Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 20 lutego 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 r., godz. 12:33 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 67.045 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Do 20 lutego 2025 r. wybór kasowego PIT (więcej) Wybór formy opodatkowania na 2025 r. (więcej) Uwaga: Do 28 lutego br. - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów uzyskanych w 2024 r. Uwaga: Do 28 lutego br. - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o danych wykazanych w raportach rozliczeniowych za 2024 r.
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Poradnik VAT
nr 4 (628) z dnia 20.02.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2025 r.

Od kwietnia 2025 r. mają wejść w życie zmiany w zakresie obniżonych stawek VAT oraz zniesienia obowiązku integracji kasy z terminalem płatniczym. Tak wynika z (...)
str. 4
1.

Zmiana stawek VAT na wybrane towary

Uchwalona przez Sejm ww. ustawa zmienia stawki VAT na wybrane towary poprzez: objęcie 0% stawką VAT dostawy i importu statków ratowniczych (CN ex 8905 90) (...)
str. 4
2.

Zniesienie obowiązku integracji kasy rejestrującej z terminalem płatniczym

Od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących on-line (umożliwiających (...)
str. 5
II.

Roczna korekta podatku VAT odliczanego proporcjonalnie

Podatnicy prowadzący działalność mieszaną, czyli zwolnioną z VAT i opodatkowaną w stosunku do towarów i usług, których zakupu nie mogą przyporządkować do danego rodzaju wykonywanych (...)
str. 5
III.

Możliwość składania zgłoszenia/deklaracji w ramach procedury OSS za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.gov.pl zamieszczono wyjaśnienie z dnia 1 lutego 2025 r., z którego wynika, że: " W ramach e-Urzędu Skarbowego od 1 (...)
str. 7
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Działalność mieszana - zasady dokonywania korekty podatku naliczonego po zakończeniu roku

Podatnik, który wykonuje zarówno czynności opodatkowane VAT, jak i zwolnione z VAT, jest zobowiązany przyporządkować dokonane zakupy do poszczególnych rodzajów sprzedaży. Jeżeli nie jest on (...)
str. 8
2.

Nieruchomości niepodlegające amortyzacji - korekta wieloletnia

Zgodnie z art. 16c pkt 1 i 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 (...)
str. 9
V.

Obowiązek stosowania kodów GTU w JPK_VAT

Szczegółowy zakres danych, które powinny być zawarte w pliku JPK_VAT określają przepisy rozporządzenia wykonawczego. Zatem czynni podatnicy VAT dokonujący sprzedaży niektórych towarów lub świadczących niektóre (...)
str. 10
1.

Towary oznaczane kodem GTU - wybrane transakcje

Poniżej zaprezentowano w formie tabeli tylko wybrane transakcje, wskazując, czy w danym przypadku w JPK_VAT należy zastosować odpowiedni symbol GTU. Stosowanie kodu GTU Rodzaj czynności (...)
str. 10
2.

Jakie usługi podlegają oznaczaniu GTU - checklista

Jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT i składasz JPK_VAT to sprawdź, czy świadczysz usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w (...)
str. 12
3.

Korygowanie błędnego kodu GTU

Nieoznaczenie przez podatnika w pliku JPK_VAT dostawy towarów czy świadczenia usług odpowiednim kodem GTU lub też oznaczenie ich błędnym kodem GTU skutkuje koniecznością dokonania korekty (...)
str. 13
VI.

Nabycie towaru wraz z usługą transportową

Na spotkanie z kontrahentem, które odbywało się w siedzibie firmy nabyliśmy posiłek (pizzę z dowozem). Na fakturze w osobnych pozycjach sprzedawca wykazał dostawę towarów i (...)
str. 14
1.

Zakup usługi kateringowej - prawo do odliczenia VAT

Z przepisów ustawy o VAT wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i (...)
str. 14
2.

Zasady fakturowania kosztów transportu towarów

Podstawą opodatkowania - zgodnie z art. 29a ustawy o VAT - jest generalnie wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub (...)
str. 14
1.

Sprzedaż sprzętu komputerowego dla szkoły - warunki stosowania 0% stawki VAT

Dostawa sprzętu komputerowego - w przypadkach ściśle określonych w ustawie o VAT - może korzystać z preferencyjnej 0% stawki podatku VAT. Zgodnie bowiem z art. (...)
str. 16
2.

Dostawa urządzenia wielofunkcyjnego - problem z ustaleniem właściwej stawki VAT

Jak już wykazano powyżej, nie każdy sprzęt komputerowy jest opodatkowany 0% stawką VAT, lecz tylko i wyłącznie wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy o (...)
str. 17
VIII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Wykup samochodu z leasingu na cele prywatne

Na podstawie umowy leasingu operacyjnego w prowadzonej działalności wykorzystuję samochód osobowy. Po zakończeniu leasingu zamierzam samochód ten wykupić i przeznaczyć na cele prywatne. Czy takie (...)
str. 19
2.

