Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 25 (996) z dnia 01.09.2018
Odwrotne obciążenie w VAT - zasady rozliczania
Dodatek nr 26
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 25
z dnia 01.09.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ODWROTNE OBCIĄŻENIE W VAT - ZAGADNIENIA OGÓLNE
1.
Na czym polega mechanizm odwrotnego obciążenia?
Zasadą jest, że od dostawy towarów czy świadczenia usług VAT należny rozlicza sprzedawca. Mechanizm odwrotnego obciążenia jest wyjątkiem od tej zasady. W mechanizmie tym od (...)
str. 3
2.1.
Zasady stosowania odwrotnego obciążenia do dostawy towarów
Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające (...)
str. 3
2.2.
Wykaz towarów, do których stosuje się odwrotne obciążenie
Poz. Symbol PKWiU Nazwa towaru (grupy towarów) 1 24.10.12.0 Żelazostopy 2 24.10.14.0 Granulki i proszek z surówki, surówki zwierciadlistej lub stali 3 24.10.31.0 Wyroby płaskie (...)
str. 4
3.
Odwrotne obciążenie VAT do usług budowlanych
Od 1 stycznia 2017 r. znaczna część usług budowlanych (patrz: poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT) została objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT. (...)
str. 6
3.1.
Pojęcie podwykonawcy
Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia podwykonawcy. Organy podatkowe wskazują, że dla prawidłowego rozumienia ww. pojęcia należy posługiwać się powszechnym jego znaczeniem wynikającym z wykładni (...)
str. 6
3.2.
Czy podwykonawca odpowiada za VAT niezapłacony przez nabywcę usług budowlanych?
Autora interpelacji poselskiej nr 14330 zainteresowała kwestia odpowiedzialności usługodawcy (podwykonawcy budowlanego) w przypadku niezapłacenia VAT przez nabywcę usług budowlanych objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Zwrócił się (...)
str. 7
3.3.
Wykaz usług, do których stosuje się odwrotne obciążenie
Poz. Symbol PKWiU Nazwa usługi (grupy usług) 1 bez względu na symbol PKWiU Usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa (...)
str. 7
4.1.
Stosowanie procedury odwrotnego obciążenia do dostawy dysków twardych
Dyski twarde SSD i HDD należą do kategorii tzw. towarów wrażliwych - patrz: załącznik nr 13 do ustawy o VAT. Skala wyłudzeń stwierdzonych w obrocie (...)
str. 9
4.2.
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności dla branż objętych obecnie odwrotnym obciążeniem
Mechanizm podzielonej płatności (MPP), który został wprowadzony od 1 lipca 2018 r. (patrz: art. 108a-108d ustawy o VAT) - w obecnie obowiązującym kształcie - ma (...)
str. 9
5.
Obowiązek podatkowy, gdy sprzedawca towaru/usługi objętych odwrotnym obciążeniem rozlicza VAT metodą kasową
Dla transakcji opodatkowanych VAT na zasadzie odwrotnego obciążenia nie przewidziano w ustawie o VAT odrębnych zasad ustalania obowiązku podatkowego. Należy więc stosować zasady ogólne. Obowiązek (...)
str. 10
6.
Dokumentowanie i rozliczanie VAT w przypadku transakcji objętych odwrotnym obciążeniem
W przypadku transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT, dokumentowanie i rozliczanie VAT odbywa się inaczej niż przy transakcjach opodatkowanych w tradycyjny sposób (tj. przez sprzedawcę). (...)
str. 11
7.
Odwrotne obciążenie VAT usług budowlanych - objaśnienia MF
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl) znajduje się broszura pt. "Objaśnienia podatkowe - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w zakresie odwrotnego obciążenia podatkiem VAT transakcji (...)
str. 13
7.1.
Zlecenie usługi budowlanej przez inwestora będącego także głównym wykonawcą
Odnosząc się do sytuacji, w której inwestor (jednocześnie główny wykonawca) zleca część robót do wykonania innym przedsiębiorcom, MF wskazało, że do stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia (...)
str. 13
7.2.
Świadczenie usług w okresie gwarancyjnym
W praktyce może zdarzyć się, że podatnik, który przy realizacji inwestycji był generalnym wykonawcą, świadczy po jej zakończeniu (tj. w okresie gwarancyjnym przewidzianym umową pomiędzy (...)
str. 14
7.3.
Opodatkowanie usług budowlanych świadczonych w ramach konsorcjum
Odpowiadając na pytanie, jak powinny być opodatkowane usługi budowlane wykonywane przez uczestnika konsorcjum w sytuacji, gdy fakturuje on je na lidera konsorcjum, który następnie rozlicza (...)
str. 14
7.4.
Wzajemne podzlecanie usług przez podwykonawców
MF odniosło się do sposobu opodatkowania VAT usług budowlanych w sytuacji, w której współpraca pomiędzy spółkami polega na wzajemnym podzlecaniu sobie części usług (wykonywanych w (...)
str. 14
7.5.
Refakturowanie usług budowlanych
MF udzieliło odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób należy rozliczyć VAT w przypadku dokonywanego przez firmę A refakturowania usług budowlanych (zleconych firmie B) wykonanych przez (...)
str. 15
7.6.
Usługi budowlane świadczone przez członków spółdzielni na rzecz spółdzielni
MF rozstrzygnęło wątpliwości, czy usługi budowlane świadczone na rzecz spółdzielni przez jej członków - w ramach podzlecenia usług wykonywanych przez spółdzielnię na rzecz inwestora - (...)
str. 15
7.7.
