Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 22 marca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 21.03.2025 r., godz. 11:59 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 62.985 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS TREŚCI NUMERU 4 (1227) z dnia 01.02.2025

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 4 (1227) z dnia 01.02.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Wyjaśnienia Min. Fin. przesłane do naszego Wydawnictwa

1.1.

Moment ujęcia w kosztach podatkowych składek ZUS opłacanych przez pracodawców poszkodowanych w powodzi

Dla Prenumeratorów GOFIN f Ujednolicone przepisy prawne dostępne w serwisie www.przepisy.gofin.pl » Pracodawcy - jako płatnicy składek ZUS z tytułu należności m.in. ze stosunku pracy (...)
str. 4
1.2.

Konieczne zmiany w sprawie kontaktów pracowników biur rachunkowych z organami podatkowymi

Na skutek zmian wprowadzonych od 1 października 2024 r. w sposobie funkcjonowania scentralizowanej Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: KAS), m.in. pracownicy biur rachunkowych mają problemy w (...)
str. 5
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.1.

Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniu wpłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne od miesięcznej podstawy wymiaru, którą (...)
str. 5
1.2.

Wspólnicy niektórych spółek i osoby współpracujące

Wspólnicy spółek komandytowych, jednoosobowej spółki z o.o. Miesięczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pozostałych osób prowadzących pozarolniczą działalność (tj. m.in. wspólnika jednoosobowej spółki z (...)
str. 6
2.

Zmiany w katalogu wydatków odliczanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje zmieniony wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Inwestycji (...)
str. 7
3.

Wskaźniki dochodów mieszkańców na potrzeby indywidualnej stawki amortyzacyjnej budynków i budowli

W Monitorze Polskim z 20 grudnia 2024 r., pod poz. 1083, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2024 r. w sprawie wartości dochodów (...)
str. 9
4.

Nowe kody świadczenia/przerwy w ZUS

Mocą ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1871), która wejdzie w życie 19 marca (...)
str. 10
5.

Wyższe stawki opłat za wpis do BDO

BDO to rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Katalog podmiotów zobowiązanych do uzyskania wpisu w rejestrze BDO znajduje się w art. (...)
str. 11
6.

Rozszerzono zwolnienie z VAT dla importu towarów przez siły zbrojne

W Dzienniku Ustaw z 20 stycznia 2025 r., pod poz. 60, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2025 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 11
7.

Doręczanie pism i oprocentowanie nadpłaty podatku - planowane zmiany

W dniu 15 stycznia 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. (...)
str. 12
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Sprzedaż na przełomie lat - podatki i ewidencja księgowa

Zdarza się, że podatnik dokona sprzedaży towaru/wykona usługę w grudniu danego roku, a fakturę wystawi w styczniu roku następnego lub odwrotnie - w grudniu danego (...)
str. 12
1.1.

VAT z tytułu sprzedaży na przełomie lat

W ustawie o VAT nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do sposobu rozliczania sprzedaży towarów/usług udokumentowanej fakturami wystawionymi na przełomie lat podatkowych. (...)
str. 13
1.2.

Przychód podatkowy z tytułu sprzedaży na przełomie lat

W ustawach o podatku dochodowym brak jest regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do momentu powstania przychodu ze sprzedaży towarów/usług na przełomie lat. Stosuje (...)
str. 14
1.3.

Ewidencja księgowa sprzedaży na przełomie lat

Ujmując w księgach rachunkowych sprzedaż towarów/usług na przełomie lat, należy uwzględnić m.in. następujące regulacje: w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej (...)
str. 16
2.

Premia pieniężna - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa u otrzymującego

W praktyce mają miejsce sytuacje, w których podmioty gospodarcze otrzymują od swoich kontrahentów premie pieniężne, np. za dokonywanie zakupów wyłącznie u tego kontrahenta. Premię taką (...)
str. 17
2.1.

Rozliczenie otrzymanej premii pieniężnej dla celów VAT

Podmiot, który otrzymał od kontrahenta premię pieniężną (niestanowiącą rabatu), musi ustalić, czy taka premia podlega opodatkowaniu VAT, tj. czy należy ją uznać za wynagrodzenie za (...)
str. 17
2.2.

Premia pieniężna a przychód na gruncie CIT/PIT

Na gruncie podatku dochodowego (tj. w przypadku podatników opodatkowanych tzw. klasycznym CIT oraz podatników PIT): za datę powstania przychodu uważa się generalnie dzień wydania rzeczy, (...)
str. 20
2.3.

