Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 19 maja 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 r., godz. 9:06 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 39.023 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 20 maja 2025 r. część przedsiębiorców rozlicza składkę zdrowotną za 2024 r.
NUMER BIEŻĄCY 10 (634) Z DNIA 20.05.2025
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Poradnik VAT
nr 10 (634) z dnia 20.05.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Zmiany w podatku VAT od 1 stycznia 2026 r. - komunikat MF

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów ( www.gov.pl ) w dniu 6 maja 2025 r. zamieszczono komunikat w sprawie przyjęcia przez Radę Ministrów pakietu projektów ustaw (...)
str. 4
1.

Podwyższenie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT

Dotychczas podatnicy mogli korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego, w przypadku gdy nie przekroczyli limitu sprzedaży 200 tys. zł w poprzednim i bieżącym roku. Projekt zakłada (...)
str. 4
2.

Możliwość składania deklaracji VAT/korekty w trakcie i po kontroli celno-skarbowej

Kontrolowany przedsiębiorca będzie mógł złożyć korektę deklaracji podatkowej po zakończeniu kontroli celno-skarbowej, przy czym korekta będzie mogła częściowo uwzględniać nieprawidłowości stwierdzone przez urząd celno-skarbowy w (...)
str. 5
II.

Zmiana interpretacji indywidualnej dotyczącej rozliczenia skonta w ramach WNT

Szef Krajowej Administracji Skarbowej w piśmie z dnia 31 marca 2025 r., nr DOP7.8101.11.2025.FMLM, dokonał zmiany interpretacji indywidualnej, wydanej przez Dyrektora KIS w dniu 17 (...)
str. 5
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Termin rozliczania faktur korygujących in minus wystawianych poza KSeF

Zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT podatnik (sprzedawca) dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym (...)
str. 7
2.

Faktury korygujące in minus wystawiane przy pomocy KSeF

Obecnie w związku z fakultatywnym korzystaniem z KSeF, istnieje możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania transakcji. Zatem podatnicy mają możliwość wystawiania (...)
str. 9
3.

Korekta faktur in plus

W przypadku, gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania (zgodnie (...)
str. 10
IV.

Najem prywatny w świetle ustawy o VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dodatkowo wynajmuję nieruchomość w ramach najmu prywatnego. Czy i w jaki sposób taki najem powinienem wykazywać w pliku JPK_V7M - jedną (...)
str. 11
1.

Najem nieruchomości jako działalność gospodarcza

Jak wynika z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.) (...)
str. 11
2.

Ustalenie właściwej stawki VAT

Wynajmujący nie zawsze jest zobowiązany do opłacania VAT z tytułu najmu danej nieruchomości, gdyż może on korzystać z ustawowych zwolnień z VAT - podmiotowego lub (...)
str. 12
3.

Sposób ujęcia usługi najmu w pliku JPK_VAT z deklaracją

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT podatnicy (z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 (...)
str. 14
V.

Transakcje pomiędzy małżonkami - skutki w VAT

Wraz z małżonką prowadzimy działalność gospodarczą w dwóch różnych branżach. Ja świadczę usługi budowlane, natomiast małżonka prowadzi działalność w zakresie produkcji artykułów higienicznych. Oboje jesteśmy (...)
str. 15
1.

Zakres czynności dokumentowanych fakturą

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Oczywiście czynność taka opodatkowana jest, jeżeli została wykonana przez podmiot, który w związku z jej (...)
str. 15
2.

Ujmowanie sprzedaży w JPK_VAT

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, czynni podatnicy VAT są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku i sporządzenie informacji podsumowującej, w szczególności dane (...)
str. 17
3.

Przesłanki zakwestionowania transakcji przez organ podatkowy

W pierwszej kolejności Czytelnik musi mieć na uwadze, iż celem wystawienia faktury jest przede wszystkim udokumentowanie rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych. Zatem w analizowanej sytuacji faktura (...)
str. 18
VI.

