Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 22 lipca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 22.07.2025 r., godz. 14:43 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 40.829 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI NUMERU 13 (637) z dnia 10.07.2025

Poradnik VAT
nr 13 (637) z dnia 10.07.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Od 1 lipca 2025 r. zmiana warunków do szybszego zwrotu VAT dla podatników bezgotówkowych

Podatnik rozliczający podatek VAT miesięcznie lub kwartalnie, u którego w JPK_VAT z deklaracją za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym sam decyduje (...)
str. 4
II.

Krótszy podstawowy termin zwrotu VAT po wejściu w życie KSeF

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w (...)
str. 6
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Termin obowiązkowego fakturowania w KSeF

Od 1 lutego 2026 r. - w myśl obowiązującego art. 106ga ust. 1 ustawy o VAT - podatnicy, co do zasady, będą zobowiązani do fakturowania (...)
str. 7
2.

Wystawianie faktur w formie ustrukturyzowanej

Od 1 lutego 2026 r. (tak jak obecnie) faktury ustrukturyzowane będą wystawiane i otrzymywane przy użyciu KSeF za pomocą oprogramowania interfejsowego, w postaci elektronicznej i (...)
str. 7
IV.

Sprawdzanie statusu kontrahenta w celu realizacji prawa do odliczenia podatku VAT

Podatnik (nabywca) zasadniczo w celu skorzystania z prawa do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez kontrahenta, musi mieć pewność, że kontrahent ten dopełnił niezbędnych formalności (...)
str. 10
1.

Prawo do odliczenia VAT a należyta staranność nabywcy

Czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT pod warunkiem, że zakupione towary/usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Ponadto ustawodawca w treści art. (...)
str. 10
2.

Wybrane sposoby sprawdzania kontrahentów

» Biała lista podatników VAT Weryfikacji formalnego statusu kontrahenta można dokonać przy pomocy bezpłatnych rejestrów publicznych, dostępnych przez internet. W zasadzie najszybciej i bez dodatkowych (...)
str. 11
3.

Weryfikacja kontrahentów - planowane rozwiązania od 1 października 2025 r.

Zgodnie z projektem z dnia 6 czerwca 2025 r. ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (...)
str. 12
V.

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości wybudowanej na cudzym gruncie

W świetle ustawy o VAT kwestia związana ze sprzedażą nieruchomości wybudowanej na cudzym gruncie powoduje wiele wątpliwości interpretacyjnych. Dla potrzeb rozliczania VAT kluczowe są okoliczności (...)
str. 13
1.

Dostawa gruntu na rzecz dotychczasowego dzierżawcy

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak (...)
str. 14
2.

Odpłatna czynność zbycia nakładów - dostawa towaru czy świadczenie usług?

Jeżeli w momencie zakończenia dzierżawy dochodzić będzie do zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych, to powstaje wątpliwość, czy mamy wówczas do czynienia z dostawą towaru czy świadczeniem (...)
str. 16
3.

Sprzedaż nieruchomości osobie trzeciej

Przy sprzedaży nieruchomości osobie trzeciej warto również mieć na uwadze wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2023 r., sygn. akt I FSK 327/20. W rozpatrywanej (...)
str. 17
VI.

VAT od opłat związanych z naruszeniem zasad korzystania z parkingu

Przedsiębiorcy (czynni podatnicy VAT) prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług parkingowych obciążają swoich klientów karą umowną, zwaną również opłatą dodatkową. Powyższe ma miejsce w związku (...)
str. 18
VII.

Usługi związane z zajęciami sportowymi - ustalenie właściwej stawki VAT

W zależności od okoliczności danej transakcji usługi związane z zajęciami sportowymi mogą być opodatkowane różnymi stawkami VAT (odpowiednio 23% lub 8%), a przy spełnieniu warunków (...)
str. 20
1.

Korzystanie z siłowni - różne stawki VAT

» Wstęp na siłownię opodatkowany 8% stawką VAT W poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką (...)
str. 21
2.

Zajęcia taneczne w klubie sportowym zwolnione z opodatkowania VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 27 lutego 2025 r., nr 0112-KDIL3.4012.790.2024.2.MC potwierdził, że: "(...) świadczone przez Państwa usługi, za które pobierane (...)
str. 23
3.

Przeprowadzenie kursu on-line w zakresie ćwiczeń sportowych

Warto wspomnieć o wiążącej informacji stawkowej Dyrektora KIS z dnia 28 maja 2025 r., nr 0112-KDSL2-1.440.112.2025.3.MK. Przedmiotem wniosku o wydanie WIS jest kurs on-line dla (...)
str. 24
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VIII.

Zasady odliczania ulgi na zakup kas przez czynnych podatników VAT

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, którzy dokonują sprzedaży m.in. na rzecz osób prywatnych, sprzedaż tę muszą (...)
str. 26
1.

