Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 24 stycznia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 r., godz. 13:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.209 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 2 (626) Z DNIA 20.01.2025
SPIS TREŚCI NUMERU 1 (625) z dnia 10.01.2025

Poradnik VAT
nr 1 (625) z dnia 10.01.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Najważniejsze zmiany w 2025 r. wynikające z nowelizacji ustawy o VAT

W 2025 r. zmienią się niektóre regulacje odnoszące się do rozliczania podatku VAT. Przypomnijmy, iż najważniejsze zmiany w obszarze podatku VAT dotyczą m.in.: » Zwolnienia (...)
str. 4
II.

Obniżona stawka VAT na nawozy i środki ochrony roślin - informacja MF

Na stronie www.rcl.gov.pl zamieszczono projekt z dnia 11 grudnia 2024 r. rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (...)
str. 5
III.

Skutki podatkowe zmiany kodów CN dla oleju napędowego - komunikat MF

Ministerstwo Finansów opublikowało na stronie www.podatki.gov.pl komunikat dotyczący zmiany kodów CN dla oleju napędowego, w którym wskazuje, jakie skutki m.in. w podatku VAT i podatku (...)
str. 7
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Usługi usuwania śniegu i zwalczania gołoledzi na chodnikach

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Otrzymałem zlecenie na usługi utrzymania czystości terenów znajdujących się wokół budynków, polegające m.in. na usuwaniu w okresie zimowym śniegu i zwalczaniu (...)
str. 8
2.

Usługi wstępu na lodowisko z równoczesnym odpłatnym wypożyczeniem sprzętu sportowego

Czynny podatnik prowadzi ośrodek rekreacyjno-sportowy, sprzedając m.in. osobom fizycznym lub podmiotom gospodarczym bilety wstępu na sztuczne lodowisko wraz z wypożyczeniem sprzętu sportowego (tj. wypożyczeniem łyżew (...)
str. 9
1.

Skutki braku możliwości ustalenia danych podmiotu korzystającego z miejsca parkingowego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. (...)
str. 10
2.

Obowiązek podatkowy przy opłatach związanych z naruszeniem zasad korzystania z parkingu

Podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Zasadniczo - na podstawie art. 19a ust. (...)
str. 12
VI.

Czynności wykonywane przez małżonków a zwolnienie z VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i korzystam ze zwolnienia z VAT ze względu na niską wartość sprzedaży. Planuję dodatkowo z małżonką wynajmować na cele mieszkaniowe mieszkanie (...)
str. 14
VII.

Ustalenie stawki VAT dla dostawy ulepszonego towaru handlowego - orzeczenie sądu administracyjnego

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwolniona z VAT jest dostawa budynków (a także budowli lub ich części), jeżeli następuje (...)
str. 16
VIII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych od podmiotu wykreślonego z rejestru VAT

Na potrzeby działalności gospodarczej opodatkowanej VAT dokonałem w dniu 28 listopada 2024 r. zakupu towaru handlowego u podatnika VAT czynnego. Fakturę otrzymałem 6 grudnia 2024 (...)
str. 19
2.

Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu najmu

W listopadzie 2024 r. wynająłem pomieszczenie innemu podatnikowi VAT. W dniu 2 grudnia 2024 r. wystawiłem fakturę za najem z terminem płatności 16 grudnia 2024 (...)
str. 20
3.

Sprzedaż samochodu po wykupie z leasingu

Na podstawie umowy leasingu operacyjnego w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywałem samochód osobowy. Po zakończeniu tego leasingu w sierpniu 2024 r. wykupiłem ten samochód na cele (...)
str. 20
4.

Wartość spisu z natury w pliku JPK_VAT z deklaracją

Z końcem stycznia 2025 r. planuję zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą. W związku z tym sporządzę spis z natury towarów, które pozostaną mi na dzień likwidacji (...)
str. 21
C.

KASY REJESTRUJĄCE

1.

Umieszczanie NIP nabywcy na paragonach w świetle ustawy o VAT

Z przepisów ustawy o VAT wynika obowiązek prowadzenia przez podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych ewidencji sprzedaży przy (...)
str. 22
2.

Możliwość dokonania korekty sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie

W praktyce częste są sytuacje wymagające korekty sprzedaży, np. w związku z popełnionym błędem wpływającym na wartość netto sprzedaży i podatku należnego, wymianą lub zwrotem (...)
str. 23
3.

Dokumenty niezawierające NIP nabywcy - wyjaśnienie organu podatkowego

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych konsekwentnie stoją na stanowisku, zgodnie z którym, jeżeli na paragonie nie zamieszczono NIP podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, to sprzedawca (...)
str. 24
1.

Stosowanie na paragonach właściwych oznaczeń literowych

Prowadzę sprzedaż towarów opodatkowanych stawką VAT w wysokości 5% oraz 8%. Czy mam obowiązek zaprogramować w kasie wszystkie wymienione w rozporządzeniu w sprawie kas stawki (...)
str. 25
2.

