Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 20 lutego 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 r., godz. 12:33 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 67.045 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Do 20 lutego 2025 r. wybór kasowego PIT (więcej) Wybór formy opodatkowania na 2025 r. (więcej) Uwaga: Do 28 lutego br. - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów uzyskanych w 2024 r. Uwaga: Do 28 lutego br. - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o danych wykazanych w raportach rozliczeniowych za 2024 r.
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Przegląd Podatku Dochodowego
nr 4 (628) z dnia 20.02.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Wyjaśnienia resortu finansów udzielone naszemu Wydawnictwu w 2024 r.

W 2024 r. nasze Wydawnictwo wielokrotnie występowało do Ministerstwa Finansów o udzielenie odpowiedzi na pytania z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego. W niniejszym opracowaniu prezentujemy (...)
str. 4
1.1.

Kasowy PIT

Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób (...)
str. 4
1.2.

Raportowanie JPK_CIT

Art. 66 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku (...)
str. 5
1.3.

Przychody i koszty firmowe

Różnice inwentaryzacyjne Zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie skutków podatkowych różnic inwentaryzacyjnych (niedoborów, nadwyżek) dotyczących 2023 r., rozliczonych w 2024 r., ale (...)
str. 6
1.4.

Świadczenia na rzecz pracowników

Przekazanie pracownikom upominków W odpowiedzi na zadane przez nas pytania dotyczące skutków przekazania upominków pracownikom Ministerstwo Finansów w piśmie, które otrzymaliśmy 29 maja 2024 r., (...)
str. 9
1.5.

PIT pobierany przez płatnika

Brak pobranej zaliczki PIT a obowiązek sporządzenia PIT-4R Wątpliwości płatników budzi kwestia tego, czy należy składać deklarację PIT-4R pomimo braku zaliczek PIT w całym roku (...)
str. 10
2.

Wybór formy opodatkowania dochodów/przychodów z działalności gospodarczej osób fizycznych na 2025 r.

Osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej na 2025 r. mogą wybrać opodatkowanie: według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, czyli na zasadach określonych w ustawie (...)
str. 11
II.

PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE

1.

Współfinansowanie kosztów leasingu samochodu osobowego - skutki podatkowe

Spółka z o.o. zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy napędzany benzyną. Wartość samochodu przekroczy 150.000 zł. W związku z tym, że pojazd ten (...)
str. 13
2.

Podatek od nieruchomości dokumentowany deklaracją - moment potrącenia na gruncie PIT i CIT

Na podstawie art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70 (...)
str. 15
3.

Limit płatności gotówkowych

Czy zmienił się limit płatności gotówkowych w 2025 r., którego przekroczenie rodzi negatywne konsekwencje na gruncie podatku dochodowego? Obowiązujące dotychczas przepisy dotyczące limitu płatności gotówkowych (...)
str. 17
4.

Rekompensaty dla zwalnianych pracowników

Spółka z o.o. w celu zwiększenia efektywności i skupienia się na rozwoju podstawowej działalności, jaką jest produkcja, zamierza zlikwidować jeden z pobocznych działów zajmujący się (...)
str. 19
5.

Relacja z dyżuru telefonicznego

5.1.

Moment zaliczenia odpisu aktualizującego wartość należności do kosztów podatkowych

W 2024 r. spółka z o.o. zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości sporządziła odpis aktualizujący na nieuregulowaną należność z tytułu sprzedaży towarów. Należność ta była (...)
str. 20
5.2.

Przypisanie odsetek od pożyczki do właściwego źródła przychodów

Spółka z o.o. udzieliła spółce jawnej (podatnikowi CIT) pożyczki. Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć otrzymane odsetki? Czy spółka jawna od wypłaconych odsetek powinna pobrać (...)
str. 21
5.3.

Korekta kosztów na przełomie roku

Spółce z o.o. w grudniu 2024 r. udzielony został rabat potransakcyjny. Faktura korygująca dokumentująca to zdarzenia została wystawiona w tym samym miesiącu, jednak spółka otrzymała (...)
str. 21
5.4.

Dopłaty do spółki z o.o.

Wspólnicy spółki z o.o. w trybie przepisów Kodeksu spółek handlowych planują wnieść do spółki dopłaty, by poprawić kondycję finansową spółki. Nie będą one podlegać zwrotowi, (...)
str. 22
6.

Niezamortyzowana wartość początkowa środka trwałego w kosztach uzyskania przychodów

Spółka jawna osób fizycznych zamierza sprzedać samochód ciężarowy będący środkiem trwałym. Czy jego niezamortyzowana wartość początkowa będzie kosztem uzyskania przychodów? Kosztem uzyskania przychodów ze sprzedaży (...)
str. 22
III.

ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA

1.

Obliczenie zaliczki na podatek w miesiącu przekroczenia limitu ulgi dla młodych

Pracownik, który nie ukończył 26 lat i korzysta z ulgi dla młodych, od stycznia do listopada 2024 r. osiągnął przychód w wysokości 81.584,89 zł. Jest (...)
str. 24
1.1.

