Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 12 (1199) Z DNIA 20.04.2024
SPIS TREŚCI NUMERU 3 (938) z dnia 20.01.2017
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 3 (938) z dnia 20.01.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Nowy komunikat Ministerstwa Finansów dotyczący JPK
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl) pojawił się nowy (zmieniony) komunikat dotyczący ustalania statusu przedsiębiorcy na potrzeby JPK (komunikat z 9 stycznia 2017 r.; poprzednie (...)
str. 4
2.
Limit płatności gotówkowych w transakcjach z podmiotami zagranicznymi - odpowiedź Ministerstwa Rozwoju na pytanie naszego Wydawnictwa
Od 1 stycznia 2017 r. dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą powinno następować za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiana ustawy o rachunkowości opublikowana
W Dzienniku Ustaw z 11 stycznia 2017 r., pod poz. 61, opublikowano ustawę z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o rachunkowości. Celem (...)
str. 5
2.
Zmieniono wzory niektórych oświadczeń w zakresie PIT
W Dzienniku Ustaw z 11 stycznia 2017 r., pod poz. 58, opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 3 stycznia 2017 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 6
3.
Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej nie obowiązuje
W Dzienniku Ustaw z dnia 21 grudnia 2016 r., pod poz. 2099, opublikowano ustawę z dnia 15 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o podatku (...)
str. 7
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę
Jak wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. (...)
str. 7
1.2.
Wyższa kwota wolna od podatku - jak stosować w 2017 r.?
W Biuletynie Informacyjnym nr 35 z 2016 r. sygnalizowaliśmy, że ustawą z dnia 29 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób (...)
str. 8
1.3.
Koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy
Kwota kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy (uwzględniana odpowiednio przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku oraz w rozliczeniu rocznym) nie uległa zmianie (...)
str. 10
1.4.
Składki ZUS od wynagrodzeń pracowniczych
Stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie uległy zmianie w 2017 r. Zatem nadal wynoszą one odpowiednio na ubezpieczenia: a) emerytalne: po (...)
str. 10
2.
Zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wybrane zagadnienia
W praktyce może dochodzić do sytuacji, w której podmioty gospodarcze nabywają zorganizowane części przedsiębiorstwa. W artykule tym poruszamy wybrane zagadnienia związane z zakupem zorganizowanej części (...)
str. 11
2.1.
Skutki w VAT zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa
W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że dla celów VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych (...)
str. 11
2.2.
Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a koszty uzyskania przychodów
Również w ustawie o PDOP - w art. 4a pkt 4 - określono, co należy rozumieć przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Podana w tym przepisie definicja (...)
str. 12
2.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Dla celów bilansowych w przypadku zakupu zcp (lub przedsiębiorstwa) należy wziąć pod uwagę regulacje zawarte w art. 44a-44c ustawy o rachunkowości (zob. art. 44d tej (...)
str. 14
IV.
PODATEK VAT
1.
Usługi budowlane - rozliczanie VAT od 1 stycznia 2017 r.
W wyniku zmian w ustawie o VAT, od 1 stycznia 2017 r. znaczna część usług budowlanych została objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia. Zmiana sposobu rozliczania VAT (...)
str. 16
2.
TSUE rozstrzygnie o prawie gmin do korekty VAT - postanowienie NSA
NSA skierował pytanie prejudycjalne do TSUE o rozstrzygnięcie prawa gmin do wieloletniej korekty VAT w sytuacji zmiany przeznaczenia dobra inwestycyjnego, które zostało wytworzone w okresie, gdy gmina nie (...)
str. 20
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Elektroniczne przesyłanie deklaracji VAT i JPK_VAT
Czy podatnik (mikroprzedsiębiorca) zarejestrowany do transakcji unijnych i objęty mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT ma obowiązek elektronicznego przesyłania deklaracji VAT i JPK_VAT od 1 stycznia 2017 (...)
str. 21
3.2.
Korekta VAT od sprzedaży nieruchomości
W 2011 r. kupiliśmy mieszkanie w celu jego odsprzedaży (towar handlowy). Od zakupu odliczyliśmy VAT. W 2016 r. mieszkanie to przeznaczyliśmy do używania na cele firmowe i zaliczyliśmy je do środków (...)
str. 22
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego
4.1.