Usługi udzielania pożyczek - sposób dokumentowania

Czy odsetki naliczone od pożyczki udzielonej innej spółce, stanowiące czynność zwolnioną z VAT należy udokumentować fakturą? Na łamach naszego czasopisma wielokrotnie już informowaliśmy, że udzielenie (...)
str. 20
3.

Zmiana przeznaczenia sprzętu komputerowego

W 2022 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako czynny podatnik VAT kupiłem sprzęt komputerowy o łącznej wartości brutto 8.000 zł i odliczyłem VAT naliczony. (...)
str. 22
4.

Informacja o dokonanym spisie z natury

Likwiduję działalność gospodarczą. Czy zawiadomienie/informację o przeprowadzonym spisie z natury muszę złożyć w urzędzie skarbowym czy wystarczy, że kwotę podatku wynikającą z tego spisu wykaże (...)
str. 22
C.

KASY REJESTRUJĄCE

1.

Sprzedaż usług/towarów w systemie wysyłkowym - warunki zwolnienia z kasy

Generalnie w przypadku świadczenia usług podatnik ma możliwość korzystania ze zwolnienia z kas ze względu na formę zapłaty. Zwolnienie to określone zostało w § 2 (...)
str. 23
2.

Płatność kartą płatniczą przy użyciu terminala jako transakcja bezgotówkowa

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych powołując się na przepisy rozporządzenia w sprawie zwolnień obowiązujące do końca 2024 r. uznawały, że ze zwolnienia określonego wówczas (...)
str. 24
X.

Czytelnicy pytają

1.

Zwolnienie z kas przy usługach najmu

Świadczę usługi wynajmu 20 garaży/miejsc postojowych na rzecz osób fizycznych. Zapłatę z tego tytułu otrzymuję gotówką oraz na rachunek bankowy. Czy mogę korzystać ze zwolnienia (...)
str. 27
2.

Świadczenie usług księgowych

Od lutego 2025 r. prowadzę działalność w zakresie usług księgowych (biuro rachunkowe). Czy mogę korzystać ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej ze względu na wartość (...)
str. 28
3.

Usługi parkingowe w systemie bezobsługowym a kasa rejestrująca

Prowadzimy pensjonat w górskiej miejscowości. Na terenie posesji mamy wydzielone miejsce płatnego parkowania. Opłaty za parkowanie klient uiszcza sam w systemie bezobsługowym, w związku z (...)
str. 29
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

1.

Warunki zastosowania zwolnienia z VAT

Zgodnie z dodanym art. 113b ust. 1 do ustawy o VAT, podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, może skorzystać ze zwolnienia w innym (...)
str. 31
2.

Dane zawarte w uprzednim powiadomieniu

Wracając do wspomnianego wcześniej rozporządzenia określającego dane, jakie powinno zawierać uprzednie powiadomienie, wyjaśnijmy, iż powinno się w nim znaleźć: 1) oznaczenie naczelnika urzędu skarbowego, do (...)
str. 32
3.

Progi sektorowe stosowane przez państwa członkowskie

Należy wyjaśnić, że w przypadku gdy państwo członkowskie, na terytorium którego podatnik zamierza skorzystać ze zwolnienia, stosuje różne progi zwolnienia uzależnione od sektora prowadzonej działalności (...)
str. 33
4.

Alternatywne zastosowanie formularza SME-P

Na zakończenie należy również wspomnieć, że celem złożenia uprzedniego powiadomienia może być nie tylko: powiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w państwie/państwach członkowskich innych niż (...)
str. 34
XII.

Czytelnicy pytają

1.

Usługi budowlane świadczone poza terytorium kraju rozliczane w procedurze OSS

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług budowlanych i korzystam ze zwolnienia z opodatkowania VAT w Polsce. Chciałabym świadczyć swoje usługi również na terenie Niemiec (...)
str. 36
2.

Zakup i sprzedaż towarów poza terytorium UE w ramach transakcji łańcuchowej

Planujemy dokonać sprzedaży towarów dla serbskiego nabywcy. Przy czym towary te zakupimy wcześniej u chińskiego dostawcy. Transport towarów będzie się odbywał bezpośrednio z Chin do (...)
str. 38
E.

PORADY I KOMENTARZE

XIII.

