Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 1 lipca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 r., godz. 14:42 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 44.938 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 19 (206) Z DNIA 01.07.2024
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 19 (206) z dnia 01.07.2024
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Obowiązki sprawozdawcze dotyczące zatwierdzonych sprawozdań finansowych za 2023 r. - ostateczne terminy
Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, do końca czerwca 2024 r. jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, miały obowiązek zatwierdzić (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Jednomiesięczne zwolnienie dla przedsiębiorcy z opłacania składek ZUS
W Dzienniku Ustaw z 12 czerwca 2024 r. została opublikowana ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz (...)
str. 5
2.
Przedłużenie rządowego wsparcia w zakresie cen energii oraz wprowadzenie bonu energetycznego
W Dzienniku Ustaw z 12 czerwca 2024 r., pod poz. 859, opublikowano ustawę z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie (...)
str. 6
3.
Czy stawka VAT na energię elektryczną zostanie obniżona? - odpowiedź na interpelację poselską
Przedmiotem interpelacji poselskiej nr 2728 była kwestia możliwości obniżenia stawki VAT na energię elektryczną z 23% do 8%. W odpowiedzi udzielonej 22 maja 2024 r. (...)
str. 8
4.
Nowy limit uprawniający do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej w II półroczu 2024 r.
Działalność nieewidencjonowana to forma prowadzenia działalności bez obowiązku jej rejestracji w CEIDG. Działalności gospodarczej nie stanowi działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z (...)
str. 8
5.
Propozycja podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej w 2025 r.
Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r., przedstawioną przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak (...)
str. 9
6.
Zmiany przepisów w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy
Nowelizacja przepisów w zakresie legalizacji pobytu obywateli Ukrainy i ich zatrudniania Z dniem 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie (z pewnymi wyjątkami) zapisy ustawy (...)
str. 9
7.
Obowiązek zapewnienia opakowań alternatywnych - od 1 lipca 2024 r.
Od 1 lipca 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego, jednostki handlu hurtowego lub jednostki gastronomiczne, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw (...)
str. 12
8.
Ustawa o ochronie sygnalistów - uchwalona
W ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wejdzie w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Przepisy o zgłoszeniach zewnętrznych zaczną (...)
str. 12
9.
Opublikowano ustawę wprowadzającą świadczenia "aktywny rodzic"
W Dzienniku Ustaw z 12 czerwca 2024 r., pod poz. 858, opublikowano ustawę z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej (...)
str. 12
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Spotkania biznesowe, szkolenia dla kontrahentów i dodatkowe atrakcje - podatki i ewidencja księgowa
W praktyce podmioty gospodarcze organizują spotkania biznesowe/szkolenia z udziałem kontrahentów (lub potencjalnych kontrahentów), w celu zapoznania ich ze sprzedawanymi przez siebie produktami/towarami czy usługami. Element (...)
str. 15
1.1.
Odliczanie VAT od wydatków związanych z organizacją spotkań
Prawo do odliczenia VAT - zasada ogólna Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mogą odliczać VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, w jakim (...)
str. 15
1.2.
Wydatki na spotkania/szkolenia z udziałem kontrahentów a koszty uzyskania przychodów
Ujmowanie w kosztach podatkowych wydatków związanych z kontrahentami Zgodnie z zasadą ogólną, do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczane takie koszty, które zostały poniesione w (...)
str. 17
1.3.
Ewidencja księgowa wydatków na imprezy/szkolenia z udziałem kontrahentów
Wydatki poniesione na spotkania biznesowe z kontrahentami, czy na szkolenia kontrahentów, podlegają ujęciu w kosztach bilansowych niezależnie od tego, czy są uznawane np. za koszty (...)
str. 20
2.
Kilometrówka wypłacona zleceniobiorcy - podatki, składki ZUS i ewidencja księgowa
W praktyce zdarza się, że zleceniobiorcy (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) odbywają podróże w związku z powierzonymi im zadaniami, wykorzystując w tych podróżach swoje prywatne (...)
str. 21
2.1.
PIT zleceniobiorcy i składki ZUS z tytułu otrzymanej kilometrówki
Przychód zleceniobiorcy W przypadku gdy zleceniobiorca, oprócz wynagrodzenia za pracę wykonaną w ramach umowy zlecenia, otrzyma także zwrot kosztów używania swojego prywatnego samochodu osobowego w (...)
str. 22
2.2.
Koszty uzyskania przychodów
Możliwość ujęcia w kosztach podatkowych kosztów podróży zleceniobiorców Zasadą jest, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania (...)
str. 23
2.3.
Ewidencja księgowa wypłaty zleceniobiorcy kilometrówki
Koszty podróży służbowych odbywanych przez zleceniobiorców ich prywatnymi samochodami osobowymi (w związku z realizacją zlecenia), ponoszone przez zleceniodawcę, obciążają koszty działalności operacyjnej zleceniodawcy. Mogą być (...)
str. 25
IV.