Prawo do składania kwartalnych deklaracji VAT w 2017 r.
Czy podatnik, który nie jest małym podatnikiem VAT, ma prawo do rozliczania VAT kwartalnie w 2017 r.? Podmioty niebędące małymi podatnikami od 1 stycznia 2017 (...)
str. 23
4.2.
Rezygnacja z rozliczania VAT a obowiązek wykazania VAT należnego
Czy osoba fizyczna, która rezygnuje z opodatkowania VAT i wybiera zwolnienie z VAT z uwagi na niski próg sprzedaży, musi odprowadzić VAT należny, tak jak (...)
str. 24
4.3.
Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej a wykreślenie z rejestru podatników VAT
Zawiesiłem wykonywanie działalności w dniu 1 sierpnia 2016 r. na okres 12 miesięcy. Czy po zmianie przepisów ustawy o VAT urząd skarbowy wykreśli mnie z (...)
str. 24
4.4.
Nowe warunki zwrotu VAT w terminie 25 dni - od 2017 r.
Podmiot jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT od kilku lat. Czy będzie mu przysługiwał zwrot VAT w terminie 25 dni wykazany w deklaracji VAT za styczeń 2017 r., (...)
str. 26
5.
Zwrot VAT podróżnym - broszura Ministerstwa Finansów
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (http://sip.mf.gov.pl) została umieszczona broszura informacyjna (nr 132075/K) dotycząca systemu zwrotu VAT podróżnym zwanego TAX -FREE. W broszurze tej przypomniano najważniejsze (...)
str. 27
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wydatki na artykuły spożywcze a koszty podatkowe - interpretacja zmieniająca
Wydatki na zakup artykułów spożywczych, drobnych przekąsek, posiłków spożywanych w trakcie spotkań z kontrahentami w siedzibie firmy, o ile nie służą budowaniu jej korzystnego wizerunku, (...)
str. 29
2.
Zwolnienie z poboru podatku u źródła a CIT-10Z (pytanie z forum internetowego - www.forum.gofin.pl)
Czy jeśli przychody (dochody) uzyskane przez zagraniczne osoby prawne są zwolnione od podatku u źródła, to składam zerowy CIT-10Z (pytanie 1060761)? Nie. Jeśli polska firma (...)
str. 30
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Otrzymanie 100% zaliczki w walucie obcej na poczet przyszłej sprzedaży towarów a podatek dochodowy
Spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta polskiego 100% zaliczkę w walucie obcej (na konto walutowe). W dniu otrzymania zaliczki wystawiła fakturę zaliczkową. W tym samym (...)
str. 31
3.2.
Kilka umów z tym samym podmiotem powiązanym a dokumentacja podatkowa
Spółka z o.o. w 2016 r. świadczyła na rzecz tego samego krajowego podmiotu powiązanego kilka różnych usług. Czy w 2016 r. spółka była zobowiązana do (...)
str. 34
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Świadczenie z tytułu używania firmowego samochodu obejmuje również paliwo - kolejny wyrok WSA
Świadczeniem pracodawcy nie jest samo udostępnienie samochodu, lecz zapewnienie możliwości prawidłowego jego używania, a zatem także ponoszenie niezbędnych wydatków umożliwiających takie używanie, w tym między (...)
str. 36
2.
Spóźniona wpłata zaliczki na podatek za grudzień 2016 r. - kontrowersyjne stanowisko MF
Na podstawie art. 44 ust. 6 ustawy o PDOF, zaliczki miesięczne od dochodów z działalności gospodarczej oraz z najmu i dzierżawy, wpłaca się w terminie (...)
str. 37
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Wartość nieodpłatnego świadczenia dla pracownika w PIT-11
Spółka z o.o. udostępnia pracownikom do celów prywatnych samochody służbowe, a wartość tego świadczenia zalicza do ich przychodów ze stosunku pracy. Czy świadczenie to i (...)
str. 38
3.2.
