Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 27 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 24.12.2024 r., godz. 12:27 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 48.638 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 3 (483) z dnia 01.02.2019

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Aktualizacja Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7

ZMIANA KRAJOWEGO STANDARDU RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 4 stycznia 2019 r. pod poz. 2 opublikowano uchwałę nr 3/2018 Komitetu Standardów Rachunkowości z (...)
str. 4
2.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadzona ustawą o Krajowym Rejestrze Zadłużonych

ZMIANA USTAWY O RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Ustaw z 11 stycznia 2019 r. pod poz. 55 opublikowano ustawę z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym (...)
str. 6
3.

Zmiany w przekazywaniu dokumentów finansowych do KRS

W Dzienniku Ustaw z 11 stycznia 2019 r. pod poz. 55 opublikowano ustawę z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Wprowadza ona (...)
str. 6
4.

Kolejne odpowiedzi MF na pytania dotyczące e-sprawozdań finansowych

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl/e-sprawozdania-finansowe/pytania-i-odpowiedzi zamieszczono kolejne odpowiedzi na pytania dotyczące sporządzania i przekazywania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej. Na kolejnych stronach prezentujemy niektóre (...)
str. 8
B.

RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA

I.

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2018 r.

1.

Wycena i prezentacja zobowiązań w bilansie

Zobowiązanie to wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowoduje wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki. Zobowiązania są istotną (...)
str. 12
2.

Prace związane z zamknięciem ksiąg rachunkowych

Nasza spółka powstała w 2018 r. Po raz pierwszy będziemy sporządzać sprawozdanie finansowe za 2018 r. O czym powinniśmy pamiętać dokonując zamknięcia ksiąg rachunkowych? Księgi (...)
str. 15
3.

Skutki kradzieży przedmiotu leasingu operacyjnego w księgach i sprawozdaniu finansowym

Skradziono nam samochód ciężarowy używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego (bilansowo i podatkowo). Jak powinniśmy rozliczyć kwotę za ubezpieczenie tego samochodu, figurującą na koncie czynnych (...)
str. 17
4.

Prezentacja w sprawozdaniu finansowym środków zgromadzonych na wyodrębnionych rachunkach bankowych

Czy środki ZFŚS i ZFRON należy wykazać w rachunku przepływów pieniężnych jako środki o ograniczonej możliwości dysponowania? Jak stanowi art. 12 ust. 1 ustawy z (...)
str. 19
C.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

1.

Moment ujęcia w księgach kosztów wynagrodzeń i składek ZUS

Wynagrodzenia pracowników należne za wykonane w danym roku prace, mimo że ich wypłata nastąpi w następnym roku obrotowym, wymagają ujęcia w księgach rachunkowych i wykazania (...)
str. 21
2.

Koszty wynagrodzeń zaliczane do kosztów wytworzenia produktów

Koszty wynagrodzeń wraz z narzutami pracowników produkcyjnych za wykonaną pracę lub świadczenie usług na rzecz produkcji zalicza się do kosztu wytworzenia produktu. W myśl art. (...)
str. 23
3.

Podatkowe zasady rozliczania kosztów wynagrodzeń pracowników

Ustawy o podatku dochodowych zawierają szczególne uregulowania odnoszące się do kosztów wynagrodzeń pracowniczych oraz obciążających je składek na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy (FP) (...)
str. 23
4.

Przykład rozliczenia wynagrodzeń pracowników produkcyjnych

Przykład I. Założenia: W spółce z o.o., zgodnie z regulaminem wynagradzania płace pracowników produkcyjnych są płatne 10. następnego miesiąca. Wynagrodzenia za grudzień 2018 r. wypłacono (...)
str. 25
III.

Transakcje w walutach obcych - wybrane zagadnienia

1.

Faktura w walucie obcej i rozliczenie różnic kursowych przy sprzedaży na rzecz krajowego podmiotu

Sprzedaliśmy środek trwały kontrahentowi polskiemu ze stawką 23%. Z tytułu tej sprzedaży wystawiliśmy fakturę w walucie obcej. Zarówno wartość netto, jak i VAT kontrahent miał (...)
str. 26
2.

Wycena na dzień bilansowy zaliczki wpłaconej w walucie obcej na poczet nabycia środka trwałego

Wpłaciliśmy z własnego rachunku walutowego zaliczkę na zakup środka trwałego. Czy figurującą w księgach należność od sprzedawcy z tytułu przekazanej mu zaliczki w walucie obcej (...)
str. 30
3.

