Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 10 października 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 9.10.2024 r., godz. 13:37 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.768 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 21 (1208) z dnia 20.07.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Ministerstwo Finansów potwierdza dwa terminy obowiązkowego KSeF

Krajowy System e-Faktur (KSeF) miał stać się obowiązkowy od 1 lipca 2024 r., ale termin ten przesunięto na 1 lutego 2026 r. (patrz: ustawa z (...)
str. 4
2.

Stawka VAT w przypadku sprzedaży posiłków i dań "na wynos" - uchwała NSA

Kwestia zastosowania właściwej stawki VAT w przypadku posiłków i dań sprzedawanych na wynos budzi od wielu lat wątpliwości. Wypowiedział się na ten temat zarówno Minister (...)
str. 4
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Podmiotowe zwolnienie z VAT - planowane zmiany

Obecnie z podmiotowego zwolnienia z VAT, tj. zwolnienia z uwagi na niskie obroty, mogą korzystać wyłącznie podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju (gdy (...)
str. 6
2.

Usługi cyfrowe KAS dla podatników i płatników - planowane zmiany w 2024 r.

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl; dalej: MF) zamieszczono komunikat dotyczący elektronicznych usług publicznych. MF wskazało, że będzie regularnie informować o planach wdrażania swoich usług, (...)
str. 8
3.

Nie będzie wyższej stawki PCC od zakupu mieszkania od flippera

Projekt ustawy z dnia 25 marca 2024 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zakładał wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. wyższej stawki (...)
str. 9
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Dofinansowanie z ZFŚS do wczasów pracowników - podatki, składki ZUS i ewidencja księgowa

W okresie letnim pracownicy otrzymują z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS) dofinansowanie do wczasów (letniego wypoczynku). Takie dofinansowanie należy odpowiednio rozliczyć dla celów podatkowych (...)
str. 9
1.1.

Zasady dofinansowania do wczasów pracowników - podstawa prawna

Z ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 288) wynika, że środki ZFŚS są (...)
str. 9
1.2.

PIT pracownika z tytułu otrzymania dofinansowania do wczasów i składki ZUS

Przychód z tytułu otrzymania dofinansowania do wczasów W przypadku gdy pracownik otrzymuje dofinansowanie do wczasów, to uzyskuje on z tego tytułu przychód ze stosunku pracy. (...)
str. 10
1.3.

Dofinansowanie z ZFŚS do wczasów pracowników a koszty podatkowe pracodawcy i VAT

Koszty podatkowe pracodawcy Ustalając, czy pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dofinansowanie z ZFŚS do wczasów pracowników (członków ich rodzin) oraz emerytów/rencistów, należy mieć (...)
str. 13
1.4.

Dofinansowanie do wczasów pracowników z ZFŚS w ewidencji księgowej pracodawcy

Dofinansowanie do wczasów pracowników (członków ich rodzin), emerytów lub rencistów, pochodzące ze środków ZFŚS, nie obciąża kosztów bilansowych pracodawcy. Jest ono księgowane na koncie służącym (...)
str. 14
2.

Dojazdy przedsiębiorcy do firmy - VAT, podatek dochodowy i ewidencja księgowa

W praktyce osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: przedsiębiorcy), którzy wykorzystują na potrzeby prowadzonej działalności firmowe samochody osobowe (środki trwałe albo używane np. na (...)
str. 15
2.1.

Odliczanie VAT od wydatków na eksploatację samochodu osobowego wykorzystywanego do dojazdów przedsiębiorcy do firmy

Prawo do odliczania VAT od wydatków na samochody osobowe - zasada ogólna W przypadku gdy podatnicy wykorzystują na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochody osobowe, to (...)
str. 15
2.2.

Wydatki związane z dojazdami przedsiębiorcy z miejsca zamieszkania do firmy i z powrotem - w kosztach podatkowych

Wydatki związane z wykorzystywaniem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej firmowych samochodów osobowych (stanowiących środki trwałe lub używanych np. na podstawie umowy leasingu operacyjnego, najmu itd.), (...)
str. 17
2.3.

