Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 17 stycznia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 17.01.2025 r., godz. 11:52 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 49.195 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 2 (620) Z DNIA 10.01.2025
SPIS TREŚCI NUMERU 1 (619) z dnia 01.01.2025

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 1 (619) z dnia 01.01.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!

1.

Wymiar czasu pracy w 2025 r.

W stanie prawnym obowiązującym na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku wymiar czasu pracy w 2025 r. wynosi 2.000 godzin, co daje 250 ośmiogodzinnych (...)
str. 4
2.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2024 r. poz. 1773), (...)
str. 5
3.

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r.

Zgodnie z art. 87 1 § 1 K.p., wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości: 1) minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom (...)
str. 6
4.

Współczynnik do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy w 2025 r.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop oblicza się przy użyciu współczynnika ustalanego odrębnie w każdym roku kalendarzowym. W celu jego obliczenia, od liczby dni w danym roku (...)
str. 7
5.

Dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.

Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę ( art. (...)
str. 9
6.

Minimalna stawka godzinowa z umowy zlecenia/umowy o świadczenie usług i kwota wolna od potrąceń w 2025 r.

W przypadku umów, o których mowa w art. 734 i 750 K.c., wykonywanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi, wysokość wynagrodzenia z nielicznymi wyjątkami (wymienionymi (...)
str. 9
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek

1.

Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy od wypłat pracownika dokonywanych po 31 grudnia 2024 r.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika co do zasady stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z (...)
str. 11
2.

Opłacanie składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz FGŚP w 2025 r.

Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia), wynoszących w przeliczeniu na (...)
str. 15
II.

Zasady ustalania podstawy wymiaru składek

1.1.
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób ubezpieczonych w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego (...)
str. 17
1.2.
Miesięczna podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 20 ust. 1 ustawy o sus). (...)
str. 17
2.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników delegowanych do pracy za granicę w 2025 r.

Pracownik od 1 do 15 grudnia 2024 r. był oddelegowany do pracy za granicę (do Niemiec). Na początku stycznia 2025 r. otrzyma wynagrodzenie przysługujące mu (...)
str. 18
3.

Wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe osób na urlopie wychowawczym

Pracownica od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. przebywa na urlopie wychowawczym i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wyliczona (...)
str. 19
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

III.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Najniższa podstawa wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom w 2025 r.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych (dalej świadczeń chorobowych) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych albo pełnych (...)
str. 21
2.

Przyjęcie do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego DWR wypłaconego za rok wcześniejszy niż rok poprzedzający niezdolność do pracy

Pracownica do 31 marca każdego roku otrzymuje DWR za poprzedni rok. W okresie od 1 lipca 2022 r. do 10 stycznia 2024 r. przebywała na (...)
str. 23
3.

Wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

Pracownica jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem określonym w stałej miesięcznej wysokości 6.500 zł. Dodatkowo od 1 października 2023 r. wykonuje umowę (...)
str. 24
IV.

Zasady wypłaty zasiłków

1.1.
Ustalenie płatnika zasiłków
W 2025 r. do wypłaty zasiłków z ubezpieczeń społecznych upoważniony jest co do zasady płatnik składek (pracodawca/zleceniodawca), który na dzień 30 listopada 2024 r. zgłaszał (...)
str. 26
1.2.
Okres płatności wynagrodzenia chorobowego
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w razie gdy ukończył 50 lat (najpóźniej (...)
str. 28
1.3.
Nowy limit zasiłku opiekuńczego
Osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo lub dobrowolnie), która została zwolniona od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem (...)
str. 29
C.

PRAWO PRACY

V.

Rozliczanie czasu pracy

1.

Obniżenie normy tygodniowej i jej wpływ na ustalanie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca

Jednostka samorządowa wprowadziła 35-godzinny tydzień pracy. Praca jest wykonywana w poniedziałki, środy i czwartki po 7 godzin, we wtorki po 8,5 godziny, a w piątki (...)
str. 31
2.

Optymalizacja czasu pracy

Jaki system i rozkład czasu pracy oraz okres rozliczeniowy wybrać dla pracownika, który będzie zajmował się sprzątaniem samolotów, jeśli przeważnie będzie on wykonywał pracę w (...)
str. 33
3.

