Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 8 maja 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 8.05.2025 r., godz. 9:13 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 42.107 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 10 (628) Z DNIA 10.05.2025
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 10 (628) z dnia 10.05.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek

1.

Składka zdrowotna pracownika - twórcy korzystającego z ulgi dla seniora

Pracownikowi - twórcy do całego wynagrodzenia przysługują 50% koszty uzyskania przychodów. Ponadto korzysta on z ulgi dla seniora. Czy ma to wpływ na ustalenie wysokości (...)
str. 4
2.

Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika, któremu pracodawca udostępnił nieodpłatnie lokal mieszkalny

Zamierzamy zatrudnić pracownika zamiejscowego, któremu udostępnimy nieodpłatnie lokal mieszkalny, wynajęty przez pracodawcę od osoby prywatnej. Czy wartość tego świadczenia zwiększy podstawę wymiaru składek ZUS i (...)
str. 6
3.

Korzystanie przez przedsiębiorcę z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne

Przedsiębiorca od marca 2025 r. po raz pierwszy w życiu rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Spełniając wszystkie warunki, obecnie korzysta z ulgi na start, a następnie (...)
str. 9
4.

Przekazanie do KRUS informacji o przychodzie z działalności gospodarczej przez rolnika - przedsiębiorcę

Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. (...)
str. 10
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

II.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Uzupełnienie zmiennej premii procentowej obliczanej od wynagrodzenia za czas faktycznie przepracowany, z uwzględnieniem stanowiska ZUS

W UiPP nr 9/2025, str. 18 opublikowaliśmy artykuł pt. "Uzupełnienie wynagrodzenia i premii procentowej za miesiąc, w którym wystąpił urlop wypoczynkowy i/lub absencja chorobowa". Wskazaliśmy (...)
str. 12
2.

Podwyższenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych do kwoty najniższej w razie zmiany etatu

Pracownikowi (w wieku 45 lat) od 1 sierpnia 2024 r. podwyższono wymiar czasu pracy z 1/2 do pełnego etatu. W nowym wymiarze pracownik nie podjął (...)
str. 13
3.

Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po podwyżce wynagrodzenia z wyrównaniem za okres wsteczny

Pracodawca w maju 2025 r. przyznał pracownikom podwyżkę wynagrodzeń z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Wypłata wyrównania nastąpi na koniec maja 2025 r. Jeden (...)
str. 16
4.

Obliczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego zleceniobiorcy, gdy umowy zlecenia zawierane są na następujące po sobie okresy

Od 2 lipca 2024 r. umowy zlecenia wykonuje osoba, która z tego tytułu podlega m.in. ubezpieczeniu chorobowemu. Umowy te zawierane są na różne miesięczne okresy (...)
str. 18
III.

Zasady wypłaty zasiłków

1.

Zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym bratem legitymującym się niepełnosprawnością

Pracownik zamierza wystąpić o zasiłek opiekuńczy z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym bratem w wieku 15 lat legitymującym się niepełnosprawnością. Czy będzie przysługiwał (...)
str. 20
2.

Wypłata zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu związanego z rodzicielstwem w przypadku śmierci dziecka

1) Pracownica urodziła dziecko 16 października 2024 r. i od tego dnia przebywała na urlopie macierzyńskim, a obecnie korzysta z urlopu rodzicielskiego. Za okres tych (...)
str. 22
3.

Uprawnienia do zasiłku chorobowego przedsiębiorcy posiadającego zaległości w składkach ZUS

Od 3 marca 2025 r. przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Składki na te ubezpieczenia opłaca na (...)
str. 23
C.

PRAWO PRACY

IV.

Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy

1.

Zmiana warunków zatrudnienia pracownika objętego ochroną przedemerytalną

Spółka z o.o., która zatrudnia 17 pracowników, z uwagi na złą sytuację finansową zamierza zredukować zatrudnienie. Czy może ona za porozumieniem stron zmniejszyć wymiar czasu (...)
str. 25
2.

Przejęcie w trybie art. 231 K.p. pracownika zatrudnionego na część etatu w kilku spółkach przejmowanych

1) Spółka w trybie art. 23 1 K.p. przejmie pracowników innych spółek, w tym pracownika, który jest zatrudniony w każdej z nich na 1/4 etatu, (...)
str. 26
3.

Możliwość zakwestionowania umowy o pracę, w której określono wynagrodzenie przewyższające stawki wynagrodzeń na tym stanowisku

Pracodawca ustalił z pracownicą stawkę wynagrodzenia znacznie przewyższającą przeciętne zarobki na takich samych stanowiskach. Czy możliwe jest zakwestionowanie tej umowy skoro przepisy wyznaczają jedynie dolną (...)
str. 27
4.

Pozew pracownika o ustalenie stosunku pracy

Pracownik pozwał pracodawcę o ustalenie stosunku pracy, formułując jednocześnie roszczenia pieniężne, tj.: o wyrównanie wynagrodzenia, zapłatę dodatku za nadgodziny oraz zapłatę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. (...)
str. 28
V.

Rozliczanie czasu pracy

1.

Zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych a odpoczynek dobowy i tygodniowy

Pracownik zatrudniony w systemie równoważnym skorzystał ze zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych w ostatnich trzech godzinach rozkładowej pracy przypadających od 19 00 (...)
str. 30
2.

Praca w nadgodzinach członka zarządu będącego pracownikiem legitymującym się niepełnosprawnością

Zatrudniony w spółce z o.o. na podstawie umowy o pracę prezes jej zarządu legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności. Czy może on wykonywać swoje obowiązki poza (...)
str. 31
3.

Nadgodziny pracownika zatrudnionego na stanowisku szefa kuchni

Czy pracownika zatrudnionego na stanowisku szefa kuchni należy zakwalifikować jako kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej pracodawcy? Jeśli tak, to czy ma on roszczenie o wynagrodzenie i (...)
str. 33
4.

Indywidualny rozkład czasu pracy pracownika wykonującego zawód medyczny

Czy psycholog zatrudniony w szpitalu może wystąpić do pracodawcy o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy i korzystać z dnia wolnego w związku z planowaniem pracy (...)
str. 34
VI.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Uwzględnienie dodatków za pracę w porze nocnej w podstawie wynagrodzenia urlopowego

1) Pracownik jest zatrudniony w organizacji podstawowej i wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości płacy minimalnej. Ponadto otrzymuje on dodatki za pracę w porze nocnej. (...)
str. 36
2.

Wliczenie dodatku specjalnego za niepełny miesiąc do podstawy nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego

Pracownikowi samorządowemu przyznano dodatek specjalny w wysokości 500 zł na okres od 1 do 20 lutego 2025 r. za wykonanie dodatkowych czynności. W dniu 15 (...)
str. 38
3.

Czy pracodawca może wprowadzić premię frekwencyjną?

Zamierzamy wprowadzić w regulaminie wynagradzania nowy składnik wynagrodzenia - premię frekwencyjną, w taki sposób, że pracownikowi korzystającemu ze zwolnienia lekarskiego odpowiednio: do 2 dni w (...)
str. 40
4.

Zwrot kosztów utraconego wynagrodzenia pracownikowi oddelegowanemu na Zjazd Delegatów OIPiP

Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku z oddelegowaniem pracownika na Zjazd Delegatów Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych? A może wystarczy, (...)
str. 41
VII.

Dokumentacja kadrowa

1.

Wydanie świadectwa pracy pracownikowi przeniesionemu do innej jednostki samorządowej

Pracownik zatrudniony od 1 grudnia 2024 r. w jednostce samorządowej na swój wniosek został przeniesiony w trybie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych do innej (...)
str. 43
VIII.

Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów

1.

Ustalenie stażu urlopowego w razie jednoczesnego zatrudnienia i pobierania nauki

Od 3 marca 2025 r. zatrudniliśmy pracownika na czas nieokreślony. Wcześniej pracował on w innym podmiocie w okresie od 2 listopada 2021 r. do 28 (...)
str. 44
2.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika powołanego do służby wojskowej na przełomie roku

Pracownik od 17 sierpnia do 14 września 2024 r. przebywał na urlopie bezpłatnym w powodu odbywania ćwiczeń wojskowych (29 dni). Następnie został powołany do odbycia (...)
str. 45
3.

Urlop macierzyński przysługujący ojcu dziecka w przypadku rezygnacji z tego urlopu przez pracownicę - matkę dziecka

Pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim w wymiarze 20 tygodni chciałaby z niego zrezygnować po upływie 15 tygodni i 4 dni. Ile urlopu macierzyńskiego będzie wówczas (...)
str. 47
IX.

Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień

1.

Zbliża się termin przekazania pierwszej raty odpisów na ZFŚS

Przypominamy, że do końca maja każdego roku kalendarzowego pracodawcy obligatoryjnie tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz, są zobowiązani przekazać na jego rachunek bankowy kwotę (...)
str. 48
2.

Zaliczenie pracy na roli w charakterze domownika do pracowniczego stażu pracy

Pracownik złożył do właściwego terytorialnie urzędu gminy wniosek o wydanie zaświadczenia o pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w charakterze domownika w celu przedłożenia go pracodawcy. (...)
str. 49
D.

PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE

1.

Umowa o prowadzenie PPK w razie ponownego zatrudnienia osoby będącej wcześniej uczestnikiem PPK

Do końca stycznia 2025 r. w spółce z o.o. umowę zlecenia wykonywała osoba będąca uczestnikiem PPK. Z dniem 5 maja 2025 r. zatrudniliśmy ją w (...)
str. 52
E.

VADEMECUM KADROWCA

X.

Relacje z dyżurów telefonicznych

1.

Zwrot przedsiębiorcy nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.

W wyniku rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 r. okazało się, że przedsiębiorca ma znaczną kwotę nadpłaty. Czy przepisy określają termin, do którego ZUS powinien (...)
str. 54
2.

Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS w razie podjęcia dodatkowego rodzaju działalności pozarolniczej

Osoba prowadząca działalność gospodarczą z tego tytułu została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Od kwietnia 2025 r. jest ona również wspólnikiem spółki komandytowej. (...)
str. 54
3.

