Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 13 czerwca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 12.06.2025 r., godz. 11:42 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 47.695 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 15 (1238) z dnia 20.05.2025

Koszty w działalności gospodarczej
Dodatek nr 17
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 15
z dnia 20.05.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

UREGULOWANIA PRAWNE

1.

Definicja kosztów uzyskania przychodów

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych (...)
str. 3
2.

Wydatki niestanowiące kosztów podatkowych

Katalog kosztów wyłączonych z kosztów podatkowych zawarty jest w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i odpowiednio w art. 23 ust. 1 ustawy o (...)
str. 4
3.

Moment potrącania kosztów uzyskania przychodów - zasady ogólne

W obu ustawach o podatku dochodowym ustawodawca określił zasady dotyczące momentu ujmowania w kosztach uzyskania przychodów ponoszonych przez podatnika wydatków/kosztów. W tym dodatku przedstawiamy najważniejsze (...)
str. 7
3.1.

Koszty bezpośrednio związane z przychodami

Podatnicy CIT i PIT prowadzący księgi rachunkowe generalnie "dzielą" koszty uzyskania przychodów na bezpośrednio związane z przychodami oraz na koszty inne niż bezpośrednio związane z (...)
str. 7
3.2.

Koszty pośrednio związane z przychodami

Definiowanie kosztów pośrednich Ustawodawca nie określił także, co należy rozumieć przez koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami, tzw. koszty pośrednie. Przyjęło się, że są (...)
str. 9
3.3.

Ujmowanie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR

Przepisy dopuszczają dwie metody ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (PKPiR), tj.: metodę uproszczoną albo metodę memoriałową. O metodzie uproszczonej stanowi (...)
str. 11
3.4.

Kasowy PIT

Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy wprowadzające możliwość wyboru przez podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów (...)
str. 11
4.

Wybrane zagadnienia dotyczące potrącania kosztów

4.1.

Należności ze stosunku pracy i składki ZUS

Wynagrodzenia pracowników Wynagrodzenia pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów pracodawcy w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika (...)
str. 13
4.2.

Moment ujęcia w kosztach podatkowych składek ZUS opłacanych przez pracodawców poszkodowanych w powodzi

Pracodawcy - jako płatnicy składek ZUS z tytułu należności m.in. ze stosunku pracy - składki na ubezpieczenia społeczne w części przez nich finansowanej, składki na (...)
str. 14
4.3.

Wydatki na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Zasadą jest, że wydatki na zakup/wytworzenie środków trwałych (oraz wartości niematerialnych i prawnych) nie mogą zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te podlegają (...)
str. 15
4.4.

Koszty zaniechanych inwestycji

Dla celów podatku dochodowego inwestycje to środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy o rachunkowości, tj. zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich (...)
str. 15
4.5.

Odsetki od pożyczek/kredytów

Ujmując w kosztach podatkowych odsetki od pożyczek/kredytów, zaciągniętych na potrzeby prowadzonej działalności, należy mieć na uwadze, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in.: (...)
str. 17
4.6.

Odpisy na ZFŚS

Odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, stanowią koszty uzyskania przychodów, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość (...)
str. 18
4.7.

Hipotetyczne odsetki a koszty podatkowe w przypadku przekazania "starych" zysków na pokrycie straty bilansowej

Możliwość ujmowania w kosztach podatkowych hipotetycznych odsetek Kwestię tzw. hipotetycznych odsetek, stanowiących koszty uzyskania przychodów, reguluje art. 15cb ustawy o PDOP. Z przepisów tych wynika, (...)
str. 18
II.

ODPOWIEDZI NA PYTANIA CZYTELNIKÓW

1.1.

Ustalenie wartości samochodu osobowego na potrzeby rozliczania opłat leasingowych

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (podatnik VAT czynny) zawarł umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Samochód ten będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej i w celach (...)
str. 19
1.2.

Koszty eksploatacji samochodu osobowego użytkowanego na podstawie umowy użyczenia

Podatnik (zwolniony podmiotowo z VAT) wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy użyczony od ojca (na podstawie umowy użyczenia). W jakiej wysokości może ujmować w (...)
str. 21
1.3.