Zapłata z konta złotówkowego za fakturę wyrażoną w walucie obcej

Otrzymałam fakturę do zapłaty w euro. Faktura za nabyty materiał została wystawiona 13 grudnia 2018 r. z terminem płatności 27 grudnia 2018 r. Nie mam (...)
str. 32
D.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Wysokość odpisów amortyzacyjnych po dokonaniu ulepszenia

Środek trwały podlegający amortyzacji został poddany ulepszeniu. Ostatnia faktura dotycząca ulepszenia wpłynęła w listopadzie 2018 r. (zakończenie ulepszenia). Jak ustalić odpis amortyzacyjny tego środka trwałego (...)
str. 34
2.

Wydatki na wymianę oświetlenia w budynku - koszty remontu czy ulepszenia?

W ewidencji środków trwałych posiadamy budynek pływalni, wraz ze wszystkimi instalacjami, w tym oświetleniową. Obecnie dokonujemy w nim modernizacji oświetlenia. Czy poniesione nakłady zwiększą wartość (...)
str. 35
3.

Kwalifikacja wydatków poniesionych na obiekty pomocnicze

Jesteśmy właścicielem obiektu, na który składa się hala produkcyjno-magazynowa wraz z biurem i zapleczem socjalnym. Obok opisanego budynku, na tym samym terenie znajdują się również (...)
str. 36
4.

Korekta wartości środka trwałego w wyniku uzyskanego rabatu

W maju 2018 r. zakupiliśmy urządzenie i wprowadziliśmy je na stan środków trwałych. W styczniu 2019 r. otrzymaliśmy fakturę korygującą, zmniejszającą cenę zakupu tego urządzenia. (...)
str. 37
E.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

1.

Podstawowe informacje dotyczące rachunku zysków i strat

Rachunek zysków i strat jest jednym z podstawowych elementów sprawozdania finansowego każdej jednostki. Dostarcza on informacji o wielkości jej wyniku finansowego oraz strukturze poszczególnych przychodów (...)
str. 41
2.

Zakres informacji wykazywanych w rachunku zysków i strat według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości

Uproszczony rachunek zysków i strat jednostki mikro według załącznika nr 4 sporządza się wyłącznie w wariancie porównawczym. Nie oznacza to jednak, że jedynym dopuszczalnym rodzajem (...)
str. 41
3.

Przykład sporządzenia rachunku zysków i strat jednostki mikro prowadzącej działalność gospodarczą

Przykład I. Założenia: Spółka z o.o. na dzień 31 grudnia 2018 r. spełniała wymagania art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy o rachunkowości do zastosowania (...)
str. 43
F.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA

1.

Ewidencja operacji związanych z realizacją zadań finansowanych z sum na zlecenie w sądzie okręgowym

Sąd okręgowy otrzymał środki na zabezpieczenie polichromii (malowidła na ścianie) w budynku sądu. Otrzymane pieniądze znajdują się na rachunku sum na zlecenie, który jest prowadzony (...)
str. 45
2.

Lokaty bankowe w ewidencji budżetu jednostki samorządu terytorialnego

Jak w księgach budżetu jednostki samorządu terytorialnego ująć lokaty bankowe utworzone ze środków znajdujących się na rachunku budżetu? Przepisy rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej wskazują, (...)
str. 47
3.

Rozliczenie projektu polegającego na termomodernizacji budynku komendy Państwowej Straży Pożarnej

Komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej (PSP) podpisała z NFOŚiGW umowę o dofinansowanie na realizację projektu "Termomodernizacja budynku komendy". Okres kwalifikowania wydatków zakończył się 30 września (...)
str. 48
G.

KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI

1.

Rodzaje świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy

Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy to świadczenia na rzecz pracowników, które są płatne w następstwie podjęcia przez jednostkę decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy z (...)
str. 50
2.

Moment ujęcia świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy, jako zobowiązania i kosztu

Według MSR 19 "Świadczenia pracownicze" kwoty związane z rozwiązaniem stosunku pracy ujmuje się jako zobowiązanie (lub rezerwę) i koszt we wcześniejszym z terminów: w dniu, (...)
str. 51
3.

Wycena świadczeń wypłaconych pracownikom w związku z rozwiązaniem stosunku pracy

MSR 19 "Świadczenia pracownicze" wymaga, aby świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy na moment początkowego ujęcia wyceniać zgodnie z kryteriami przewidzianymi dla świadczeń krótkoterminowych (m.in. (...)
str. 53
H.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VI.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Kiedy podjąć decyzję w sprawie sporządzania uproszczonego sprawozdania finansowego?

