Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
niedziela, 15 czerwca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 13.06.2025 r., godz. 13:11 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 45.434 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 11 (635) Z DNIA 01.06.2025
SPIS TREŚCI NUMERU 10 (634) z dnia 20.05.2025

Przegląd Podatku Dochodowego
nr 10 (634) z dnia 20.05.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.1.

Środki otrzymane na rozpoczęcie działalności

Środki otrzymane z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, przeznaczone na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, stanowią (...)
str. 4
1.2.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus - rozliczenie kosztów pośrednich

Nadwyżka powstała w wyniku poniesienia mniejszych wydatków na koszty pośrednie rozliczane ryczałtem (wynikająca np. z niższych cen usług) niż kwota środków otrzymanych z Europejskiego Funduszu (...)
str. 5
1.3.

Pomoc dla sektorów energochłonnych

Pomoc publiczna otrzymana na podstawie umowy o udzielenie pomocy zawartej w ramach programu rządowego pod nazwą "Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen (...)
str. 6
1.4.

Dotacja w zaliczkach - ustalenie daty uzyskania przychodu

Płatności zaliczkowe w ramach dofinansowania udzielonego przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) działającą z upoważnienia Komisji Europejskiej beneficjent powinien ująć w (...)
str. 8
1.5.

Dofinansowanie projektu realizowanego przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą

Dofinansowanie otrzymane przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą przeznaczone na wynagrodzenie tej osoby w części: pochodzącej ze środków europejskich, otrzymane z BGK - stanowi przychód (...)
str. 9
1.6.

Uzyskanie dofinansowania w ramach programu "Cyfrowa Europa"

Otrzymane przez spółkę dofinansowanie w ramach programu "Cyfrowa Europa" stanowi przychód podatkowy, który korzysta/będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 (...)
str. 11
2.

Sprawozdanie finansowe podatnika PIT a odmowa jego podpisania - odpowiedź Ministerstwa Finansów

Na podstawie art. 45 ust. 5 updof, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują je w wymaganej formie Szefowi KAS przed upływem (...)
str. 12
II.

PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE

1.

Zarachowanie kosztu w księgach, jako warunek ujęcia go w kosztach uzyskania przychodów

Podatnik CIT wykupił usługę polegającą na dostępie do oprogramowania obejmującego automatyzację procesów związanych z obsługą klientów (oferowanie i zawieranie umów, dokonywanie płatności itp.). Faktura za (...)
str. 13
2.

Podatek od towarów i usług zawarty w racie leasingowej również podlega limitowaniu

Spółka z o.o. zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego o wartości przekraczającej 150.000 zł. W związku z tym jest ona obowiązana do wyłączenia z kosztów (...)
str. 15
3.

Korekta VAT w kosztach podatkowych

Czynny podatnik VAT prowadzi sprzedaż mieszaną (zwolnioną i opodatkowaną VAT). Dokonuje zakupów, które służą obu typom sprzedaży, więc przysługuje mu ograniczone prawo do odliczenia VAT (...)
str. 16
4.

Pokrywanie kosztów dochodem zwolnionym od podatku

Przedsiębiorca prowadzący księgi rachunkowe w styczniu 2023 r. zaciągnął kredyt na finansowanie bieżącej działalności. Kredyt został objęty gwarancją w ramach portfelowej linii gwarancyjnej FG POIR (...)
str. 18
4.1.

Dopłata do oprocentowania kredytu - moment uzyskania przychodu

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 updof, przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje, dopłaty, z nieistotnym w tym przypadku zastrzeżeniem, i inne (...)
str. 18
4.2.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu odsetek

Na mocy art. 23 ust. 1 pkt 32 updof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w (...)
str. 19
5.

Wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu w kosztach - interpretacja indywidualna organu podatkowego

Podatnik ma możliwość zaliczenia wynagrodzenia za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu do kosztów uzyskania przychodów wówczas, gdy poniesiony wydatek ma uzasadnienie gospodarcze i może przyczynić się (...)
str. 21
III.

ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA

1.

Ustalenie wartości świadczenia z tytułu używania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych

Mamy wątpliwości odnośnie ustalania przychodu w związku z używaniem przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych, w sytuacji gdy przychód z tego tytułu wynosi 400 (...)
str. 23
2.

Koszty uzyskania przychodów wykazywane w informacji PIT-11 po przejęciu pracowników

W trakcie roku podatkowego jedna spółka przejęła inną spółkę. Do momentu przejęcia pracownicy pozostawali w dwóch odrębnych stosunkach prawnych. Czy w informacji PIT-11 spółka przejmująca (...)
str. 26
3.

Opodatkowanie umowy zlecenia, w której wynagrodzenie ustalono według stawki godzinowej

Wynagrodzenie za wykonanie usługi w ramach umowy zlecenia zostało określone jako iloczyn stawki godzinowej i liczby godzin czasu pracy. Czy w sytuacji gdy tak ustalone (...)
str. 27
4.

