Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 6 (600) Z DNIA 10.03.2024
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 12 (462) z dnia 10.06.2018
Ubezpieczenia i świadczenia dla przedsiębiorców
Dodatek nr 12
do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 12
z dnia 10.06.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WSTĘP
Zasady obejmowania ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i przysługujących im świadczeń regulują przepisy: ustawy z dnia (...)
str. 3
I.
OBOWIĄZEK UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH I UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO
1.
Objęcie przedsiębiorcy ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym
Osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej prowadzą pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązek tych ubezpieczeń powstaje od dnia (...)
str. 6
2.
Ubezpieczenia w okresie zawieszenia wykonywania działalności
Jak już napisaliśmy wcześniej, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniom w ZUS od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem (...)
str. 8
3.
Ubezpieczenia społeczne z jednego rodzaju działalności a składka zdrowotna z każdej działalności
Przedsiębiorca prowadzący kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi z jednego wybranego rodzaju działalności. Natomiast z pozostałych nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani dobrowolnie, (...)
str. 11
4.
Brak obowiązku ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy korzystającego z tzw. "ulgi na start"
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca będący osobą fizyczną nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia (...)
str. 11
II.
UBEZPIECZENIA W PRZYPADKU WYKONYWANIA DZIAŁALNOŚCI W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ
Osoby wykonujące w państwie członkowskim pracę na własny rachunek podlegają ustawodawstwu tego państwa. Działalność na własny rachunek to wszelka praca lub sytuacja równoważna, traktowana jako (...)
str. 13
1.
Praca w jednym państwie i działalność na własny rachunek w innym państwie
Osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych państwach członkowskich podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym wykonuje pracę najemną lub, (...)
str. 13
2.
Czasowe prowadzenie działalności w innym państwie członkowskim
Osoba, która normalnie wykonuje działalność jako osoba pracująca na własny rachunek w państwie członkowskim, a która udaje się, by wykonywać podobną działalność w innym państwie (...)
str. 14
3.
Prowadzenie działalności w kilku państwach członkowskich
Zgodnie z art. 13 ust. 2 rozporządzenia nr 883/2004, osoba, która normalnie wykonuje pracę na własny rachunek w dwóch lub więcej państwach członkowskich podlega: ustawodawstwu (...)
str. 15
III.
ZGŁASZANIE I WYREJESTROWANIE PRZEDSIĘBIORCY Z UBEZPIECZEŃ
1.
Zgłoszenie do obowiązkowych i dobrowolnych ubezpieczeń
Płatnicy składek są zobowiązani do złożenia formularza zgłoszenia płatnika składek w ZUS w terminie 7 dni od daty: zatrudnienia pierwszego pracownika lub powstania stosunku prawnego (...)
str. 15
2.
Wyrejestrowywanie z ubezpieczeń osób prowadzących pozarolniczą działalność
Jeżeli przedsiębiorca zakończył prowadzenie działalności i dokonał wszelkich rozliczeń związanych z jej prowadzeniem, powinien wyrejestrować się jako płatnik składek na druku ZUS ZWPA. Ponadto każda (...)
str. 17
3.
Zgłaszanie zmian tytułu i rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania
Osoba, w stosunku do której uległ zmianie tytuł ubezpieczenia, rodzaj ubezpieczeń i termin ich powstania, podlega wyrejestrowaniu i ponownemu zgłoszeniu do ubezpieczeń. Dotyczy to również (...)
str. 17
4.
Zgłaszanie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny przedsiębiorcy
Zgodnie z art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej, za członka rodziny uważa się: dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego (...)
str. 18
5.
Powiadomienie ZUS o zawieszeniu prowadzenia pozarolniczej działalności
W przypadku zawieszenia/wznowienia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca wpisany do CEIDG składa wniosek o jej zawieszeniu/wznowieniu w organie ewidencyjnym, który przekazuje drogą elektroniczną informację o podjętej (...)
str. 19
IV.
