Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
NUMER BIEŻĄCY 6 (600) Z DNIA 10.03.2024
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 24 (474) z dnia 10.12.2018
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 24 (474) z dnia 10.12.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Drodzy Czytelnicy! Jak co roku, w ostatnim numerze Ubezpieczeń i Prawa Pracy zwracam się do Państwa z podziękowaniem za zaufanie, którym od blisko 20 lat (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika ubezpieczonego w ZUS jako osoba współpracująca
Przedsiębiorca od 14 listopada br. zatrudnił na podstawie umowy o pracę syna (19 lat), który zamieszkuje z nim pod tym samym adresem. W umowie wynagrodzenie (...)
str. 5
2.
Nadpłata wynagrodzenia w związku z absencją zasiłkową a rozliczenie składek ZUS
Pracownica do końca października br. była zatrudniona na cały etat, za wynagrodzeniem w kwocie 4.600 zł, a od 1 listopada br. pracuje na 1/3 etatu (...)
str. 9
3.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy pracownika będącego członkiem zarządu spółki z o.o.
Spółka z o.o. zatrudnia pracownika, który równocześnie jest członkiem zarządu i z tego tytułu otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie. Czy od tego wynagrodzenia należy opłacać składki ZUS, (...)
str. 11
4.
Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy uzależnionej od przychodu z działalności
Od połowy grudnia 2016 r. prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach. Czy od stycznia 2019 r. składki na przedmiotowe (...)
str. 13
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Objęcie ubezpieczeniami w ZUS z umowy zlecenia słuchacza szkoły policealnej
Od 1 lipca 2018 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą w wieku 25 lat. Dokonaliśmy jej zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. (...)
str. 15
2.
Ubezpieczenia w ZUS z umowy zlecenia wykonywanej przez pracownika prowadzącego działalność
Izba lekarska zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę jako prawnika, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą w formie kancelarii prawnej. W ramach umowy o pracę (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego na podstawie kolejnej umowy na czas określony
Z pracownikiem zatrudnionym od września ubiegłego roku na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej do końca października br. z dniem 2 listopada br. (...)
str. 17
2.
Ustalanie wynagrodzenia chorobowego dla pracownika wykonującego u pracodawcy dwie umowy o pracę
Pracownik zatrudniony od kilku lat w pełnym wymiarze czasu pracy, od 1 października 2018 r. podjął dodatkową pracę u tego samego pracodawcy na 1/3 etatu. (...)
str. 18
3.
Przeliczenie świadczeń chorobowych po podwyżce wynagrodzenia z wyrównaniem za okres wsteczny
Pracownik choruje na przełomie listopada i grudnia br. Za ten okres nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego. W grudniu 2018 r. przyznaliśmy podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Podjęcie wypłaty zasiłku chorobowego w nowym okresie zasiłkowym
Pracownik chorował nieprzerwanie przez 168 dni (do 2 października 2018 r.) i otrzymał wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek. Po zakończeniu tej choroby nie został skierowany (...)
str. 21
2.
Ustalenie limitu dni zasiłku opiekuńczego na przełomie roku
Córka pracownicy w wieku 9 lat w październiku 2018 r. uległa wypadkowi komunikacyjnemu. Od dnia wypadku sprawuje ona nad nią stałą opiekę. Przed końcem roku (...)
str. 23
3.
Zasiłek macierzyński z dwóch tytułów dla pracownika-przedsiębiorcy za okres urlopu ojcowskiego
Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą. Ponieważ z umowy o pracę uzyskuje wynagrodzenie niższe od płacy minimalnej, z działalności podlega ubezpieczeniom społecznym (...)
str. 24
4.
Wypłata świadczeń chorobowych, gdy niezdolność do pracy powstanie w czasie urlopu wychowawczego
1) Pracownica do połowy grudnia 2018 r. korzysta z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego, którego udzieliliśmy jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, a następnie (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.
Zwiększenie emerytury w związku z opłacaniem składek do KRUS
W okresie prowadzenia gospodarstwa rolnego opłacałem składki na fundusz emerytalny rolników, przy czym jako tzw. młody rolnik przez pewien okres byłem z tego zwolniony. W (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zawieranie umowy na okres próbny w przypadku przejęcia przedsiębiorstwa
Przedsiębiorca samodzielnie prowadzący działalność gospodarczą zamierza na jej bazie otworzyć spółkę. Obecnie w ramach działalności zatrudnia pracownika na czas określony. Spółka zamierza zawrzeć umowę o (...)
str. 28
2.
Niewłaściwe zachowanie pracownika jako podstawa do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy
Pracownik nie wykonał polecenia kierownika działu, a w dodatku stwierdził, używając przy tym wulgarnych słów, że ten jest niekompetentny i nie powinien zajmować takiego stanowiska. (...)
str. 30
3.
