Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 20 lutego 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 r., godz. 12:33 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 67.045 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Do 20 lutego 2025 r. wybór kasowego PIT (więcej) Wybór formy opodatkowania na 2025 r. (więcej) Uwaga: Do 28 lutego br. - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów uzyskanych w 2024 r. Uwaga: Do 28 lutego br. - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o danych wykazanych w raportach rozliczeniowych za 2024 r.
NUMER BIEŻĄCY 6 (1229) Z DNIA 20.02.2025
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 6 (1229) z dnia 20.02.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Terminy ważne dla podatników

1.1.

Upływają terminy dla celów PIT

Do 20 lutego 2025 r. wybór/zmiana formy opodatkowania Podatnicy PIT, którzy na 2025 r. wybrali inną niż dotychczas stosowaną formę opodatkowania dochodów/przychodów (np. zmienili formę (...)
str. 4
1.2.

Do końca lutego 2025 r. trzeba zapłacić opłatę roczną za wpis w BDO

Z dniem 28 lutego 2025 r. mija termin na uregulowanie opłaty rocznej do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO). Obowiązek ten (...)
str. 5
1.3.

28 lutego 2025 r. mija termin raportowania do KOBiZE

W dniu 28 lutego br. mija termin złożenia raportu do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). KOBiZE to system zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i (...)
str. 6
1.4.

Rozliczenie niższych cen energii elektrycznej

Informacja o bonie energetycznym dostępna w programie DRUKI Gofin w dziale Inne druki Przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy skorzystali z niższych cen energii za okres (...)
str. 7
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Zmiany w VAT - ustawa nowelizująca uchwalona przez Sejm

W dniu 24 stycznia 2025 r. uchwalono ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. (...)
str. 7
2.

Do kiedy będzie obowiązywał obligatoryjny MPP w Polsce?

Stosowanie obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) uzależnione jest od wyrażenia zgody przez Komisję Europejską. Zgoda w tym zakresie została pierwotnie przyznana decyzją wykonawczą Rady (UE) (...)
str. 8
3.

Nowe wzory VAT-8 i VAT-9M

W Dzienniku Ustaw z 31 stycznia 2025 r., pod poz. 131, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 stycznia 2025 r. w sprawie wzorów deklaracji (...)
str. 8
4.

Dokumenty dotyczące procedury OSS można składać przez e-US

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) zamieszczono komunikat, w którym poinformowano, że w ramach e-Urzędu Skarbowego (dalej: e-US) od 1 lutego 2025 r. można składać (...)
str. 9
5.

Opublikowano jednolity tekst ustawy o PDOF

W Dzienniku Ustaw z 7 lutego 2025 r., pod poz. 163, opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 stycznia 2025 r. w sprawie (...)
str. 9
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Wycena faktury korygującej w walucie obcej w 2025 r. - dla celów podatkowych i bilansowych

W praktyce mają miejsce sytuacje, w których podmioty gospodarcze wystawiają lub otrzymują faktury korygujące w walucie obcej (dotyczące faktur "pierwotnych" również wystawionych w walucie obcej). (...)
str. 9
1.1.

Faktura korygująca w walucie obcej - wycena dla celów CIT/PIT

Wycena faktury korygującej w walucie obcej - u sprzedawcy W ustawach o podatku dochodowym nie odniesiono się w sposób szczególny do kursu waluty obcej, jaki (...)
str. 9
1.2.

Kurs waluty obcej stosowany do wyceny faktury korygującej dla celów VAT

Kwestię wyceny - dla celów VAT - faktur korygujących wystawionych w walucie obcej reguluje art. 31b ustawy o VAT. Wprawdzie przepis ten odnosi się generalnie (...)
str. 11
1.3.

Wycena faktury korygującej dla celów bilansowych

Także w ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które w sposób szczególny określałyby kwestię kursu waluty obcej, który należałoby stosować do wyceny faktur korygujących przychody (...)
str. 14
2.

