Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 20 lutego 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 r., godz. 12:33 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 67.045 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Do 20 lutego 2025 r. wybór kasowego PIT (więcej) Wybór formy opodatkowania na 2025 r. (więcej) Uwaga: Do 28 lutego br. - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów uzyskanych w 2024 r. Uwaga: Do 28 lutego br. - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o danych wykazanych w raportach rozliczeniowych za 2024 r.
NUMER BIEŻĄCY 4 (628) Z DNIA 20.02.2025
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 4 (628) z dnia 20.02.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Aktualność decyzji w sprawie uproszczeń sprawozdawczych podjętych przed 2025 r. - odpowiedź Min. Fin. na pytanie naszego Wydawnictwa

W odniesieniu do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2023 r. jednostki mają możliwość stosowania m.in. uproszczeń sprawozdawczych wynikających ze znowelizowanych (...)
str. 4
2.

Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, dotyczący przekazywania informacji do ESAP

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji https://legislacja.rcl.gov.pl w zakładce Projekty ustaw opublikowano projekt z 9 stycznia 2025 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku (...)
str. 5
3.

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdań skonsolidowanych

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji https://legislacja.rcl.gov.pl w zakładce Projekty rozporządzeń opublikowano projekt z 1 stycznia 2025 r. rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie (...)
str. 6
4.

Zmiana zasad prowadzenia uproszczonej ewidencji przez organizacje pozarządowe i koła gospodyń wiejskich

W Dzienniku Ustaw z 2 grudnia 2024 r. pod poz. 1761 opublikowano ustawę z dnia 8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku (...)
str. 6
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2024 r.

1.

Ujawnienie użytkowania wieczystego gruntu w informacji dodatkowej

Posiadamy grunt w użytkowaniu wieczystym, który wykorzystujemy na własne potrzeby. Sporządzamy sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. W których pozycjach informacji (...)
str. 9
2.

Utworzenie rezerwy na skutki postępowania sądowego

Przeciwko naszej spółce został wniesiony pozew dotyczący nieuregulowanego zobowiązania. Prawdopodobieństwo wyroku niekorzystnego dla naszej spółki jest dużo większe niż wyroku korzystnego, co wynika z przebiegu (...)
str. 12
3.

Koszty wyburzenia budynku i ich prezentacja w rachunku zysków i strat

Spółka z o.o. zleciła firmie zewnętrznej wyburzenie budynku (zaliczonego do środków trwałych). Na jego miejscu nie powstanie nic nowego. Za wykonane roboty rozbiórkowe spółka otrzymała (...)
str. 13
II.

Rekompensata za koszty odzyskiwania należności

Wierzycielowi od dnia nabycia uprawnienia do odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych, przysługuje od dłużnika, bez wezwania, rekompensata za koszty odzyskiwania należności. W niniejszym (...)
str. 15
1.

Podstawa prawna uzyskania rekompensaty

Szczególne uprawnienia wierzyciela i obowiązki dłużnika w związku z terminami zapłaty w transakcjach handlowych, skutki niewykonania takich obowiązków oraz postępowanie w sprawie nadmiernego opóźniania się (...)
str. 15
2.

Rozliczenie rekompensaty dla celów VAT i podatku dochodowego

VAT od rekompensaty z tytułu odzyskiwania należności Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (por. art. 5 ust. (...)
str. 16
3.

Ujęcie otrzymanej rekompensaty w księgach i sprawozdaniu wierzyciela

Przepisy ustawy o rachunkowości nie wskazują wprost, w jaki sposób wierzyciel ujmuje w księgach rachunkowych rekompensatę za koszty odzyskiwania należności. Natomiast Komitet Standardów Rachunkowości w (...)
str. 19
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

III.

Dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją

Spółka z o.o., której roczne sprawozdanie finansowe podlega obligatoryjnemu badaniu, otrzymała dofinansowanie w formie dopłaty do odsetek z BGK w ramach pomocy de minimis do (...)
str. 20
1.

Zasady otrzymania wsparcia w ramach gwarancji Biznesmax

Gwarancja Biznesmax to bezpłatna gwarancja spłaty kredytu udzielana z Funduszu Gwarancyjnego wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (FG POIR). W związku z zakończeniem okresu (...)
str. 20
2.

