Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 6 (600) Z DNIA 10.03.2024
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 16 (466) z dnia 10.08.2018
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 16 (466) z dnia 10.08.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Ochrona zatrudnienia w razie dłuższej choroby nowego pracownika - stanowisko MRPiPS
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa: dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony (...)
str. 4
2.
Obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne dla wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, dalej zwane przedsiębiorcami, (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy w razie zapewnienia pracownikom bezpłatnego zakwaterowania
Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie budownictwa zatrudnia kilkunastu pracowników. Gdy praca jest wykonywana poza siedzibą pracodawcy i miejscem ich zamieszkania, pracownicy mają zapewnione noclegi (...)
str. 6
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika uzyskującego wysokie wynagrodzenie
Pracownik jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości i otrzymuje premie kwartalne. Wynagrodzenie za dany miesiąc jest płatne 30. dnia tego miesiąca, a premia kwartalna w (...)
str. 9
3.
Składka na FGŚP za osobę współpracującą przy prowadzeniu pozarolniczej działalności
Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i zatrudniam kilku pracowników. Od 1 lipca br. przy tej działalności współpracuje ze mną mój (...)
str. 12
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ustalenie tytułu do ubezpieczeń w ZUS pracownika-przedsiębiorcy uprawnionego do świadczenia rentowego
Zatrudniamy pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem niższym niż minimalne. Osoba ta dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, z tytułu której (...)
str. 14
2.
Ubezpieczenia w ZUS osoby opiekującej się małym dzieckiem
W firmie do połowy sierpnia br. umowę zlecenia wykonuje osoba wychowująca małe dziecko. Jakie warunki musi ona spełnić, aby po zakończeniu zlecenia ubezpieczyć się w (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uwzględnianie wynagrodzenia dla celów zasiłkowych, gdy pracownik otrzymuje premię uznaniową
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie według stawki 19 zł/godz. oraz miesięczne premie uznaniowe. Premia nie jest przyznawana za miesiąc, w którym wystąpił choćby jeden dzień nieobecności w (...)
str. 17
2.
Wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego na część etatu
Pracownik jest zatrudniony na 3/5 etatu i świadczy pracę w poniedziałki, czwartki i piątki. W lipcu br. był niezdolny do pracy z powodu choroby przez (...)
str. 18
3.
Wysokość zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy będącego równocześnie pracownikiem - stanowisko ZUS
Osoba fizyczna od kilku lat prowadząca działalność gospodarczą, zatrudniona na podstawie umowy o pracę - do końca maja 2018 r. w pełnym wymiarze czasu pracy, (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypełnianie zaświadczenia płatnika składek Z-3
Pracodawca wypłaca pracownikom wynagrodzenie za pracę, premie, nagrody oraz dodatki. Nie wszystkie z ww. składników podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Ponieważ pracodawca nie (...)
str. 21
2.
Zasiłek opiekuńczy w przypadku choroby stałego opiekuna dziecka
Pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za kilka dni sprawowania osobistej opieki nad zdrowym 3-letnim dzieckiem. Do wniosku dołączyła dokument potwierdzający, że jej matka (...)
str. 24
3.
Okres przechowywania dokumentów zasiłkowych
Przez jaki okres pracodawca będący płatnikiem zasiłków ma obowiązek przechowywania zwolnień lekarskich oraz innych dokumentów zasiłkowych (w tym prowadzonych kilka lat temu kart zasiłkowych)? Okres (...)
str. 25
4.
Rodzaj świadczenia w razie choroby pracownika powstałej w czasie sprawowania opieki nad żoną
Pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 14 dni sprawowania osobistej opieki nad chorą żoną. Płatnikiem zasiłku jest ZUS. Po dwóch dniach został przyjęty (...)
str. 26
V.
Emerytury i renty
1.
Wypłata emerytury po rozwiązaniu umowy o pracę
1) Zatrudniamy pracownika na 1/4 etatu, który jednocześnie przebywa na urlopie górniczym. We wrześniu 2018 r. planuje przejść na emeryturę. Czy w obecnym zakładzie pracy (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Umowne skrócenie okresu wypowiedzenia
Zamierzamy zatrudnić pracownika na czas nieokreślony. Na jego wniosek chcielibyśmy do umowy o pracę wprowadzić zapis o jednomiesięcznym okresie wypowiedzenia, niezależnie od tego, jaki w (...)
str. 29
2.
Rozwiązanie umowy o pracę zawartej przed nawiązaniem stosunku pracy
Z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem podpisaliśmy umowę o pracę na czas nieokreślony z osobą o bardzo wąskiej specjalizacji. Jako dzień rozpoczęcia pracy wskazaliśmy 1 września 2018 r. (...)
str. 30
3.
