Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 24 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 24.04.2025 r., godz. 13:41 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.960 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 2 (482) z dnia 20.01.2019

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 2 (482) z dnia 20.01.2019

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Średnie kursy walut ogłoszone 31 grudnia 2018 r. przez NBP, stosowane do wyceny bilansowej

W jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych, dokonywanej na dzień 31 (...)
str. 4
2.

Podmioty zobowiązane do badania sprawozdania finansowego za 2019 r.

Badaniu za 2019 r. - w świetle art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości - podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania (...)
str. 5
3.

Ubezpieczenie OC biur rachunkowych w 2019 r.

Przedsiębiorcy wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są zobowiązani - stosownie do art. 76h ust. 1 ustawy o rachunkowości - do zawarcia umowy (...)
str. 6
4.

Obowiązek badania sprawozdania w działalności kantorowej - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa

W związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez naszych Czytelników zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy jednostki prowadzące działalność w (...)
str. 6
5.

Rezerwa na koszty rekultywacji - odpowiedź MF na pytania naszego Wydawnictwa

W związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez naszych Czytelników zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie poniższych kwestii: 1. Czy zakład górniczy tworzący fundusz (...)
str. 7
B.

RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA

I.

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2018 r.

1.

W jakim formacie należy sporządzić informację dodatkową oraz sprawozdanie z działalności?

Ministerstwo Finansów nie opublikowało odrębnej struktury logicznej dla sprawozdania z działalności, a w przypadku informacji dodatkowej ustrukturyzowane zostały tylko jej nieliczne elementy wymagane ustawą o (...)
str. 9
2.

Wątpliwości dotyczące składania podpisu elektronicznego pod sprawozdaniem finansowym

Zarząd naszej spółki składa się z kilku członków, w tym cudzoziemców. W jaki sposób powinni oni złożyć podpis pod sprawozdaniem finansowym w formie elektronicznej, aby (...)
str. 11
3.

Kiedy można zrezygnować z tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze?

Nasza jednostka istnieje od wielu lat. Nigdy nie szacowaliśmy świadczeń pracowniczych żadną metodą. Naliczamy je i wypłacamy na bieżąco. W polityce rachunkowości mamy zapis o (...)
str. 14
4.

Kwota udzielonej pożyczki w księgach i sprawozdaniu finansowym pożyczkodawcy

Nasza firma udzieliła pożyczki innej firmie. Jak zaksięgować tę pożyczkę oraz jej spłatę? Jak ująć tę transakcję w sprawozdaniu finansowym? Udzielone pożyczki ewidencjonuje się w (...)
str. 16
C.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

1.

Kursy walut stosowane do wyceny należności i zobowiązań

Należności lub zobowiązania wyrażone w walutach obcych w celu ujęcia ich w księgach rachunkowych przelicza się na walutę polską na dzień ich powstania. Do przeliczenia (...)
str. 19
2.

Kiedy powstają różnice kursowe z wyceny bilansowej i jak się je księguje?

Zazwyczaj kurs waluty obcej zastosowany do przeliczenia rozrachunków z kontrahentami w walutach obcych na walutę polską na moment ujęcia ich w księgach rachunkowych różni się (...)
str. 19
3.

Wycena bilansowa należności w walucie obcej, objętej odpisem aktualizującym

Wycena na dzień bilansowy należności od kontrahentów z zachowaniem zasady ostrożności oznacza konieczność zweryfikowania czy ustalona na dzień bilansowy kwota wymaganej zapłaty odpowiada na ten (...)
str. 22
4.

Prezentacja skutków wyceny bilansowej w sprawozdaniu finansowym

Jak stanowi art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, wynik operacji finansowych stanowi różnicę między przychodami finansowymi, w szczególności z tytułu dywidend (udziałów w zyskach), (...)
str. 23
5.

Różnice kursowe w świetle przepisów ustaw o podatku dochodowym

Przepisy prawa bilansowego i podatkowego zawierają odmienne zasady rozliczania różnic kursowych. W świetle art. 15a updop oraz art. 24c updof, jedynie zrealizowane różnice kursowe mogą (...)
str. 24
III.

Rabaty potransakcyjne otrzymane za zakupy dokonane w poprzednim roku

Większość naszych dostawców udziela nam rabatów potransakcyjnych. Wartości tych rabatów są bardzo duże. Jak w księgach rachunkowych rozlicza się rabaty dotyczące zakupów towarów i materiałów (...)
str. 25
1.