Rozliczenie otrzymanej pomocy dla celów podatku dochodowego

Wpływ otrzymania dopłaty do odsetek na przychody i koszty podatkowe Otrzymanie dopłaty do oprocentowania kredytu wiąże się z uzyskaniem przez podatnika przychodu - na podstawie (...)
str. 21
3.

Ujęcie w księgach rachunkowych otrzymanej dopłaty do odsetek

Z punktu widzenia zasad rachunkowości odsetki zapłacone od kredytu w rachunku bieżącym obciążają co do zasady koszty finansowe, natomiast odsetki otrzymane zwiększają przychody finansowe. Zatem (...)
str. 24
4.

Prezentacja otrzymanej dopłaty w sprawozdaniu finansowym

W rachunku zysków i strat sporządzanym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości otrzymaną dopłatę do oprocentowania kredytu, ujętą na koncie 75-0 "Przychody finansowe", (...)
str. 25
5.

Uwzględnienie kwoty dopłaty w nocie podatkowej

Nota podatkowa stanowi rozliczenie różnic pomiędzy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym a wynikiem finansowym (zyskiem, stratą) brutto. Wymóg jej sporządzenia został określony w ustępie 2 pkt (...)
str. 25
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Wycena lokaty na dzień bilansowy oraz jej rozliczenie

W grudniu 2024 r. założyliśmy lokatę krótkoterminową (3-miesięczną). Rozwiązanie tej lokaty nastąpiło w 2025 r. Naszym rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, a sprawozdanie finansowe sporządzamy (...)
str. 26
1.

Założenie lokaty i jej prezentacja w bilansie

W świetle prawa bilansowego lokaty to aktywa finansowe zaliczane do inwestycji. W zależności od terminu ich wymagalności wykazuje się je w bilansie w aktywach trwałych (...)
str. 26
2.

Likwidacja lokaty w księgach rachunkowych kolejnego roku obrotowego

W następnym roku obrotowym, w dacie dopisania przez bank odsetek od stanu środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku lokaty terminowej, jednostka może wystornować zapis dokonany na (...)
str. 28
V.

Wyroby gotowe wykorzystywane do budowy środka trwałego

Nasza spółka jest producentem stolarki okiennej. Obecnie rozpoczęliśmy budowę dodatkowej hali produkcyjnej. Większość prac wykona zatrudniona firma budowlana. Do budowy hali zostaną wykorzystane wyprodukowane przez (...)
str. 30
1.

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego budowanego siłami własnymi i obcymi

Szczegółowe zasady ustalania wartości początkowej środka trwałego zawarto w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe". W pkt 6.3 tego standardu wskazano, że jednostka może (...)
str. 30
2.

Księgowe ujęcie kosztów budowy w zależności od przyjętego wariantu rachunku zysków i strat

W księgach rachunkowych do momentu przekazania środka trwałego do używania wszystkie koszty jego budowy gromadzi się na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Dopiero w (...)
str. 30
3.

Szczególne zasady ewidencji kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przy budowie środka trwałego

Koszty wynagrodzeń pracowników wraz z narzutami związane z budową środka trwałego mogą być ujmowane na koncie 08 "Środki trwałe w budowie" wprost z dokumentów źródłowych (...)
str. 31
4.

Przykłady rozliczenia prac wykonanych siłami własnymi na rzecz budowy

Z treści pytania wynika, iż spółka buduje środek trwały systemem mieszanym. Większość prac wykonuje zewnętrzna firma budowlana, przy czym wykorzystane zostaną okna wyprodukowane przez spółkę, (...)
str. 32
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych według zasad podatkowych od 1 stycznia 2025 r.

Jesteśmy spółką jawną, której wspólnikami są osoby fizyczne. W ubiegłych latach nie korzystaliśmy z uproszczenia w zakresie odpisów amortyzacyjnych. Od 1 stycznia 2025 r. chcielibyśmy (...)
str. 34
2.

Zakup projektu logo firmy wraz z pozyskaniem praw autorskich

Zakupiliśmy projekt logo naszej firmy od spółki "X". Z umowy ze spółką wynika, że zakup ten wiąże się z pozyskaniem praw majątkowych do tego logo. (...)
str. 36
3.

