Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 13 czerwca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 12.06.2025 r., godz. 11:42 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 47.695 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Poradnik VAT
nr 11 (635) z dnia 10.06.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych od 1 lipca 2025 r.

Obowiązujące od 1 stycznia 2025 r. rozporządzenie w sprawie zwolnień znacząco ograniczyło katalog czynności zwolnionych ze stosowania kas rejestrujących. Od 1 lipca 2025 r. obowiązek (...)
str. 4
II.

Działalność sezonowa w świetle przepisów ustawy o VAT

Sezonowe prowadzenie działalności dla celów VAT traktowane jest jak każda inna forma działalności gospodarczej. Podmioty ją wykonujące podlegają takim samym przepisom w zakresie VAT, co (...)
str. 6
B.

OBRÓT KRAJOWY

III.

Wystawianie e-faktur za pośrednictwem KSeF - broszura informacyjna MF

Ministerstwo Finansów na stronie internetowej https://ksef.podatki.gov.pl/robocza-wersja-struktury-logicznej-fa-3/ udostępniło roboczą wersję struktury logicznej e-Faktury FA(3) oraz broszurę informacyjną dotyczącą tej wersji roboczej, która od 1 lutego 2026 (...)
str. 7
1.

Faktury ustrukturyzowane wystawiane przy użyciu KSeF - zagadnienia ogólne

» Definicja faktury ustrukturyzowanej Przez fakturę ustrukturyzowaną (e-fakturę) rozumie się fakturę wystawioną przy użyciu KSeF wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie. (...)
str. 7
2.

Ogólne założenia formatu danych pliku faktury ustrukturyzowanej

W broszurze wskazano ogólne założenia dotyczące formatu pól. W tym zakresie wyjaśniono m.in., że: formatem pliku jest XML, pola (elementy) w pliku XML przyjmują następujący (...)
str. 8
3.

Struktura logiczna e-faktury

Z broszury wynika, że struktura schematu głównego dla FA(3) składa się z następujących elementów: Naglowek, Podmiot1, Podmiot2, Podmiot3, PodmiotUpowazniony, Fa, Stopka, Zalacznik. Podkreślono, że Naglowek, (...)
str. 9
IV.

Jakie skutki na gruncie podatku VAT wywołuje śmierć podatnika?

Osoba fizyczna wybudowała budynek mieszkalny na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Od dokonanych zakupów odliczyła w całości podatek VAT. Do pierwszego zasiedlenia doszło w dniu 20 (...)
str. 11
1.

Kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej zmarłego podatnika

1.1. Przedsiębiorstwo w spadku jako podatnik VAT Jak stanowi art. 15 ust. 1a ustawy o VAT, podatnikiem jest jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej stanowiąca przedsiębiorstwo (...)
str. 12
1.1.
Przedsiębiorstwo w spadku jako podatnik VAT
Jak stanowi art. 15 ust. 1a ustawy o VAT, podatnikiem jest jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej stanowiąca przedsiębiorstwo w spadku w okresie od otwarcia spadku (...)
str. 12
1.2.
Przejęcie przedsiębiorstwa w spadku
Następnie należałoby wyjaśnić czy przejęcie przedsiębiorstwa w spadku przez spadkobiercę, do dalszego jego prowadzenia podlega wyłączeniu od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt (...)
str. 13
1.3.
Korekta podatku naliczonego przy przejęciu przedsiębiorstwa w spadku
Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w art. 91 ust. 1-8 jest dokonywana (...)
str. 14
1.4.
Obowiązek sporządzenia spisu z natury
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy (...)
str. 15
2.

Brak kontynuacji działalności gospodarczej przez spadkobiercę

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 grudnia 2024 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.848.2024.1.ŻR rozpatrywał sprawę, w której w drodze spadku po zmarłym mężu (...)
str. 16
1.

Zasady rozliczenia rekompensaty dla celów VAT

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podstawą opodatkowania VAT generalnie jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą (...)
str. 17
2.

Rekompensata mająca na celu pokrycie strat nie wchodzi w zakres podstawy opodatkowania - wyrok TSUE

Odmienne stanowisko w tym zakresie prezentuje NSA. Przykładowo w wyroku z dnia 28 marca 2023 r., sygn. akt I FSK 974/22 czytamy: "(...) rekompensata ma (...)
str. 18
1.

Zwrot bezpośredni - ustawowe prawo podatnika

Podatnik, u którego występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym ma możliwość wyboru sposobu jej rozliczenia. Może bowiem wykazać tę nadwyżkę do przeniesienia na następny okres (...)
str. 20
2.

Obowiązujące terminy zwrotu na rachunek bankowy lub rachunek VAT

» Podstawowy termin zwrotu 60 dni Co do zasady, zwrot VAT na rachunek bankowy następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (...)
str. 20
3.

Zwrot zaliczony na poczet innych zobowiązań podatkowych

Jednym ze sposobów na optymalizację rozliczeń podatku VAT w przypadku braku czynności opodatkowanych jest "wykorzystanie" kwoty podatku naliczonego jako kwoty, którą można przeznaczyć na zapłatę (...)
str. 23
VII.