Podmioty uprawnione do skorzystania z ulgi na zakup kas on-line

Przepis art. 111 ust. 4 ustawy o VAT pozwala podatnikom na skorzystanie z prawa do odzyskania części kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej. Przy czym (...)
str. 27
2.

Warunki skorzystania z ulgi na zakup kasy

W myśl § 2 rozporządzenia w sprawie odliczeń, aby podmiot mógł skorzystać z możliwości odliczenia kwoty wydanej na zakup kasy on-line, o której mowa w (...)
str. 28
3.

Wykazanie ulgi w JPK_V7M

Kwotę ulgi przysługującej na zakup kas on-line podatnicy mają prawo odliczyć od podatku należnego, a w przypadku gdy kwota ta będzie w okresie rozliczeniowym wyższa (...)
str. 28
IX.

Czytelnicy pytają

1.

Kasa fiskalna przy sprzedaży alkoholu

Od 1 sierpnia 2025 r. uruchamiam pub, w którym będę prowadzić sprzedaż alkoholu i papierosów. Czy w związku z tym będę musiał zainstalować kasę fiskalną (...)
str. 31
2.

Czy z paragonu z NIP nabywcy można odliczyć VAT?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupuję towary i usługi, które są dokumentowane paragonem fiskalnym z NIP mojej firmy. Czy mogę odliczyć VAT z tego paragonu, (...)
str. 32
3.

Ponowne rozpoczęcie działalności gospodarczej a limit wartości sprzedaży

W latach 2018-2021 prowadziłam działalność gospodarczą, w której sporadycznie dokonywałam sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Ze względu na niską wartość sprzedaży korzystałam ze zwolnienia z (...)
str. 33
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

X.

Usługi elektroniczne świadczone dla zagranicznych osób fizycznych

Świadczę usługi informatyczne i usługi polegające na dostarczaniu oprogramowania dla osób fizycznych z Unii i spoza jej terytorium. Korzystam przy tym ze zwolnienia z VAT (...)
str. 35
1.

Definicja usług elektronicznych

Zgodnie z art. 2 pkt 26 ustawy, przez usługi elektroniczne należy rozumieć usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 7 (...)
str. 35
2.

Miejsce świadczenia usług przez internet

Miejsce opodatkowania tego typu usług ustala się zgodnie z art. 28k ustawy o VAT, który stanowi, że usługi elektroniczne (a także telekomunikacyjne i nadawcze) świadczone (...)
str. 36
3.

Wpływ wykonywanych świadczeń na prawo do zwolnienia z opodatkowania

Na zakończenie wyjaśnijmy jeszcze, że zwolnienie z opodatkowania VAT, o którym wspomniał Czytelnik, przysługuje tym podatnikom, których siedziba znajduje się w Polsce, u których wartość (...)
str. 37
XI.

Eksport pośredni w łańcuchu dostaw

Sprzedaliśmy towar kontrahentowi z Rumunii, który organizuje wywóz tych towarów do serbskiego nabywcy. Towar odprawiany był w Rumunii. Czy można uznać, że nasza sprzedaż jest (...)
str. 38
1.

Eksport pośredni w ustawie o VAT

Niewątpliwie w sytuacji opisanej przez Czytelnika transakcja nosi znamiona eksportowej. Przypomnijmy na wstępie, że aby uznać daną czynność za eksport towarów w rozumieniu przepisów ustawy (...)
str. 38
2.

Miejsce opodatkowania dostaw w łańcuchu

Eksport towarów, który jest przedmiotem naszych rozważań, jest realizowany w ramach transakcji łańcuchowych, dlatego należy wskazać, jakie zasady obowiązują przy ustalaniu miejsca świadczenia, dla takich (...)
str. 39
3.

Przyporządkowanie transportu do dostawy

W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z transakcją łańcuchową, w której uczestniczą trzy podmioty, przy czym pierwszym uczestnikiem jest firma z Polski, drugim (...)
str. 39
1.

Dowody wywozu eksportowanych towarów

Ustawodawca zezwala na zastosowanie obniżonej do 0% stawki VAT w eksporcie towarów, pod warunkiem jednak, że podatnik posiada przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej (...)
str. 42
2.

Alternatywne sposoby potwierdzenia wywozu towarów

Organy podatkowe prezentowały dotychczas rozbieżne poglądy dotyczące alternatywnych dowodów potwierdzających wywóz towarów poza granice UE. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 6 października 2022 r., (...)
str. 43
3.

Urzędowy charakter dokumentów potwierdzających eksport towarów

W ostatnim czasie można było jednak zauważyć, że organy podatkowe zaostrzyły to liberalne podejście do dokumentowania eksportu towarów. Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji (...)
str. 43
4.

Korzystne dla podatników orzecznictwo sądowe

W tym sporze podatnicy mają szansę w przypadku gdy zdecydują się na zaskarżenie niekorzystnej interpretacji. Sądy prezentują bowiem stanowisko przychylne przedsiębiorcom i wyraźnie wskazują na (...)
str. 44
E.