PODATEK VAT
1.
Dodatkowe badanie techniczne samochodu a odliczenie 100% VAT - interpretacja KIS
Przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację i jego odnotowanie w dowodzie rejestracyjnym jest warunkiem, którego niedopełnienie (...)
str. 26
2.
Przedłużanie terminu zwrotu VAT przez organ podatkowy - wyrok WSA
Postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT powinno wskazywać konkretne wątpliwości organu podatkowego dotyczące zasadności zwrotu i szczegółowo uzasadniać powody dokonywania dodatkowej weryfikacji. (wyrok WSA w (...)
str. 28
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Sprzedaż niezabudowanej działki a opodatkowanie VAT
Czynny podatnik VAT od 20 lat jest właścicielem niezabudowanej działki. W planie zagospodarowania przestrzennego wskazano, że jest to teren zabudowy usługowej. Podatnik chce sprzedać tę (...)
str. 30
3.2.
Transakcja w walucie obcej - kurs waluty i odliczenie VAT
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Niektóre transakcje z krajowymi kontrahentami rozliczane są w walucie obcej. Jaki kurs waluty powinien zastosować sprzedawca do przeliczenia kwoty VAT na (...)
str. 31
3.3.
Sprzedaż kosmetyków a prawo do podmiotowego zwolnienia z VAT
Planuję otworzyć działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży kosmetyków. Czy będę miał prawo korzystać ze zwolnienia z VAT z uwagi na niskie obroty? Podmiotowe zwolnienie z (...)
str. 34
3.4.
Zwrot VAT w terminie 15 dni
Od kilku lat jestem czynnym podatnikiem VAT. Zamierzam wystąpić o zwrot VAT w terminie 15 dni. Czy poza wskazaniem w JPK_VAT, że wnioskuję o zwrot (...)
str. 35
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Lokata terminowa w bankach a zwolnienie z CIT w przypadku fundacji rodzinnej - interpretacja KIS
Nie można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej - w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców - zakładania przez fundację rodzinną lokat terminowych w walutach obcych. W związku (...)
str. 38
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Dotacja otrzymana ze środków NFOŚiGW do leasingu samochodu elektrycznego w ramach programu "Mój elektryk" - skutki w CIT
Spółka z o.o. (opodatkowana "klasycznym" CIT) otrzymała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansowanie do opłat wynikających z umowy leasingu operacyjnego nowego (...)
str. 40
2.2.
Nadwyżka wartości aportu ponad wartość wydanych udziałów przekazana na kapitał zapasowy a przychód spółki z o.o.
Wspólnik wniósł do spółki z o.o. aportem swój prywatny składnik majątku, a w zamian otrzymał nowe udziały. Wartość wnoszonego aportu jest wyższa od wartości nominalnej (...)
str. 41
2.3.
Termin skutecznego złożenia zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT w trakcie roku podatkowego
Spółka z o.o. opodatkowana "klasycznym" CIT zamierza wybrać opodatkowanie estońskim CIT od 1 sierpnia 2024 r. (spółka spełnia wszystkie warunki do wyboru tej formy opodatkowania). (...)
str. 42
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wydatki przedsiębiorcy na usługi fryzjerskie i kosmetyczne a koszty uzyskania przychodów - interpretacja KIS
Wydatki osoby prowadzącej działalność gospodarczą związane z poprawą wizerunku podatnika poniesione m.in. na usługi fryzjerskie, kosmetyczne oraz manicure mają charakter wydatków osobistych, zatem nie podlegają (...)
str. 44
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Umowa o dzieło zawarta ze studentem w wieku do 26 lat
Zakład pracy zawarł umowę o dzieło ze studentem w wieku 23 lat. Czy do wynagrodzenia z tej umowy można zastosować ulgę dla młodych, czy należy (...)
str. 47
2.2.
Koszty wysyłki przy sprzedaży towarów przez internet a przychód z działalności gospodarczej
Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, sprzedaje towary za pośrednictwem sklepu internetowego. Zgodnie z regulaminem sklepu, klient dokonując zakupu automatycznie udziela sprzedającemu (...)
str. 48
2.3.
Czy fakturę wystawioną do paragonu ujmuje się w PKPiR?
Podatnik prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych. Obrót ewidencjonuje w kasie rejestrującej. Przychody w PKPiR wpisuje na podstawie miesięcznych raportów fiskalnych w kolumnie 7. Zdarza (...)
str. 49
2.4.
Zwrot kosztów związanych z odwołaniem pracownika z urlopu wypoczynkowego - PIT i składki ZUS
Pracodawca, ze względu na chorobę osoby zastępującej, odwołał pracownika z urlopu wypoczynkowego i zwrócił mu koszty wykupionych przez niego wczasów. Czy zwróconą kwotę pracodawca powinien (...)
str. 50
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Podwyższenie stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do lat ubiegłych - interpretacja KIS
Zmiany stawki amortyzacyjnej środków trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego (...)
str. 52
2.