Obrót krajowy na forum

1.

Rozliczenie faktury korygującej in plus u nabywcy

Otrzymałam fakturę korygującą z dnia 31 stycznia 2025 r. zwiększającą podstawę opodatkowania i podatek naliczony. Czy żeby ją rozliczyć, muszę zrobić korektę deklaracji VAT za (...)
str. 24
2.

Zwolnienie podmiotowe z VAT przy świadczeniu usług kosmetycznych

Czy kosmetyczka świadcząca usługi kosmetyczne i masażu relaksacyjnego może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT? [pytanie nr 1526974] Komentarz 1 Tak. Komentarz redakcji Ze zwolnienia (...)
str. 25
3.

Moment powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych

Wystawiłam fakturę za wykonaną usługę budowlaną, w której wpisałam datę wystawienia faktury 10 kwietnia 2025 r. oraz datę sprzedaży 31 marca 2025 r. Za jaki (...)
str. 26
C.

KASY REJESTRUJĄCE

1.

Stosowanie zwolnienia z kasy w przypadku wysyłkowej sprzedaży towarów

Generalnie, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega ewidencji w kasie rejestrującej. Podatnicy, którzy w prowadzonej działalności gospodarczej dokonują sprzedaży (...)
str. 27
2.

Spełnienie warunków do korzystania ze zwolnienia z kasy - wyjaśnienia organu podatkowego

2.1. Dokonanie zapłaty za "pobraniem" Zdarza się, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej niekiedy zapłata dokonywana jest "za pobraniem", czyli klient płaci kurierowi za otrzymaną przesyłkę (...)
str. 28
2.1.
Dokonanie zapłaty za "pobraniem"
Zdarza się, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej niekiedy zapłata dokonywana jest "za pobraniem", czyli klient płaci kurierowi za otrzymaną przesyłkę gotówką/przy użyciu terminala płatniczego. Pomimo, (...)
str. 28
2.2.
Zakres danych zawartych w ewidencji dokumentującej dokonaną zapłatę
Wątpliwość podatnika rozstrzygana w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 3 kwietnia 2025 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.26.2025.1.KF dotyczyła możliwości korzystania ze zwolnienia przy zastosowaniu kasy rejestrującej (...)
str. 29
IX.

Nieodpłatne świadczenie usług w zakresie opieki medycznej

Jestem lekarzem i prowadzę indywidualną działalność gospodarczą wyłącznie w podmiotach leczniczych. Udzielam także nieodpłatnie porad lekarskich członkom najbliższej rodziny (rodzicom, rodzeństwu) oraz osobom w potrzebie (...)
str. 30
1.

Nieodpłatne świadczenie usług a VAT należny

W myśl przepisów ustawy o VAT, przez odpłatne świadczenie usług, powodujące obowiązek wykazania VAT należnego uważa się m.in. sytuacje, gdy: ma miejsce nieodpłatne świadczenie usług (...)
str. 30
2.

Ewidencjonowanie w kasie fiskalnej

W związku z tym, że świadczone nieodpłatnie przez Czytelnika usługi w zakresie opieki medycznej, które są zwolnione z VAT nie mieszczą się w definicji sprzedaży, (...)
str. 31
X.

Czytelnicy pytają

1.

Rejestracja w kasie usług parkingowych

Na terenie prywatnej posesji w nadmorskiej miejscowości zamierzam wydzielić miejsca do płatnego parkowania. Czy taką sprzedaż będę musiała bezwzględnie ewidencjonować w kasie fiskalnej? Z art. (...)
str. 31
2.

Zwrot kwoty wydanej na zakup kasy przez podatnika zwolnionego z VAT

Prowadzę działalność gospodarczą i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W jaki sposób mogę ubiegać się o zwrot ulgi na zakup kasy on-line? Zasady odliczania (...)
str. 32
3.

Zakup w sklepie internetowym udokumentowany fakturą

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w sklepie internetowym kupiłem 10 sztuk krzeseł obrotowych. Z tytułu tego zakupu otrzymałem fakturę wystawioną na dane osoby fizycznej. Sprzedawca (...)
str. 34
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

XI.

Warunki zwolnienia z VAT importu przesyłek o małej wartości - wyrok TSUE

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o VAT przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (spoza terytorium Unii Europejskiej) na (...)
str. 35
XII.

Czytelnicy pytają

1.

Montaż maszyn poza granicami kraju na zlecenie polskiej firmy

Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce i wykonałem usługę montażu elektrycznego maszyn przemysłowych w zakładzie w Holandii na zlecenie innej polskiej firmy, zarejestrowanej dla potrzeb podatku (...)
str. 38
2.

Opodatkowanie usług nurkowych świadczonych dla zagranicznych armatorów morskich

Jestem czynnym podatnikiem VAT i wykonuję usługi nurkowania na morzu północnym m.in. na zlecenie armatorów morskich z Norwegii i z Włoch. W jaki sposób opodatkować (...)
str. 40
3.