Moment zmniejszenia kosztów podatkowych w związku z otrzymanym rabatem

Na podstawie art. 15 ust. 4i updop oraz art. 22 ust. 7c updof, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana (...)
str. 25
2.

Zasady korekty kosztów bilansowych w związku z otrzymanym rabatem

Towary i materiały na dzień ich nabycia ujmuje się w księgach rachunkowych w cenach nabycia (por. art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości). (...)
str. 26
3.

Rozwiązanie ewidencyjne pozwalające na ujęcie w księgach otrzymanych rabatów zgodnie z zasadą podatkową

W celu ułatwienia rozliczeń podatkowych jednostki mogą ustalić indywidualnie sposób ewidencji w księgach rachunkowych korekty kosztów z tytułu otrzymanych rabatów. Poniżej przedstawiamy rozwiązanie polegające na (...)
str. 29
D.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności od 1 stycznia 2019 r.

Prowadzę działalność gospodarczą w kilku lokalach użytkowych, których jestem właścicielem, znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Posiadam również mieszkania pod wynajem. W aktach notarialnych przenoszących własność (...)
str. 31
2.

Ustalenie ceny nabycia budynku i gruntu, jeśli w akcie notarialnym wskazano łączną wartość nieruchomości

Spółka zakupiła budynek wraz z gruntem. W akcie notarialnym widnieje jedna cena zakupu oraz koszty wspólne tego zakupu (opłata notarialna i opłaty sądowe). W jaki (...)
str. 34
3.

Ujęcie w księgach rachunkowych skutków kradzieży samochodu stanowiącego środek trwały

W grudniu 2018 r. doszło do kradzieży samochodu osobowego. Obecnie policja prowadzi dochodzenie. Czy na dzień bilansowy nieumorzoną wartość tego samochodu powinniśmy odnieść w ciężar (...)
str. 35
E.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

1.

Elementy zestawienia obrotów i sald oraz częstotliwość jego sporządzania

Ewidencja operacji gospodarczych w księgach rachunkowych na kontach księgowych zawsze odbywa się według zasady podwójnego zapisu. Polega ona na tym, że każdą operację gospodarczą ujmuje (...)
str. 37
2.

Wykorzystanie danych z zestawienia obrotów i sald dla celów sprawozdawczych

Zestawienie obrotów i sald sporządzone na dzień bilansowy jest podstawą do sporządzenia bilansu oraz rachunku zysków i strat. Salda debetowe kont bilansowych zestawienia obrotów i (...)
str. 38
3.

Wybór sposobu prezentacji danych w zestawieniu obrotów i sald na przykładach

W praktyce można spotkać się z zestawieniami obrotów i sald, które uwzględniają bądź nie uwzględniają salda bilansu otwarcia w kolumnie "obroty narastająco". Jeśli program finansowo-księgowy, (...)
str. 39
F.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA

1.

Zmiana rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej

ZMIANA ROZPORZĄDZENIA 30 grudnia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rachunkowości oraz planów (...)
str. 41
2.

Rozliczenie niedoborów niezawinionych w księgach jednostki budżetowej

Jesteśmy jednostką budżetową. W jaki sposób zaksięgować ujawnione w toku inwentaryzacji niedobory niezawinione? Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa rozliczenia tych niedoborów? Stwierdzone w wyniku inwentaryzacji (...)
str. 42
3.

Dochody z tytułu opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności

Jaki paragraf klasyfikacji budżetowej obowiązuje w stosunku do opłaty przekształceniowej, wynikającej z zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo (...)
str. 46
G.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

1.

Podatkowe rozliczanie umów leasingu samochodu osobowego przez korzystającego

Limit opłat za używanie samochodów osobowych Od 1 stycznia 2019 r. - na podstawie nowych przepisów art. 23 ust. 1 pkt 47a updof i art. (...)
str. 47
2.

Zwiększenie zakresu stosowania uproszczeń przy klasyfikowaniu umów leasingu dla celów bilansowych

Ustawa o rachunkowości wskazuje, że jednostka wykorzystująca w swojej działalności obce środki trwałe na podstawie umowy, zgodnie z którą jedna ze stron (finansujący) oddaje drugiej (...)
str. 49
3.

Bilansowe rozliczanie opłaty z tytułu leasingu finansowego samochodu osobowego

Kwalifikacja umowy do leasingu finansowego determinuje konieczność określenia wartości początkowej przedmiotu leasingu oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W świetle ustawy o rachunkowości, wartością początkową nabytego środka (...)
str. 50
4.