Ewidencja księgowa wydatków związanych z eksploatacją firmowego samochodu osobowego

Dla celów bilansowych wydatki związane z eksploatacją firmowego samochodu osobowego (środka trwałego lub samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego, najmu itd.) obciążają koszty działalności operacyjnej (...)
str. 19
IV.

PODATEK VAT

1.

Czy przedwcześnie wystawione faktury zaliczkowe trzeba skorygować? - wyrok WSA

Podatnik (deweloper) nie musi korygować "do zera" faktur zaliczkowych dokumentujących wpłaty zablokowane na koncie powierniczym. Nie grozi mu konieczność zapłaty podatku z tzw. pustych faktur (...)
str. 21
2.

Wynajem domków letniskowych a zwolnienie z kasy rejestrującej - interpretacja KIS

Podatnik ma prawo stosować zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania w kasie rejestrującej usługi najmu domków letniskowych na rzecz osób prywatnych, za które zapłata przekazywana jest za (...)
str. 24
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Usługi transportowo-spedycyjne a MPP

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Świadczę usługi transportowe i spedycyjne. Czy na fakturach je dokumentujących mam obowiązek zamieszczać adnotację "mechanizm podzielonej płatności"? Nie. Usługi wskazane w (...)
str. 25
3.2.

Zawieszenie działalności przez dłużnika - prawo do ulgi na złe długi

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Kontrahent (również czynny podatnik VAT) nie uregulował należności z tytułu sprzedaży na jego rzecz towarów handlowych. Ustaliłem, że zawiesił on działalność (...)
str. 26
3.3.

Import towaru spoza UE eksportowanego przez podmiot inny niż sprzedawca - VAT i CIT

Podatnik VAT czynny zamówił towary z Chin i otrzymał fakturę od firmy X. Na dokumencie poświadczenia zgłoszenia celnego (PZC) jako "eksporter" widniała firma Y. PZC (...)
str. 27
3.4.

Współorganizowanie wydarzenia sportowego na gruncie VAT

Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) będzie współorganizowała wydarzenie sportowe i dokona zakupu niezbędnych towarów z tym związanych. W zamian, na podstawie umowy sponsoringu, będzie (...)
str. 28
3.5.

Rekompensata spółki komunalnej z tytułu świadczenia usług publicznych - rozliczenie VAT i CIT

Spółka komunalna, będąca spółką z o.o. i czynnym podatnikiem VAT, w której 100% udziałów posiada gmina, w 2023 r. zawarła z gminą umowę o realizację (...)
str. 29
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Nieruchomości inwestycyjne a podatek od przychodów z budynków w spółce nieruchomościowej - interpretacja KIS

Podatek od przychodów z budynków dotyczy wszystkich budynków, które dla celów podatkowych stanowią środki trwałe i generują przychody z najmu, dzierżawy lub innej umowy. Nie (...)
str. 32
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Różnice kursowe w przypadku sprzedaży "poprzedzonej" zaliczką w walucie obcej

Spółka z o.o. (opodatkowana "klasycznym" CIT) dokonuje sprzedaży na rzecz kontrahentów zagranicznych; zapłata następuje w euro. W czerwcu 2024 r. spółka otrzymała od kontrahenta przelewem (...)
str. 34
2.2.

Refakturowanie mediów na najemcę - przychody i koszty podatkowe u wynajmującego

Spółka z o.o. posiada nieruchomość, którą wynajmuje kontrahentom. Spółka wystawia na najemców refaktury za media, na podstawie faktur kosztowych wystawionych przez dostawców tych mediów. Refaktura (...)
str. 36
2.3.

Obniżenie cen energii elektrycznej z poprzedniego roku a korekta kosztów podatkowych

Spółka z o.o. (opodatkowana "klasycznym" CIT) otrzymała w czerwcu 2024 r. faktury korygujące z tytułu obniżenia cen energii elektrycznej za 2023 r., w związku ze (...)
str. 38
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Objęcie udziałów w spółce za wkład pieniężny o wartości niższej od rynkowej a przychód w PIT - interpretacja KIS

Samo objęcie udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa udziałów, nie (...)
str. 40
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Osiągnięcie przychodu w okresie zawieszenia działalności - czy należy wpłacić zaliczkę na podatek?