Sfinansowane przez pracodawcę wpłaty do PPK a przychód ze stosunku pracy

Zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) oraz finansowania i dokonywania wpłat do PPK reguluje ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych (...)
str. 24
1.2.

Ulga dla młodych

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 updof, przychody m.in. ze stosunku pracy otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia - są zwolnione (...)
str. 25
1.3.

Obliczenie zaliczki na podatek dochodowy

Pracodawca ma obowiązek - jako płatnik - obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tego pracodawcy przychody (...)
str. 26
2.

Nabycie ulgi dla seniorów w trakcie roku podatkowego

W lipcu 2025 r. pracownik osiągnie wiek emerytalny, ale zamierza pracować do grudnia 2025 r. i w tym czasie nie będzie pobierać emerytury. Czy od (...)
str. 27
3.

Ujęcie w PIT-11 należności wypłaconych po śmierci pracownika

Po zmarłym pracowniku uprawnionym dzieciom wypłaciliśmy wynagrodzenie za pracę oraz zasiłek chorobowy. W jakiej pozycji w PIT-11 wykazać te należności? Wynagrodzenie za pracę oraz zasiłek (...)
str. 29
4.

Świadczenia dla członków zarządu i komisji rewizyjnej

Zgodnie ze statutem spółki wodnej, członkowie zarządu i komisji rewizyjnej nie otrzymują wynagrodzenia, tylko zwrot kosztów dojazdów, diety i nagrody za działalność na rzecz tej (...)
str. 30
4.1.

Kwalifikacja podatkowa przychodu

Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2024 r. poz. 1087 ze zm.), spółka wodna posiada osobowość (...)
str. 30
4.2.

Zwolnienie od podatku dochodowego

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej (...)
str. 30
4.3.

Pobór zaliczki na PIT

Przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 7 updof, uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, w zależności (...)
str. 31
5.

Przekazanie pracownikowi prezentu z okazji jubileuszu zatrudnienia - interpretacja organu podatkowego

Wartość zegarka pamiątkowego wręczonego pracownikowi z okazji jubileuszu zatrudnienia nie stanowi jego przychodu ze stosunku pracy. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (...)
str. 33
IV.

MAJĄTEK TRWAŁY

1.

Obniżenie stawki amortyzacyjnej do dowolnego poziomu

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka z o.o. wykorzystuje składniki majątku stanowiące środki trwałe, od których dokonywane są odpisy amortyzacyjne. Co do zasady, w stosunku (...)
str. 34
2.

Możliwość uznania składnika majątku za samodzielny środek trwały

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów metalowych. Jestem właścicielem hali produkcyjnej. Jest to środek trwały przedsiębiorstwa. Ponieważ budynek jest wysoki, postanowiłem wstawić do niego (...)
str. 35
3.

Amortyzacja nieruchomości nabytej w wyniku umowy renty - interpretacja indywidualna organu podatkowego

Wartość początkową nieruchomości nabytej w drodze umowy renty podatnik powinien ustalić na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 1 updof, tj. według ceny nabycia określonej (...)
str. 37
V.

VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY

1.

Koszty z tytułu składek opłaconych przez wspólnika spółki komandytowej będącego jednoosobowym przedsiębiorcą

Podatnik jest wspólnikiem spółki komandytowej oraz prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega z tytułu udziału w spółce. Czy opłacone (...)
str. 39
1.1.

Opłacanie składek społecznych oraz na FP i Fundusz Solidarnościowy przez podatnika prowadzącego kilka firm

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 (...)
str. 39
1.2.

Zasady rozliczania składek na gruncie ustawy o PIT

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą składki na własne ubezpieczenia społeczne, FP i Fundusz Solidarnościowy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. (...)
str. 40
1.3.

Składki przedsiębiorcy będącego wspólnikiem spółki komandytowej

Z przedstawionych okoliczności wynika, że podatnik jest wspólnikiem spółki komandytowej oraz prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jak wcześniej wskazano, według przepisów ustawy o sus, na potrzeby (...)
str. 40
2.

Podatkowe rozliczenie składek wynikających z wieloletnich umów ubezpieczenia składników firmowego majątku

W przypadku gdy podatnik wykonujący działalność gospodarczą prowadzi ewidencję księgową w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ma możliwość wyboru metody ewidencji kosztów uzyskania przychodów. (...)
str. 41
2.1.

Składka ubezpieczeniowa jako koszt podatkowy podlegający ujęciu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Ubezpieczenie składników firmowego majątku jest działaniem racjonalnym i gospodarczo uzasadnionym. Możliwość uzyskania świadczenia od zakładu ubezpieczeniowego w razie zaistnienia okoliczności określonych w umowie ubezpieczenia stanowi (...)
str. 41
2.2.

Uproszczona i memoriałowa metoda rozliczania kosztów

Sposób ewidencji w podatkowej księdze składki dotyczącej ubezpieczenia firmowego majątku zależy od stosowanej metody rozliczania kosztów. U podatników prowadzących tę księgę podstawową metodą ich rozliczania (...)
str. 42
2.3.

