinowej oraz stałym dodatku mistrzowskim?

Z uwagi na pilne zamówienie kilku pracowników przez kilka dni będzie pracować po godzinach. Jak ustalić przysługujące im z tego tytułu kwoty (będziemy im wypłacali (...)
str. 65
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.1.

Termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego

Roczne sprawozdanie finansowe, po jego sporządzeniu i podpisaniu przez zobowiązane osoby, podlega zatwierdzeniu. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, (...)
str. 66
1.2.

Kto jest organem zatwierdzającym jednostki?

Jak już wskazano na wstępie, zatwierdzenia dokonuje organ zatwierdzający jednostki. Zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności, organem zatwierdzającym (...)
str. 67
1.3.

Co poprzedza zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

W przypadku jednostek, których sprawozdanie finansowe na mocy art. 64 ww. ustawy podlega obowiązkowi badania, zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego powinno zostać poprzedzone takim badaniem (por. (...)
str. 67
1.4.

Istota zatwierdzenia sprawozdania finansowego

Zatwierdzenie sprawozdania oznacza, że organ zatwierdzający danej jednostki uznał za prawdziwe i wiarygodne informacje o stanie majątkowym, finansowym i wyniku działalności jednostki zamieszczone w tym (...)
str. 67
1.5.

Forma zatwierdzenia sprawozdania finansowego

Zatwierdzenie sprawozdania następuje w formie stosownej uchwały decyzji bądź oświadczenia woli (w przypadku osób fizycznych) w postaci pisemnej. Co istotne, nie jest przy tym wymagana (...)
str. 68
1.6.

Zatwierdzenie sprawozdania jako warunek skutecznego prawnie podziału wyniku

Jak wynika z art. 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości, podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych, zgodnie z art. 64 ust. 1 ww. (...)
str. 68
2.

Otrzymanie wkładów pieniężnych i niepieniężnych w zamian za wydane udziały - ewidencja księgowa u otrzymującego

Spółka z o.o. (Y) otrzymała od innej spółki z o.o. (X) wkład pieniężny oraz niepieniężny (aport). Ponieważ wartość wkładów przekroczyła wartość nominalną wydanych w zamian (...)
str. 68
2.1.

Wniesienie wkładu niepieniężnego w świetle ustawy o VAT

Wniesienie aportu dokonywane przez podmiot będący podatnikiem VAT, w odróżnieniu od wkładów pieniężnych, może stanowić dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT. W sytuacji gdy tak jak (...)
str. 69
2.2.

Rozliczenie podatkowe otrzymanych wkładów

Zarówno wkłady otrzymane w postaci aportów (wkłady niepieniężne), jak i otrzymane wkłady pieniężne, nie powodują powstania przychodów w spółce je otrzymującej. Chodzi tu zarówno o (...)
str. 69
2.3.

Ewidencja księgowa otrzymania wkładów w zamian za wydane udziały

Co do zasady, udziały w spółce z o.o. nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. W sytuacji otrzymania wkładu o wartości przewyższającej nominalną wartość (...)
str. 70
3.

Koszty niezamortyzowanej części ulepszenia w obcym środku trwałym

Spółka z o.o. najmowała lokal, na który poniosła wydatki uznane za podlegające amortyzacji ulepszenie w obcym środku trwałym. W najbliższym czasie spółka zrezygnuje z najmu, (...)
str. 72
4.

Od kiedy stowarzyszenie musi prowadzić elektroniczne księgi rachunkowe i wysyłać JPK_CIT?

Jesteśmy stowarzyszeniem nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz niebędącym podatnikiem VAT, ale ewidencjonującym zdarzenia z wykorzystaniem ksiąg rachunkowych. Czy i ewentualnie od kiedy będziemy mieli obowiązek prowadzić (...)
str. 73
5.

Do końca czerwca br. należy złożyć do KRS oświadczenie za 2024 r. o niesporządzaniu sprawozdania finansowego

Kierownik spółki jawnej osób fizycznych, podobnie jak spółki partnerskiej, niestosującej ze względu na niski poziom przychodów przepisów ustawy o rachunkowości, ma obowiązek złożenia w terminie (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.