Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 29 lutego 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 r., godz. 10:58 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 60.611 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 15 (1130) z dnia 20.05.2022
Odliczanie VAT - zasady, terminy, przykłady praktyczne
Dodatek nr 17
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 15
z dnia 20.05.2022
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ODLICZANIE VAT - INFORMACJE OGÓLNE
1.
Prawo do odliczania VAT od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi - zasada ogólna i wyjątki
Zasada ogólna Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku (...)
str. 3
2.
Ograniczone prawo do odliczania VAT od wydatków na pojazdy samochodowe
Limit odliczania VAT - 50% kwoty VAT Od wydatków na pojazdy samochodowe można generalnie odliczać tylko 50% kwoty VAT. Przyjmuje się bowiem pewne uproszczenie, że (...)
str. 4
3.1.
Czynności zwolnione z VAT i nieopodatkowane
Zgodnie ze wspomnianą już zasadą ogólną, prawo do odliczenia VAT przysługuje przede wszystkim wówczas, gdy wydatek związany jest z czynnościami opodatkowanymi. Prawo do odliczenia nie (...)
str. 6
3.2.
Usługi noclegowe i gastronomiczne
Prawo do odliczenia VAT nie przysługuje także w odniesieniu do nabywanych przez podatnika usług: noclegowych (z wyjątkiem usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych (...)
str. 7
3.3.
Wydatki poniesione w imieniu i na rzecz nabywcy
Prawo do odliczenia VAT nie przysługuje także od wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej (...)
str. 7
3.4.
Faktury błędne, nierzetelne, otrzymane od nieuczciwego kontrahenta
Nie stanowią podstawy do odliczenia VAT faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy (patrz: art. 88 ust. 3a ustawy o VAT): sprzedaż została udokumentowana fakturami (...)
str. 8
4.
Proporcjonalne odliczanie VAT
Jeżeli danego wydatku nie da się przypisać wyłącznie do czynności opodatkowanych (z prawem do odliczenia 100% kwoty VAT) lub do czynności zwolnionych z VAT albo (...)
str. 8
4.1.
Ustalanie wskaźnika proporcji
Wskaźnik ustalony na podstawie obrotu z roku ubiegłego Wskaźnik proporcji ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo (...)
str. 9
4.2.
Odliczanie VAT za pomocą prewspółczynnika
Zasady ustalania prewspółczynnika Także w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż (...)
str. 11
II.
DOKUMENTY BĘDĄCE PODSTAWĄ ODLICZENIA VAT
1.
Obrót krajowy
Głównym dokumentem, na podstawie którego podatnik odlicza VAT, jest faktura dokumentująca nabycie towarów/usług czy wpłatę zaliczki (zadatku, raty, itp.). Podatnik może odliczać VAT także z (...)
str. 13
2.
Obrót zagraniczny
Jeżeli kontrahent zagraniczny wystawia fakturę z "zagranicznym VAT", to kwota tego podatku u nabywcy nie może być odliczona (taki VAT można jednak odzyskać - po (...)
str. 13
III.
TERMINY ODLICZANIA VAT
1.
str. 13
1.1.
Moment odliczenia VAT naliczonego - zasada ogólna
Podatnik ma prawo do odliczenia VAT - co do zasady - w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i (...)
str. 13
1.2.
Odliczanie VAT poprzez korektę deklaracji
Jeżeli podatnik nie odliczy VAT w "podstawowym" terminie ani w kolejnych trzech/dwóch okresach rozliczeniowych, może odliczyć VAT poprzez korektę deklaracji podatkowej: 1) za okres, w (...)
str. 14
1.3.
Kasowa metoda rozliczania VAT - szczególne terminy odliczania VAT
Metoda kasowa rozliczania VAT polega generalnie na tym, że VAT należny wykazuje się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał zapłatę (przy sprzedaży na (...)
str. 14
2.
Obrót zagraniczny
Jak wskazano w rozdziale II pkt 2, od niektórych zakupów zagranicznych nabywca wykazuje VAT należny, który jest jednocześnie VAT naliczonym podlegającym odliczeniu na zasadach ogólnych (...)
str. 15
IV.
KOREKTA ODLICZONEGO VAT
1.
Rozliczanie faktur korygujących przez nabywcę dla celów VAT
Sposób rozliczenia przez nabywcę otrzymanej faktury korygującej uzależniony jest od tego, czy jest to korekta zmniejszająca kwotę VAT naliczonego (korekta "in minus"), czy zwiększająca (korekta (...)
str. 17
1.1.
Faktura korygująca "in minus"
Obrót krajowy • Zasady rozliczania faktur korygujących W stanie prawnym obowiązującym do końca 2020 r., gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą, to był (...)
str. 17
1.2.
Faktura korygująca "in plus"
