Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 27 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 r., godz. 11:58 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.308 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 7 (487) z dnia 01.04.2019

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 7 (487) z dnia 01.04.2019

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Kolejne odpowiedzi MF na pytania dotyczące e-sprawozdań finansowych

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl/e-sprawozdania-finansowe/pytania-i-odpowiedzi zamieszczono kolejne odpowiedzi na pytania dotyczące sporządzania i przekazywania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej. Na kolejnych stronach prezentujemy niektóre (...)
str. 4
B.

RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA

1.

Ochrona danych i ich zbiorów w świetle przepisów ustawy o rachunkowości

Stosownie do art. 4 ust. 3 pkt 6 ustawy o rachunkowości, rachunkowość jednostki obejmuje m.in. gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą. (...)
str. 7
2.

Okresy przechowywania zbiorów danych rachunkowości wynikające z prawa bilansowego

Okresy przechowywania zbiorów danych rachunkowości zostały wskazane w art. 74 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości. W świetle znowelizowanego art. 74 ust. 1 ustawy (...)
str. 9
3.

Okresy przechowywania dokumentów wynikające z przepisów podatkowych i prawa pracy

Przy ustalaniu okresu przechowywania dokumentów należy uwzględniać, poza przepisami ustawy o rachunkowości, również inne przepisy obowiązujące dane kategorie dokumentów podlegających przechowywaniu, w tym m.in. ustawę (...)
str. 10
1.

Forma przedstawienia różnicy pomiędzy podstawą opodatkowania podatkiem CIT a wynikiem finansowym brutto

W ustępie 2 pkt 6 dodatkowych informacji i objaśnień sporządzanych według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości wymaga się od jednostki przedstawienia różnic pomiędzy (...)
str. 12
2.

Źródła przychodów podatników podatku dochodowego od osób prawnych

Podatnicy CIT sporządzają roczne zeznanie podatkowe na formularzu CIT-8, które składają do końca trzeciego miesiąca roku następnego (por. art. 27 ust. 1 updop). Przychody i (...)
str. 12
3.

Pozaksięgowa korekta przychodów i kosztów rachunkowych

Prowadzone przez podatników księgi rachunkowe są podstawą do ustalenia dochodu podatkowego (ewentualnie straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku (por. art. 9 ust. 1 updop). (...)
str. 14
4.

Możliwość obniżenia dochodu o wysokość strat z lat ubiegłych

Stosownie do art. 7 ust. 5 updop - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. - o wysokość straty (...)
str. 15
5.

Przykład wypełnienia noty do informacji dodatkowej

Przykład I. Założenia: W styczniu 2018 r. spółka z o.o. zawarła umowę leasingu, która dla celów podatkowych stanowi leasing operacyjny, a dla celów bilansowych - (...)
str. 16
C.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

III.

Koszt wytworzenia środka trwałego sfinansowanego z dotacji

Od 2019 r. zgodnie z umową będziemy realizowali kolejny projekt z otrzymanych dotacji unijnych. Dotacja będzie dotyczyła wytworzenia środka trwałego. Na wartość początkową budowanego środka (...)
str. 19
1.

Wpływ dotacji przeznaczonej na budowę środka trwałego i jej rozliczenie

W odniesieniu do środków pieniężnych otrzymanych w formie dotacji z przeznaczeniem na budowę (wytworzenie) środka trwałego zastosowanie ma art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy (...)
str. 19
2.

Szczegółowa ewidencja księgowa operacji związanych z realizacją danego projektu

Jednostki korzystające ze środków unijnych muszą dbać o to, aby ewidencja wydatkowanych środków była przejrzysta i zapewniała jednoznaczne wyodrębnienie operacji związanych z realizacją danego projektu. (...)
str. 20
3.

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego budowanego siłami własnymi

Stosownie do przepisów ustawy o rachunkowości wartość początkową środka trwałego sfinansowanego w całości bądź części dotacją, w przypadku jego wytworzenia (wybudowania) we własnym zakresie stanowi (...)
str. 20
4.

Rozwiązania ewidencyjne w zakresie rozliczania nakładów na budowę środka trwałego

Wydatki ponoszone na wytworzenie środka trwałego w okresie jego budowy ujmuje się na koncie 08. Następnie, po zakończeniu budowy, gdy środek trwały zostaje przez jednostkę (...)
str. 21
IV.

Rozliczenie kosztów zagranicznej podróży służbowej

Jaki kurs zastosować do wypłaty pracownikowi zaliczki w euro z kasy walutowej na poczet podróży zagranicznej - kurs historyczny (po jakim euro wpłynęło do kasy (...)
str. 24
1.