Zasady ochrony związkowej po zmianach obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.
W firmie są dwie organizacje związkowe. Łącznie czterech pracowników zasiadających w ich zarządach korzysta z ochrony przed utratą pracy i zmianą warunków zatrudnienia. Czy będą (...)
str. 31
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Wyznaczenie pracującej soboty w zamian za poniedziałek przypadający w wigilię Bożego Narodzenia
Praca w firmie odbywa się od poniedziałku do piątku. W grudniu br. wyznaczyliśmy jedną z sobót jako pracującą, a w zamian oznaczyliśmy jako wolny poniedziałek (...)
str. 33
2.
Czas pracy i wynagrodzenie kierowcy zatrudnionego przy przewozach regularnych osób
Jak rozliczyć przewóz okazjonalny wycieczki w dniu wolnym od pracy, jeśli kierowca prowadził autobus łącznie przez 2 godziny (dojazd/powrót), natomiast przez pozostałe 6 godzin oczekiwał (...)
str. 34
3.
Wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego
1) Od stycznia 2019 r. zamierzamy wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Jakich formalności powinniśmy dopełnić? Okres rozliczeniowy, czyli ramy czasowe, w granicach których ustalany jest wymiar, (...)
str. 37
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Obliczanie wynagrodzenia za część miesiąca w związku z rozwiązaniem umowy o pracę
Jesteśmy jednostką samorządową, pracującą od poniedziałku do piątku w organizacji równoważnej, która przewiduje wydłużoną dniówkę we wtorek (9,5 godz.) oraz skróconą w piątek (6,5 godz.). (...)
str. 39
2.
Okoliczności wyrównywania wynagrodzenia za pracę do płacy minimalnej
Pracownik wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 4.000 zł, przez 29 dni października 2018 r. chorował. Po odpowiednim obniżeniu wynagrodzenia stawka przeliczeniowa nie dawała wysokości (...)
str. 40
3.
Przyznanie odprawy emerytalno-rentowej byłemu pracownikowi
Pracownica była zatrudniona na czas określony do 21 listopada 2018 r. W maju 2019 r. nabędzie ona prawo do emerytury. Czy mogła zwrócić się do (...)
str. 42
4.
Egzekucja należności z nagrody jubileuszowej
Jak dokonać potrąceń należności egzekwowanych z nagrody jubileuszowej wypłaconej w połowie miesiąca i wynagrodzenia za pracę wypłaconego w jego ostatnim dniu? Z wynagrodzenia za pracę, (...)
str. 43
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Nabycie prawa do urlopu uzupełniającego w ostatnim dniu zatrudnienia
Umowa o pracę za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika rozwiązała się 30 listopada br. W tym samym dniu nabył on prawo do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego w (...)
str. 45
2.
Wymiar urlopu wypoczynkowego za przepracowaną część roku kalendarzowego
Zatrudnialiśmy pracownika od połowy września do końca października br. Do ilu dniu urlopu wypoczynkowego nabył on prawo? Nadmieniamy, że legitymował się 10-letnim stażem pracy. Pracownik (...)
str. 47
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.1.
Korekta odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Pracodawcy obligatoryjnie tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz w ciągu roku obliczają odpis na podstawie planowanej średniej liczby osób zatrudnionych. W końcu roku powinni (...)
str. 48
1.2.
Plany urlopowe na 2019 r.
Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Jego sporządzenie zapewnia pracownikom, przynajmniej w założeniu, wykorzystanie urlopu w roku, w którym nabyli do niego prawo, (...)
str. 49
1.3.
Aneksowanie umów ze względu na wzrost stawki minimalnej
Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2019 r. wyniesie (...)
str. 49
2.
Przekazanie nowo zatrudnionemu informacji o monitoringu przed przystąpieniem do pracy
W firmie założony jest monitoring i stosowne zapisy w tej sprawie zostały umieszczone w treści regulaminu pracy. Z przepisów kodeksowych wynika, że nowo zatrudnianym pracownikom (...)
str. 50
3.
Przetwarzanie wizerunku pracownika do celów marketingowych na podstawie zgody udzielonej przed stosowaniem RODO
W firmie wykorzystujemy wizerunki pracowników w celach marketingowych. Posiadamy na to ich zgody, ale zostały one pobrane zanim zaczęło obowiązywać RODO. Czy możemy je nadal (...)
str. 51
4.