Ewidencja księgowa otrzymanej premii pieniężnej

Również w ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do rozliczania premii pieniężnej (niestanowiącej rabatu) za osiągnięcie określonego poziomu zakupów (...)
str. 21
IV.

PODATEK VAT

1.

Wydanie towaru podmiotowi podszywającemu się pod kontrahenta na gruncie VAT - wyrok WSA

Wydanie towaru podmiotowi podszywającemu się pod kontrahenta należy uznać za dostawę towaru podlegającą opodatkowaniu VAT. (wyrok WSA w Poznaniu z 26 września 2024 r., sygn. (...)
str. 22
2.

Zapłata z pominięciem MPP a prawo do odliczenia VAT - interpretacja KIS

Podatnik dokonujący płatności za fakturę poza mechanizmem podzielonej płatności (pomimo takiego obowiązku) ma prawo do odliczenia VAT wynikającego z tej faktury, jeżeli spełnione są ustawowe (...)
str. 24
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Zakup okularów przeznaczonych do pracy biurowej - prawo do odliczenia VAT

Prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Jestem projektantem wnętrz. Moja praca to w większości praca przy komputerze. Z uwagi na pogarszający się wzrok kupiłem (...)
str. 26
3.2.

Prawo do odliczenia 100% VAT od zakupu samochodu, gdy przedmiotem działalności podatnika nie jest odprzedaż samochodów

Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) zajmuje się sprzedażą wyrobów hutniczych. Przedmiotem działalności spółki nie jest handel samochodami, ale od jednego z kontrahentów, który utracił (...)
str. 27
3.3.

Przerzucenie kosztów na podwykonawcę - rozliczenie podatkowe

Spółka z o.o. realizuje budowę farmy fotowoltaicznej (środka trwałego). W celu wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej spółka podpisała umowę dzierżawy gruntu z rolnikiem. Spółka zobowiązana (...)
str. 29
3.4.

Wynajem domku letniskowego nabytego prywatnie - skutki podatkowe

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Jest czynnym podatnikiem VAT, posiada kasę fiskalną, a podatek dochodowy opłaca w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Podatnik nabył prywatnie domek letniskowy. (...)
str. 32
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Benefity dla samozatrudnionych a koszty uzyskania przychodów - interpretacja KIS

Wydatki na benefity (pakiety medyczne, sportowe, grupowe ubezpieczenie) dla współpracowników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (tj. samozatrudnionych), w części finansowanej przez spółkę, mogą zostać zaliczone do (...)
str. 33
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Prawo do stosowania w 2025 r. 9% stawki CIT - limit przychodów

Spółka z o.o. (opodatkowana "klasycznym" CIT) posiada w 2025 r. status małego podatnika dla celów CIT. Spółka chciałaby w bieżącym roku opłacać CIT stosując 9% (...)
str. 36
2.2.

Błąd na refakturze a moment korekty przychodu podatkowego w CIT

Jesteśmy podatnikiem opodatkowanym tzw. klasycznym CIT. W grudniu 2024 r. wystawiliśmy na naszego klienta faktury korygujące, w związku z błędną ceną wykazaną na wystawionych na (...)
str. 37
2.3.

Opodatkowanie CIT i VAT działalności prowadzonej przez fundację rodzinną

Wraz z żoną założyliśmy fundację rodzinną (FR). Fundacja ta jest czynnym podatnikiem VAT, w ramach prowadzonej działalności wynajmuje posiadane lokale mieszkalne oraz udziela pożyczek na (...)
str. 39
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy a zwolnienie z PIT - wyrok NSA

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, zasądzone na podstawie art. 57 § 2 Kodeksu pracy, jest świadczeniem o charakterze odszkodowawczym, w związku z czym podlega (...)
str. 42
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek w danym roku podatkowym

Pracownik w 2024 r. złożył pracodawcy wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy. Czy pracodawca powinien stosować się do tego wniosku nadal i nie pobierać (...)
str. 44
2.2.

Zwrot towaru na przełomie lat podatkowych w PKPiR

Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów w grudniu 2024 r. zwrócił kontrahentowi pewną partię towarów handlowych, zakupionych od niego na początku 2024 r. Fakturę (...)
str. 45
2.3.