Kara umowna z tytułu nieterminowego wykonania usługi - skutki podatkowe i ujęcie księgowe

Zdarza się, że wykonawca wykona usługę z opóźnieniem, w związku z czym zostanie na niego nałożona kara umowna. W tym artykule wyjaśniamy, jakie skutki podatkowe (...)
str. 15
2.1.

Kara umowna a VAT

Opodatkowaniu VAT podlega generalnie odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Kary umowne nie są niewątpliwie dostawą towaru; nie wiążą się też ze świadczeniem usług (...)
str. 15
2.2.

Otrzymanie/zapłata kary - podatek dochodowy

Obciążenie kontrahenta karą - skutki w PIT/CIT u wierzyciela Za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się m.in. należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie (...)
str. 15
2.3.

Kary umowne w ujęciu bilansowym

Kary umowne ujmuje się w księgach rachunkowych zgodnie z zasadą memoriału określoną w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tą zasadą, w (...)
str. 17
IV.

PODATEK VAT

1.

Zwolnienie z VAT dla podatników polskich w ramach procedury SME w świetle wyjaśnień Min. Fin.

Od 1 stycznia 2025 r. w wyniku nowelizacji ustawy o VAT dokonano implementacji do krajowego porządku prawnego unijnych przepisów i wprowadzono zmiany w zakresie podmiotowego (...)
str. 18
2.

Prawo do odliczenia VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją na VAT - interpretacja KIS

Podatnik ma prawo odliczyć VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją na potrzeby VAT, lecz aby uprawnienie to zrealizować, musi posiadać status podatnika VAT czynnego w (...)
str. 20
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Czy paragon fiskalny można zastąpić innym dokumentem?

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę sklep z odzieżą. Całość sprzedaży ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Zamierzam rozpocząć sprzedaż przez internet, ale tym będę zajmował się w (...)
str. 21
3.2.

Zapłata na rachunek VAT części kwoty podatku wynikającego z faktury a obowiązkowy MPP

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dokonałem zakupu towarów (będą to środki trwałe) o wartości brutto 24.600 zł. Sprzedawca oznaczył fakturę jako MPP, gdyż jedna z pozycji (...)
str. 23
3.3.

Roczna korekta VAT, gdy różnica między proporcją wstępną a ostateczną nie przekracza 2%

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W 2024 r. dokonywałem zarówno czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych z VAT. Do odliczenia VAT stosowałem wstępny wskaźnik proporcji w wysokości (...)
str. 25
3.4.

Zaliczki otrzymane na poczet przyszłych usług a status małego podatnika dla celów VAT

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam VAT miesięcznie. Zamierzam składać JPK_VAT kwartalnie jako mały podatnik VAT od drugiego kwartału 2025 r. Czy ustalając (...)
str. 26
3.5.

Opodatkowanie VAT sprzedaży działki budowlanej podzielonej w tym celu na mniejsze

Od wielu lat posiadam działkę budowlaną (otrzymałem ją w darowiźnie od rodziców). Działka nie była nigdy wykorzystywana w działalności gospodarczej, rolniczej ani nie była przedmiotem (...)
str. 28
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Dochód uzyskany za granicą a krajowe zaliczki na CIT - interpretacja KIS

Dochody (przychody) z należności licencyjnych uzyskane ze źródeł położonych poza terytorium kraju i opodatkowane w kraju ich powstania, łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na (...)
str. 29
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Udział członka rady nadzorczej w imprezie jubileuszowej firmy a koszty uzyskania przychodów

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) poniosła wydatki na organizację imprezy jubileuszowej, w której udział wzięli m.in. członkowie rady nadzorczej. W celu organizacji tej (...)
str. 31
2.2.

Wydatki na sponsoring a dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w estońskim CIT

Spółka z o.o., opodatkowana estońskim CIT, kupiła komplety sportowe z logo firmy, które w ramach umowy sponsoringu przekazała drużynie sportowej (gracze nie są pracownikami spółki (...)
str. 33
2.3.