Czynsz inicjalny w umowie leasingu finansowego dla celów bilansowych na przełomie dwóch lat obrotowych

Firma podpisała umowę leasingu operacyjnego na maszynę, która dla celów bilansowych jest leasingiem finansowym. W grudniu zapłaciła czynsz inicjalny, natomiast przyjęcie maszyny miało miejsce w (...)
str. 37
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

VI.

Podatek od nieruchomości w ewidencji księgowej

Dla celów bilansowych podatek od nieruchomości należny za dany rok powinien obciążać koszty tego właśnie roku. W księgach rachunkowych roczną kwotę tego podatku odnosi się (...)
str. 39
1.

Zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych od 1 stycznia 2025 r.

Zakres zmian wprowadzonych do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych Dla Prenumeratorów GOFIN S Baza orzeczeń wydawanych przez sądy dostępna w serwisie www.orzecznictwo.gofin.pl » Podatek (...)
str. 39
2.

Moment ujęcia podatku od nieruchomości w kosztach bilansowych

Zasadniczo, kwota podatku od nieruchomości naliczana jest za cały rok kalendarzowy, natomiast obowiązek jego opłacania m.in. w stosunku do osób prawnych, jednostek organizacyjnych i spółek (...)
str. 42
3.

Rozliczanie podatku przez czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów

W przypadku gdy kwota podatku od nieruchomości za cały rok jest dla jednostki istotna, ujmuje się ją w księgach rachunkowych za pomocą czynnych rozliczeń międzyokresowych (...)
str. 43
4.

Księgowanie raty podatku co miesiąc bezpośrednio na koncie kosztów

Kwotę podatku od nieruchomości płatnego w miesięcznych ratach można także zaliczać do kosztów sukcesywnie co miesiąc, bez wcześniejszego ujmowania na koncie 64-0, w sposób przedstawiony (...)
str. 44
5.

Ujęcie kwoty podatku za cały rok jednorazowo na koncie kosztów

Jeśli kwota należnego podatku od nieruchomości za cały rok z punktu widzenia jednostki jest nieistotna, to znaczy, że nie wpłynie w negatywny (ujemny) sposób na (...)
str. 45
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Uzyskanie przez jednostki sektora finansów publicznych statusu jednostki mikro i małej po zmianie przepisów

Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa nowelizująca przepisy ustawy o rachunkowości. Czy po zmianie tych przepisów jednostki sektora finansów publicznych mogą (...)
str. 46
2.

Tworzenie rezerw na świadczenia pracownicze przez jednostki sektora finansów publicznych

Czy jednostki sektora finansów publicznych mają obowiązek oszacowania i wykazania w sprawozdaniu finansowym rezerw na świadczenia pracownicze? Jednostki sektora finansów publicznych objęte przepisami ustawy o (...)
str. 48
3.

Przekazanie majątku instytucjom kultury powstałym w wyniku podziału

Z dniem 31 grudnia 2024 r. instytucja kultury została podzielona. Jak zaksięgować zmniejszenie majątku instytucji kultury, który został przekazany nowym instytucjom? Chodzi o eksponaty muzealne (...)
str. 49
3.1.

Podział instytucji kultury w świetle ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej

Zasady podziału instytucji kultury określają przepisy art. 18-20 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2024 (...)
str. 49
3.2.

Ujęcie skutków podziału instytucji kultury w księgach rachunkowych

Instytucje kultury, jako jednostki posiadające osobowość prawną, zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości, (...)
str. 49
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VII.

Wartość firmy w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym - część IV

W poprzednich artykułach o księgowym podejściu do wartości firmy wskazaliśmy na jej istotę, przepisy ustawy o rachunkowości, które o niej stanowią, oraz czynniki, które na (...)
str. 51
1.

Zasady ogólne uznawania i wyceny aktywów i zobowiązań jednostki nabytej/przejętej

Dla wyliczenia wartości początkowej nabytej wartości firmy jednostki (lub zorganizowanej jej części) ustalenie wartości godziwej przypisanych do niej aktywów i powiązanych z nimi zobowiązań opiera (...)
str. 51
2.

Identyfikacja i ujmowanie składników aktywów i zobowiązań

Zgodnie z art. 44b ust. 2 ustawy o rachunkowości, aktywa i zobowiązania spółki przejętej na dzień połączenia obejmują także aktywa lub zobowiązania niewykazywane dotychczas w (...)
str. 52
3.