Rozliczanie nadgodzin w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym

Pracownik jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy, w ramach 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego (przypadającego na kwartały). Zgodnie z harmonogramem od 1 lipca do 30 września (...)
str. 36
VI.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Dopełnienie miesięcznych składników zmiennych w celu przyjęcia do podstawy ekwiwalentu urlopowego

Pracodawca dokonuje wypłat: 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni wynagrodzenia godzinowego, dodatku nocnego i dodatku czterobrygadowego za każdą godzinę pracy w takim systemie, w (...)
str. 37
2.

Wpływ udokumentowania dodatkowego zatrudnienia na prawo do wyrównania dodatku za wysługę lat

Pracownik zatrudniony we wrześniu 2023 r. na początku listopada 2024 r. doniósł dokumenty dotyczące pracy w gospodarstwie rolnym. Pracodawca to samodzielny publiczny podmiot leczniczy. Ustalanie (...)
str. 40
VII.

Dokumentacja kadrowa

1.

Przekazanie pracownikowi świadectwa pracy

Po rozwiązaniu umowy o pracę świadectwo pracy wysłaliśmy pracownikowi listem poleconym. Pracownik nie odebrał przesyłki, w związku z czym po otrzymaniu jej zwrotu wpięliśmy ją (...)
str. 42
VIII.

Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów

1.

Obowiązek tworzenia planu urlopów i jego zakres

Jesteśmy jednostką samorządową (urząd miejski) zatrudniającą powyżej 50 osób. Czy mamy obowiązek tworzenia planu urlopów? Jeśli nie, to czy w regulaminie pracy powinna znaleźć się (...)
str. 43
2.

Udzielenie urlopu bezpłatnego pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej

Pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, od 1 do 30 listopada 2024 r. W tym ostatnim dniu rozwiązaniu uległa (...)
str. 45
IX.

Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień

1.

W styczniu 2025 r. - coroczna informacja o nietworzeniu ZFŚS i niewypłacaniu świadczenia urlopowego

Pracodawca zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (...)
str. 47
2.

Realizacja obowiązku informacyjnego przez zakładową organizację związkową o liczbie jej członków

W styczniu i lipcu każdego roku na funkcjonujących w zakładzie pracy organizacjach związkowych spoczywa realizacja dodatkowych obowiązków. W myśl art. 23 2 K.p., jeżeli przepisy (...)
str. 47
3.1.
Wpływ terminu wykorzystania wypoczynku przez dzieci pracownika na jego dofinansowanie z ZFŚS
Według zakładowego regulaminu funduszu świadczeń socjalnych pracownicy są uprawnieni do dofinansowania krajowego i zagranicznego zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży w formie wczasów, kolonii, zimowisk, obozów, (...)
str. 48
3.2.
Sposób wydatkowania środków pozostałych na rachunku ZFŚS po jego likwidacji
Mały pracodawca (stan zatrudnienia 22,5 etatów) nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ani nie wypłaca świadczenia urlopowego od 2012 r. W styczniu każdego następnego roku (...)
str. 50
4.

Kiedy trzeba uzyskać informacje z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?

Czy przed zawarciem umowy zlecenia z osobą, która nie ukończyła 18 lat, zleceniodawca (spółka z o.o.) ma obowiązek uzyskać informacje dotyczące pozostałych osób zatrudnionych w (...)
str. 51
5.

Zwolnienie od pracy na obchodzenie świąt religijnych innych niż katolickie

Pracownik należący do Kościoła Prawosławnego zawnioskował o udzielenie mu zwolnienia od pracy w dniach 7 i 8 stycznia 2025 r. w związku z obchodami świąt (...)
str. 54
X.

Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

1.

Badania okresowe pracownika zatrudnionego w dwóch podmiotach na takich samych stanowiskach

Pracodawca zatrudnia na część etatu specjalistę do spraw bhp, który jest równocześnie zatrudniony u innego pracodawcy na takim samym stanowisku. Pracownik przedłożył aktualne orzeczenie lekarskie (...)
str. 54
D.