Nabycie samochodu od osoby prywatnej nieprowadzącej działalności gospodarczej
Czy spółka z o.o. może nabyć samochód ciężarowy od osoby prywatnej na podstawie umowy kupna-sprzedaży i wprowadzić go do ewidencji środków trwałych? Czy odpisy amortyzacyjne (...)
str. 54
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
ZUS jest uprawniony do weryfikacji zadeklarowanej przez przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek - wyrok SN
Organ rentowy może weryfikować zadeklarowaną przez przedsiębiorcę podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w sytuacji, gdy po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej osoba ta zadeklaruje taką (...)
str. 56
2.
Od 1 lipca 2024 r. wyższa podstawa wymiaru składek ZUS dla niektórych ubezpieczonych
Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. wynosi 4.300 zł. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września (...)
str. 59
3.
Zatrudnienie pracownicze i umowa zlecenia jako drugi tytuł do ubezpieczeń
Z tytułu umowy zlecenia zawartej w firmie zgłosiłam zleceniobiorcę tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Osoba ta jest bowiem (jak wynikało z przedłożonego przez nią oświadczenia) (...)
str. 60
IX.
PRAWO PRACY
1.
Uwzględnianie składników zmiennych miesięcznych w wynagrodzeniu urlopowym
Pracownik zatrudniony na pełny etat w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin, w okresie od 17 do 28 czerwca 2024 (...)
str. 61
2.
Rozwiązanie umowy o pracę z powodu zakończenia działalności z pracownicą w ciąży na zwolnieniu lekarskim
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, którą chcę zakończyć z końcem miesiąca. Przy działalności zatrudniam pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, która jest w (...)
str. 63
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Podział zysku wypracowanego w 2023 r. przez spółkę z o.o. z uwzględnieniem wypłaconych zaliczek
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2023 r. zysk spółki z o.o. (opodatkowanej "klasycznym" CIT) zostanie rozdysponowany zgodnie z decyzją wspólników na wypłatę dywidend, podwyższenie kapitału (...)
str. 65
1.1.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego jako warunek podziału wyniku finansowego
Rozliczenie wypracowanego wyniku finansowego może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, roczne sprawozdanie (...)
str. 65
1.2.
Cele przeznaczenia zysku
Dokonując podziału zysku wspólnicy spółki z o.o. muszą uwzględniać zapisy umowy spółki oraz regulacje Kodeksu spółek handlowych. W spółce z o.o. podziałowi podlega wynik finansowy (...)
str. 66
1.3.
Ewidencja podziału wyniku w księgach rachunkowych
Przepisy ustawy o rachunkowości nie przesądzają, w którym momencie należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych podział wyniku finansowego. Ponieważ jednak jest on dokonywany po zatwierdzeniu sprawozdania (...)
str. 67
1.4.
Rozliczenie podatkowe podziału wyniku finansowego
Wypłata dywidendy na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi (także zaliczki na jej poczet) powoduje konieczność pobrania przez płatnika (spółkę) zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19%. (...)
str. 69
2.
Przychód z tytułu sprzedaży odzysków oraz koszty likwidacji odpadów powstałych przy remoncie budynku
Firma zakupiła nieruchomość, która wymagała poniesienia gruntownych nakładów remontowych umożliwiających jego wprowadzenie do ewidencji środków trwałych. Podczas prowadzonych prac odzyskano złom w postaci kaloryferów i (...)
str. 69
3.
Błąd w księgowaniu kosztów wykryty po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
W czerwcu 2024 r., po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, ujawniono nieprawidłowo ujęte koszty zakupu usług obcych. Błąd, w ocenie jednostki, ma istotny wpływ na wynik finansowy. (...)
str. 70
4.
Wynagrodzenie firmy audytorskiej wypłacane lub należne za rok obrotowy - ujawnienie w informacji dodatkowej
Sprawozdanie spółki podlegało obowiązkowi badania. Informację dodatkową sporządzamy według załącznika nr 1. Czy ujawniając w niej informacje dotyczące wynagrodzeń firmy audytorskiej za badanie sprawozdania należy (...)
str. 71
5.
Kontrakty budowlane długoterminowe
Przedsiębiorca realizował kontrakt w ramach usługi budowlano-montażowej w okresie czerwiec 2023 r. - maj 2024 r. Wystawił on w 2023 r. dwie faktury zaliczkowe w (...)
str. 72
6.
Oświadczenie za 2023 r. o niesporządzaniu sprawozdania finansowego składane do KRS
Czy spółki jawne oraz partnerskie, których obroty w 2023 r. wyniosły mniej niż 2.000.000 euro, mają jakieś obowiązki sprawozdawcze wobec KRS wynikające z ustawy o (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.