Jesteśmy spółką jawną, która - w myśl przepisów bilansowych - spełnia warunki określone dla jednostek mikro. Chcemy sporządzać sprawozdanie finansowe w uproszczonej formie. Kiedy powinniśmy (...)
str. 54
2.

Jak ustalić przychód zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych w działalności kantorowej?

Osoba fizyczna wpisana do ewidencji działalności gospodarczej prowadzi kantor. Czy kwotę 2 mln euro zobowiązującą firmy do prowadzenia ksiąg rachunkowych stanowić będzie cała kwota przychodów (...)
str. 54
3.

Jak zaksięgować niedobór mieszczący się w granicach norm ubytków naturalnych?

Podczas inwentaryzacji drogą spisu z natury materiałów przeznaczonych do produkcji stwierdzono niedobór mieszczący się w granicach norm ubytków naturalnych. Jak ująć w księgach rachunkowych rozliczenie (...)
str. 55
4.

Jakie dane należy uwzględnić ustalając obowiązek badania łącznego sprawozdania finansowego?

Spółka z o.o. posiada swój oddział samobilansujący w innym kraju Unii Europejskiej. Na podstawie ustawy o rachunkowości sporządza łączne sprawozdanie finansowe. Czy do ustalenia obowiązku (...)
str. 56
5.

Do jakiego paragrafu zakwalifikować koszty przejazdu uczniów na konkursy i olimpiady?

Czy wydatki na pokrycie kosztów przejazdu uczniów uczestniczących w konkursach językowych i olimpiadach szkoła (jednostka budżetowa) może kwalifikować do paragrafu 430? Wydatki na pokrycie kosztów (...)
str. 57
VII.

Z listów Czytelników

1.

Możliwość sporządzania sprawozdania finansowego w formie uproszczonej po przekroczeniu określonego limitu

Spółka z o.o. w 2016 r. i 2017 r. sporządzała sprawozdanie finansowe według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości. W 2017 r. i 2018 (...)
str. 57
2.

Ujęcie opłat zmiennych za usługi wodne w księgach roku obrotowego, którego dotyczą

Od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie otrzymujemy kwartalne informacje o opłatach zmiennych za usługi wodne. Do końca roku obrotowego otrzymaliśmy tylko informację za I kwartał (...)
str. 58
3.

Zakup działki zabudowanej budynkami do rozbiórki i ustalenie wartości gruntu w księgach dewelopera

W grudniu 2018 r. zakupiliśmy grunt z budynkami nadającymi się do rozbiórki. Na gruncie tym zamierzamy zrealizować przedsięwzięcia deweloperskie. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, grunty (...)
str. 61
4.

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w księgach rachunkowych zamawiającego

Jesteśmy spółką z o.o. (ze 100% udziałem gminy) zajmującą się wynajmem mieszkań. Budujemy również nowy budynek. Warunkiem podpisania umowy z wykonawcą było zabezpieczenie należytego wykonania (...)
str. 62
5.

Składanie sprawozdań finansowych przez agencję wykonawczą

Jesteśmy agencją wykonawczą, czyli państwową osobą prawną, wchodzącą w skład jednostek sektora finansów publicznych, prowadzącą księgi rachunkowe na podstawie przepisów o rachunkowości, z uwzględnieniem ustawy (...)
str. 64
6.

Skutki zwrotu wadliwych towarów i uznania przez kontrahenta reklamacji w księgach nabywcy

Spółka dokonała zwrotu towarów do kontrahenta. Kontrahent uznał reklamację, ale nie wystawił dokumentu korygującego. Wartość zwróconego towaru jest na koncie 30 "Rozliczenie zakupu". W której (...)
str. 65
7.

Księgowanie zapłaconego podatku od nieruchomości za lata ubiegłe wraz z odsetkami

Urząd gminy w grudniu 2018 r. wydał decyzję określającą naszej firmie zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2013 r. Nie zgadzamy się z tą (...)
str. 66
8.

Ujęcie opłaty za prowadzenie rejestru towarów giełdowych i rachunku pieniężnego

W związku z zamiarem sprzedaży posiadanych "białych certyfikatów" ujętych na koncie pozostałych przychodów operacyjnych, zarejestrowaliśmy się na giełdzie TGE. Otrzymaliśmy fakturę dotyczącą opłaty za prowadzenie (...)
str. 67
9.

Odzyskanie w toku egzekucji komorniczej należności głównej wraz z odsetkami i kosztami sądowymi

W związku z trudnościami w odzyskaniu zapłaty za sprzedane kontrahentowi towary, skierowaliśmy sprawę na drogę postępowania sądowego. Pomimo sądowego nakazu zapłaty dłużnik nie uregulował należności, (...)
str. 69

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.