Zasady odbywania i rozliczania podróży służbowych pracowników

Zasady odbywania i rozliczania podróży służbowych pracowników wynikają z Kodeksu pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w (...)
str. 24
2.

Wycena kosztów zagranicznej podróży służbowej według prawa bilansowego i podatkowego

Wypłata zaliczki w walucie obcej W świetle przepisów art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wypłatę zaliczki w walucie obcej można dla celów bilansowych wycenić (...)
str. 25
3.

Ujęcie w księgach rachunkowych kosztów podróży służbowej pracownika

Dla celów bilansowych koszty poniesione w ramach podróży służbowej pracownika zalicza się do kosztów działalności operacyjnej i ujmuje - zgodnie z zasadą memoriału, w księgach (...)
str. 27
D.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Wymiana wadliwego środka trwałego w ramach gwarancji oraz korekta odpisów amortyzacyjnych

Nabyliśmy środek trwały, który często ulegał awariom. W ramach gwarancji producent wymienił wadliwy środek trwały na nowy. Jak zaksięgować to zdarzenie gospodarcze? Czy dokonane dotychczas (...)
str. 30
2.

Zakup składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej krócej niż rok

Nabyliśmy urządzenie o wartości 25.300 zł, które będziemy wykorzystywać w działalności gospodarczej krócej niż rok. Jak zaksięgować ten zakup? Jeżeli w momencie zakupu danego składnika (...)
str. 32
3.

Możliwość stosowania uproszczeń w zakresie amortyzacji środków trwałych w spółce komandytowej

Czy spółka komandytowa, której komplementariuszem jest spółka z o.o., spełniająca warunki dla jednostki małej i w stosunku do której organ zatwierdzający podjął decyzję o sporządzeniu (...)
str. 36
E.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

1.

Forma przekazania informacji ułatwiających korzystanie z danych zawartych w sprawozdaniu finansowym

Stosownie do art. 48 ust. 1 ustawy o rachunkowości, informacja dodatkowa składa się z wprowadzenia do sprawozdania finansowego oraz dodatkowych informacji i objaśnień. Oba te (...)
str. 37
2.

Opis informacji podawanych we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego

Wprowadzenie do sprawozdania finansowego sporządzane według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości zawiera się w siedmiu punktach, które zostaną omówione poniżej. 1. Firma, siedziba (...)
str. 38
F.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA

1.

Zasiłek chorobowy wypłacony pracownikowi samorządowej jednostki budżetowej w imieniu ZUS

Jesteśmy samorządową jednostką budżetową (szkołą). Jak powinniśmy zaksięgować zasiłek chorobowy wypłacony pracownikowi w imieniu ZUS? Wypłacany przez pracodawcę w imieniu ZUS zasiłek chorobowy zmniejsza kwotę (...)
str. 42
2.

Świadectwa efektywności energetycznej uzyskane przez gminę

Nasza gmina uzyskała "Świadectwo efektywności energetycznej" wydane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wartość tego świadectwa jest wyrażona w jednostce "toe" - tona oleju ekwiwalentnego. Przedmiotowe (...)
str. 42
3.

Koszty ponoszone przez instytucję kultury, finansowane z dotacji podmiotowej na rok następny

W 2018 r. instytucja kultury finansowana była jedynie dotacją podmiotową. W 2019 r. spływają jeszcze faktury dotyczące kosztów 2018 r. Koszty te zostały jednak sfinansowane (...)
str. 45
G.

KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI

1.

Świadczenia przyznawane pracownikom w formie akcji

Świadczenia na rzecz pracowników w formie akcji (udziałów) to świadczenia, w wyniku których pracownicy otrzymują prawa do: 1) środków pieniężnych lub innych aktywów jednostki o (...)
str. 47
2.

Rodzaje transakcji płatności w formie akcji i sposób ich rozliczenia

Rodzaje transakcji Pierwszym krokiem jest ocena sposobu rozliczenia transakcji. Generalnie wyróżnia się następujące transakcje: transakcje rozliczane w środkach pieniężnych (lub innych aktywach jednostki gospodarczej), transakcje (...)
str. 49
3.

Moment ujęcia w księgach rachunkowych praw przyznanych pracownikowi

Kluczowe znaczenie dla momentu ujęcia transakcji w księgach rachunkowych ma ustalenie egzekwowalności przez pracownika przyznanych mu praw. Jeżeli pracownik nie musi zrealizować dla jednostki gospodarczej (...)
str. 50
H.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Jak rozliczyć koszty prowizji należnej pośrednikowi w księgach rachunkowych dewelopera?

Jesteśmy deweloperem i budujemy trzy budynki pod wynajem. Zawarliśmy umowę z wyspecjalizowaną firmą na wyszukiwanie przyszłych najemców. Z tytułu każdej zwartej umowy firma ta obciąża (...)
str. 52
2.

