Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 6 (600) Z DNIA 10.03.2024
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 23 (473) z dnia 01.12.2018
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 23 (473) z dnia 01.12.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Od 8 listopada br. zmiana wysokości współczynnika urlopowego - stanowisko MRPiPS
Z dniem 8 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania (...)
str. 4
2.
Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie wyłącznie w wersji elektronicznej
Od 1 grudnia 2018 r. dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki, przy ustalaniu prawa do zasiłków, jest: zaświadczenie lekarskie (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Opłacanie składek na Fundusz Pracy i FGŚP za zleceniobiorcę
1) Z osobą fizyczną zawieramy co pewien czas kilkudniowe umowy zlecenia, w których wynagrodzenie jest określone kwotowo (z reguły 300 zł, 500 zł). Dla zleceniobiorcy (...)
str. 8
2.
Zaliczka na podatek dochodowy pracownika, którego dochód przekroczył pierwszy próg podatkowy
Pracownik jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości. Jego dochód w listopadzie br. przekroczył pierwszy próg podatkowy. Czy ustalając zaliczkę na podatek dochodowy za listopad br. (...)
str. 11
3.
Składki ZUS przedsiębiorcy po wykorzystaniu ulgi na start
Od połowy maja br. prowadzę działalność gospodarczą i korzystam z ulgi na start. Do kiedy przysługuje mi to uprawnienie? Czy po utracie prawa do ulgi (...)
str. 13
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
W 2019 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe nadal ograniczona do rocznego limitu
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób ubezpieczonych w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego (...)
str. 15
2.
Wartość świadczeń pieniężnych przyznanych pracownikom z okazji świąt Bożego Narodzenia w podstawie wymiaru składek ZUS i podatku dochodowego
Pracownicy z okazji świąt Bożego Narodzenia otrzymają dodatkowe świadczenia, które zostaną częściowo sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy oraz z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Kiedy świadczenia (...)
str. 15
3.
Składki ZUS od jednorazowej rekompensaty z tytułu likwidacji nagrody jubileuszowej
Firma na podstawie regulaminu wynagradzania wypłaca pracownikom nagrody jubileuszowe za długoletnią, nieprzerwaną pracę. Prawo do ich wypłaty następuje co 5 lat, tj. po 5, 10 (...)
str. 18
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wliczenie do podstawy wymiaru zasiłków premii po uzupełnieniu czy w kwocie faktycznie uzyskanej?
Pracownicy otrzymują premię miesięczną w wysokości 20% wynagrodzenia określonego w umowie o pracę. Jest ona pomniejszana za okresy nieobecności w pracy, za które pracownikowi przysługuje (...)
str. 19
2.
Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w razie likwidacji składnika wynagrodzenia
Do końca listopada br. pracownicy, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, otrzymywali dodatek za utrudnione warunki pracy (w związku z remontem firmy). Dodatek był wypłacany w stałej stawce (...)
str. 21
3.
Uwzględnienie w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego wynagrodzenia za miesiąc, w którym wystąpi NN
Od początku sierpnia br. zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem w wysokości 2.200 zł. Wynagrodzenie za sierpień br. zostało obniżone o 7 (...)
str. 22
4.
Obliczanie wysokości zasiłku dla przedsiębiorcy po przerwie w ubezpieczeniu chorobowym
Przedsiębiorca prowadzący od kilku lat działalność gospodarczą zawiesił jej wykonywanie na okres dwóch miesięcy. Po wznowieniu działalności, co nastąpiło 1 września 2018 r. zgłosił się (...)
str. 23
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wynagrodzenie za czas choroby przypadającej na dzień wolny od pracy
Pracownik w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. W okresie od 29 października do 1 listopada 2018 r. chorował. Czy powinniśmy (...)
str. 25
2.
Wypłata zasiłku chorobowego w razie kolejnej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą
Pracownik po wykorzystaniu 182 dni okresu zasiłkowego od 15 października 2018 r. wrócił do pracy. Na początku listopada 2018 r. ponownie był niezdolny do pracy (...)
str. 26
3.
Pobieranie zasiłku opiekuńczego przez obojga rodziców w związku z chorobą dzieci
Pracownik otrzymał zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym 8-letnim synem. We wniosku o zasiłek opiekuńczy oświadczył, że w tym samym okresie na (...)
str. 27
V.
Emerytury i renty
1.