Wyłączenie z inwestycji głównego wykonawcy
MF wyjaśniło, jak rozliczać VAT w sytuacji, gdy w trakcie realizacji inwestycji budowlanej zawarta zostanie trójstronna umowa, na skutek której główny wykonawca (spółka B) zostanie (...)
str. 15
7.8.
Wynajem sprzętu budowlanego z operatorem
MF odniosło się do sposobu opodatkowania świadczonej przez spółkę A usługi wynajmu koparki wraz z operatorem na rzecz spółki B w celu wykonania wykopu pod (...)
str. 16
II.
MECHANIZM ODWROTNEGO OBCIĄŻENIA W PRAKTYCE - ODPOWIEDZI NA PYTANIA CZYTELNIKÓW
1.
Odliczanie VAT od zakupu towaru objętego mechanizmem odwrotnego obciążenia
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Rozliczam VAT miesięcznie. W czerwcu br. kupiłem towar objęty mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT. Dostawa towaru miała miejsce w czerwcu, ale fakturę (...)
str. 16
2.
Zapłata zaliczki na poczet nabycia materiałów objętych procedurą odwrotnego obciążenia
Zapłaciliśmy 100% zaliczkę na poczet nabycia materiałów objętych procedurą odwrotnego obciążenia. Otrzymaliśmy fakturę z adnotacją "odwrotne obciążenie". Kiedy powinniśmy wykazać VAT należny i naliczony i (...)
str. 18
3.
Sprzedaż towaru objętego mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT - korekta "in plus"
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Sprzedaję złom objęty mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT. Zdarzają się sytuacje, że wystawiam faktury korygujące z tytułu zwiększenia wartości transakcji (korekta "in (...)
str. 20
4.
Podmiot zwolniony z VAT a odwrotne obciążenie usług budowlanych
Jestem podatnikiem zwolnionym z VAT. W jaki sposób powinienem rozliczać VAT, świadcząc usługi budowlane jako podwykonawca i jak je udokumentować? Podatnik zwolniony z VAT jako (...)
str. 21
5.
Wykonanie elementów gotowych oraz montaż towaru a odwrotne obciążenie
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zajmuję się produkcją i montażem schodów, które sprzedaję jako "usługę montażu" innym czynnym podatnikom VAT - transakcje rozliczane są w ramach (...)
str. 22
6.
Odwrotne obciążenie usług budowlanych, gdy klient zamawia usługi dodatkowe
Firma deweloperska zleca budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego głównemu wykonawcy (obie strony są czynnymi podatnikami VAT). Czy powinien on zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w sytuacji, (...)
str. 23
7.
Błędne opodatkowanie usługi budowlanej objętej mechanizmem odwrotnego obciążenia
W maju 2018 r. wykonałem usługę budowlaną i omyłkowo wystawiłem fakturę z 23% stawką VAT. Usługa powinna być jednak opodatkowana zgodnie z mechanizmem odwrotnego obciążenia. (...)
str. 25
8.
Obowiązek korekty VAT przez dłużnika, gdy transakcja objęta jest mechanizmem odwrotnego obciążenia
Nabywam usługi budowlane, w przypadku których spełnione są wszystkie ustawowe warunki do objęcia ich mechanizmem odwrotnego obciążenia. Czy nieuregulowanie należności wobec kontrahenta spowoduje konieczność korekty (...)
str. 25
9.
Transakcje objęte odwrotnym obciążeniem a ustalenie wskaźnika proporcji
Wykonujemy czynności opodatkowane i zwolnione z VAT. Przy odliczaniu VAT od wydatków, których nie można przypisać tylko do czynności opodatkowanych lub zwolnionych, stosujemy wskaźnik proporcji. (...)
str. 26
10.
Ujęcie transakcji objętych odwrotnym obciążeniem w JPK_VAT
Jestem czynnym podatnikiem VAT i mam obowiązek przesyłania JPK_VAT. W jaki sposób powinienem ująć w niej transakcje objęte odwrotnym obciążeniem (dla których występuję jako nabywca (...)
str. 27
III.
ODWROTNE OBCIĄŻENIE VAT - INTERPRETACJE INDYWIDUALNE
1.
Odwrotne obciążenie a limit małego podatnika dla celów PIT i VAT
Podatnik ustalając wartość dokonanej sprzedaży dla celów określenia, czy jest małym podatnikiem w świetle ustawy o PDOF, powinien w przypadku transakcji podlegających opodatkowaniu na zasadzie (...)
str. 28
2.
Nabycie usługi objętej mechanizmem odwrotnego obciążenia - odliczenie VAT
W sytuacji transakcji objętej mechanizmem odwrotnego obciążenia nabywcy generalnie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym wykazuje on VAT należny. (...)
str. 29
3.
Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia w przypadku świadczeń złożonych
Dla określenia skutków podatkowych transakcji złożonych istotne jest ustalenie, jaka czynność jest dominująca. Jeżeli jest to usługa wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy o (...)
str. 31
4.
Brak umowy ramowej z dostawcą elektroniki a odwrotne obciążenie VAT
W przypadku, gdy dostawy towarów wskazanych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT dokonywane będą w ramach współpracy z kontrahentem, z którym nie zawarto (...)
str. 33
5.
Usługi gwarancyjne świadczone przez zleceniobiorców
W przypadku, gdy podatnik zleca podmiotom trzecim (zleceniobiorcom) wykonanie robót związanych z naprawą gwarancyjną, usługi świadczone przez te podmioty na rzecz podatnika nie są usługami (...)
str. 34
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.