Obliczanie wskaźnika rentowności w podatku minimalnym a opłaty leasingowe

Na potrzeby przepisów o minimalnym podatku dochodowym, dla celów obliczenia straty oraz wysokości wskaźnika podatkowej rentowności, nie uwzględnia się m.in. zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów (...)
str. 35
2.4.

Ujmowanie w kosztach opłat związanych z transakcjami dokonywanymi na rynku kapitałowym

Spółka akcyjna posiada portfel papierów wartościowych na rachunku prowadzonym przez biuro maklerskie. Z tego tytułu otrzymuje dywidendy, które wykazuje w CIT-8/O w części F. Spółka (...)
str. 37
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Komunikaty KAS w sprawie rocznego rozliczenia PIT niektórych podatników

1.1.

Roczne rozliczenie PIT przez osoby młode

Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia mają prawo do tzw. ulgi dla młodych, określonej w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PDOF. (...)
str. 38
1.2.

Zasady rocznego rozliczenia PIT przez emerytów i rencistów

Emeryci i renciści do końca lutego 2025 r. otrzymają od organów rentowych (np. ZUS, KRUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A albo informację o dochodach (...)
str. 39
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Dopłata do półkolonii dziecka pracownika w okresie ferii zimowych - PIT i ZUS

Pracodawca dofinansował kilku pracownikom do pobytu ich małoletnich dzieci na półkoloniach zorganizowanych przez szkołę w okresie ferii zimowych. Dofinansowanie to pochodziło ze środków obrotowych pracodawcy. (...)
str. 41
2.2.

Czy pracodawca powinien skorygować PIT-11, gdy zastosował pracownikowi błędne koszty uzyskania przychodu?

Pracodawca sporządził i przekazał pracownikom PIT-11 za 2024 r. W trakcie weryfikacji dokumentów zorientował się, że w 2024 r. stosował pracownikowi błędne koszty uzyskania przychodów (...)
str. 43
2.3.

Sprzedaż towaru handlowego, gdy podatnik zmienił formę opodatkowania z ryczałtu na podatek liniowy

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w 2025 r. zmienił formę opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na podatek liniowy. W 2024 r. kupił nieruchomość gruntową, którą zakwalifikował (...)
str. 45
2.4.

Dotacja ze środków NFOŚiGW otrzymana w ramach programu "Mój elektryk" a PIT

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w 2024 r. otrzymała dotację ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do opłat wynikających z leasingu operacyjnego (...)
str. 48
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Kiedy podatnik może zmienić stawkę amortyzacyjną - interpretacja KIS

Podatnicy mogą stosować stawki amortyzacyjne z przedziału mieszczącego się pomiędzy stawkami określonymi w Wykazie stawek amortyzacyjnych, stanowiącymi górną ich granicę a wartością ustaloną na najniższym (...)
str. 49
2.

Składniki majątku spółdzielni mieszkaniowej a prawo do ich amortyzacji

Spółdzielnia mieszkaniowa planuje zakupić dla mieszkańców zestaw zabawowy na plac zabaw o wartości 30.000 zł oraz kontenery na odpady. Będą one zaliczone do środków trwałych. (...)
str. 52
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Oskładkowanie wypłaconego pracownikowi świadczenia za długoletnią pracę

Pracownik zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o wypłatę jubileuszówki za 10 lat pracy w firmie (nie mamy regulaminu wynagradzania). Pracodawca zgodził się na wypłatę (...)
str. 55
2.

ZUS od kwoty stypendium dla uczącego się studenta

Przedsiębiorca przyznał w ramach umowy stypendialnej 23-letniemu studentowi stypendium miesięczne jako dofinansowanie do nauki w zamian za podjęcie pracy w jego firmie po ukończeniu nauki (...)
str. 56
3.