Przyznanie emerytury "z urzędu" po osiągnięciu przez rencistę wieku emerytalnego
Pracownik pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego zostanie mu z urzędu przyznana emerytura? Tak, chyba że zachodzą okoliczności (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
"Przyspieszenie" rozwiązania umowy o pracę przez pracownika znajdującego się w okresie wypowiedzenia
Pracodawca w wyniku utraty kontraktu i zmniejszenia zapotrzebowania na pracę wypowiedział umowy większości pracownikom (90%). W wielu przypadkach rozwiążą się one 31 stycznia 2019 r. (...)
str. 30
2.
Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem, którego nieobecność w pracy ma różne podstawy prawne
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracownica przedkłada naprzemiennie zwolnienia lekarskie z tytułu własnej choroby lub opieki nad chorym dzieckiem, albo wnioski o urlop wypoczynkowy. W ten (...)
str. 31
3.
Uzasadnienie wypowiedzenia, gdy w trakcie jego biegu umowa przekształciła się w kontrakt bezterminowy
Kilku pracownikom umowy o pracę zawarte na czas określony z dniem 22 listopada br. przekształciły się w umowy na czas nieokreślony. Taka sytuacja dotyczy też (...)
str. 33
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Czas pracy w listopadzie br. po wprowadzeniu dodatkowego dnia świątecznego
1) Pracodawca nie zmienił haromonogramu pracownikom zatrudnionym w systemie równoważnym, w tym w niedziele i święta, wynikiem czego niektórzy z nich pracowali 12 listopada 2018 (...)
str. 34
2.
Liczba godzin do przepracowania w przypadku zatrudnienia pracownika w trakcie miesiąca
1) Od 18 października 2018 r. zatrudniliśmy pracownika na 1/20 etatu. Jak należy obliczyć obowiązującą go liczbę godzin pracy? Czy ewentualną końcówkę wyrażoną w minutach (...)
str. 36
3.
Nadgodziny wynikające z przepracowania dodatkowej dniówki w systemie równoważnym
Pracownik zatrudniony w systemie równoważnym został wezwany do pracy w dniu harmonogramowo wolnym. Przepracował wówczas 12 godzin, w tym część w porze nocnej. Jak rozliczyć (...)
str. 37
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie wynagrodzenia za czas urlopów okolicznościowego oraz wypoczynkowego
1) Pracownik otrzymuje wynagrodzenie o charakterze stałym (zasadnicze, dodatek funkcyjny, ryczałt za pranie odzieży roboczej) oraz zmiennym (premia, wynagrodzenie i dodatki za pracę w nadgodzinach). (...)
str. 39
2.
Wynagrodzenie za czas przerw udzielanych pracownicy na karmienie dziecka piersią
Pracownica karmi dziecko piersią i z tego tytułu korzysta z odpłatnych przerw od pracy. Jak obliczyć wynagrodzenie za te przerwy, jeśli składa się na nie (...)
str. 41
3.
Zasady i termin rekompensowania pracy nadliczbowej
W zakładzie pracy obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy. W ostatnim zestawieniu miesięcznym księgowość otrzymała informację z kadr, iż pracownik ma prawo do dodatku w wysokości 50% (...)
str. 42
4.
Podwyżka wynagrodzenia z mocą wsteczną także dla byłego pracownika
Pracodawca przyznał ogólnozakładowe podwyżki z wyrównaniem za 3 miesiące wstecz. W tym okresie doszło do rozwiązania umów o pracę z kilkoma pracownikami. Czy tym pracownikom (...)
str. 45
5.
Potrącanie zasądzonej kary ograniczenia wolności
Otrzymaliśmy z sądu odpis wyroku sądowego, z którego wynika, że powinniśmy pracownikowi potrącać 15% wynagrodzenia na cel społeczny. Czy możemy dokonać takich potrąceń? Orzeczenie sądowe, (...)
str. 46
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Zasady wykazywania w treści świadectwa pracy urlopów związanych z rodzicielstwem
W jaki sposób wykazać w świadectwie pracy informację o wykorzystanym przez pracownika urlopie rodzicielskim oraz urlopie wychowawczym? Czy powinien być wykazany w dniach, czy też (...)
str. 48
2.
Dane osobowe i dokumenty, jakich pracodawca może żądać od zatrudnianego obywatela Ukrainy
Pracodawca zatrudnia pracowników z Ukrainy na podstawie: zarejestrowanego w urzędzie pracy oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wydawanego przez wojewodę zezwolenia typu A na pracę (...)
str. 50
3.