Kwota zmniejszająca podatek u emeryta prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej i jednocześnie pobiera emeryturę. ZUS przy opodatkowywaniu mu emerytury uwzględnia kwotę zmniejszającą podatek. Kwotę tę stosuje także (...)
str. 28
5.

Podstawa opodatkowania zysku osiągniętego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek - interpretacja organu podatkowego

Wypłacając wspólnikom zysk osiągnięty w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, spółka jako podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym powinna przyjąć kwotę przeznaczonego do podziału wspólnikom (...)
str. 29
IV.

MAJĄTEK TRWAŁY

1.

Zakup lokalu użytkowego, w którym nabywca dokonał wcześniej ulepszeń na potrzeby prowadzonej działalności

Spółka z o.o. od 2022 r. wynajmowała lokal użytkowy, który został przez nią dostosowany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Poniesione nakłady na modernizację zakwalifikowała jako (...)
str. 31
2.1.

Wydatki na sprowadzenie samochodu do firmy

Spółka z o.o. kupiła nowy samochód osobowy , który zostanie zaliczony do środków trwałych. Aby przetransportować go z salonu do siedziby spółki, konieczne było tankowanie (...)
str. 32
2.2.

Koszty delegacji pracownika

Pracownik pojechał w delegację służbową służbowym samochodem w celu omówienia warunków zakupu maszyny, która będzie zaliczona do środków trwałych. Czy koszty delegacji, w tym koszty (...)
str. 33
2.3.

Wartość początkowa z uwzględnieniem różnic kursowych

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (podatnik VAT) kupił maszynę produkcyjną. Transakcja została udokumentowana fakturą wyrażoną w euro. Opłacono ją z rachunku walutowego (...)
str. 34
V.

VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY

1.

Wycofanie składnika majątku z działalności gospodarczej na cele prywatnego najmu

Na gruncie należącym do majątku prywatnego podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, realizował inwestycję polegającą na budowie hali biurowo-magazynowej. Koszty budowy wpisywał do podatkowej księgi (...)
str. 36
1.1.

Brak przychodu podatkowego

Oceniając potrzeby swojego przedsiębiorstwa, podatnik może zdecydować o wytworzeniu we własnym zakresie środka trwałego. W każdym czasie może również podjąć decyzję o zaniechaniu inwestycji czy (...)
str. 36
1.2.

Koszty wytworzenia

Niezależnie od tego, czy wycofanie składnika majątku z działalności gospodarczej następuje przed zakończeniem budowy środka trwałego czy już po jej ukończeniu i oddaniu środka trwałego (...)
str. 37
1.3.

Zmiana przeznaczenia a odliczony VAT

Mając status czynnego podatnika VAT, inaczej niż na gruncie przepisów o podatku dochodowym, podatnik miał prawo odliczania na bieżąco podatku naliczonego przy zakupach towarów i (...)
str. 38
1.4.

Zapisy w księgach i udokumentowanie zdarzenia

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że w trakcie realizacji inwestycji podatnik ujmował koszty wytworzenia hali biurowo-magazynowej w podatkowej księdze w kolumnie 15. Z objaśnień zamieszczonych (...)
str. 38
1.5.

Zbycie składnika majątku wycofanego z działalności

Po wycofaniu składnika majątku z działalności gospodarczej podatnik może nim swobodnie dysponować, np. oddając w najem na podstawie umowy zawartej poza działalnością gospodarczą lub dokonując (...)
str. 39
2.

Czy podjęcie zatrudnienia na etacie skutkuje utratą prawa do opłacania podatku liniowego?

Podatnik w marcu 2025 r. założył działalność gospodarczą i wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym. Od maja br. ma możliwość podjęcia zatrudnienia na etacie u przedsiębiorcy, z (...)
str. 39
3.

Ustalenie stawki ryczałtu ewidencjonowanego dla przychodów z działalności usługowej

Osoba fizyczna zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, która będzie polegała na wykonywaniu usług nadzoru budowlanego. W zakresie jej opodatkowania chce stosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. (...)
str. 40
VI.

OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ

1.

Zaliczka na podatek dochodowy od dochodu uzyskiwanego z zagranicy za pracę wykonywaną w Polsce

Osoba fizyczna została zatrudniona na podstawie umowy o pracę w niemieckiej firmie. Od osiąganych dochodów powinna samodzielnie obliczać zaliczki na podatek dochodowy w Polsce. Czy (...)
str. 43
2.1.

Czym jest Software as a Service (SaaS)?

Software as a Service, czyli SaaS, to model dostarczania oprogramowania, w którym programy są udostępniane użytkownikom przez Internet jako usługa, a nie jako tradycyjne oprogramowanie (...)
str. 44
2.2.

Opodatkowanie przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych

W art. 21 ust. 1 updop ustawodawca nałożył na polskie podmioty obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku u źródła) od niektórych przychodów uzyskiwanych na (...)
str. 45
2.3.

Wynagrodzenie za korzystanie z urządzenia przemysłowego

Wynagrodzenie za usługę SaaS wypłacane za granicę może podlegać podatkowi u źródła, jeśli zostanie potraktowane jako wynagrodzenie za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego (...)
str. 46
VII.

ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE

1.

Ulga na innowacyjnych pracowników

Uregulowana w art. 26eb updof i art. 18db updop ulga na innowacyjnych pracowników stanowi dopełnienie ulgi badawczo-rozwojowej (ulgi B+R), bowiem dzięki swoistemu mechanizmowi pozwala szybciej (...)
str. 49
1.1.

Podmioty uprawnione i mechanizm stosowania odliczenia

Ulga na innowacyjnych pracowników adresowana jest do podatników PIT prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w ustawie o PIT oraz podatników CIT uzyskujących przychody (...)
str. 49
1.2.

Zakres zaliczek/podatku podlegających pomniejszeniu

Stosując ulgę na innowacyjnych pracowników, trzeba mieć na uwadze ograniczenia odnoszące się do zaliczek na podatek i zryczałtowanego podatku dochodowego, od których można potrącać ustaloną (...)
str. 50
1.3.

Moment zastosowania pomniejszenia

Mechanizm ulgi na innowacyjnych pracowników powoduje, że jest ona realizowana w trakcie roku podatkowego. W przepisach art. 26eb ust. 4 updof i art. 18db ust. (...)
str. 52
1.4.

Niewykorzystana kwota pomniejszenia

Wymaga podkreślenia, że nieodliczona w ramach ulgi B+R kwota kosztów kwalifikowanych (z uwagi na fakt, że podatnik poniósł stratę lub osiągnął dochód niższy od kwoty (...)
str. 54
1.5.

Utrata prawa do odliczenia

Skutki utraty prawa do ulgi na innowacyjnych pracowników określają wprost przepisy art. 26eb ust. 6 updof i art. 18db ust. 6 updop. Zgodnie z przyjętym (...)
str. 55
2.

Czy upływ terminu ważności orzeczenia o niezdolności do pracy skutkuje utratą prawa do ulgi rehabilitacyjnej?

Rencistka z orzeczoną III grupą inwalidzką nabyła prawo do emerytury. Orzeczenie o inwalidztwie było wydane do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego, jednak nie oznacza to ustania (...)
str. 55
VIII.

INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE

1.

Wysokość estońskiego CIT zależy od statusu spółki

Spółka z o.o. od 2022 r. jest opodatkowana estońskim CIT. W 2025 r. podjęła uchwałę o podziale zysku z lat ubiegłych i przeznaczeniu go do (...)
str. 57
1.1.

Podatek w spółce

Stosownie do art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a updop, opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (estońskim CIT) podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego (...)
str. 57
1.2.

Podatek u wspólnika

Na podstawie art. 41 ust. 4ab updof, spółka, która wypłaca należności z tytułu podzielonych zysków osiągniętych przez nią w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, (...)
str. 58
2.

Strata rozliczana w trakcie roku - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)

[1524967] Firma w latach poprzednich wykazywała stratę w deklaracji rocznej CIT-8. Za I kwartał 2025 r. pojawiła się zaliczka do zapłaty. Czy można w ciągu (...)
str. 59
3.

Uznanie spółki powstałej z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy za podatnika rozpoczynającego działalność - wyrok NSA

Na gruncie przepisów o ryczałcie od dochodów spółek, spółkę z o.o. powstałą z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy należy uznać za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej. W (...)
str. 60
IX.

CZYTELNICY PYTAJĄ

1.

Zaświadczenie do celów VAT potwierdzające, że samochód nie jest osobowy

Na potrzeby działalności gospodarczej kupiliśmy busa z jednym rzędem siedzeń. Czy skoro mamy zaświadczenie dla celów VAT oraz wpis w dowodzie rejestracyjnym, że nie jest (...)
str. 62
2.

Wykorzystywanie służbowego laptopa wyłącznie w celu wykonywania kontraktu a przychód menedżera

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zawarła kontrakt menedżerski. Na potrzeby jego realizacji otrzymała od kontrahenta służbowy laptop. Czy z tego tytułu powstał u niej (...)
str. 63
3.

Czy strata finansowa z okresu opodatkowania estońskim CIT podlega rozliczeniu w okresie opodatkowania na zasadach ogólnych?

Spółka z o.o., której udziałowcami są osoby fizyczne, od dwóch lat korzysta z estońskiego CIT. W tym okresie miała straty finansowe. W br. planowana jest (...)
str. 63
4.

Zmiana formy opodatkowania po odwieszeniu działalności gospodarczej

W 2024 r. prowadzona przeze mnie działalność gospodarcza została zawieszona. Była wtedy opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym. Od czerwca 2025 r. zamierzam ją odwiesić. Czy jako formę (...)
str. 64
5.

Ujmowanie faktur sprzedażowych w podatkowej księdze

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Sprzedaż usług dokumentuję fakturami. Jak prawidłowo powinienem ewidencjonować te faktury w księdze? Przychody ze sprzedaży usług, które są dokumentowane (...)
str. 65
X.

TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - CZERWIEC 2025 R.

Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 9.06.2025 r. (poniedziałek) - wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za maj 2025 r., - złożenie deklaracji o (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.