Świadczenie usług fryzjerskich

Planuję rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług fryzjerskich i sprzedaż tę obowiązkowo będę ewidencjonował w kasie fiskalnej. Do jakiego oznaczenia literowego mam przypisać stawkę (...)
str. 25
3.

Ujmowanie na paragonie opłat pobieranych w przypadku rezygnacji z usługi

W ramach działalności gospodarczej prowadzimy hotel. Na poczet świadczenia usług hotelowych pobieramy zaliczki (tzw. opłaty rezerwacyjne). Z regulaminu wynika, że zaliczka taka w przypadku nieterminowej (...)
str. 26
XI.

Obowiązki podatnika stosującego kasę rejestrującą w postaci oprogramowania

Obowiązki podatników związane z ewidencjonowaniem sprzedaży w kasie rejestrującej określone są w art. 111 ust. 3a ustawy o VAT oraz w rozdziale 3 rozporządzenia w (...)
str. 28
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

1.

Limity zwolnienia z opodatkowania VAT obowiązujące w Polsce

Podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z VAT bez konieczności dopełniania jakichkolwiek obowiązków o charakterze formalnym. Dotychczas zwolnieniu z podatku VAT (...)
str. 32
2.

Zwolnienie z opodatkowania przysługujące podatnikom z innych państw UE

Zastosowanie zwolnienia z VAT na terytorium kraju przez podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim niż Polska, będzie umożliwiał dodany art. 113a regulujący (...)
str. 33
3.

Procedura obowiązująca polskich podatników w innych państwach UE

Zgodnie z dodanym art. 113b ust. 1, podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia w innym państwie członkowskim, jeśli (...)
str. 34
4.

Przykłady korzystania z procedury SME

* MSEX - państwo członkowskie zwolnienia Przykład Zakładamy że Polska firma zwolniona podmiotowo z VAT dokona do końca lipca 2025 r. sprzedaży na terytorium naszego (...)
str. 34
1.

Wymóg ustanowienia przedstawiciela podatkowego dla celów VAT

Przedstawiciel podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, dokonuje w imieniu podatnika rozliczeń podatku VAT, składa w jego imieniu deklaracje VAT oraz przechowuje rejestry tego (...)
str. 36
2.

Warunki uzyskania statusu przedstawiciela podatkowego

Aby uzyskać status przedstawiciela podatkowego, należy spełnić określone w art. 18b ustawy o VAT warunki. Zgodnie z tym przepisem, podmiot może zostać ustanowiony jako przedstawiciel (...)
str. 37
3.

Procedura ustanawiania przedstawiciela podatkowego

Ustanowienia przedstawiciela podatkowego dokonuje się w drodze pisemnej umowy zawartej pomiędzy podatnikiem, a podmiotem ustanawianym przedstawicielem podatkowym. Umowa ustanawiająca przedstawiciela podatkowego nie musi mieć formy (...)
str. 38
4.

Obowiązki przedstawiciela reprezentującego podatnika

Czynności wykonywane przez przedstawiciela podatkowego określa art. 18c i 18d ustawy o VAT. Zgodnie z tymi przepisami obowiązkiem przedstawiciela jest: wypełnianie obowiązków podatnika, którego jest (...)
str. 38
5.

Przedstawiciel grupy VAT

Obok przedstawiciela podatkowego, ustawodawca przewiduje również instytucję przedstawiciela grupy VAT. Jest nim podmiot reprezentujący grupę VAT w zakresie praw i obowiązków tej grupy (art. 15a (...)
str. 39
6.

Przedstawiciel celny

Przedstawiciel celny pojawia się wśród przepisów ustawy o VAT, które określają zasady rozliczania importu towarów w deklaracji podatkowej. Prawo do rozliczania podatku od importu towarów (...)
str. 39
1.

Termin zapłaty podatku VAT

Generalnie dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie wymaga zapłaty podatku VAT. Czynny podatnik VAT rozlicza bowiem nabycie wewnątrzwspólnotowe i VAT należny w części deklaracyjnej pliku JPK_VAT, (...)
str. 40
2.

Deklaracja o należnych kwotach podatku VAT od WNT paliw

Zgodnie z art. 99 ust. 11a ustawy o VAT, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw płynnych, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy, podatnik (...)
str. 42
3.

Obligatoryjna i fakultatywna metoda ustalania podstawy opodatkowania

Podmioty obowiązane do obliczania i wpłacania podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, co do zasady, określają podstawę opodatkowania na zasadach ogólnych przewidzianych dla WNT (...)
str. 42
E.

PORADY I KOMENTARZE

XV.

Odliczanie VAT na podstawie wstępnego wskaźnika proporcji i roczna korekta VAT

Podatnicy prowadzący działalność mieszaną (opodatkowaną i zwolnioną/opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu), w stosunku do towarów i usług, których zakupu nie mogą przyporządkować do danego rodzaju wykonywanych (...)
str. 44
1.