Skutki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z powodu rozszerzenia zakresu obowiązków
Pracodawca rozszerzył pracownikowi zakres obowiązków. Pracownik uznał, że taka zmiana wymaga wypowiedzenia zmieniającego i wobec jego niezastosowania złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez (...)
str. 31
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym, w ostatnim miesiącu okresu przepracował dodatkowo jedną sobotę. Jak obliczyć jego wynagrodzenie z uwzględnieniem różnych wariantów, (...)
str. 32
1.
Wynagrodzenie za pracę przypadającą w wolną sobotę
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym, w ostatnim miesiącu okresu przepracował dodatkowo jedną sobotę. Jak obliczyć jego wynagrodzenie z uwzględnieniem różnych wariantów, (...)
str. 32
2.
Obliczanie wynagrodzenia za nadgodziny pracownika wynagradzanego stałą stawką, premią i prowizją
Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia stałego, premii w zmiennej wysokości oraz prowizji. Czasami pracuje on w nadgodzinach. Jak ustalić wynagrodzenie za dodatkową pracę? Wynagrodzenie (...)
str. 35
3.
Prawo do wcześniejszej nagrody jubileuszowej pracownika instytucji kultury
Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Zasady wynagradzania pracowników określa ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz zakładowy regulamin wynagradzania. W zakładzie pracy nie działają związki (...)
str. 37
4.
Forma oraz treść aktu przyznającego premie uznaniowe
Pracownikom przyznajemy premie uznaniowe, które nie są obniżane za okresy choroby. Nie wynikają one z żadnego aktu normatywnego, gdyż nie mamy obowiązku tworzenia regulaminów. W (...)
str. 38
5.
Potrącenia należności egzekwowanych z wynagrodzenia, odprawy i nagrody jubileuszowej, wypłaconych w tym samym miesiącu
Wynagrodzenie pracownika (nauczyciela), który od 1 września br. przechodzi na emeryturę, jest zajęte na poczet należności alimentacyjnych. W sierpniu br. będącym ostatnim miesiącem zatrudnienia pracownik (...)
str. 39
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Okoliczności mające wpływ na przerwanie lub przesunięcie urlopu wypoczynkowego
Zdarza się, że pracownicy przed lub w trakcie urlopów wypoczynkowych dostarczają zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy lub obejmujące dni opieki nad chorym dzieckiem (...)
str. 41
2.
Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego i jego opłacenie
Pracownik tymczasowy wykonywał pracę u tego samego pracodawcy w pełnym wymiarze czasu pracy od 20 lutego do 19 maja 2018 r., a od 20 maja (...)
str. 43
3.
Obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego w związku z zawyżonym jego wykorzystaniem w poprzednim zatrudnieniu
Od sierpnia br. zatrudniliśmy pracownika legitymującego się ponad 10-letnim stażem urlopowym. Poprzednią pracę zakończył on w marcu br. i wówczas w "nadmiarze" wykorzystał urlop za (...)
str. 44
4.
Rekompensowanie urlopem niedoboru godzin pracy wynikającego z nieprawidłowego harmonogramu
Pracodawca nieprawidłowo ustalił harmonogramy czasu pracy na lipiec br. W związku z tym kilku pracowników nie dopracowało wymiaru. Czy aby nie obniżać ich wynagrodzeń, może (...)
str. 46
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Obowiązki administratora w związku z posiadaniem zbioru danych
Firma zatrudniająca 30 pracowników zajmuje się produkcją i sprzedażą wyrobów do hurtowni i sklepów zielarskich. Prowadzi zbiory danych osobowych pracowników oraz kontrahentów, przy czym ten (...)
str. 47
2.
Przekazanie społecznemu inspektorowi pracy danych o pracowniku - tylko za jego zgodą
W zakładzie działa społeczna inspekcja pracy. Inspektor zakładowy zwrócił się do pracodawcy o udostępnienie informacji dotyczących zarobków pracowników na stanowiskach administracyjnych w celu stwierdzenia, czy (...)
str. 49
3.
Kwalifikacja świadczenia nagradzającego zakładowy staż pracy
W firmie należącej do sektora prywatnego wypłacane są nagrody nazwane w regulaminie nagrodami lojalnościowymi. Przysługują one w wysokości ustalonej jako procent wynagrodzenia minimalnego odpowiednio po (...)
str. 51
4.
Odszkodowanie w razie zwolnienia pracownika z zakazu konkurencji
Podpisaliśmy z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po zakończeniu zatrudnienia. Ze względu na problemy finansowe chcielibyśmy się z niej wycofać. Czy możemy tego dokonać, a (...)
str. 52
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
1.