PIT rozliczany kasowo

Od początku 2025 r. na gruncie ustawy o PIT obowiązują przepisy regulujące tzw. kasowy PIT. Pojęciem tym określa się rozwiązanie dotyczące metody rozliczania przychodów i (...)
str. 43
3.

Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym usług przygotowywania i dostarczania żywności

Podatnik w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi cateringowe na podstawie umów podpisanych z klientami. Usługi te są ujęte w grupie oznaczonej PKWiU 56.2 "Usługi przygotowywania (...)
str. 45
3.1.

Zróżnicowanie stawek ryczałtu w zależności od rodzaju działalności

Od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnicy mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Treść art. 12 ust. 1 ustawy z (...)
str. 45
3.2.

Usługi cateringowe jako działalność gastronomiczna - stanowisko sądów administracyjnych

Wątpliwości podniesione w pytaniu dotyczą ustalenia stawki ryczałtu właściwej dla usług cateringowych. Problematyczna jest tu kwestia, czy tego rodzaju usługi mieszczą się w zakresie działalności (...)
str. 46
VI.

OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ

1.

Konwencja MLI zmienia zasady rozliczenia dochodów zagranicznych

W związku z wpływem postanowień Konwencji MLI (Konwencja wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku - (...)
str. 48
2.1.

Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy

Obecnie wielu Polaków pracuje i mieszka poza granicami kraju, często zmieniając przy tym rezydencję podatkową. Od miejsca zamieszkania m.in. zależy, czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy (...)
str. 49
2.2.

Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych

Definicja miejsca zamieszkania, zawarta w ustawie o PIT (art. 3 ust. 1a), obejmuje dwa kryteria: 1) posiadanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub (...)
str. 50
VII.

ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE

1.

Wydatki uprawniające do ulgi mieszkaniowej i sposób ich udokumentowania

Podatnik sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Czy za wydatki mieszkaniowe uprawniające do ulgi mieszkaniowej może uznać usługę na roboty malarskie? Czy (...)
str. 52
2.

Rozliczenie otrzymanego zwrotu wpłat na IKZE

Podatnik stosuje opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W zeznaniu PIT-28 za 2023 r. odliczył od przychodu wpłatę na IKZE, jednak w 2024 r. wypłacił te (...)
str. 54
3.

Czy podatnik korzystający z ulgi dla młodych ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego?

Mój 19 letni syn w 2024 r. pracował dorywczo na podstawie umów zlecenia. Czy w związku z uzyskaniem przychodów wolnych od podatku musi złożyć zeznanie? (...)
str. 56
VIII.

INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE

1.

Kary umowne w estońskim CIT - korzystne dla podatników stanowisko organu podatkowego

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 updop, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych (...)
str. 57
2.

Składki członkowskie za wspólników i pracowników a ryczałt od dochodów spółek

Spółka opodatkowana estońskim CIT opłaca za członków zarządu będących wspólnikami oraz za pracowników składki członkowskie na rzecz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Zatrudnianie pracowników z takimi (...)
str. 59
2.1.

Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą

Ustawa o CIT nie definiuje, które z wydatków ponoszonych przez podatnika estońskiego CIT podlegają uznaniu za "wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą". W wydanych 23 grudnia (...)
str. 59
2.2.

Ukryte zyski

Art. 28m ust. 3 updop definiuje "ukryte zyski" jako świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane przez spółkę podlegającą opodatkowaniu estońskim CIT w (...)
str. 60
3.

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem minimalnym

Wspólnikami spółki z o.o. są dwie osoby fizyczne. Czy w przypadku poniesienia straty lub niskiej rentowności spółka ta będzie zobowiązana do obliczania i zapłaty podatku (...)
str. 61
IX.

CZYTELNICY PYTAJĄ

1.

Hipotetyczne odsetki od podwyższonego kapitału

Spółka przeznaczyła zysk za 2022 r. na kapitał zapasowy. Uchwała w tej sprawie została podjęta w 2023 r. Do tej pory nie zostały rozliczone w (...)
str. 62
2.

Czynsz najmu przychodem podatkowym

Spółka z o.o. ze 100% kapitałem gminnym zajmuje się wynajmem mieszkań we własnych budynkach. Zgodnie z podpisanymi umowami najmu, czynsz od najemców wpływa do spółki. (...)
str. 63
3.

Kwota odsetek od pożyczki w kosztach

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej udzieliła pożyczki osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na bieżące potrzeby tej działalności. Umowa została zawarta na rok i ustalono w (...)
str. 63
4.

Rozliczenie środków na doposażenie stanowiska pracy

Przedsiębiorca opłacający ryczałt ewidencjonowany otrzymał z Funduszu Pracy środki pieniężne na doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Sfinansował nimi zakup wyposażenia. Czy otrzymana kwota stanowi (...)
str. 64
X.

TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - MARZEC 2025 R.

1.

Terminy ogólnie obowiązujące

Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.03.2025 r. (piątek) - wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za luty 2025 r., - złożenie deklaracji o (...)
str. 65
2.

Przedłużone terminy podatkowe w związku z powodzią

Podmiotom poszkodowanym w wyniku powodzi przedłużono niektóre terminy przewidziane w ustawie o PIT i ustawie o CIT. Są one określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.