Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 21 czerwca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 r., godz. 15:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 45.139 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 15 (1202) z dnia 20.05.2024
Transakcje w walucie obcej - podatki i ewidencja księgowa
Dodatek nr 18
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 15
z dnia 20.05.2024
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ROZLICZANIE TRANSAKCJI W WALUCIE OBCEJ - ZAGADNIENIA OGÓLNE
1.1.
Przychody w walucie obcej - wycena dla celów podatku dochodowego
Jeśli przychód należny z tytułu sprzedaży towarów/usług zostanie wyrażony w walucie obcej (co dokumentuje faktura również wystawiona w walucie obcej), to przychód ten przelicza się (...)
str. 3
1.2.
Wycena sprzedaży towaru/usługi dla celów VAT
Dla celów VAT transakcje wyrażone w walucie obcej mogą być wyceniane według przepisów o VAT lub o podatku dochodowym. Wycena na podstawie przepisów o VAT (...)
str. 4
1.3.
Wycena transakcji w walucie obcej dla celów bilansowych
Zasady wyceny sprzedaży w walucie obcej Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia (...)
str. 6
2.1.
Wycena dla celów VAT zakupu towaru/usługi w walucie obcej
Zakup od kontrahenta krajowego W ustawie o VAT nie odniesiono się w sposób szczególny do kursu waluty obcej, jaki nabywca powinien zastosować do wyceny faktury (...)
str. 7
2.2.
Wycena kosztu poniesionego w walucie obcej - CIT/PIT
Zasadą jest, że koszty poniesione w walucie obcej przelicza się na złote po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Dokonując (...)
str. 9
2.3.
Zasady wyceny zakupu towaru/usługi w walucie obcej - dla celów bilansowych
Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia (o (...)
str. 10
3.1.
Wycena faktury korygującej w walucie obcej dla celów VAT
W sytuacji gdy faktura korygująca zostanie wystawiona w walucie obcej, to w celu prawidłowego rozliczenia VAT z tytułu tej korekty (zarówno u sprzedawcy, jak i (...)
str. 11
3.2.
Kurs waluty obcej stosowany do wyceny faktury korygującej dla celów CIT/PIT
Wycena faktury korygującej w walucie obcej u sprzedawcy W ustawach o podatku dochodowym określono, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu (...)
str. 13
3.3.
Wycena faktury korygującej dla celów bilansowych
W ustawie o rachunkowości nie odniesiono się w sposób szczególny do kursu waluty obcej, jaki należy stosować do wyceny faktur korygujących przychody czy koszty bilansowe. (...)
str. 15
4.1.
Zapłata w walucie obcej a podatek dochodowy
Otrzymanie zapłaty w walucie obcej za towar/usługę a przychód/koszt podatkowy W sytuacji, gdy przychód ze sprzedaży towarów/usług został określony w walucie obcej, to do jego (...)
str. 15
4.2.
Rozliczenie zapłaty w walucie obcej dla celów VAT
Ustalając wpływ zapłaty w walucie obcej na rozliczenie dla celów VAT należy uwzględnić regulacje określające moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. Zgodnie z zasadą ogólną, (...)
str. 18
4.3.
Bilansowa wycena zapłaty w walucie obcej
Jeśli zapłata za towar/usługę zostanie dokonana w walucie obcej, to - w celu jej ujęcia w księgach rachunkowych - należy ją przeliczyć na złote. W (...)
str. 18
II.
TRANSAKCJE W WALUCIE OBCEJ W PYTANIACH CZYTELNIKÓW
1.
Wpłata 100% zaliczki w walucie obcej a podatkowe różnice kursowe
Spółka z o.o. wpłaciła z rachunku walutowego kontrahentowi krajowemu 100% zaliczkę w euro, na poczet zakupu towarów. Po dostarczeniu towarów kontrahent wystawił fakturę końcową (zerową). (...)
str. 21
2.
Jak wycenić fakturę końcową wystawioną po dostawie towaru?
Sprzedajemy towary kontrahentom polskim i zagranicznym. Niekiedy na poczet transakcji otrzymujemy zaliczki. Faktury (i faktury zaliczkowe) wystawiamy w walucie obcej (nie wystawiamy faktur zaliczkowych przy (...)
str. 23
3.
Zapłata za firmową fakturę w walucie obcej z prywatnego konta wspólnika
Spółka nabywa towary od kontrahenta zagranicznego i otrzymuje z tego tytułu faktury wystawione w euro. Zdarza się, że za faktury te płaci wspólnik spółki - (...)
str. 25
4.
Czy w związku ze zwrotem zaliczki w walucie obcej powstaną podatkowe różnice kursowe?
Spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta zagranicznego z UE zaliczkę w walucie obcej na poczet sprzedaży towarów w przyszłych miesiącach; środki pieniężne wpłynęły na rachunek (...)
str. 27
5.
Import usług od kontrahenta z kraju trzeciego - jaki zastosować kurs waluty?
Kontrahent spoza UE świadczył usługę na rzecz spółki z o.o. (czynnego podatnika VAT). Usługa stanowi dla polskiego podatnika import usług. Była ona świadczona za okres (...)
str. 30
6.
Zapłata za fakturę w walucie obcej a obowiązek zastosowania mechanizmu MPP
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dokonując zapłaty z tytułu zakupu towarów/usług od kontrahentów polskich stosuję dobrowolnie mechanizm podzielonej płatności. Czy mam takie prawo w sytuacji, gdy (...)
str. 31
7.
Ujęcie zapłaty za udział w zagranicznych targach w kosztach podatkowych
Spółka z o.o. (opodatkowana "klasycznym" CIT) w październiku 2023 r. złożyła zamówienie u zagranicznego kontrahenta na usługę udziału w targach mających odbyć się w maju (...)
str. 32
8.
Ustalenie kursu waluty w przypadku udzielenia rabatu z tytułu WNT
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Współpracuję od wielu lat z kontrahentem z Niemiec. Z zawartej umowy wynika, że po spełnieniu określonych kryteriów otrzymam rabat z tytułu (...)
str. 33
9.
Dywidenda wypłacona w walucie obcej a podatkowe różnice kursowe
Spółka (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) dla celów podatkowych rozlicza różnice kursowe na podstawie ustawy o rachunkowości. W czerwcu 2024 r. planowana jest wypłata przez spółkę (...)
str. 35
10.
Wycena faktur wystawionych w walucie obcej za zagraniczne podróże służbowe pracowników
Spółka z o.o. ponosi koszty zagranicznych podróży służbowych pracowników, które są dokumentowane wystawionymi na spółkę fakturami. Po jakim kursie waluty obcej należy wycenić ww. faktury (...)
str. 36
11.
Refakturowanie usług noclegowych na zagraniczną spółkę
Spółka kupiła usługi noclegowe świadczone na terenie Polski. Z usług tych korzystali pracownicy spółki matki z innego kraju UE. Spółka otrzymała faktury za usługi noclegowe (...)
str. 38
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.