Przeprowadzenie pomiarów wydatku energetycznego w zakładzie na żądanie związków zawodowych
Pracownicy wykonują pracę w zamkniętych i klimatyzowanych halach produkcyjnych. Zdaniem specjalisty ds. bhp obliczenia wydatku energetycznego metodą Lehmanna nie wykazują przekroczenia tego wydatku ponad normy. (...)
str. 53
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych?
1.
Poinformowanie ZUS o przejęciu pracowników w trybie art. 231 K.p.
1) Z dniem 1 września 2018 r. poprzez połączenie trzech przedszkoli tworzy się zespół przedszkolny. Pracownicy przedszkoli w trybie art. 23 1 K.p. zostaną przejęci (...)
str. 54
2.
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego wnuka pracownika
Pracownik wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego jego wnuka w wieku 7 lat. Czy pracodawca powinien tego dokonać? Jeśli rodzice dziecka (...)
str. 55
3.
Premia miesięczna w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Pracownicy oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymują premie miesięczne. Z regulaminu wynagradzania wynika, że premia nie jest wypłacana w razie niezdolności do pracy z powodu choroby, opieki (...)
str. 55
4.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego bez podwyższenia do wysokości świadczenia rodzicielskiego
Zatrudniamy pracownika na 1/3 etatu za wynagrodzeniem określonym w stałej miesięcznej wysokości 750 zł. Od 4 do 17 czerwca br. pracownik przebywał na urlopie ojcowskim. (...)
str. 56
5.
Wypłata zasiłku chorobowego dla pracownika tymczasowo aresztowanego
Pracownik niezdolny do pracy w okresie od 9 lipca do 17 sierpnia br., został 22 lipca br. tymczasowo aresztowany na trzy tygodnie (w celu doprowadzenia (...)
str. 57
6.
Zatrudnienie osoby bezdomnej na podstawie umowy o pracę
W procesie rekrutacji okazało się, że kandydat do pracy jest osobą bezdomną (nie ma stałego ani tymczasowego miejsca zamieszkania). Czy możemy z nim podpisać umowę (...)
str. 57
7.
Skutki ustnego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika
Pracownik w ostatni piątek czerwca br. oświadczył pracodawcy, że wypowiada umowę i więcej nie stawił się do pracy. Do zakładu pracy nie wpłynęło od niego (...)
str. 58
8.
Wniosek pracownika o zwolnienie od pracy na dziecko do 14 lat
Czy wniosek pracownika w sprawie zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat wiąże pracodawcę co do terminu? W myśl art. 188 § 1 K.p., (...)
str. 59
9.
Warunki wymagane do wypłaty odprawy pośmiertnej matce zmarłego pracownika
Zmarł pracownik, który był stanu wolnego i zamieszkiwał z 42-letnią matką. Obecnie matka domaga się odprawy pośmiertnej po zmarłym. Czy jesteśmy zobligowani ją wypłacić? W (...)
str. 59
10.
Limitowanie wydatków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Czy pracodawca może na jednego pracownika wydatkować z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych więcej niż wynosił ustalony za niego w tym roku odpis? Tak, wydatkowanie zgromadzonych (...)
str. 60
1.
Odroczenie terminu płatności składek oraz rozłożenie zadłużenia na raty
1.1. Zasady ogólne ubiegania się o udzielenie ulgi Ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie ZUS może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności (...)
str. 60
1.1.
Zasady ogólne ubiegania się o udzielenie ulgi
Ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie ZUS może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na (...)
str. 60
1.2.
Rozłożenie na raty zaległości składkowych
Rozłożeniu na raty podlega całe zadłużenie wobec ZUS wymagalne do dnia złożenia wniosku o układ ratalny, za wyjątkiem kosztów egzekucyjnych. Powyższe oznacza, że spłatą w (...)
str. 61
1.3.
Odroczenie terminu płatności składek
Wniosek o odroczenie terminu płatności może obejmować tylko składki bieżące lub przyszłe, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Co istotne, powinien on wpłynąć do ZUS (...)
str. 63
2.
Ulgi w postępowaniu egzekucyjnym ZUS
W ramach prowadzonego przez ZUS postępowania egzekucyjnego możliwe jest wystąpienie z wnioskiem o udzielenie ulgi w postępowaniu egzekucyjnym. Wniosek w tej sprawie wraz z uzasadnieniem (...)
str. 63
3.
Umorzenie należności z tytułu składek
Umorzenie należności z tytułu składek umożliwia art. 28 ust. 1 ustawy o sus, zgodnie z którym mogą być one umarzane przez ZUS w całości lub (...)
str. 64
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od nowego roku rozszerzony krąg osób uprawnionych do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych
Na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku na publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 66
2.
Nowe regulacje dotyczące wygaśnięcia stosunków pracy w związku ze śmiercią pracodawcy
Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej reguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.