Dodatkowe opłaty związane z leasingiem samochodu osobowego

Spółka z o.o. (opodatkowana "klasycznym" CIT) zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Oprócz "typowych" opłat leasingowych na fakturze wystawionej przez leasingodawcę wyszczególnione są opłaty dodatkowe, (...)
str. 22
1.4.

Kiedy ująć w kosztach podatkowych wstępną opłatę leasingową?

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) zawarła umowę leasingu operacyjnego dla celów podatkowych i bilansowych, której przedmiotem jest samochód osobowy. Warunkiem realizacji tej umowy (...)
str. 24
2.1.

Składki ZUS wspólnika spółki jawnej w kosztach podatkowych

Wspólnik spółki jawnej opłaca podatek liniowy. Z tytułu prowadzonej działalności opłaca za siebie składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Czy w 2025 r. może (...)
str. 25
2.2.

Wydatki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz wpłaty na PPK od wynagrodzeń członków rady nadzorczej

Spółka z o.o. wypłaca członkom rady nadzorczej (pełniącym funkcję na podstawie powołania) wynagrodzenie z tytułu pełnienia przez te osoby funkcji w radzie nadzorczej. Czy składki (...)
str. 27
3.

Faktura opłacona przez wspólnika z prywatnego konta w przypadku transakcji przekraczającej 15.000 zł

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) posiada zobowiązanie wobec kontrahenta krajowego z tytułu zakupu towarów; faktura opiewa na kwotę 90.000 zł. Z powodu braku (...)
str. 28
4.

Wydatek na wynajem mieszkania w miejscowości siedziby kontrahenta na potrzeby działalności gospodarczej

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi prawne (kancelaria radcy prawnego). Dochody z tej działalności opodatkowuje podatkiem liniowym. Podatnik nawiązał współpracę z inną (...)
str. 30
5.

Unijny podatek od wartości dodanej dotyczący zakupu paliwa za granicą w kosztach podatkowych

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) kupuje za granicą (na terenie UE) paliwo do samochodów ciężarowych. Czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (...)
str. 32
6.

Koszty odzyskiwania należności w kosztach podatkowych dłużnika

Spółka z o.o., która nie uregulowała zobowiązania z tytułu zakupu towaru od kontrahenta krajowego, otrzymała od niego notę obciążeniową z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania (...)
str. 34
III.

KOSZTY DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W WYJAŚNIENIACH ORGANÓW PODATKOWYCH

1.

Opłaty dotyczące drugiego samochodu osobowego w działalności gospodarczej

Podatnik wykorzystujący w prowadzonej działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych drugi samochód osobowy stanowiący środek trwały do kosztów uzyskania przychodów może zaliczać: odpisy amortyzacyjne ustalone (...)
str. 36
2.

Amortyzacja samochodu otrzymanego w drodze darowizny od członka rodziny

Jeżeli podatnik otrzymał od ojca w darowiźnie środek trwały i zapłacił z tego tytułu podatek od spadków i darowizn, to ma prawo do amortyzacji takiego (...)
str. 38
3.

Wydatki związane z pozyskaniem nowego inwestora w kosztach podatkowych

Wydatki na pozyskanie nowego inwestora (np. koszty usług doradczych, tłumaczy przysięgłych, notariuszy, opłaty za pozyskanie dokumentów, np. wypisów, wyrysów, map z rejestru gruntów, zaświadczenia o (...)
str. 40
4.

Nieprzedawniona wierzytelność nieściągalna w kosztach podatkowych

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 lipca 2024 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.266.2024.2.BS) "(...) A sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie najmu (...)
str. 41
5.

Czy wydatki na wyposażenie biura sfinansowane z dotacji można uznać za koszt podatkowy?

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 września 2024 r., nr 0115-KDIT3.4011.573.2024.1.DP) "(...) Jako osoba bezrobotna, otrzymała Pani dofinansowanie z Funduszu Pracy w wysokości (...)
str. 43
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.