USTALANIE I FINANSOWANIE SKŁADEK UBEZPIECZENIOWYCH ORAZ NA FUNDUSZ PRACY
1.
Wysokość stopy procentowej składek na ubezpieczenia społeczne
Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe - wyrażone są w formie stóp procentowych - jednakowych dla wszystkich ubezpieczonych (w tym przedsiębiorców) i wynoszą: na (...)
str. 19
2.
Finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy, w tym ich refundacja z PFRON
Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe przedsiębiorca finansuje w całości z własnych środków. Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą mogą ubiegać się w Państwowym (...)
str. 22
V.
PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
1.
Ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru składek
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przedsiębiorców opłacających składki na zasadach ogólnych stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (...)
str. 26
2.
Zmniejszanie najniższej podstawy wymiaru składek w razie objęcia (ustania) ubezpieczeniem w trakcie miesiąca oraz w razie choroby
Dla omawianej grupy ubezpieczonych kwota najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne podlega zmniejszeniu za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami lub ich ustanie (...)
str. 32
VI.
ZASADY FINANSOWANIA I OPŁACANIA SKŁADKI ZDROWOTNEJ
1.
Ustalanie wysokości składki zdrowotnej
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku (...)
str. 33
2.
Zasady opłacania składki zdrowotnej
Przedsiębiorca odprowadza składkę na ubezpieczenie zdrowotne z własnych środków. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności (z (...)
str. 34
3.
Prezentacja ulg w opłacaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej emeryta/rencisty Zgodnie z art. 82 ust. 8 ustawy zdrowotnej, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana z tytułu prowadzenia pozarolniczej (...)
str. 35
VII.
SKŁADKA NA FUNDUSZ PRACY
Przedsiębiorca opłacający składki na ubezpieczenia społeczne na zasadach ogólnych, tj. od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, opłaca za siebie także (...)
str. 39
VIII.
ROZLICZANIE I OPŁACANIE SKŁADEK
1.
Termin opłacania składek
Przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania składek za dany miesiąc nie później niż: do 10. dnia następnego miesiąca - jeżeli opłaca składki wyłącznie za siebie, do (...)
str. 40
2.
Sporządzanie i przekazywanie dokumentacji do ZUS
Jeżeli przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy wyłącznie za siebie, to przesyła do ZUS tylko deklarację rozliczeniową ZUS DRA, (...)
str. 41
3.
Tryb dokonywania wpłat z tytułu składek
Płatnicy składek są zobowiązani opłacać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy (ewentualnie na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur (...)
str. 43
IX.
ŚWIADCZENIA DLA OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ POZAROLNICZĄ
Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ich wysokość, sposób obliczania i wypłaty regulują przepisy ustawy zasiłkowej. Świadczenia te przysługują (...)
str. 45
1.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego
Okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie wymaganego okresu ubezpieczenia. Dla osób podlegających dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu wynosi (...)
str. 45
2.
Świadczenie rehabilitacyjne
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu płatności zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza (...)
str. 49
3.
Zasiłek macierzyński
Ustalanie prawa do zasiłku Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie są uprawnione do urlopu macierzyńskiego, jest on bowiem przywilejem pracowników. Pomimo tego, jeśli podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, (...)
str. 50
4.
Zasiłek opiekuńczy
Prawo do zasiłku opiekuńczego Osobom prowadzącym działalność gospodarczą, podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki nad: zdrowym dzieckiem (...)
str. 53
5.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków
Okres, za który przychód przyjmuje się do podstawy wymiaru Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej stanowi przychód (...)
str. 56
6.
Termin wypłaty zasiłków
Zasiłki przysługujące osobom prowadzącym działalność gospodarczą ZUS wypłaca nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia przez ubezpieczonego wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień (...)
str. 58
7.
Przedawnienie roszczeń o wypłatę zasiłków
Prawo do zasiłku przedawnia się po upływie sześciu miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje zasiłek. Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z (...)
str. 59
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.