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (wpisaną w CEIDG, zasady ogólne) na okres wakacji zawiesiła wykonywanie tej działalności. W lipcu 2024 r. (w okresie zawieszenia) osiągnęła (...)
str. 41
2.2.

Nagrody z okazji jubileuszu pracy wręczane zleceniobiorcom a obowiązek w PIT i ZUS

Spółka w ramach podziękowania za wieloletnią współpracę (10 lat) z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy zlecenia zamierza zakupić ze środków obrotowych i przekazać tym osobom (...)
str. 42
2.3.

Kontynuacja działalności po śmierci przedsiębiorcy a spis z natury u podatnika prowadzącego PKPiR

Po śmierci przedsiębiorcy, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, jego spadkobiercy - żona i trzej synowie - ustanowili zarząd sukcesyjny na jednego z synów. Po dwóch (...)
str. 44
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Amortyzacja samochodu otrzymanego w drodze darowizny z prywatnego majątku ojca - interpretacja KIS

Jeżeli podatnik otrzymał od ojca w darowiźnie środek trwały i zapłacił z tego tytułu podatek od spadków i darowizn, to ma prawo do amortyzacji takiego (...)
str. 47
2.

Likwidacja otrzymanej aportem nieruchomości i budowa nowego środka trwałego

Spółka z o.o. otrzymała w formie aportu nieruchomość zabudowaną, na którą składał się grunt i przeznaczony do wyburzenia budynek mieszkalny. Wartość aportu została ustalona przez (...)
str. 49
2.1.

Wartość początkowa środka trwałego otrzymanego aportem, jego amortyzacja oraz ewentualna likwidacja

Wartość początkową środków trwałych otrzymanych w drodze aportu ustala się na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP. Jak wskazano w tym (...)
str. 50
2.2.

Likwidacja inwestycji w związku z budową innego środka trwałego

Rozliczenie wartości likwidowanej inwestycji Przepisy ustaw podatkowych nie określają wprost sposobu postępowania, w przypadku gdy likwidacja środka trwałego warunkuje rozpoczęcie budowy nowego składnika majątku (budynku). (...)
str. 50
2.3.

Odpisy amortyzacyjne od wybudowanego środka trwałego a koszty uzyskania przychodów

Odnosząc się do wątpliwości dotyczącej prawa zaliczania odpisów amortyzacyjnych od "nowego" środka trwałego do kosztów uzyskania przychodów w kontekście wniesienia aportu o wartości przekraczającej wartość (...)
str. 52
VIII.

PORADY DLA FIRM

1.

Limit wynagrodzenia uprawniający do obniżania wpłaty do PPK w II półroczu 2024 r.

Z dniem 1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. W drugim półroczu wynosi ona 4.300 zł. Ta zmiana ma wpływ m.in. (...)
str. 53
2.

Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości mieszkań, które są wynajmowane w ramach działalności gospodarczej

W myśl przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym, w którym przedmiotem opodatkowania jest posiadanie określonego majątku. Wysokość obciążenia (...)
str. 54
3.

Zapłata za cudzy dług - czy jest możliwa?

Firma chwilowo utraciła płynność finansową i nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań w terminie. Szczególnie zagrożone są umowy leasingu, które w przypadku przekroczenia terminu (...)
str. 55
IX.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Umowa zlecenia ze studentem kończącym studia licencjackie a ubezpieczenia w ZUS

Z dniem 1 lipca 2024 r. zawarliśmy umowę zlecenia ze studentem w wieku 22 lat, który pod koniec czerwca br. obronił pracę dyplomową (licencjacką) na (...)
str. 56
2.

Nieobecność pracownika z powodu nadużycia alkoholu w ZUS RSA

Pracownik, który przez 9 dni w lipcu 2024 r. był nieobecny w pracy otrzymał za czas niezdolności do pracy zaświadczenie lekarskie (e-ZLA), na którym widnieje (...)
str. 57
3.