W której pozycji bilansu ująć niezarejestrowany kapitał zakładowy?

W grudniu 2018 r. spółka z o.o. podjęła uchwałę o podwyższeniu kapitału podstawowego i w tym samym miesiącu udziałowcy wnieśli do spółki wpłaty tytułem objęcia (...)
str. 52
3.

Jakie podmioty sporządzają sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 dla jednostki dużej?

Z jakich elementów składa się sprawozdanie finansowe jednostek dużych? Jakie podmioty gospodarcze można zaliczyć do tej kategorii jednostek? Ustawa o rachunkowości nie wprowadza definicji jednostki (...)
str. 53
VIII.

Z listów Czytelników

1.

Obowiązki wynikające z ustawy o rachunkowości, których niewypełnienie podlega karze - checklista

Czy niepoddanie sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta podlega karze? Niewykonanie jakich innych czynności z zakresu rachunkowości podlega karze? Odpowiedzialność karna dotycząca rachunkowości została omówiona (...)
str. 54
2.

Możliwość niezamykania ksiąg rachunkowych za rok obrotowy przy zawieszeniu działalności gospodarczej

W trakcie 2017 r. spółka z o.o. zawiesiła działalność gospodarczą i zgłosiła ten fakt do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Czy spółka musi ponownie powiadomić (...)
str. 55
3.

Elementy sprawozdania finansowego sporządzanego przez jednostki małe

Jesteśmy małą jednostką, której organ zatwierdzający podjął decyzję o sporządzaniu sprawozdania finansowego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości oraz o niesporządzaniu zestawienia zmian (...)
str. 56
4.

Podatek od przychodów z budynków w księgach osoby fizycznej

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą uiszcza podatek od przychodów z budynków. Jak może przebiegać ewidencja księgowa tego podatku, jeżeli zaliczka na podatek dochodowy jest wyższa (...)
str. 57
4.1.
Podatek od przychodów z budynków od 2019 r.
Od 1 stycznia 2019 r. podatek od przychodów z budynków dotyczy każdego budynku będącego środkiem trwałym, który spełnia warunki określone w art. 30g ust. 1 (...)
str. 57
4.2.
Ewidencja księgowa podatku od przychodów z budynków
Ewidencję księgową podatku dochodowego od przychodów z budynków można prowadzić za pośrednictwem konta rozrachunkowego 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Podatek dochodowy od przychodów z budynków). (...)
str. 58
5.

Rozliczenie w księgach rachunkowych transakcji sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Firma sprzedaje zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W skład ceny wejdzie wartość gruntu i wartość rozpoczętych prac budowlanych, zobowiązania wobec podwykonawców. Jak rozliczyć w księgach rachunkowych tę (...)
str. 60
5.1.
Definicja przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części
Przepisy prawa bilansowego nie zawierają definicji pojęcia "przedsiębiorstwo", czy "zorganizowana część przedsiębiorstwa". Pojęcia te zostały zdefiniowane na gruncie prawa cywilnego i w przepisach prawa podatkowego. (...)
str. 60
5.2.
Ewidencja operacji związanych ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Przychody oraz koszty powstałe w wyniku sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa zalicza się do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych. Przychody ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa wykazuje (...)
str. 61
6.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez spółkę komandytową

Jaka księgowość powinna być prowadzona w spółce komandytowej - uproszczona (tj. podatkowa księga przychodów i rozchodów), czy pełna (tj. księgi rachunkowe)? Spółka komandytowa ze względu (...)
str. 62
7.

Zasady prowadzenia rachunkowości oraz sporządzania sprawozdań przez stowarzyszenia zwykłe

Prowadzimy działalność jako stowarzyszenie zwykłe. Otrzymaliśmy od miasta grant. Pieniądze te zostały przez nas wydatkowane na przedsięwzięcie zorganizowania imprezy młodych artystów. Staramy się o przekształcenie (...)
str. 63
8.

Ustalenie kosztów przedsięwzięcia deweloperskiego

Realizując przedsięwzięcie deweloperskie ponosimy wydatki na utrzymanie zaplecza budowy, opłaty za zajęcie pasa ruchu drogowego itp. Czy koszty te, jako pośrednie, zalicza się do produkcji (...)
str. 66
9.

Rezerwa z tytułu wynagrodzenia zmiennego w samorządowej spółce komunalnej

Czy spółka z o.o. komunalna, której sprawozdanie finansowe podlega badaniu, jest zobligowana do tworzenia rezerwy na dzień 31 grudnia 2018 r. z tytułu wynagrodzenia zmiennego, (...)
str. 68

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.