Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 10 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025 r., godz. 11:54 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 65.215 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Poradnik VAT
nr 7 (631) z dnia 10.04.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Termin wejścia w życie KSeF - aktualny stan prawny

Ustawą nowelizującą z dnia 9 maja 2024 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. (...)
str. 4
2.

Wyniki konsultacji w sprawie KSeF

Ministerstwo Finansów przeprowadziło konsultacje z przedsiębiorcami, zarówno w zakresie rozwiązań prawnych, jak i biznesowych w zakresie wdrożenia obowiązkowego KSeF. Oprócz rozwiązań legislacyjnych, w trakcie konsultacji (...)
str. 5
3.

Pakiet VIDA a KSeF

W żadnym z komunikatów, wyjaśnień ani też pytań i odpowiedzi zamieszczonych na stronie MF nie znajdujemy informacji o planowanym przesunięciu ww. terminu/terminów wejścia w życie (...)
str. 6
B.

OBRÓT KRAJOWY

II.

Korygowanie błędnych danych nabywcy

Pracownik spółki dokonał zakupów na jej rzecz i otrzymał fakturę, za którą zapłacił gotówką. Po przedstawieniu faktury w dziale księgowości okazało się, że faktura jest (...)
str. 7
1.

Sposoby poprawiania błędów w wystawionych fakturach

Elementy, jakie powinna zawierać faktura, określone zostały w art. 106e ustawy o VAT. Wśród nich wymieniono m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy (...)
str. 7
2.

Zasady wystawiania noty korygującej

W myśl art. 106k ust. 1, nabywca towaru lub usługi, który otrzyma fakturę zawierającą pomyłki, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. Notą korygującą nie można (...)
str. 8
3.

Faktura korygująca dane nabywcy

Błędne dane nabywcy na fakturze można skorygować na dwa sposoby: fakturą korygującą wystawioną przez sprzedawcę, notą korygującą wystawioną przez nabywcę, przy czym jej wystawienie nie (...)
str. 8
III.

Spółka cywilna jako podatnik VAT - praktyczne porady

Prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT (hurtownię spożywczą). Wraz z bratem, który również jest czynnym podatnikiem VAT, chcemy założyć spółkę cywilną i w ramach (...)
str. 10
IV.

Problemy z ustaleniem statusu podatkowego rolnika ryczałtowego na potrzeby VAT

Jestem rolnikiem ryczałtowym oraz dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Ze swojego gospodarstwa rolnego sprzedaję jedynie własne zboże (posiadam własny sprzęt do prowadzenia (...)
str. 13
1.

Zasady zwolnienia z opodatkowania w świetle ustawy o VAT

Podmiot, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 (...)
str. 13
2.

Prowadzenie działalności rolniczej i dodatkowej działalności gospodarczej

Rolnik ma możliwość stosowania wariantów "mieszanych" przy wyborze formy opodatkowania. Jeżeli więc podatnik poza działalnością rolniczą prowadzi jeszcze inną działalność gospodarczą, może: 1) korzystać ze (...)
str. 14
1.

Ogólna zasada odliczania VAT

Podstawowa zasada regulująca prawo do odliczenia podatku naliczonego wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem, podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą (...)
str. 17
2.

Wydatki ponoszone w prowadzonej działalności gospodarczej

2.1. Nabycie usług kateringowych Czy spółka z o.o. (będąca czynnym podatnikiem VAT i wykonująca wyłącznie czynności opodatkowane VAT) może odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup (...)
str. 18
2.1.
Nabycie usług kateringowych
Czy spółka z o.o. (będąca czynnym podatnikiem VAT i wykonująca wyłącznie czynności opodatkowane VAT) może odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup usługi kateringowej z przeznaczeniem (...)
str. 18
2.2.
Zakup odzieży roboczej
Jestem rolnikiem, czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby prowadzonej działalności rolniczej kupiłem odzież ochronną/roboczą, tj.: buty robocze BHP, półbuty ochronne z noskiem metalowym gobi S1, czapkę (...)
str. 19
VI.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Dobrowolne napiwki dla pracowników

Klienci naszej restauracji bardzo często dobrowolnie wpłacają kelnerom (pracownikom) napiwki przy zastosowaniu różnych form płatności. Czy napiwki, które otrzymują nasi pracownicy od klientów powinny być (...)
str. 21
2.

Ustalenie wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia z VAT

Podatnik świadczy usługi w zakresie opieki medycznej (zwolnione przedmiotowo z VAT). Dodatkowo rozpoczął świadczenie usług w zakresie wynajmu lokali użytkowych, które nie korzystają z żadnego (...)
str. 22
3.

Obowiązek rejestracji podatnika zwolnionego z VAT

Czy osoba korzystająca ze zwolnienia podmiotowego z VAT musi się zarejestrować jako podatnik czy wystarczy, że wpisze zwolnienie z VAT na fakturze? Zwolnienie podmiotowe z (...)
str. 22
4.