Bilety z podróży służbowej - zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów
Ponoszę wydatki na bilety dokumentujące przejazdy w podróży służbowej. Czy mogę ująć w kosztach uzyskania przychodów wartość brutto biletu internetowego PKP (jest na nim adnotacja, (...)
str. 39
3.3.
Pobranie ryczałtu za nocleg od osoby zatrudnionej na umowę zlecenia - skutki w podatku dochodowym
Jestem rolnikiem nieprowadzącym działalności gospodarczej (płacę tylko podatek rolny). Do prac polowych zatrudniam na umowę zlecenia obywateli Ukrainy. Na terenie swojego gospodarstwa rolnego wybudowałem kontenery (...)
str. 41
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Odpisy amortyzacyjne po zwiększeniu udziału we własności nieruchomości - wyrok NSA
Nabycie dodatkowej części udziału w nieruchomości nie uprawnia do zmiany metody amortyzacji. (wyrok NSA z 22 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 3429/14) W (...)
str. 44
2.
Sprzedaż środka trwałego sfinansowanego w całości dotacją - interpretacja organu podatkowego
Przychód ze sprzedaży środka trwałego sfinansowanego w całości dotacją podlega pomniejszeniu o jego całą niezamortyzowaną wartość początkową. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z (...)
str. 45
3.
Amortyzacja środków trwałych zakupionych podczas prowadzenia działalności opodatkowanej ryczałtem
Osoba fizyczna posiadająca status małego podatnika prowadziła działalność gospodarczą, opodatkowując uzyskane przychody ryczałtem ewidencjonowanym. Obecnie zamierza zrezygnować z ryczałtu i przejść na zasady ogólne. Do (...)
str. 45
4.
Korekta nieprawidłowo rozliczonego dofinansowania do zakupu środka trwałego
W 2015 r. sp. z o.o. uzyskała z funduszu prewencyjnego ubezpieczyciela zwrot środków w wysokości 60% poniesionych nakładów na zakup środków trwałych. Kwotę dofinansowania, zamiast (...)
str. 47
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Jednolity Plik Kontrolny
1.1.
Szacowanie obrotu i zatrudnienia na potrzeby JPK
Jednolity Plik Kontrolny (dalej: JPK) to nowy sposób przekazywania danych księgowych przez podmioty prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programu komputerowego. Dane te należy przekazywać na (...)
str. 49
1.2.
Mija termin przekazania JPK_VAT przez jednostki z sektora finansów publicznych
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, duzi przedsiębiorcy muszą przekazywać informację o ewidencji VAT w formie JPK_VAT począwszy od rozliczenia za lipiec 2016 r. (...)
str. 52
2.
Będzie uchwała NSA w sprawie regulowania jednego podatku innym
Jeżeli podatnik nie ma zaległości podatkowych ani bieżących zobowiązań, to generalnie nadpłata podatkowa jest mu zwracana z urzędu. Podatnik może jednak złożyć wniosek o zaliczenie (...)
str. 52
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zbliża się termin przekazania do ZUS informacji ZUS IWA za 2016 r.
W terminie do 31 stycznia 2017 r. niektórzy płatnicy składek zobowiązani są przekazać do ZUS druk ZUS IWA, czyli informacje o danych do ustalenia wysokości (...)
str. 53
1.1.
Kogo dotyczy obowiązek złożenia ZUS IWA?
Informację ZUS IWA sporządzoną za 2016 r. są zobowiązani przekazać do ZUS płatnicy składek, którzy łącznie spełniają następujące warunki, tj.: 1) byli zgłoszeni nieprzerwanie w (...)
str. 53
1.2.
Dane o liczbie ubezpieczonych
Sposób ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe uzależniony jest od liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez danego płatnika do ubezpieczenia wypadkowego. Ustala się ją jako iloraz (...)
str. 54
1.3.
Kogo nie uwzględnia się w liczbie ubezpieczonych?
Przy ustalaniu liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego - dla celów sporządzenia ZUS IWA - nie bierze się pod uwagę takich osób, które: cały miesiąc (...)
str. 55
1.4.