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny dziecka, które ukończyło szkołę ponadpodstawową

1) Czy należy wyrejestrować dziecko (19 lat) pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, jeśli w kwietniu br. ukończyło ono szkołę ponadpodstawową? Czy ma znaczenie, (...)
str. 55
4.

Świadczenie chorobowe wypłacane za okres niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej po zasiłku macierzyńskim

1) Pracownica do 24 kwietnia 2025 r. przebywała na urlopach związanych z rodzicielstwem na dziecko urodzone 26 kwietnia 2024 r. i pobierała z tego tytułu (...)
str. 56
5.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem

Pracownik przez kilka dni kwietnia 2025 r. sprawował osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Czy wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A wypełnia pracownik, czy zakład pracy będący (...)
str. 57
6.

Określenie miejsca świadczenia pracy w umowie o pracę

Spółka z o.o. podpisała kontrakt z firmą holenderską na świadczenie usług na terenie stoczni. Pracownicy zatrudnieni w spółce będą wykonywać swoje zadania naprzemiennie, tj. 1-2 (...)
str. 58
7.

Rekompensata za pracę w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy

Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8 00 do 16 00 . Sporadycznie pracownicy przychodzą do pracy również (...)
str. 58
8.

Reprezentowanie przez związki zawodowe pracownika niezrzeszonego

1) Jakie obowiązki musi spełnić zakładowa organizacja związkowa wobec pracownika niebędącego jej członkiem? Zakładowa organizacja związkowa reprezentuje pracownika niezrzeszonego tylko w sprawach zbiorowych, typu ustalenie (...)
str. 59
1.

Pełna elektronizacja zatrudniania cudzoziemców

Docelowo podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi będzie mógł wnosić wnioski, odwołania i inne dokumenty w tych sprawach tylko przy użyciu swojego indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym. (...)
str. 59
2.

Powierzanie pracy cudzoziemcom

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom określa m.in. warunki dostępu cudzoziemców do rynku pracy, organy właściwe i tryb postępowania w tych sprawach. Zgodnie z jej art. (...)
str. 60
3.

Dokumenty pobytowe, zawarcie umowy z cudzoziemcem

Zgodnie z nowymi przepisami, podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi będzie miał obowiązek m.in. zażądać od cudzoziemca przedstawienia - przed rozpoczęciem pracy - ważnego dokumentu uprawniającego do (...)
str. 61
4.

Zezwolenia na pracę

W postępowaniu o wydanie lub uchylenie zezwolenia na pracę stroną postępowania nadal będzie wyłącznie podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi. Zezwolenie na pracę cudzoziemca na rzecz polskiego (...)
str. 62
5.

Rezygnacja z testu rynku pracy

W nowych przepisach nie przewidziano wymogu przedstawienia w postępowaniu o wydanie zezwolenia na pracę informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. Starosta, na (...)
str. 63
6.

Odmowa wydania zezwolenia na pracę

W nowych przepisach uzupełniono przesłanki odmowy wydania zezwolenia na pracę. Przewidziano w nich m.in., że odmawia się wydania zezwolenia na pracę, jeżeli podmiot powierzający pracę (...)
str. 63
7.

Dalsze zatrudnianie cudzoziemca

Zlikwidowane zostanie odrębne postępowanie w sprawie przedłużenia zezwolenia na pracę. W zamian za to - w przypadku zamiaru dalszego zatrudniania cudzoziemca - wydawane będą zezwolenia (...)
str. 64
8.

Zezwolenia związane z pełnieniem określonej funkcji

Zezwolenia na pracę w związku z pełnieniem określonej funkcji będą wydawane przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi. Takie zezwolenie (...)
str. 64
9.

Praca sezonowa cudzoziemca

Zezwolenie na pracę sezonową będzie wydawać starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi. Zezwolenie na pracę sezonową (...)
str. 64
10.

Oświadczenia o powierzeniu pracy

W postępowaniu w sprawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi stroną postępowania będzie wyłącznie podmiot powierzający pracę. Okres wykonywania pracy określony w oświadczeniu nie będzie mógł (...)
str. 65
11.

Indywidualne konta dla podmiotów zatrudniających cudzoziemców

Docelowo podmioty powierzające pracę cudzoziemcom będą musiały mieć indywidualne konta w systemie teleinformatycznym, prowadzonym i udostępnianym przez ministra właściwego do spraw pracy. Takie konto będzie (...)
str. 65
F.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.

Ustawa wprowadzająca zmiany w składce zdrowotnej przedsiębiorców oczekuje na podpis Prezydenta

W UiPP nr 9/2025, str. 65 sygnalizowaliśmy zmiany w ustawie zdrowotnej, które przewiduje uchwalona przez Sejm 4 kwietnia 2025 r. ustawa o zmianie ustawy o (...)
str. 67
2.

Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2025 r.

Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z (...)
str. 67
3.

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.legislacja.gov.pl) dostępny jest projekt ustawy z dnia 11 kwietnia 2025 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (nr z wykazu (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.