Leasing finansowy a moment powstania obowiązku podatkowego

Nasza firma podpisała w marcu br. umowę leasingu finansowego. Również w marcu miało miejsce wydanie leasingobiorcy przedmiotu leasingu. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu (...)
str. 23
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VII.

Kasy rejestrujące w interpretacjach indywidualnych

1.

Ewidencja otrzymanych zaliczek w kasie fiskalnej

Otrzymanie przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty m.in.: przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty - stosownie do art. 19a ust. 8 (...)
str. 24
2.

Zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na strukturę sprzedaży

W myśl § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień, zwalnia się w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do końca 2027 (...)
str. 26
3.

Usługi związane z rozrywką i rekreacją

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień, podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2024 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych (...)
str. 28
1.

VAT marża przy sprzedaży towarów używanych

Przy sprzedaży towarów używanych możliwe jest - po spełnieniu dodatkowych warunków - ustalenie podstawy opodatkowania w oparciu o marżę. Szczegółowe zasady stosowania opodatkowania na zasadzie (...)
str. 29
2.

Dokumentowanie dostawy towarów używanych

2.1. Sprzedaż towarów używanych ewidencjonowana w kasie fiskalnej Podatnik dokonujący sprzedaży towarów, dla których podstawą opodatkowania jest marża stosownie do art. 111 ust. 3b ustawy (...)
str. 30
2.1.
Sprzedaż towarów używanych ewidencjonowana w kasie fiskalnej
Podatnik dokonujący sprzedaży towarów, dla których podstawą opodatkowania jest marża stosownie do art. 111 ust. 3b ustawy o VAT ewidencjonuje na potrzeby obliczenia osiąganej przez (...)
str. 30
2.2.
Dokumentowanie sprzedaży fakturą VAT marża
Stosując procedurę opodatkowania wynikającą z art. 120 ustawy o VAT należy dokonaną czynność udokumentować fakturą VAT marża (przy towarach używanych będzie ona oznaczona jako: "procedura (...)
str. 30
2.3.
Paragon i faktura VAT marża przy dostawie towaru używanego
W przypadku udokumentowania sprzedaży paragonem fiskalnym oraz fakturą należy mieć na uwadze art. 109 ust. 3d ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, dla celów (...)
str. 31
3.

Dostawa towarów używanych na zasadzie marży w JPK_V7M

Podatnicy mają wątpliwość co do poprawnego wykazania zakupu używanego samochodu na podstawie umowy kupna-sprzedaży od osoby prywatnej i jego dalszej sprzedaży udokumentowanej paragonem fiskalnym i (...)
str. 31
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

IX.

Świadczenia niepodlegające opodatkowaniu w Polsce w JPK_VAT

Nie każda sprzedaż zrealizowana przez polskiego podatnika będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. W niektórych przypadkach dostawa towarów bądź świadczenie usług będą podlegały przepisom podatkowym innego (...)
str. 34
1.

Dokumentowanie czynności opodatkowanych poza terytorium kraju

Jak wynika z art. 106a pkt 2 ustawy o VAT, przepisy dotyczące wystawiania faktur stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika (...)
str. 34
2.

Świadczenie rozliczane w innym państwie ewidencjonowane w JPK_VAT

Zgodnie z § 10 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją, ewidencja zawiera dane pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku należnego, w tym (...)
str. 35
3.

Sprzedaż opodatkowana przez polskiego dostawcę w innym kraju

Wróćmy teraz do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, o którym wspomniano wcześniej. Przepis ten stanowi, że podatnik ma prawo do obniżenia VAT należnego (...)
str. 37
E.

PORADY I KOMENTARZE

1.

Ustalenie obowiązku podatkowego dla usług budowlanych

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu usługi budowlanej uzależniony jest od tego czy jest ona wykonana na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, (...)
str. 39
1.1.
Usługi budowlane świadczone na rzecz osób prywatnych
W przypadku świadczenia usługi budowlanej na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (osoby prywatnej) obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą wykonania usługi (...)
str. 39
1.2.
Roboty budowlane wykonane na rzecz podmiotu gospodarczego
Jeśli usługa budowlana jest wykonywana na rzecz innego podmiotu gospodarczego (podatnika), to obowiązek podatkowy z tytułu wykonania takiej usługi powstaje z chwilą wystawienia faktury - (...)
str. 39
2.

Właściwa stawka VAT dla budowy/modernizacji budynku

Jeżeli przedmiotem transakcji jest budowa/modernizacja budynku, to tego rodzaju czynności zasadniczo podlegają opodatkowaniu 23% stawką VAT. Jednakże należy mieć na uwadze, że zgodnie z art. (...)
str. 42
F.

VAT OD PODSTAW

XI.