Praca w gospodarstwie rolnym wykonywana w okresie nauki w szkole wyższej w stażu pracy
Pracownik urzędu gminy przedłożył oświadczenie wraz z zeznaniami świadków, iż pracował w gospodarstwie rolnym rodziców. We wskazanym okresie studiował w systemie dziennym, dojeżdżając codziennie około (...)
str. 52
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Badania psychologiczne pracowników-kierowców
Pracownicy korzystają przy pracy ze służbowych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, pojazdów specjalistycznych (koparko-ładowarka, samochód wielofunkcyjny do czyszczenia kanalizacji) i prywatnych samochodów (...)
str. 54
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Składki ZUS od wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą
1) W grudniu br. zawarliśmy umowę zlecenia (na sprzątanie pomieszczeń) z własnym pracownikiem. Czy powinniśmy byli zachować minimalną stawkę godzinową? Nadmieniamy, że z umowy o (...)
str. 56
2.
Korzystanie z ulgi na start, w tym po zmianie rodzaju działalności
1) Do 31 sierpnia 2018 r. prowadziłem działalność oświatową na podstawie wpisu do rejestru placówek oświatowych. Od połowy grudnia 2018 r. zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności (...)
str. 57
3.
Wartość pieniężna szczepień przeciw grypie w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Czy sfinansowane pracownikom/zleceniodawcom przez pracodawcę/zleceniodawcę koszty szczepień przeciw grypie, od której opłacono składki na ubezpieczenia społeczne, należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Przy ustalaniu (...)
str. 59
4.
Zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem przedszkola
Pracownica (pielęgniarka) jest samotną matką. Na dzień 12 listopada 2018 r., będącym Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożyła wniosek o (...)
str. 59
5.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego dla pracownika, którego żona podlega ubezpieczeniu w KRUS
1) Żona pracownika 8 września br. urodziła dziecko i pobiera zasiłek macierzyński z KRUS. Z dniem 14 grudnia br., po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, (...)
str. 60
6.
Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie rodzicielskim i urlopie bezpłatnym
1) Czy wymiar urlopu wypoczynkowego ulega zmniejszeniu za okres korzystania przez pracownika z urlopu rodzicielskiego? Nie. Pracownik zachowuje prawo do urlopu wypoczynkowego za okres przebywania (...)
str. 61
7.
Egzekucja ze świadczeń socjalnych
Czy zapomoga świąteczna z zakładowego fundusz świadczeń socjalnych podlega potrąceniom egzekucyjnym? W odniesieniu do potrąceń egzekucyjnych ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wypowiedział się (...)
str. 62
8.
Termin zastosowania kary porządkowej
Zakład zajmuje się przewozami kolejowymi. Czasami dochodzi do zdarzeń, w tym wykolejenia wagonów, z powodów zawinionych przez pracowników. Niezależnie od tego, czy wiemy od razu, (...)
str. 63
1.
Reguła jednakowego wynagradzania
Zakaz dyskryminacji płacowej oznacza konieczność równego traktowania pracowników w zakresie wynagradzania bez względu na czynniki wskazane w art. 11 3 K.p. (np. płeć, wiek, niepełnosprawność). (...)
str. 64
1.1.
Określenie pracy jednakowej
Z uwagi na brak definicji "prac jednakowych" w przepisach, trzeba korzystać z orzecznictwa w celu właściwego rozumienia tego pojęcia. Według wykładni sądowej są to prace (...)
str. 64
1.2.
Uznanie pracy za pracę o jednakowej wartości
Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, (...)
str. 64
2.
Wynagrodzenie objęte zakazem dyskryminacji
Zakaz dyskryminacji płacowej dotyczy całkowitego wynagrodzenia pracowników oraz każdego rodzaju świadczeń wypłacanych przez pracodawcę (por. wyrok SN z 6 września 2017 r., sygn. akt I (...)
str. 64
3.
Kryteria dopuszczające różnicowanie poziomu wynagrodzenia pracowników
Zakaz dyskryminacji płacowej nie jest bezwzględny. Dozwolone jest zatem różnicowanie poziomu wynagrodzeń, przy czym przepisy nie wskazują dozwolonych kryteriów. Zostały one wypracowane w orzecznictwie sądów, (...)
str. 65
4.
Ciężar dowodu naruszenia zakazu dyskryminacji
Pracownik, który zarzuca pracodawcy naruszenie zakazu dyskryminacji płacowej, musi przedstawić takie okoliczności faktyczne, które uprawdopodobnią, że jest lub był wynagradzany mniej korzystnie od innych pracowników (...)
str. 67
5.
Konsekwencje naruszenia zasady niedyskryminacji wynagrodzenia
Jeśli pracodawca naruszy zasadę jednakowego wynagradzania (co potwierdzi sąd), będzie musiał zapłacić pracownikowi odszkodowanie na poziomie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 18 3d (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.