Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 25 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 r., godz. 7:12 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.031 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2018 r.
Dodatek nr 34
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 34
z dnia 01.12.2018

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

NOWE REGULACJE W ZAKRESIE SPORZĄDZANIA I SKŁADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

1.

Nowe zasady sporządzania sprawozdań finansowych obowiązujące od 1 października 2018 r.

Od 1 października 2018 r. sprawozdania finansowe (jednostkowe i skonsolidowane), sprawozdanie z działalności oraz sprawozdanie z płatności są sporządzane obowiązkowo w wersji elektronicznej i podpisywane (...)
str. 3
1.1.

Zmiany dotyczące składania sprawozdań do KRS obowiązujące do 30 września 2018 r.

Przypomnijmy, że począwszy od 15 marca 2018 r., wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o KRS, wprowadzono nowe zasady składania dokumentów finansowych do KRS. (...)
str. 3
1.2.

Składanie oraz sporządzanie sprawozdań - od 1 października 2018 r.

Zmiany przepisów ustawy o KRS Z dniem 1 października 2018 r. skończył się okres przejściowy (por. ww. art. 38 ust. 2 ustawy nowelizującej), co oznacza, (...)
str. 3
2.

Sprawozdania finansowe w wersji elektronicznej w pytaniach i odpowiedziach

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl), w zakładce Portal Podatkowy/e-Sprawozdania finansowe, zamieszczono najczęściej zadawane pytania (wraz z odpowiedziami) pojawiające się w praktyce, a dotyczące zagadnień (...)
str. 7
II.

INWENTARYZACJA ZA 2018 R.

1.

Przeprowadzenie inwentaryzacji za 2018 r.

Jednostki prowadzące księgi rachunkowe prace związane z roczną inwentaryzacją określonych składników aktywów mogły rozpocząć już od 1 października 2018 r. Zakończenie takich prac powinno nastąpić (...)
str. 8
1.1.

Podstawa prawna i cel inwentaryzacji

Zagadnienie inwentaryzacji zostało uregulowane w rozdziale 3 ustawy o rachunkowości pt. "Inwentaryzacja" (por. art. 26-27 tej ustawy). Zarówno podczas przygotowania do inwentaryzacji, jak i w (...)
str. 8
1.2.

Odpowiedzialność za inwentaryzację

Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, za przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury odpowiedzialny jest kierownik jednostki. Co istotne, nie może on (...)
str. 9
1.3.

Terminy inwentaryzacji

Co do zasady, podstawowym terminem spisu z natury zapasów jest ostatni dzień każdego roku obrotowego (art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Jednak w odniesieniu (...)
str. 10
1.4.

Rozliczenie wyników inwentaryzacji

W każdym przypadku przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych. Niezależnie, czy inwentaryzację przeprowadza się na 31 grudnia danego (...)
str. 11
2.

Przeprowadzenie inwentaryzacji w praktyce - odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Obowiązki kierownika jednostki związane z rozpoczęciem prac inwentaryzacyjnych

Jakie dokumenty oraz jakie czynności powinny poprzedzić przeprowadzenie czynności związanych z inwentaryzacją zapasów drogą spisu z natury? Czy koniecznym jest sporządzenie zarządzenia w sprawie czynności (...)
str. 12
2.2.

Termin przeprowadzenia inwentaryzacji drogą porównania i weryfikacji

Jak co roku, od października br. przeprowadzamy część prac inwentaryzacyjnych (w zakresie spisu z natury zapasów oraz potwierdzenia sald rozrachunków). Czy w tym samym okresie (...)
str. 15
2.3.

Ujęcie w księgach rachunkowych rozliczenia inwentaryzacji dokonanej w 2019 r., a dotyczącej 2018 r.

Czy rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych, które zostaną stwierdzone podczas prac przeprowadzonych w początkowych dniach stycznia 2019 r. (do 15 stycznia 2019 r.) będzie należało ująć w (...)
str. 17
III.

BADANIE SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

1.1.

Podmioty zobowiązane do badania sprawozdania finansowego za 2018 r.

Jak wynika z art. 64 ustawy o rachunkowości, obowiązek poddania badaniu sprawozdania finansowego za 2018 r. dotyczy rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych oraz rocznych (...)
str. 19
1.2.

Wybór firmy audytorskiej

W myśl art. 66 ust. 4 ustawy o rachunkowości, wybór firmy audytorskiej do badania sprawozdania finansowego należy do zadań organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe jednostki, chyba (...)
str. 20
1.3.