Forma przekazania informacji ZUS IWA
Informację ZUS IWA płatnik przekazuje do ZUS w takiej formie, jaka obowiązuje go w odniesieniu do składania innych dokumentów ubezpieczeniowych. Jeżeli na przykład jest zobowiązany (...)
str. 56
1.5.
Brak przekazania informacji ZUS IWA lub wskazanie w niej błędnych danych
Jeżeli płatnik składek nie przekaże informacji ZUS IWA lub przekaże w tym dokumencie nieprawdziwe dane, czego konsekwencją będzie zaniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, (...)
str. 56
2.
Składka na FP za pracownika zatrudnionego z minimalną płacą na niepełnym etacie
W grudniu 2016 r. podjęłam pracę w firmie jako księgowa. Zauważyłam, że zakład ten nie opłacał składek na FP za pracowników zatrudnionych na 1/2 etatu (...)
str. 56
3.
Zwolnienie lekarskie dla każdego płatnika składek
Czy zleceniobiorca wykonujący dwie umowy zlecenia powinien każdemu zleceniodawcy przedłożyć zwolnienie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby? Tak, jeśli podlega ubezpieczeniu chorobowemu (...)
str. 58
4.
Najniższa podstawa wymiaru świadczeń chorobowych pracowników w związku z wyższą płacą minimalną w 2017 r.
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, przysługujących pracownikom, ustala się przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres (...)
str. 58
X.
PRAWO PRACY
1.
Nowy wzór i zasady wystawiania świadectwa pracy
1) W lutym br. zamierzamy zwolnić kilku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy na czas określony. Na jakich zasadach należy wystawić świadectwo pracy (umowy trwały 1 stycznia (...)
str. 59
2.
Termin złożenia odwołania i umowa o współodpowiedzialności materialnej w okresie przejściowym
1) W dniu 29 grudnia 2016 r. wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę, a on 17 stycznia 2017 r. złożył odwołanie od tego wypowiedzenia. Moim zdaniem, (...)
str. 61
3.
Ewidencja czasu pracy kierowcy prowadzącego własną działalność
Zamierzam założyć własną działalność gospodarczą, w ramach której będę świadczył na rzecz polskich podmiotów gospodarczych usługi kierowania pojazdem powierzonym. Czy jako kierowca samozatrudniony mam obowiązek (...)
str. 62
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Uproszczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych w 2017 r.
Obok uproszczeń dotyczących sprawozdawczości przewidzianych dla jednostek małych oraz jednostek mikro ustawa o rachunkowości przewiduje możliwość stosowania uproszczeń w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przed nowelizacją (...)
str. 63
2.
Ustalenie obowiązku badania sprawozdania finansowego za 2017 r.
W świetle art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, badaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe (tu: za 2017 r.) - kontynuujących działalność: banków, zakładów (...)
str. 64
3.
Rachunkowa metoda ustalania różnic kursowych również dla celów podatkowych
Jak wynika z przepisów zawartych w art. 9b ustawy o PDOP oraz art. 14b ustawy o PDOF, podmioty prowadzące księgi rachunkowe mogą ustalać różnice kursowe (...)
str. 65
4.
Bilansowa wycena rozrachunków wyrażonych w walucie obcej
Należności i zobowiązania wyrażone w walucie obcej podlegają wycenie z zastosowaniem średniego kursu NBP obowiązującego na dzień bilansowy. Powstałe w wyniku wyceny różnice kursowe zwiększają (...)
str. 67
5.
Ewidencja VAT odliczanego przy zastosowaniu prewspółczynnika
Zakupujemy na własne potrzeby paliwo do samochodów ciężarowych. Ponieważ wykonujemy usługi opodatkowane oraz niepodlegające VAT, odliczenia VAT naliczonego dokonujemy z wykorzystaniem prewspółczynnika w wysokości 86%. Jak należy (...)
str. 71
6.
Koszty prac badawczych i rozwojowych - rozliczenie bilansowe i podatkowe
Jak rozliczać koszty prac badawczych i rozwojowych w jednostce prowadzącej ewidencję na kontach zespołu 4 i 5? Koszty prac badawczych podlegają zaliczeniu bezpośrednio do kosztów (...)
str. 72
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.