Ustalanie wartości godziwej nabytych aktywów i zobowiązań

Dla ustalenia wartości godziwej nabytych aktywów i zobowiązań kluczowe są postanowienia zawarte w art. 44b ust. 4 ustawy o rachunkowości, w którym wskazano jaką wartość (...)
str. 54
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VIII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Przez jaki okres należy przechowywać sprawozdanie z działalności?

Nasza jednostka zobowiązana jest do sporządzania co roku sprawozdań z działalności. Jak długo należy przechowywać te dokumenty? Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na temat sporządzania (...)
str. 57
2.

Czy podwójnie zapłaconą należność sprzedawca wykazuje w bilansie jako zobowiązanie?

Prowadzimy działalność handlową. W grudniu 2024 r. nasz stały odbiorca zapłacił nam dwukrotnie za tę samą fakturę sprzedaży. Nadpłata została skompensowana z kolejną wystawioną przez (...)
str. 57
3.

W której pozycji bilansu wykazać wpłaconą kaucję z tytułu najmu lokalu?

Spółka z o.o. wynajęła na potrzeby własnej działalności pomieszczenia biurowe. Umowę najmu zawarto na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. W umowie przewidziano wpłatę kaucji. (...)
str. 58
IX.

Z listów Czytelników

1.

Uznanie za nieściągalne drobnych kwot należności figurujących w księgach na dzień bilansowy

Jesteśmy spółką jawną. Na niektórych kontach księgowych należności z tytułu dostaw i usług widnieją nierozliczone kilkuzłotowe kwoty, dotyczące poprzednich lat. Nie są one jednak jeszcze (...)
str. 59
2.

Ochrona ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych podczas ich przechowywania

Czy istnieją przepisy dotyczące ochrony ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych? W jaki sposób zbiory te powinny być zabezpieczane? Zasady dotyczące ochrony zbiorów księgowych oraz okresy (...)
str. 59
3.

Faktura za przegląd firmowego samochodu, zapłacona z prywatnego konta pracownika

Jesteśmy spółką z o.o. opodatkowaną estońskim CIT. Posiadamy w leasingu samochód osobowy. Za wykonanie przeglądu tego samochodu serwis wystawił nam fakturę, za którą zapłacił nasz (...)
str. 61
4.

Przychód z tytułu usługi zarządzania cudzymi nieruchomościami w rachunku zysków i strat

Jesteśmy jednostką świadczącą usługi kompleksowego zarządzania i administrowania nieruchomościami. Jest to nasza podstawowa działalność operacyjna. Jak powinniśmy ująć w księgach rachunkowych przychód z tytułu tych (...)
str. 62
5.

Rozliczenie kosztów szkolenia pracownika i otrzymanego na ten cel dofinansowania z urzędu pracy

Nasza jednostka otrzymała dofinansowanie z urzędu pracy do kosztów szkolenia pracownika. Jak ująć w księgach rachunkowych otrzymane w tym celu środki pieniężne? W jaki sposób (...)
str. 64
6.

Rozwiązanie części odpisu aktualizującego na podstawie ugody sądowej zawartej z dłużnikiem

W grudniu 2024 r. zawarliśmy z naszym dłużnikiem ugodę sądową, na mocy której część należności z tytułu dostaw i usług została umorzona. Pozostałą część kontrahent (...)
str. 65
7.

Zlecenie firmie zewnętrznej naprawy części wymontowanych z pojazdów

Jesteśmy spółką z o.o., w której podczas naprawy pojazdów zdemontowane części są ewidencjonowane po symbolicznej złotówce i prezentowane w bilansie jako zapas. Następnie część jest (...)
str. 66
8.

Odprawa rentowa w porównawczym rachunku zysków i strat

W grudniu 2024 r. pracownik po długiej chorobie przeszedł na rentę. Jako pracodawca byliśmy zobowiązani do wypłaty odprawy rentowej na podstawie art. 921 Kodeksu pracy. (...)
str. 68
9.

Rozstrzygnięcie wątpliwości dotyczących leasingu samochodów z napędem elektrycznym

Jesteśmy spółką z o.o. na estońskim CIT. Mamy podpisane kilka umów leasingu na samochody elektryczne. Podatkowo jest to leasing operacyjny, a bilansowo - finansowy. Wartość (...)
str. 69

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.