Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 6 (600) Z DNIA 10.03.2024
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 20 (470) z dnia 10.10.2018
BHP w firmie
Dodatek nr 19
do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20
z dnia 10.10.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WSTĘP
Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (bhp) zostało prawnie zagwarantowane w art. 66 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy stanowi jeden (...)
str. 3
II.
PODSTAWOWE OBOWIĄZKI PRACODAWCY
Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy odpowiada pracodawca. Obowiązki pracowników w dziedzinie bhp oraz powierzenie wykonywania zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu (...)
str. 3
1.
Obowiązki osób kierujących pracownikami
Przepisy bhp dużą wagę przywiązują do kwestii nadzoru nad wykonywaną pracą, nakładając określone obowiązki na kadrę kierowniczą. Warto zaznaczyć, że przepisy Kodeksu pracy nie definiują (...)
str. 5
2.
Współdziałanie pracodawców w zakresie bhp
W przypadku, gdy w tym samym miejscu i czasie wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawcy ci mają obowiązek współpracować ze sobą w celu (...)
str. 6
III.
PRAWA I OBOWIĄZKI PRACOWNIKA
1.
Obowiązki pracownika
Pracownicy, jako strony stosunku pracy, mają fundamentalny wpływ na kwestię bezpieczeństwa i higieny pracy. Nawet gdy pracodawca zapewni szkolenia, badania, odpowiednie warunki pracy, wyposaży pracowników (...)
str. 7
2.
Uprawnienia pracownika
Przepis art. 210 K.p. przyznaje pracownikowi jedno z najistotniejszych uprawnień w sferze bhp, tj. prawo powstrzymania się od pracy. Jednak pracownik może skorzystać z tego (...)
str. 8
IV.
OBIEKTY BUDOWLANE I POMIESZCZENIA PRACY
Przepisy bhp obligują pracodawcę do zapewnienia, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania (...)
str. 8
V.
MASZYNY I INNE URZĄDZENIA TECHNICZNE
Zgodnie z art. 215 K.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane maszyny i inne urządzenia: zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, przede wszystkim zabezpieczały pracownika (...)
str. 9
VI.
CZYNNIKI ORAZ PROCESY PRACY STWARZAJĄCE SZCZEGÓLNE ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA LUB ŻYCIA
Niedopuszczalne jest stosowanie materiałów i procesów technologicznych do momentu ustalenia stopnia ich szkodliwości i podjęcia odpowiednich środków profilaktycznych. Naruszenie tego zapisu stanowi wykroczenie przeciwko prawom (...)
str. 10
1.
Substancje chemiczne i ich mieszaniny
Przepisy bhp znaczną wagę przywiązują do ochrony pracowników przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i ich mieszaninami. W szczególności pracodawca ma obowiązek zapewnić, aby wykorzystywane substancje i (...)
str. 10
2.
Czynniki rakotwórcze i mutagenne
W przypadku zatrudnienia pracowników w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, ustawodawca wymaga od pracodawcy nie (...)
str. 10
3.
Szkodliwe czynniki biologiczne
Zatrudnianie pracowników w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych rodzi po stronie pracodawcy obowiązek stosowania wszelkich dostępnych środków eliminujących narażenie, a jeśli to niemożliwe (...)
str. 11
VII.
PROFILAKTYCZNA OCHRONA ZDROWIA
1.
Ocena ryzyka zawodowego
Jednym z istotniejszych obowiązków pracodawcy w zakresie bhp jest ocena, dokumentowanie i informowanie pracowników o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą, a także stosowanie niezbędnych (...)
str. 12
2.
Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia
Przepisy bhp nakładają na pracodawcę obowiązek przeprowadzania na swój koszt, badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrowania i przechowywania wyników tych pomiarów, jak również (...)
str. 15
3.1.
Rodzaje badań profilaktycznych
Stosownie do postanowień art. 229 K.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom, na swój koszt, profilaktyczną opiekę lekarską. Na tę opiekę składają się następujące rodzaje badań: (...)
str. 17
3.2.
Tryb wykonywania badań profilaktycznych
Zasady przeprowadzania badań profilaktycznych zostały uregulowane w art. 229 K.p. (o którym już wcześniej wspomniano), a także w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej (...)
str. 18
3.3.
Podmioty uprawnione do przeprowadzania badań profilaktycznych
Badania profilaktyczne oraz profilaktyczną opiekę zdrowotną niezbędną z uwagi na warunki pracy mogą wykonywać jedynie lekarze, którzy spełniają określone wymagania kwalifikacyjne (w szczególności posiadają specjalizację (...)
str. 20
3.4.
Przechowywanie orzeczeń lekarskich
Zgodnie z przepisami art. 229 § 7 K.p., do obowiązków pracodawcy należy przechowywanie orzeczeń wydanych na podstawie profilaktycznych badań lekarskich. Szczegółowe zasady przechowywania powyższych orzeczeń (...)
str. 20
4.
Napoje i posiłki profilaktyczne
Kolejnym obowiązkiem pracodawcy, wynikającym z art. 232 K.p., jest nieodpłatne zapewnienie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to niezbędne (...)
str. 21
5.
Ochrona pracy kobiet
Przepisy prawa pracy od lat otaczały kobiety szczególną ochroną. Istotnym elementem tej ochrony był zakaz zatrudniania kobiet przy pracach uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, (...)
str. 22
5.1.
Prace wzbronione a nawiązanie stosunku pracy
Analizowane przepisy mogą skutecznie zniechęcać pracodawcę do zatrudnienia kobiety w ciąży lub karmiącej dziecko piersią na określonym stanowisku pracy. Stąd też już na etapie rekrutacji (...)
str. 24
5.2.