W jaki sposób ustalany jest wstępny wskaźnik proporcji?

» Odliczanie VAT w ciągu roku za pomocą tzw. wstępnego wskaźnika proporcji Wstępny wskaźnik proporcji ustala się - zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy (...)
str. 44
2.

Roczna korekta VAT - ustalanie rzeczywistego wskaźnika proporcji

Po zakończeniu danego roku podatnik ustala rzeczywisty wskaźnik proporcji, w oparciu o który zasadniczo dokonuje rocznej korekty VAT. Roczną korektę VAT wykazuje się w deklaracji, (...)
str. 47
3.

Sprawdzanie obowiązku realizacji korekty rocznej przy wykorzystaniu checklisty

√ Sprawdź, czy w poprzednim roku odliczałeś VAT przy zastosowaniu proporcji (zakupy związane z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi z VAT) i w jakiej wysokości proporcję (...)
str. 49
F.

VAT OD PODSTAW

XVI.

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu świadczenia usługi budowlanej

W dniu 30 sierpnia 2024 r. wykonałem usługę budowlaną na rzecz osoby prywatnej. Na żądanie nabywcy w dniu 14 września 2024 r. wystawiłem fakturę. Kiedy (...)
str. 51
1.

Ogólne zasady wystawiania faktur

» Obowiązek wystawienia faktury na rzecz podatnika Fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub (...)
str. 51
2.

W jakich sytuacjach wystawienie faktury wyznacza moment powstania obowiązku podatkowego?

Warto zwrócić uwagę, że w stosunku do niektórych czynności obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny - z chwilą otrzymania zapłaty (art. 19a ust. 5 pkt (...)
str. 52
3.

Status usługobiorcy wpływający na obowiązek podatkowy od usług budowlanych

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu usługi budowlanej uzależniony jest od tego czy jest wykonana na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, czy (...)
str. 52
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XVII.

Zaliczenie zwrotu na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych - jak wypełnić część deklaracyjną JPK_V7M

» Prawo do wykazania zwrotu na rachunek bankowy Podatnik rozliczający podatek VAT miesięcznie lub kwartalnie, u którego w JPK_VAT z deklaracją za dany okres rozliczeniowy (...)
str. 54
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVIII.

Sprzedaż wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy poza systemem EMCS PL2

Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym wyroby węglowe są to wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 załącznika nr 1 do ustawy: węgiel; brykiety, brykietki i (...)
str. 58
1.

Warunki zwolnienia dla sprzedaży wyrobów węglowych w kraju

Zakres zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych określony został w art. 31a ust. 1 ustawy. Z kolei warunki zastosowania zwolnienia od akcyzy zostały określone w art. (...)
str. 59
2.

Oświadczenie o przeznaczeniu wyrobów węglowych

» Oświadczenie w formie papierowej Oświadczenie, o którym mowa w art. 31a ust. 3 pkt 1 lit. a) i c) ustawy, zawiera: 1) w przypadku (...)
str. 60
3.

Obowiązek sprawdzenia tożsamości kupującego

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, są obowiązane do okazania sprzedawcy dokumentu w celu potwierdzenia tożsamości. W przypadku sprzedaży wyrobów węglowych finalnemu nabywcy węglowemu będącemu osobą (...)
str. 61
4.

Sprzedaż węgla w ilościach nieprzekraczających 200 kg

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 stycznia 2021 r. w sprawie warunków stosowania niektórych zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z (...)
str. 61
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Konsekwencje braku złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby opodatkowanej działalności gospodarczej zakupiłem nieruchomość, która podlega zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy (...)
str. 62
2.

Zaliczka na poczet sprzedaży mieszkań - stosowanie kodu GTU_10

Jesteśmy firmą (czynnym podatnikiem VAT) zajmującą się handlem mieszkaniami. Od firm otrzymujemy zaliczki na poczet dostawy mieszkań. Wystawiamy z tego tytułu faktury zaliczkowe. Czy w (...)
str. 63
3.

Wyższy prewspółczynnik rzeczywisty - roczna korekta VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W 2024 r. ustalając tzw. wstępny prewspółczynnik skorzystałem z uprawnienia wynikającego z przepisów ustawy o VAT i przyjąłem, że dla 2024 (...)
str. 64
4.

Korekta błędnego numeru faktury

W jaki sposób sprzedawca powinien poprawić błędny numer faktury? Szczegółowe dane, jakie powinna zawierać faktura, zostały określone w art. 106e ustawy o VAT. W przepisie (...)
str. 65
5.

VAT przy wynajmie samochodu osobowego

W prowadzonej działalności gospodarczej użytkujemy samochody osobowe. Jeden z samochodów w wyniku wypadku został uszkodzony, w związku z czym na okres jego naprawy wynajęliśmy samochód (...)
str. 65
6.

Działalność nierejestrowa a podatek VAT

Zamierzam świadczyć drobne usługi jubilerskie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mam obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, gdyż nie przekroczę w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.