W ustawie o VAT brak jest przepisów określających sposób rozliczania faktur korygujących "in plus" przez nabywcę, tj. korekt skutkujących zwiększeniem kwoty VAT naliczonego. W praktyce (...)
str. 19
2.1.
Rezygnacja z rozliczania VAT
Podatnik zobowiązany jest także do korekty odliczonego VAT w przypadku, gdy następuje tzw. zmiana przeznaczenia towaru/usługi, np. ze związku z działalnością opodatkowaną na związek z (...)
str. 19
2.2.
Zmiana przeznaczenia pojazdu samochodowego
Korekty odliczonego VAT podatnik zobowiązany jest dokonać także w przypadku zmiany przeznaczenia pojazdu samochodowego. Mowa tu o samochodach wykorzystywanych początkowo do czynności wyłącznie firmowych (z (...)
str. 21
3.
Roczna korekta VAT u podatników wykonujących działalność mieszaną
Jak już wskazano w rozdziale I pkt 4.1. tego opracowania, podatnicy wykonujący działalność mieszaną (np. opodatkowaną i zwolnioną z VAT) od wydatków związanych z czynnościami, (...)
str. 22
4.
Ulga na złe długi - korekta odliczonego VAT przez dłużnika
Jeżeli dłużnik nie ureguluje zobowiązania (wynikającego z faktury dokumentującej dostawę towarów/świadczenie usług na terytorium kraju) w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności, (...)
str. 23
V.
ODPOWIEDZI NA PYTANIA CZYTELNIKÓW
1.
Prawo do odliczenia VAT, gdy na fakturze brak NIP nabywcy
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Kupiłem towar handlowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Kontrahent nie wskazał na fakturze mojego NIP. Obecnie nie mogę się z nim (...)
str. 24
2.
Zmiana przeznaczenia części samochodowych kupionych z zamiarem ich odsprzedaży
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę sklep z częściami i akcesoriami do samochodów. Od ich zakupu odliczam VAT w pełnej wysokości. Czy powinienem skorygować to odliczenie, (...)
str. 25
3.1.
Duplikat faktury korygującej "in minus"
Jestem czynnym podatnikiem VAT. W 2018 r. zwróciłem kontrahentowi towar. Kontrahent wystawił w tym samym miesiącu fakturę korygującą, ale jej nigdy nie otrzymałem. W lutym (...)
str. 27
3.2.
Odliczenie VAT z faktury korygującej zwiększającej VAT należny
Jestem czynnym podatnikiem VAT (rozliczam VAT kwartalnie). W grudniu 2020 r. kontrahent korzystający z podmiotowego zwolnienia z VAT wystawił mi fakturę za świadczoną usługę (bez (...)
str. 28
3.3.
Przyznanie rabatu, który wymaga akceptacji a korekta VAT
Zgodnie z umową, sprzedawca udziela nam rabatu za zrealizowane dostawy. Otrzymanie rabatu zależy od wielu okoliczności - np. poziomu zakupów, rodzaju zakupionego towaru, itp. Otrzymujemy (...)
str. 29
4.
Prawo do odliczania VAT od wydatków związanych z organizacją imprezy integracyjnej dla pracowników
Firma (czynny podatnik VAT) zorganizowała wyjazd integracyjny dla pracowników. Jednym z punktów tego wyjazdu było wejście do muzeum, firma opłaciła bilety wstępu. Ponadto firma nabyła (...)
str. 31
5.
Import towarów - podstawa odliczenia VAT
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dokonuję importu towarów. Korzystam z usług agencji celnej (przedstawiciela bezpośredniego), która dokonuje wszystkich formalności celnych. Agencja wysłała mi mailem dokument PZC (...)
str. 33
6.
Rozliczenie VAT z tytułu zakupu usługi pośrednictwa w sprzedaży samochodu
Spółka odlicza 50% VAT od wydatków poniesionych na samochód osobowy wykorzystywany do tzw. celów mieszanych. W celu sprzedaży tego samochodu spółka zawarła umowę pośrednictwa z (...)
str. 34
7.
Zakup prenumeraty a prawo do odliczenia VAT
W grudniu 2021 r. ponieśliśmy wydatek na zakup prenumeraty specjalistycznych czasopism i gazet (w formie drukowanej), która dotyczy 2022 r. W tym samym miesiącu otrzymaliśmy (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

 • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
 • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
 • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
 • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
 • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

  Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

 • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

  Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

 • Dobrowolna zgoda.

  Aby móc realizować cele:
  - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
  - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.