Zakup lokalu mieszkalnego na potrzeby działalności gospodarczej i do celów prywatnych

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Wykonuję wyłącznie czynności opodatkowane VAT. W maju 2025 r. kupiłem lokal mieszkalny, który będę wykorzystywał na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej oraz (...)
str. 20
1.

Działalność gospodarcza prowadzona w mieszkaniu - częściowe odliczenie VAT

Jak wynika z art. 86 ust. 7b ustawy o VAT w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz (...)
str. 20
2.

Prawo do odliczenia VAT na podstawie faktur imiennych bez numeru NIP

Wątpliwości Czytelnika budzi również kwestia częściowego odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu lokalu mieszkalnego w przypadku otrzymania faktury imiennej bez jego numeru NIP. Przypomnijmy, iż (...)
str. 22
VII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Wykup samochodu z leasingu z przeznaczeniem do odsprzedaży

Spółka w prowadzonej działalności wykorzystuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Od wszelkich wydatków poniesionych na ten samochód odlicza VAT w wysokości 50%. Po (...)
str. 23
2.

Akceptacja noty korygującej

Otrzymałem fakturę zakupu, która zawierała drobny błąd w adresie mojej firmy. Błąd ten skorygowałem wystawiając notę korygującą, którą wysłałem kontrahentowi e-mailem w celu jej zaakceptowania. (...)
str. 25
3.

Jaka stawka VAT na otrzymaną zaliczkę?

Według jakiej stawki VAT należy opodatkować zaliczkę otrzymaną na poczet usługi remontowo-budowlanej opodatkowanej 8% stawką VAT? W myśl art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, (...)
str. 25
4.

Sprzedaż towaru otrzymanego nieodpłatnie

Prowadzę zakład fryzjerski, w którym oprócz świadczonych usług sprzedaję również kosmetyki do pielęgnacji włosów (od ich zakupu na podstawie otrzymanej faktury odliczam VAT). W kwietniu (...)
str. 26
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VIII.

Możliwość wysyłania e-paragonów - projekty rozporządzeń w sprawie kas fiskalnych

Z przepisów ustawy o VAT wynika, iż podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży (...)
str. 27
1.

Regulacje prawne w zakresie kas rejestrujących

Sposób prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, termin zgłoszenia kas z elektronicznym zapisem lub papierowym zapisem kopii do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania (...)
str. 28
2.

Stosowanie kas wirtualnych

Konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania - jak już wyżej wskazano - powstała w związku z wejściem w życie ww. (...)
str. 29
IX.

Czynności wyłączone ze zwolnienia z ewidencjonowania w kasie

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Na (...)
str. 29
1.

Usługi naprawy pojazdów

Od 5 maja 2025 r. rozpocząłem świadczenie usług naprawy i konserwacji ciągników rolniczych na rzecz rolników ryczałtowych. Czy w świetle przepisów dotyczących kas jestem zobowiązany (...)
str. 30
2.

Stosowanie kasy w gastronomii

Od maja 2025 r. dokonujemy sprzedaży hot-dogów, zapiekanek, hamburgerów. Posiłki sprzedawać będziemy w okresie maj-wrzesień w przyczepie gastronomicznej (w tzw. budce na kółkach). Klientom nie (...)
str. 31
3.

Świadczenie usług kosmetycznych/pielęgnacyjnych

Od kwietnia 2025 r. prowadzę studio piercingu. Czy wykonywanie takich usług stanowi usługę kosmetyczną, którą należy rejestrować w kasie fiskalnej? Podatnik świadczący usługi kosmetyczne/kosmetologiczne nie (...)
str. 33
X.

Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)

1.

Wykazanie zwrotu odliczonej ulgi na zakup kasy fiskalnej w JPK_VAT z deklaracją

Po dwóch latach od zakupu kasy fiskalnej (i skorzystaniu z ulgi na jej zakup w kwocie 700 zł) zlikwidowałem działalność gospodarczą. W jaki sposób mam (...)
str. 34
2.