PORADY I KOMENTARZE

XIII.

Zapewnienie przez Gminę zakwaterowania uczniom w internacie

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Nie każda jednak czynność, która stanowi świadczenie usług, podlega opodatkowaniu VAT. Określona czynność jest (...)
str. 46
F.

VAT OD PODSTAW

XIV.

Problemy z ustaleniem stawki VAT na sprzedaż wyrobów cukierniczych i napojów

Kwestia zastosowania właściwej stawki VAT dla sprzedaży m.in. wyrobów cukierniczych czy napojów sprzedawanych w lokalu gastronomicznym spożywanych "na miejscu" oraz "na wynos" budzi od wielu (...)
str. 49
1.

Stawka VAT na sprzedaż wyrobów cukierniczych

1.1. Sprzedaż towarów do spożycia na miejscu Na temat właściwej stawki VAT w przypadku sprzedaży ciasta do spożycia na miejscu w lokalu w galerii handlowej (...)
str. 50
1.1.
Sprzedaż towarów do spożycia na miejscu
Na temat właściwej stawki VAT w przypadku sprzedaży ciasta do spożycia na miejscu w lokalu w galerii handlowej wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w (...)
str. 50
1.2.
Dostawa towarów do spożycia na wynos
Jeszcze do niedawna organy podatkowe uznawały, że stawkę VAT w wysokości 8% należało zastosować przy sprzedaży wyrobów cukierniczych na wynos. Jednakże stanowisko to uległo zmianie, (...)
str. 51
2.

Sprzedaż napojów - ustalenie właściwej klasyfikacji statystycznej dla celów VAT

Przedmiotem rozstrzygnięcia przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w wiążącej informacji stawkowej z dnia 9 sierpnia 2024 r., nr 0112-KDSL2-1.440.257.2024.5.NR była kwestia ustalenia stawki VAT w (...)
str. 53
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Faktury oznaczone wyrazami "metoda kasowa"

Poza podstawowymi elementami faktury, jakie określone zostały w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, w niektórych przypadkach faktury muszą zawierać dodatkowe oznaczenia. Przykładem takiego (...)
str. 55
2.

Skutki braku na fakturze stosownej adnotacji

Zamieszczenie na fakturze wyrazów "metoda kasowa" jest istotne dla nabywcy, stanowi bowiem informację, w jakim terminie może odliczyć wynikający z niej VAT. Odliczenie VAT z (...)
str. 55
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVI.

Obowiązki podatkowe związane z akcyzą od nowej kategorii wyrobów akcyzowych

Ustawa o podatku akcyzowym wprowadziła nowe kategorie wyrobów akcyzowych, od których podatnicy są/będą obowiązani deklarować i wpłacać podatek akcyzowy. Wyroby te zostały wymienione w poz. (...)
str. 57
1.

Definicje produkcji i stawki akcyzy dla urządzeń do waporyzacji i ich części, saszetek nikotynowych i innych wyrobów nikotynowych

Zgodnie z art. 99ca ustawy, produkcją urządzeń do waporyzacji w rozumieniu ustawy jest ich wytwarzanie poprzez złożenie lub połączenie różnych części, a także pakowanie. Podstawą (...)
str. 57
2.

Obowiązki deklaracyjne

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego: 1) składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru (...)
str. 59
3.

Dokonanie wstępnych wpłat dziennych

Jak wynika z art. 23 ustawy, zarejestrowani odbiorcy, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, podmioty prowadzące składy (...)
str. 59
4.

Nowe wzory deklaracji dla podatku akcyzowego

W zmienionym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty (...)
str. 60
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Czy konieczna jest korekta podatku odliczonego w związku z kradzieżą towarów?

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W firmie doszło do włamania i skradziono część towarów. Sprawa została zgłoszona na policję. Czy w związku z tym zdarzeniem i (...)
str. 61
2.

Świadczenie usług pośrednictwa ubezpieczeniowego

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych, które korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Dodatkowo wystawiłem fakturę dokumentującą otrzymaną prowizję za zawarcie (...)
str. 62
3.

Wystawianie faktur przez spółdzielnię

W zeszłym roku małżeństwo nabyło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego do wspólności majątkowej małżeńskiej (obydwoje są członkami spółdzielni). W czerwcu 2025 r. do spółdzielni (...)
str. 64
4.

Przesunięcie towarów z działalności rolniczej do pozarolniczej działalności gospodarczej

Jestem czynnym podatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednocześnie prowadzę działalność rolniczą i jestem rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia na podstawie art. (...)
str. 65
5.

Nieterminowy zwrot książek do biblioteki - skutki w VAT

Jesteśmy biblioteką publiczną (samorządową instytucją kultury). Za nieterminowy zwrot książek do biblioteki naliczana jest kara finansowa. Czy wpłata taka podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? W myśl (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.