Rozliczenie usługi transportowej dotyczącej zaimportowanych towarów

Otrzymałam od kontrahenta z Korei notę debetową za transport towaru, który zaimportowaliśmy do Polski. Fakturę za towar dostałam wcześniej, razem z dostawą towaru. Czy powinnam (...)
str. 41
4.

Zakup jednostki pływającej od unijnego sprzedawcy

Jestem czynnym podatnikiem VAT i zakupiłem od duńskiego podatnika VAT jednostkę pływającą używaną do żeglugi na pełnym morzu do przewozu osób i towarów. Zakupioną jednostkę (...)
str. 42
E.

PORADY I KOMENTARZE

XIII.

Zmiana przeznaczenia towaru związanego z używaniem pojazdu samochodowego

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. W działalności wykorzystuję samochód ciężarowy o napędzie elektrycznym, który w dowodzie rejestracyjnym posiada adnotację VAT-1. W (...)
str. 45
1.

Prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z eksploatacją samochodów

Szczegółowe zasady odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem i eksploatacją samochodów osobowych zawarte zostały w art. 86a ustawy o VAT. Zgodnie z tymi regulacjami przedsiębiorcy (...)
str. 45
2.

Zmiana przeznaczenia towaru a korekta odliczonego VAT

Jeżeli podatnik kupił towar (tj. stację ładowania pojazdów) związany z eksploatacją lub używaniem pojazdu i od zakupu odliczył cały VAT, to przeznaczając go do ładowania (...)
str. 47
F.

VAT OD PODSTAW

XIV.

Mechanizm podzielonej płatności w pytaniach i odpowiedziach

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Kwota brutto wynikająca z umowy zawartej z kontrahentem (czynnym podatnikiem VAT) na nabycie usług budowlanych wymienionych w załączniku nr 15 do (...)
str. 49
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Wystawianie faktur uproszczonych w świetle ustawy o VAT

Faktura stanowi podstawowy dokument umożliwiający rozliczanie VAT. Sprzedawca za pomocą faktury dokumentuje dokonaną sprzedaż, natomiast dla nabywcy stanowi ona podstawę do odliczenia podatku naliczonego. W (...)
str. 53
2.

Krajowe transakcje dokumentowane fakturą w walucie obcej - zasady wyliczenia kwoty VAT

W obowiązujących przepisach prawnych dotyczących podatku VAT nie ma jakiegokolwiek wymogu dotyczącego obowiązku wystawiania przez polskich podatników faktur tylko w walucie polskiej. W art. 106e (...)
str. 54
H.

PODATEK AKCYZOWY

1.

Alkohol etylowy jako wyrób akcyzowy

W świetle art. 93 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się: 1) wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy (...)
str. 56
2.

Korzystanie ze zwolnienia od akcyzy

W świetle art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w artykułach spożywczych lub półproduktach, o których mowa w (...)
str. 58
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Wystawianie dokumentów tranzytowych związanych z transportem towarów

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Podpisałem z kontrahentem umowę na świadczenie usług polegających na wystawianiu dokumentów tranzytowych w formie elektronicznej związanych z transportem towarów pomiędzy krajami (...)
str. 60
2.

Dowody potwierdzające weryfikację kontrahentów w wykazie podatników VAT

Od 1 lutego 2025 r. jestem czynnym podatnikiem VAT. Zawierając transakcje z kontrahentami sprawdzam czy dany podmiot jest czynnym podatnikiem VAT i czy podany przez (...)
str. 61
3.

Prawo do odliczenia VAT przy zastosowaniu nieprawidłowego kursu walutowego

Jestem czynnym podatnikiem VAT i w ramach działalności gospodarczej otrzymuję od kontrahentów krajowych faktury wystawione w walucie obcej. Kwota podatku VAT wykazywana jest w złotych. (...)
str. 62
4.

Darowizna części udziałów na rzecz małżonka

W 2012 r. małżonkowie, którzy mają rozdzielność majątkową zakupili do majątku prywatnego lokal mieszkalny i garaż od osoby fizycznej. W związku z tym nie przysługiwało (...)
str. 63
5.

Faktury oznaczone wyrazami "metoda kasowa"

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Niedawno rozpocząłem współpracę z małym podatnikiem, który rozlicza VAT metodą kasową. Otrzymałem fakturę z adnotacją "metoda kasowa", którą w odpowiednim terminie (...)
str. 65
6.

Odliczenie VAT od wydatku za przejazd promem

Czy można odliczyć VAT z paragonu fiskalnego za przejazd promem w czasie odbywanej podróży służbowej? W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do (...)
str. 66
7.

Usługi budowlane świadczone przez podwykonawcę

Jako podwykonawca wykonuję usługę budowlaną (dekarską) na budynku jednorodzinnym (sklasyfikowane w PKOB 11), którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m 2 . Jaką stawkę VAT (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.