Odpowiedzialność za zniszczenie mienia powierzonego przez pracownika, który nie był za nie odpowiedzialny
Pracodawca przekazał pracownikowi telefon komórkowy. Podczas nieobecności tego pracownika inny pracownik go uszkodził, niechcący upuszczając. Na jakich zasadach pracodawca może dochodzić odszkodowania od pracowników? W (...)
str. 53
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Dopłata do okularów korekcyjnych dla dyrektora szkoły
Czy dyrektorowi szkoły podstawowej, należy się dopłata do okularów z tytułu pracy przy komputerze? Czy charakter pracy dyrektora - prowadzenie zajęć dydaktycznych i zarządzanie placówką (...)
str. 54
D.
ROZLICZENIA Z PFRON
1.
Uprawnienia pracodawcy i pracownika po przedstawieniu przez pracownika orzeczenia o niepełnosprawności
1) Od 1 sierpnia 2018 r. spółka z o.o. zatrudniła pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Przed podjęciem pracy w naszej firmie (30 lipca br.) (...)
str. 56
2.
Korekta rozliczeń z PFRON po przedstawieniu przez pracownika zaświadczenia o przyczynie niepełnosprawności 02-P
Przypominamy, że od 27 czerwca 2018 r., tj. od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2018 r. (sygn. akt SK (...)
str. 59
E.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Norma czasu pracy obowiązująca nauczyciela
Dla nauczycieli zatrudnionych w placówkach publicznych (dalej także szkołach) czas pracy ustala się i rozlicza na podstawie ustawy Karta Nauczyciela, dalej ustawy KN. Nie stosuje (...)
str. 61
2.
Pensum nauczyciela
2.1. "Standardowe" pensum nauczyciela W zależności od wielkości etatu nauczyciela i miejsca jego pracy obowiązujące go pensum stanowi albo pełną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć (...)
str. 62
2.1.
"Standardowe" pensum nauczyciela
W zależności od wielkości etatu nauczyciela i miejsca jego pracy obowiązujące go pensum stanowi albo pełną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (...)
str. 62
2.2.
Zasady podwyższania pensum nauczyciela
Nauczyciel, na swój wniosek złożony na piśmie do dyrektora szkoły przed rozpoczęciem zajęć w danym roku szkolnym, może realizować pensum w wymiarze: od 19 do (...)
str. 62
2.3.
Zasady obniżania pensum nauczyciela
W myśl art. 42a ust. 1 i 2 ustawy KN, organ prowadzący szkołę lub placówkę może określić przypadki, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze (...)
str. 63
2.4.
Pensum łączone nauczyciela
Od 1 września 2018 r. obowiązują zmienione zasady ustalania tzw. pensum łączonego. Według art. 42 ust. 5c ustawy KN w nowym brzmieniu, nauczycielom realizującym w (...)
str. 63
2.5.
Pensum ustalane przez organ prowadzący szkołę
Nie wszystkim nauczycielom zostało ustawowo przydzielone pensum. W konsekwencji w stosunku do tych, którzy nie są wymienieni w tabeli zamieszczonej w art. 42 ust. 3 (...)
str. 64
3.
Pozostałe zajęcia i czynności wykonywane przez nauczyciela w ramach normy czasu pracy
O ile pensum jest ściśle określone, o tyle ustawa KN nie wskazuje liczby innych zajęć i czynności, jakie nauczyciel ma obowiązek realizować w ramach normy (...)
str. 64
4.
Czas pracy nauczyciela na stanowisku kierowniczym
Zasadniczo czas pracy dyrektora, wicedyrektora szkoły, nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole oraz nauczyciela, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko (...)
str. 65
5.
Ewidencja i rozliczanie czasu pracy nauczyciela
W myśl art. 42 ust. 7a ustawy KN, zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze składające się na pensum nauczyciela, są rejestrowane i rozliczane w okresach tygodniowych (...)
str. 65
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Limity wpłat na IKZE, IKE i PPE w 2019 r.
Osoba fizyczna może gromadzić oszczędności na indywidualnym koncie emerytalnym (dalej IKE) lub indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (dalej IKZE). Wysokości wpłat w danym roku kalendarzowym są (...)
str. 66
2.
Ograniczenie szkoleń okresowych z zakresu bhp oraz wykonywania zadań służby bhp przez pracodawcę
Do Senatu została przekazana (na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku) ustawa z dnia 9 listopada br. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia (...)
str. 66
3.
E-akta - wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych - informacja ZUS
ZUS w dniu 13 listopada 2018 r. na stronie internetowej www.zus.pl poinformował, że: "Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność polegającą na przechowywaniu dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.