Podpisanie umowy o badanie - konieczność zachowania szczególnych warunków

Zgodnie z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości (w brzmieniu obowiązującym od 21 czerwca 2017 r.), umowę o badanie sprawozdania finansowego zawiera z firmą (...)
str. 20
2.

Badanie sprawozdań finansowych - odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Podpisanie umowy o dobrowolne badanie sprawozdania finansowego

Jesteśmy małą spółką z o.o. W związku z planowanym rozwojem po raz pierwszy zamierzamy poddać nasze sprawozdanie finansowe za 2018 r. badaniu przez biegłego rewidenta. (...)
str. 22
2.2.

Średnioroczne zatrudnienie a obowiązek badania sprawozdania finansowego

Spółka jawna zatrudnia 40 osób na umowę o pracę oraz ok. 40 osób na umowę zlecenia. Jakie osoby należy uwzględnić przy ustalaniu limitu zatrudnienia dla (...)
str. 23
2.3.

Dwuletnia umowa o badanie sprawozdania finansowego a brak ustawowego obowiązku badania

Jako mała spółka z o.o. (której udziałowcami są jedynie osoby fizyczne) we wrześniu 2017 r. podpisaliśmy umowę o badanie sprawozdania finansowego za 2017 r. w (...)
str. 24
2.4.

Podpisanie umowy o badanie sprawozdania finansowego w jednostce posiadającej wieloosobowy zarząd

Nasza spółka posiada trzyosobowy zarząd. Czy podpisanie umowy o badanie sprawozdania finansowego musi zostać parafowane przez wszystkich członków zarządu? W przypadku, gdy jednostka, w której (...)
str. 26
IV.

WYCENA BILANSOWA

1.

Wycena bilansowa materiałów, towarów i produktów gotowych

Bilansowej wyceny zapasów (materiałów, towarów i produktów gotowych) dokonuje się według cen nabycia, cen zakupu lub kosztów wytworzenia, nie wyższych od cen ich sprzedaży netto. (...)
str. 28
1.1.

Wycena bieżąca i bilansowa zapasów

Na dzień nabycia lub powstania rzeczowe składniki aktywów obrotowych, czyli materiały, towary czy produkty gotowe podlegają ujęciu w księgach rachunkowych według: cen nabycia (por. art. (...)
str. 28
1.2.

Aktualizacja wartości zapasów

Obowiązek wyceny bilansowej oznacza również konieczność przeprowadzenia aktualizacji wartości zapasów znajdujących się w magazynach jednostki. Składnik majątku, który nie spowoduje w przyszłości wpływu do jednostki (...)
str. 29
1.3.

Szczególne zasady wyceny produkcji w toku

Na koniec roku obrotowego w jednostkach może wystąpić tzw. produkcja w toku, czyli część produkcji, która nie została ukończona na koniec okresu rozliczeniowego. Obejmuje ona (...)
str. 30
2.

Bilansowa wycena rozrachunków z tytułu dostaw i usług

Zasady wyceny aktywów i pasywów zostały określone w rozdziale 4 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o rachunkowości, aktywa i pasywa (...)
str. 31
3.

Bilansowa wycena rozrachunków wyrażonych w walucie obcej

Należności i zobowiązania wyrażone w walucie obcej podlegają wycenie z zastosowaniem średniego kursu NBP obowiązującego na dzień bilansowy. Powstałe w wyniku wyceny różnice kursowe zwiększają (...)
str. 32
3.1.

Zasady wyceny należności i zobowiązań

Należności i zobowiązania wyrażone w walutach obcych wprowadza się do ksiąg rachunkowych po ich przeliczeniu według kursu średniego ogłoszonego dla danej waluty przez NBP z (...)
str. 32
3.2.

Kiedy różnice kursowe wpływają na wartość aktywów?

W określonych przypadkach stosuje się tzw. bilansowe podejście do rozliczania różnic kursowych . Oznacza to, że różnice nie wpływają na wynik finansowy, tylko na odpowiednie (...)
str. 33
3.3.

Prezentacja skutków wyceny w sprawozdaniu finansowym

Różnice kursowe z wyceny bilansowej rozliczane wynikowo (w kosztach lub przychodach finansowych) podlegają wykazaniu w rachunku zysków i strat per saldo. Taki sposób prezentacji wynika (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.