Ujęcie w księgach opłat z tytułu leasingu operacyjnego samochodu używanego w celach mieszanych

W świetle ustawy o rachunkowości umowę leasingu kwalifikuje się do umowy leasingu operacyjnego, gdy umowa ta nie spełnia żadnego z warunków określonych w art. 3 (...)
str. 53
H.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VI.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Kto powinien podpisać się na arkuszu spisu z natury?

W naszej firmie inwentaryzujemy w drodze spisu z natury przede wszystkim środki trwałe oraz zapasy. Mamy wątpliwości, jakie osoby powinny złożyć podpis na arkuszach spisowych? (...)
str. 55
2.

Czy spółka akcyjna może przyjąć status jednostki mikro i sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe?

Jesteśmy małą spółką akcyjną. Czy możemy przyjąć status jednostki mikro i nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale i rachunku przepływów pieniężnych? Jeśli spółka akcyjna spełnia (...)
str. 55
3.

Jakie jednostki sporządzają łączne sprawozdanie finansowe?

Jesteśmy jednostką, w skład której wchodzą jednostki organizacyjne sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe. Czy możemy sporządzić łączne sprawozdanie finansowe? Łączne sprawozdanie finansowe przygotowuje jednostka posiadająca oddziały (...)
str. 56
VII.

Z listów Czytelników

1.

W jakim elemencie sprawozdania należy podać informacje o zamiarze kontynuowania działalności?

Nasza spółka z o.o. powstała w ubiegłym roku, zatem po raz pierwszy będziemy sporządzać roczne sprawozdanie finansowe. Czy w sprawozdaniu tym powinniśmy zamieścić deklarację dotyczącą (...)
str. 57
2.

Udokumentowanie i rozliczenie dostaw niefakturowanych na przełomie roku

Otrzymaliśmy od sprzedawcy informację, że dla dostawy towaru, który przyjęliśmy do magazynu w grudniu 2018 r., wystawi nam fakturę dopiero w styczniu 2019 r. Czy (...)
str. 59
3.

Warunki uprawniające do sporządzenia uproszczonego sprawozdania za pierwszy rok działalności

Nasza spółka z o.o. rozpoczęła działalność w 2018 r. i przekroczyła w tym roku dwie z trzech wielkości umożliwiających sporządzenie sprawozdania finansowego według załącznika nr (...)
str. 60
4.

Jak ustalić skład komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych?

Czy osoby z komisji inwentaryzacyjnej mogą być jednocześnie członkami zespołów spisowych? Czy trzeba oddzielnie wyznaczyć 3 osoby do komisji inwentaryzacyjnej i 2 osoby do komisji (...)
str. 61
5.

Przychody i koszty związane ze sprzedażą udziałów w innej jednostce

Spółka z o.o. nabyła kilka lat temu udziały w innej spółce z o.o. Obecnie planuje je sprzedać osobie fizycznej. Jak ująć to zdarzenie w księgach (...)
str. 62
6.

Różnice kursowe z wyceny bilansowej środków pieniężnych w rachunku przepływów pieniężnych

Sporządzamy rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią. Jak wykazać w tym sprawozdaniu różnice kursowe z wyceny bilansowej środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach walutowych? Różnice kursowe z (...)
str. 63
7.

Nieodpłatnie otrzymane towary oraz ich sprzedaż na licytacji zorganizowanej na cele charytatywne

Spółka komandytowa przeprowadziła licytację przedmiotów na cele charytatywne. Przedmioty te spółka otrzymała nieodpłatnie. Jak zaprezentować w ewidencji księgowej nieodpłatne otrzymanie przedmiotów licytacji, faktury ich sprzedaży (...)
str. 65
8.

Jak ująć w księgach zakupy towarów objętych procedurą odwrotnego obciążenia na przełomie miesiąca?

Prowadzę księgi rachunkowe. Handluję stalą, więc zakupy w większości są objęte procedurą odwrotnego obciążenia. Jak powinno wyglądać księgowanie takich dostaw, jeżeli towar otrzymujemy w jednym (...)
str. 67
9.

Skutki finansowania przez bank zobowiązań w ramach faktoringu odwrotnego - zapisy w księgach wierzyciela

Nasz kontrahent (dłużnik) zawarł z bankiem umowę faktoringu odwrotnego. Przy wypłacie należności, których jako wierzyciel żądamy przed upływem terminu ich płatności, bank pobiera od nas (...)
str. 69

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.