Najnowsze wyjaśnienia MF w zakresie stosowania procedury SME

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż Rzeczpospolita Polska, po spełnieniu warunków określonych w ustawie (...)
str. 42
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Obowiązek rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych

Podatnicy, którzy zamierzają dokonywać transakcji z podmiotami z państw Unii Europejskiej mają obowiązek zarejestrowania się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Rejestracji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych - (...)
str. 48
2.

WDT dokonywane przez podatników zwolnionych z VAT

Przypomnijmy, że WDT to wywóz towarów z terytorium kraju, w wykonaniu czynności określonych w art. 7, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art. (...)
str. 49
3.

WNT - nabycie towarów przez małych podatników

Sytuacja będzie wyglądała nieco inaczej, gdy podatnik zwolniony z VAT będzie dokonywał nabycia towarów od podatników z innych państw UE. Definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia odnajdujemy w (...)
str. 49
4.

Świadczenie usług na rzecz zagranicznych usługobiorców

Podatnicy VAT zwolnieni z opodatkowania, którzy planują m.in. świadczyć usługi na rzecz podatników z krajów UE, z tytułu których podatek rozlicza nabywca unijny, mają obowiązek (...)
str. 50
5.

Import usług

Import usług to świadczenie usług, z tytułu których podatnikiem jest nabywca. Obowiązek rozliczenia VAT od usługi kupionej od zagranicznego kontrahenta przez jej nabywcę wystąpi, jeśli (...)
str. 51
6.

Obowiązki podatników zwolnionych z VAT - podsumowanie

Obowiązki podatników zwolnionych z VAT, którzy dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych Rejestracja VAT UE Deklaracje Informacje podsumowujące WDT - - - WNT > 50 tys. zł √ (...)
str. 51
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XV.

Jak wykazać w JPK_VAT z deklaracją faktury do paragonów?

Z przepisów ustawy o VAT wynika, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży (...)
str. 52
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVI.

Sprzedaż wyrobów węglowych pomiędzy pośredniczącymi podmiotami węglowymi

Prowadzę skład węglowy, jestem pośredniczącym podmiotem węglowym i sprzedaję poniżej 30 mln kg węgla. Czy zakup przeze mnie od kopalni węgla kamiennego, która jest również (...)
str. 57
1.

Czynności opodatkowane akcyzą

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy, w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest: 1) sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu; (...)
str. 57
2.

Obowiązek monitorowania w EMCS PL2 sprzedaży

Ponadto należy wyjaśnić, że system EMCS PL2 służy m.in. do monitorowania na terytorium kraju sprzedaży wyrobów węglowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich (...)
str. 59
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Odliczanie VAT przy umowie leasingu konsumpcyjnego

Świadczę usługi najmu lokalu na rzecz podmiotu gospodarczego i z tego tytuły wystawiam faktury z 23% stawką VAT. Dodatkowo na rzecz najemcy refakturuję media z (...)
str. 60
2.

Transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT

Podmiot A, B i C planują utworzenie grupy VAT. Czy po jej utworzeniu transakcje dokonywane pomiędzy członkami danej grupy VAT będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT (...)
str. 61
3.

Wystawienie faktury dla osoby prywatnej bez MPP

Czy podatnik wystawiając fakturę za montaż stolarki w budynku mieszkalnym dla osoby prywatnej na kwotę 30.000 zł musi ją oznaczyć adnotacją "mechanizm podzielonej płatności"? Mechanizm (...)
str. 62
4.

Termin zwrotu VAT przy braku sprzedaży

Jestem rolnikiem, czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby prowadzonej działalności kupiłem towary. Czy mogę odliczać VAT naliczony z tytułu tych zakupów, jeśli jeszcze nie wystąpiła (i (...)
str. 63
5.

Proporcjonalne odliczenie VAT przy nabyciu usług marketingowych

Sp. z o.o. prowadzi sprzedaż produktów zarówno zwolnionych z VAT, jak i opodatkowanych. Planuje zorganizować akcję marketingową. Celem akcji będzie pozyskanie nowych klientów poprzez dwie (...)
str. 64
6.

Warunki pełnego odliczania VAT od wydatków związanych z samochodem

W prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy. Czy aby móc w całości odliczać VAT z tytułu wydatków związanych z eksploatacją tego pojazdu, oprócz złożenia informacji (...)
str. 65
7.

Obowiązek podatkowy przy sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach fotowoltaicznych? Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych uznają, że wprowadzenie do sieci (...)
str. 66
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XVII.

Kronika legislacyjna

1.

Nowe wzory deklaracji VAT

W Dzienniku Ustaw z dnia 31 stycznia 2025 r., pod poz. 131, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 stycznia 2025 r. w sprawie wzorów (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.