Jak wykazać w JPK_V7M sprzedaż niezaewidencjonowaną w kasie?

W prowadzonej działalności korzystam ze zwolnienia podmiotowego z ewidencjowania sprzedaży w kasie. Każdą sprzedaż na rzecz osoby prywatnej dokumentuję fakturą. Czy prawidłowo postępuję ujmując każdą (...)
str. 35
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

1.

Transakcje uznawane za WDT

Zgodnie z art. 13 ustawy o VAT, przez opodatkowaną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju, w wykonaniu czynności określonych w (...)
str. 37
2.

Wywóz towarów do innego państwa UE po upływie kilku miesięcy

W praktyce podatnicy mogą znaleźć się w sytuacji gdy wywóz towarów do innego państwa członkowskiego będzie miał miejsce dopiero po upływie dłuższego czasu, np. po (...)
str. 38
3.

Dostawa na rzecz unijnego nabywcy towarów, które pozostają w Polsce

Sytuacja, w której polski dostawca sprzedaje swoje towary unijnemu przedsiębiorcy a ich wywóz dokonywany jest do magazynu tego nabywcy położonego na terytorium naszego kraju, i (...)
str. 39
1.

Transakcje uznawane za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

Generalnie, zgodnie z art. 13 ustawy o VAT przez opodatkowaną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju, w wykonaniu czynności określonych (...)
str. 40
2.

Wyłączenia nietransakcyjnych przemieszczeń z WDT

Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów nie uznaje się nietransakcyjnego przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku gdy: 1) (...)
str. 41
3.

Warunki zastosowania uproszczeń w ramach magazynu call-off stock

Uproszczenie rozliczeń przy zastosowaniu magazynów call-off stock, polega głównie na tym, że przemieszczenia towarów w tej procedurze nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o (...)
str. 42
4.

Skutki zastąpienia podatnika będącego odbiorcą towarów

W myśl art. 13j ustawy w przypadku gdy w terminie 12 miesięcy od dnia wprowadzenia towarów do magazynu w procedurze magazynu typu call-off stock, podatnik (...)
str. 43
5.

Wyłączenia towarów z procedury call-off stock

Jeżeli w terminie 12 miesięcy od dnia wprowadzenia towarów do magazynu w procedurze magazynu typu call-off stock przestaje być spełniony którykolwiek z warunków umożliwiających stosowanie (...)
str. 44
6.

Obowiązek składania informacji podsumowującej VAT-UE

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy, podmiotem zobowiązanym do złożenia informacji podsumowującej jest podatnik, który dokona: wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz podatników od wartości (...)
str. 44
E.

PORADY I KOMENTARZE

XIII.

Stawka VAT na towary/usługi niewymienione w klasyfikacjach CN lub PKWiU 2015

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Generalną zasadą (...)
str. 46
F.

VAT OD PODSTAW

XIV.

Sprzedaż pojazdów samochodowych poza granice Unii Europejskiej

Sprzedaż samochodów, które są wywożone poza granice Unii Europejskiej stanowi transakcję podlegającą opodatkowaniu w Polsce (art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przy (...)
str. 49
1.

Eksport samochodów - sposób opodatkowania

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, przez eksport towarów należy rozumieć dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium UE przez: a) dostawcę (...)
str. 49
2.

Procedura opodatkowania marży stosowana do dostawy używanych pojazdów

W art. 120 ustawy o VAT określone zostały zasady szczególnej procedury w zakresie opodatkowania dostawy określonych w tym przepisie towarów używanych nabytych uprzednio w ramach (...)
str. 50
3.