Obowiązki pracodawcy związane z ochroną pracy kobiet
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy związanych z ochroną pracy kobiet jest takie zorganizowanie stanowisk pracy, aby kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią nie wykonywały (...)
str. 24
6.
Ochrona pracy pracowników młodocianych
Pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione jest więc zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15. roku życia. Pracodawca (...)
str. 25
VIII.
WYPADKI PRACOWNICZE I CHOROBY ZAWODOWE
1.
str. 26
1.1.
Definicje
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. (...)
str. 26
1.2.
Postępowanie
Podstawowe obowiązki pracodawcy związane z wypadkami przy pracy określa art. 234 § 1 K.p. Przepis ten obliguje pracodawcę do podjęcia w razie wypadku przy pracy (...)
str. 27
1.3.
Świadczenia odszkodowawcze
Zgodnie z art. 6 ustawy wypadkowej, poszkodowanemu pracownikowi (lub członkom jego rodziny) przysługują następujące świadczenia: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie - także (...)
str. 28
2.
Wypadki w drodze do pracy i z pracy
2.1.
Definicja
Definicję tego zdarzenia określa art. 57b ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. (...)
str. 29
2.2.
Postępowanie
Szczegółowe zasady, tryb uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposób jego dokumentowania, wzór karty wypadku w drodze do pracy lub (...)
str. 30
2.3.
Świadczenia odszkodowawcze
W odróżnieniu od wypadków przy pracy, z tytułu wypadków w drodze do pracy i z pracy poszkodowanym nie przysługują świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Osoba poszkodowana (...)
str. 31
3.
str. 31
3.1.
Definicja
"Choroba zawodowa" to pojęcie medyczno-prawne. Definicja tzw. legalna choroby zawodowej, zawarta w art. 235 1 K.p. stanowi, że za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną (...)
str. 31
3.2.
Postępowanie
Postępowanie dotyczące uznania danego schorzenia za chorobę zawodową obejmuje dwa etapy: zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej, rozpoznanie i stwierdzenie choroby zawodowej z uwzględnieniem oceny narażenia zawodowego (...)
str. 34
3.3.
Rejestr chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby
W myśl art. 235 § 4 K.p., pracodawca jest obowiązany prowadzić rejestr obejmujący przypadki stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby, przy czym przepisy (...)
str. 38
3.4.
Obowiązek przeniesienia pracownika do innej pracy
Jednym z najistotniejszych obowiązków pracodawcy wobec pracownika, u którego wystąpiły objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej jest - na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i (...)
str. 38
3.5.
Świadczenia odszkodowawcze
Zgodnie z art. 6 ustawy wypadkowej, z tytułu choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie - także dla członków (...)
str. 41
IX.
SZKOLENIE W ZAKRESIE BHP
Szkolenia z zakresu bhp odgrywają ważną rolę zarówno w procesie przygotowania zawodowego pracownika, jak i późniejszych etapach jego kariery zawodowej. Regularnie i rzetelnie przeprowadzane przynoszą (...)
str. 41
1.
Rodzaje szkoleń bhp
W myśl art. 237 3 § 2 K.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych (...)
str. 42
X.
ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ ORAZ ODZIEŻ I OBUWIE ROBOCZE
Do obowiązków pracodawcy należy nieodpłatne dostarczenie pracownikom środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy, a także (...)
str. 45
XI.
SŁUŻBA BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY
1.
Obowiązek tworzenia
Stosownie do postanowień art. 237 11 § 1 K.p., pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną "służbą bhp", pełniącą (...)
str. 47
2.
Obowiązki i uprawnienia służby bhp
Szczegółowe zadania służby bhp, w ramach jej funkcji doradczo-kontrolnych, jak również uprawnienia określa rozporządzenie w sprawie służby bhp. Działalność służby bhp nie uwalnia nikogo w (...)
str. 48
3.
Zatrudnianie pracowników służby bhp
Ścieżka kariery pracownika służby bhp jest pięciostopniowa. Może on pracować jako: inspektor, starszy inspektor, specjalista, starszy specjalista, główny specjalista. Zatrudnienie na poszczególnych stanowiskach uzależnione jest (...)
str. 49
XII.
KONSULTACJE W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY ORAZ KOMISJA BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY
1.
Konsultacje w zakresie bhp
Przepisy bhp (art. 237 11a K.p.) nakładają na pracodawców, niezależnie od tego ilu pracowników zatrudniają, obowiązek konsultowania działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy z (...)
str. 50
2.
Komisja bhp
W ramach obowiązków organizacyjnych dotyczących bhp, pracodawca jest zobowiązany nie tylko do tworzenia służby bhp, ale także komisji bhp (art. 237 12 K.p.). O ile (...)
str. 51
XIII.
NADZÓR I KONTROLA PRZESTRZEGANIA PRAWA PRACY
Stosownie do postanowień art. 18 4 § 1 K.p., nadzór i kontrolę przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, sprawuje (...)
str. 51
1.
Państwowa Inspekcja Pracy
Do zadań Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) należy m.in. nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bhp. W razie stwierdzenia naruszenia (...)
str. 52
2.
Państwowa Inspekcja Sanitarna
Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, m.in. poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny pracy w zakładach pracy, w celu (...)
str. 52
3.
Społeczna Inspekcja Pracy
Niezależnie od zewnętrznych organów nadzoru nad warunkami pracy, zgodnie z art. 18 5 § 1 K.p., ustawodawca przewidział również społeczną kontrolę przestrzegania prawa pracy, w (...)
str. 52
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.