ROZLICZENIA Z PFRON

1.

Wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością będzie także za okres wsteczny

W UiPP nr 24/2024, str. 66 pisaliśmy na temat procedowanej w Sejmie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. (...)
str. 56
E.

VADEMECUM KADROWCA

1.

Kryteria kwalifikacji ryczałtu do wynagrodzenia i ekwiwalentu urlopowego

Za czas urlopu wypoczynkowego pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 zd. 1 K.p.). Natomiast ekwiwalent pieniężny (...)
str. 58
2.

Reguły uwzględniania ryczałtu w wynagrodzeniu lub ekwiwalencie urlopowym

Klasyfikacja danego ryczałtu jako wynagrodzenia albo innego świadczenia ze stosunku pracy powoduje, że wlicza się go do wynagrodzenia i ekwiwalentu urlopowego według odmiennych zasad. To (...)
str. 59
3.

Ryczałty wliczane do wynagrodzenia lub ekwiwalentu urlopowego

3.1. Ryczałt za nadgodziny Zamiast wynagrodzenia i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca może wypłacać ryczałt (dalej ryczałt za nadgodziny). Ma takie prawo wobec (...)
str. 60
3.1.
Ryczałt za nadgodziny
Zamiast wynagrodzenia i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca może wypłacać ryczałt (dalej ryczałt za nadgodziny). Ma takie prawo wobec pracowników spełniających łącznie następujące (...)
str. 60
3.2.
Ryczałt za pracę w porze nocnej
Ryczałt za pracę w porze nocnej (8 godzin między 21 00 a 7 00 ), dalej ryczałt za pracę w nocy, pracodawca ma prawo wprowadzić: (...)
str. 61
3.3.
Wyrównania do ryczałtów za nadgodziny i pracę w nocy
Jeżeli pracodawca przeszacuje wysokość ryczałtu za nadgodziny lub za pracę w nocy, ustalając go odpowiednio do przewidywanego wymiaru pracy w nadgodzinach, nie ma podstaw do (...)
str. 62
3.4.
Zaliczka na dyżury kierowcy
Rozliczanie dyżurów ryczałtem nie jest możliwe na gruncie Kodeksu pracy ani ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z (...)
str. 63
4.

Ryczałty nieuwzględniane w wynagrodzeniu i ekwiwalencie urlopowym

Każdy ryczałt, który służy zwrotowi kosztów poniesionych przez pracownika, wyklucza się z wynagrodzenia/ekwiwalentu urlopowego, chociaż nie został wymieniony w § 6 rozporządzenia urlopowego. Nie jest (...)
str. 64
F.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.

Uzupełniający urlop macierzyński dla pracowników - rodziców wcześniaków - zmiany do K.p.

Na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy - (...)
str. 65
2.

W grudniu 2025 r. trzy niedziele handlowe, z tym że dla danego pracownika tylko dwie pracujące

Na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku na podpis Prezydenta oczekuje ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych (...)
str. 65
3.

Od 1 stycznia 2025 r. stosowanie e-doręczeń przez podmioty wskazane w ustawie o doręczeniach elektronicznych

Od 1 stycznia 2025 r. podmioty wskazane w ustawie z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1045) (...)
str. 66
4.

Zapowiadane zmiany w przepisach dotyczących mobbingu - projekt ustawy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy, która ma zapewnić pracownikom większą ochronę przed mobbingiem. Resort pracy w informacji opublikowanej na stronie internetowej (...)
str. 66
5.

Limity wpłat na IKE, IKZE, PPE i OIPE w 2025 r.

Produkt emerytalny Kwota Źródło Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) 26.019 zł (Mon. Pol. z 2024 r. poz. 1053) Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) 10.407,60 zł oraz (...)
str. 67
6.

Uchwała SN w sprawie odwołania do sądu w związku z odmową ZUS uwzględnienia wniosku o rozłożenie należności na raty

Sąd Apelacyjny w Gdańsku, rozpoznając odwołanie ZUS od wyroku Sądu Okręgowego dotyczącego rozłożenia należności z tytułu składek na raty, przedstawił do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu następujące (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.