Dokumentowanie eksportu towarów

Ustawodawca nie przewidział żadnych szczególnych regulacji w zakresie wystawiania faktur dokumentujących eksport towarów. Zatem wystawia się je w analogicznych terminach, jak w przypadku transakcji krajowych. (...)
str. 51
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XV.

Uwolnienie środków pieniężnych z rachunku technicznego - wzór wniosku

Rachunek VAT wykorzystywany jest m.in. przy zapłacie za towar lub usługę w mechanizmie podzielonej płatności. Otwierany jest przez bank lub SKOK dla każdego przedsiębiorcy posiadającego (...)
str. 53
1.

Uprawnienie do złożenia wniosku

Przed zamknięciem rachunku rozliczeniowego bank zamyka rachunek VAT, który jest prowadzony dla tego rachunku rozliczeniowego, jeżeli ten rachunek VAT nie jest prowadzony dla innego rachunku (...)
str. 53
2.

Postanowienie w sprawie uwolnienia środków z rachunku technicznego

We wniosku o wydanie zgody na wypłatę środków, podatnik wskazuje numer rachunku VAT, z którego nastąpiło przekazanie środków na rachunek techniczny oraz wysokość środków, jaka (...)
str. 54
H.

PODATEK AKCYZOWY

1.

Obowiązek oznaczania znakami akcyzy wyrobów akcyzowych

Zgodnie z art. 120 ustawy o podatku akcyzowym, znaki akcyzy mogą mieć w szczególności postać banderol, znaków cechowych lub odcisków pieczęci. Nanoszone są na opakowania (...)
str. 56
2.

Nowe wzory banderol podatkowych i legalizacyjnych

Konsekwencją wprowadzonych zmian ustawowych była zmiana rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2024 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. poz. (...)
str. 57
3.

Ważne terminy związane z oznaczaniem nowych wyrobów akcyzowych

Przepisy zmienionej ustawy o podatku akcyzowym, w zakresie urządzeń do waporyzacji, zestawów części do urządzeń do waporyzacji i płynu do papierosów elektronicznych zawartego w jednorazowych (...)
str. 58
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Przekazanie próbki - egzemplarza książki

Czy egzemplarz książki może być uznany za próbkę w rozumieniu ustawy o VAT? Opodatkowaniu VAT - w myśl art. 7 ust. 3 ustawy o VAT (...)
str. 59
2.

Prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Czy świadcząc usługi w zakresie pełnienia funkcji kierownika budowy mogę korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu wartość sprzedaży? Z art. 113 ust. 1 ustawy (...)
str. 60
3.

Obowiązek podatkowy przy refakturowaniu energii elektrycznej

Firma będąca czynnym podatnikiem VAT wynajmuje lokal użytkowy na rzecz innego podmiotu - również czynnego podatnika VAT. Zgodnie z zawartą umową wystawia na najemcę refaktury (...)
str. 61
4.

Czy ulga na złe długi po stronie wierzyciela jest obowiązkowa?

W maju br. minęło 90 dni od terminu płatności określonego w umowie i potwierdzonego na fakturze z tytułu dokonanej przeze mnie sprzedaży towaru. Kontrahent (czynny (...)
str. 63
5.

Wydatki na samochody z ograniczonym prawem do odliczenia

W jaki sposób należy wykazywać w części ewidencyjnej JPK_V7M kwoty netto i podatku VAT w sytuacji, gdy przysługuje mi ograniczone prawo do odliczenia, od wydatków (...)
str. 64
6.

Możliwość przekazywania środków pomiędzy rachunkami VAT

Prowadzę działalność gospodarczą i posiadam trzy rachunki firmowe w różnych bankach, dla których prowadzone są rachunki VAT. Czy mogę dokonywać przelewu środków pieniężnych pomiędzy tymi (...)
str. 65
7.

Sprzedaż butelkowanej wody mineralnej

Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT sprzedaż butelkowanej wody mineralnej nadal podlega opodatkowaniu VAT w wysokości 23%? Zasadą jest, że towary i usługi (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.