Sprzedaż środków transportu na terytorium UE - podstawy rozliczania VAT

Dokonując sprzedaży pojazdu na terytorium Unii Europejskiej podatnicy powinni w pierwszej kolejności ustalić czy sprzedawany pojazd zaliczany jest do nowych środków transportu, czy też nie (...)
str. 45
1.

Dostawa nowych środków transportu

Załóżmy, że podatnik chce dokonać dostawy nowego środka transportu dla nabywcy z UE. Zbycie nowego środka transportu na rzecz osoby z innego kraju Unii powoduje, (...)
str. 45
2.

Sprzedaż używanych pojazdów na terytorium UE

Co do zasady, sprzedaż pojazdu podatnikowi z innego kraju UE jest traktowana jak dostawa wewnątrzwspólnotowa (WDT), która opodatkowana jest 0% stawką VAT (po spełnieniu ustawowych (...)
str. 48
3.

Dostawa środków transportu nieuznawana za WDT

W niektórych sytuacjach, dostawa pojazdów nie będzie uznawana za WDT, np. ze względu na status podatkowy nabywcy (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) i zastosowanie 0% (...)
str. 49
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Mały podatnik w świetle ustawy o VAT

Małymi podatnikami, o których mowa w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, są podmioty: u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła (...)
str. 51
2.

Kwartalne deklaracje składane przez małych podatników

Mali podatnicy stosujący kasową metodę rozliczania VAT - zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT - składają deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w (...)
str. 51
3.

Wyłączenia z możliwości kwartalnego rozliczania VAT

Przepis art. 99 ust. 3a ustawy o VAT określa natomiast krąg podmiotów, którzy są wyłączeni z możliwości kwartalnego rozliczania VAT. Zgodnie z tym przepisem z (...)
str. 52
4.

Rozliczanie podatku VAT w JPK_V7K - wzór deklaracji

Elementy pliku JPK_VAT określa rozporządzenie w sprawie JPK_VAT z deklaracją. Objaśnienia co do sposobu wypełniania i miejsca składania deklaracji oraz sposób wykazywania danych w ewidencji (...)
str. 52
H.

PODATEK AKCYZOWY

XIII.

Nowe kategorie wyrobów akcyzowych od 1 kwietnia 2025 r.

W dniu 18 marca 2025 r. opublikowano ustawę z dnia 20 lutego 2025 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz (...)
str. 56
1.

Urządzenia do waporyzacji, zestawy części do urządzeń do waporyzacji oraz płyn do jednorazowych papierosów elektronicznych

» Urządzenia do waporyzacji W związku z nieopodatkowywaniem akcyzą jednorazowych papierosów elektronicznych, zdefiniowano urządzenia do waporyzacji jako wielorazowe papierosy elektroniczne, podgrzewacze i urządzenia wielofunkcyjne. Jednocześnie (...)
str. 57
2.

Saszetki nikotynowe, inne wyroby nikotynowe i rozszerzone o nowe mieszaniny wyroby nowatorskie

» Saszetki nikotynowe Saszetki nikotynowe to wyroby niezawierające tytoniu, lecz zawierające nikotynę lub jej związki lub pochodne, zmieszane lub niezmieszane z włóknami roślinnymi lub innymi (...)
str. 59
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Zakup abonamentu GPS do samochodu a ograniczone prawo do odliczenia VAT

W prowadzonej działalności gospodarczej posiadam samochody osobowe, które wykorzystuję również na potrzeby osobiste. W jakiej wysokości (50% czy 100%) mogę odliczyć VAT od zakupu abonamentu (...)
str. 61
2.

Stawka VAT na usługi makijażu permanentnego

Prowadzę salon kosmetyczny. Chciałabym rozszerzyć oferowane usługi o wykonywanie makijażu permanentnego brwi. Czy do tych usług mogę zastosować obniżoną do 8% stawkę VAT? Zgodnie z (...)
str. 62
3.

Dane, które należy ująć w ponownie wystawionej korekcie faktury

Muszę sporządzić korektę faktury do sprzedaży już wcześniej skorygowanej fakturą korygującą. Czy mogę ponownie wystawić taką korektę? Jeśli tak, to jakie dane powinienem w niej (...)
str. 63
4.

Ulga na złe długi przy usłudze świadczonej na rzecz osoby fizycznej

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej m.in. dla osób prywatnych świadczę usługi elektryczne. Kilku nabywców, nie uregulowało należności. Czy mam prawo skorzystać (...)
str. 65
5.

Zakup i eksploatacja ciągnika rolniczego

Czy ciągnik rolniczy zaliczany jest do pojazdów samochodowych w rozumieniu ustawy o VAT? Czy podatek VAT od jego zakupu i eksploatacji podlega odliczeniu tylko w (...)
str. 66
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XIV.

Kronika legislacyjna

» W Dzienniku Ustaw z dnia 18 marca 2025 r., pod poz. 340, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 lutego 2025 r. o zmianie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.