Nieodpłatna cesja wierzytelności z tytułu likwidacji szkód komunikacyjnych

Osoba fizyczna prowadzi warsztat samochodowy, w którym świadczy m.in. usługi powypadkowej naprawy pojazdów w procedurze likwidacyjnej szkód komunikacyjnych przez firmy ubezpieczeniowe. W fakturze przedsiębiorca wskazuje (...)
str. 47
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Materiały nabyte na potrzeby realizacji przyszłej inwestycji przekazane wstępnie do magazynu - interpretacja KIS

Zakup materiałów na stan magazynowy, które w przyszłości zostaną wykorzystane przy realizacji inwestycji, będzie stanowić koszt wytworzenia środka trwałego, a kosztem podatkowym będą odpisy amortyzacyjne (...)
str. 49
2.

Jednorazowy odpis amortyzacyjny środka trwałego częściowo sfinansowanego dotacją

Przedsiębiorca (podatnik PIT) w 2024 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i w związku tym zakupił m.in. 2 środki trwałe o łącznej wartości 185.000 zł, które (...)
str. 52
VIII.

PORADY DLA FIRM

1.

Standardowe umowy leasingu operacyjnego nie podlegają raportowaniu jako schemat podatkowy - interpretacja ogólna Min. Fin.

Typowa umowa leasingu operacyjnego nie podlega raportowaniu jako schemat podatkowy. (interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2024 r., nr DTS5.8092.4.2024) Instytucja raportowania schematów (...)
str. 55
2.

Nie ma nowego podatku od ogrodzeń - oświadczenie Min. Fin.

W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, że w związku z nową definicją budowli - na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości - od 1 stycznia 2025 (...)
str. 56
IX.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Wypłata określonych świadczeń po rozwiązaniu umowy o pracę a ZUS - interpretacja ZUS

Od kwoty nagrody jubileuszowej wypłaconej na rzecz byłego pracownika przed terminem nabycia uprawnień do takiej nagrody (z racji nabycia określonego stażu pracy) oraz od kwoty (...)
str. 57
2.

Dodatek za rozłąkę wypłacany kierowcom transportu międzynarodowego a zwolnienie ze składek ZUS

Firma zatrudnia na umowę o pracę kierowców transportu międzynarodowego. Świadczą oni usługi przewozowe na terenie krajów UE oraz spoza UE. Pracodawca, chcąc zrekompensować pracownikom długi (...)
str. 59
X.

PRAWO PRACY

1.

Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp w porze zimowej

W okresie zimowym na pracodawcy ciążą dodatkowe obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym czasie pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki bhp, m.in. w (...)
str. 61
2.

Rozliczenie podróży zagranicznej odbytej różnymi środkami lokomocji

Pracownik odbył kilkudniową podróż służbową do Niemiec i Francji, przy czym trasę do Niemiec odbył naszym samochodem służbowym (z kierowcą), natomiast z Niemiec do Francji (...)
str. 63
XI.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Limit 50 mln euro przy ustalaniu obowiązku JPK_CIT za 2025 r.

Spółka uzyskuje roczne przychody w wysokości 70 mln euro, z czego 50% stanowią przychody z działalności rolniczej (uprawa zbóż i hodowla trzody chlewnej), do której (...)
str. 65
2.1.

Zasady wyceny operacji wyrażonych w walutach obcych

Wycena bieżąca Zgodnie z art. 9 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i walucie polskiej. W związku z tym wszystkie operacje (...)
str. 66
2.2.

Ustalenie różnic kursowych oraz ich ewidencja księgowa

W efekcie przeprowadzenia wyceny bilansowej, w oparciu o średni kurs NBP obowiązujący na dzień bilansowy, powstają dodatnie oraz ujemne różnice kursowe. Dodatnie różnice kursowe powstają, (...)
str. 68
3.

Przepływy pieniężne oraz zestawienie zmian w kapitałach jako element rocznych sprawozdań finansowych za 2024 r.

Spółka z o.o. w latach ubiegłych na podstawie decyzji organu zatwierdzającego korzystała z pełnych uproszczeń sprawozdawczych przewidzianych dla jednostki małej, w tym odstąpiła od sporządzania (...)
str. 72
4.

Przechowywanie dokumentów księgowych

Jak długo należy przechowywać następujące dowody księgowe ze względów rachunkowych: 1) dokumenty magazynowe PZ dotyczące zakupu i rozchodu surowców RW, jeżeli występuje dłuższy czas pomiędzy (...)
str. 73
5.

Od kiedy znajduje zastosowanie nowe rozporządzenie w sprawie instrumentów finansowych - wyjaśnienie Min. Fin.

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl); dalej: MF opublikowano odpowiedź na pytanie dotyczące okresów sprawozdawczych, do jakich zastosowanie ma nowe rozporządzenie w sprawie instrumentów finansowych. (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.