Różnica remanentowa wynikająca ze spisu z natury sporządzonego na koniec grudnia 2024 r. a składka zdrowotna

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych (PKPiR). Na koniec grudnia 2024 r. sporządził i wycenił spis z natury, na podstawie którego ustalił różnicę (...)
str. 57
IX.

PRAWO PRACY

1.

Kwota zmniejszająca podstawę trzynastki z tytułu opieki i urlopu okolicznościowego

W ubiegłym roku pracownik zatrudniony w gminnym zakładzie budżetowym przebywał na dwudniowym zwolnieniu z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14 oraz jednodniowym zwolnieniu z (...)
str. 58
2.

Zaświadczenie od okulisty o potrzebie noszenia okularów a prawo do zwrotu kosztów ich zakupu

Pracownik pracujący przy komputerze przedłożył nam zaświadczenie od lekarza okulisty potwierdzające konieczność noszenia szkieł korekcyjnych oraz fakturę za takie okulary. Czy musimy zwrócić poniesione przez (...)
str. 60
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa

1.1.

Nowa decyzja o uproszczeniach sprawozdawczych za 2024 r. w określonych przypadkach może być konieczna

Generalnie decyzje podjęte w latach ubiegłych w zakresie uproszczeń sprawozdawczych przewidziane dla jednostek mikro i jednostek małych zachowują ważność w odniesieniu do sprawozdań finansowych za (...)
str. 62
1.2.

Obowiązek sporządzania sprawozdań z przepływów pieniężnych i zmian w kapitale nie jest już powiązany z obowiązkiem badania

W myśl znowelizowanych przepisów ustawy o rachunkowości, wymóg sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych, za wyjątkiem jednostek sektora finansów publicznych, (...)
str. 64
2.

Zaległy estoński CIT za 2024 r. zapłacony w 2025 r. - skutki w podatku oraz ewidencja księgowa

Jesteśmy spółką z o.o. opodatkowaną estońskim CIT. W 2024 r. wystąpiły u nas ukryte zyski - podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. Spółka jednak nie zapłaciła podatku (...)
str. 65
2.1.

Opodatkowanie dochodu z tytułu ukrytych zysków oraz odsetek od należności budżetowych

Dochód z tytułu ukrytych zysków Podatnicy ryczałtu od dochodu spółek (powszechnie zwanego estońskim CIT) zobowiązani są do jego naliczania od dochodów określonych w art. 28m (...)
str. 66
2.2.

Ewidencja księgowa estońskiego CIT, naliczonych odsetek z tytułu zwłoki w zapłacie podatku oraz korekty wysokości podatku

Estoński CIT Estoński CIT ujmuje się - z zachowaniem zasady memoriału - w księgach rachunkowych roku, którego dotyczy, tj. w okresie, w którym taki podatek (...)
str. 66
3.

Dowód księgowy przy komputerowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych

Czy biuro rachunkowe, wykonując usługę księgową dla firmy obowiązanej do prowadzenia ksiąg rachunkowych (jednoosobowa działalność gospodarcza lub sp. z o.o.), musi do dokumentów źródłowych (faktury, (...)
str. 69
4.

Prezentacja przychodów ze sprzedaży materiałów oraz danych porównawczych w rachunku zysków i strat za 2024 r.

W myśl nowelizacji ustawy o rachunkowości wprowadzanej ustawą z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich (...)
str. 71
5.

Wydzielenie drogi publicznej z działki gruntowej

Spółka z o.o. posiada nieruchomość - grunt, którą zakwalifikowała jako towar i będzie tam w przyszłości realizowała przedsięwzięcie deweloperskie. Z działki zostanie wydzielona droga publiczna. (...)
str. 72
6.

Podwykonawstwo po zmianie ustawy o biegłych rewidentach - nowe regulacje już obowiązują

W dniu 27 stycznia 2025 r. na stronie internetowej Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (www.pibr.org.pl) została zamieszczona aktualność dotycząca stosowania nowego przepisu z zakresu podwykonawstwa dodanego (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.