Roczny limit podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych nie dla składki wypadkowej

Za osobę wykonującą umowę zlecenia (mającą 61 lat) opłacamy składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalno-rentowe, obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe oraz zdrowotne. Obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne ma (...)
str. 59
X.

PRAWO PRACY

1.

Podstawa rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy oraz prawo do ekwiwalentu przy okresie próbnym

Z pracownikiem, który zatrudniony jest na okres próbny wynoszący trzy miesiące, nie zostanie podpisana kolejna umowa o pracę. Jaką podstawę rozwiązania stosunku pracy należy podać (...)
str. 60
2.

Rozliczenie zagranicznej podróży służbowej obejmującej kilka krajów

Pracownik odbędzie podróż służbową obejmującą kilka krajów należących do Unii Europejskiej. Jak ustalić wysokość diet oraz innych świadczeń w takiej sytuacji? Nadmieniam, że w firmie (...)
str. 62
XI.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Rozliczenie rabatu dotyczącego zakupu towarów z 2023 r. - po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego

Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2023 r. została odnaleziona faktura korygująca wystawiona w lutym 2024 r. w związku z przyznaniem rabatu cenowego, dotyczącego zakupu towarów (...)
str. 64
1.1.

Zasady ogólne dotyczące ewidencji zakupów oraz ich wyceny

Co do zasady, ustawa o rachunkowości nie reguluje w odrębny sposób kwestii związanych z rozliczaniem m.in. faktur korygujących zakupy towarów. Nie określa też momentu ich (...)
str. 65
1.2.

Korekty otrzymane w kolejnym roku obrotowym po dokonaniu zakupów

Jak wskazano w ww. stanowisku, ostateczne rozliczenie m.in. rabatu potransakcyjnego z tytułu dokonanych w danym roku obrotowym transakcji zakupu-sprzedaży objętych rabatem może nastąpić również po (...)
str. 65
1.3.

Podatkowe rozliczenie rabatów dotyczących zakupów z lat ubiegłych

Należy pamiętać, że w omawianym przypadku inny sposób rozliczenia wystąpi dla celów podatku dochodowego. Przy rozliczeniu rabatów odpowiednie zastosowanie znajdują bowiem przepisy dotyczące korekty kosztów, (...)
str. 68
2.

Obowiązek ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych a zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r.

Rok obrotowy spółki z o.o. jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Czy wypełnienie obowiązku ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych dotyczy również jednostki, której sprawozdanie finansowe nie zostało (...)
str. 69
3.

Nota podatkowa w przypadku spółki opodatkowanej estońskim CIT

W jaki sposób wypełnić notę podatkową w przypadku opodatkowania estońskim CIT, jeżeli podatek w 2023 r. był płacony z tytułu ukrytych zysków oraz wydatków niezwiązanych (...)
str. 70
3.1.

Kto musi sporządzać notę podatkową?

Notę podatkową mają obowiązek wypełnić jednostki sporządzające informację dodatkową według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, będące jednocześnie podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. (...)
str. 70
3.2.

Prezentacja różnic pomiędzy zyskiem brutto a podstawą opodatkowania

Notę podatkową sporządza się zgodnie ze strukturami logicznymi (schemami), czyli w formie ustrukturyzowanej. Schemy te określają szczegółowość sporządzanej noty podatkowej. W konsekwencji dla każdej pozycji (...)
str. 71
4.

Testowanie wyprodukowanych maszyn jako koszt wytworzenia

Jesteśmy firmą produkcyjną wytwarzającą maszyny/modułowe linie produkcyjne na indywidualne zamówienie klienta. Produkcja trwa powyżej 3 miesięcy. Produkcję w toku wyceniamy według materiałów bezpośrednich (materiały wydane (...)
str. 72
5.

Ewidencja opłaty z tytułu zarządzania nieruchomością komercyjną

Podpisaliśmy umowę na przejęcie praw i obowiązków w zakresie zarządzania nieruchomością komercyjną. Umowa opiewa na okres 20 lat. Z tytułu przeniesienia praw i obowiązków musimy (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.