Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 5 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 4.12.2024 r., godz. 12:00 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.976 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 34 (1221) Z DNIA 01.12.2024
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 34 (1221) z dnia 01.12.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Rozszerzenie wniosku o wakacje składkowe (RWS) - informacja ZUS

Organ rentowy w dniu 15 listopada 2024 r. na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) zamieścił informację na temat rozszerzenia wniosku o jednomiesięczne zwolnienie z opłacenia składek (...)
str. 4
2.

Odpowiedzi Min. Fin. na pytania naszego Wydawnictwa

2.1.

Prezenty przekazywane pracownikom ze środków ZFŚS a PIT

Zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych, prezenty/upominki rzeczowe przekazywane pracownikom/dzieciom pracowników z okazji np. świąt, Dnia Dziecka czy okoliczności takich jak narodziny dziecka, ślub pracownika, (...)
str. 4
2.2.

Schemy w wersji 1-3 już do sprawozdań finansowych za 2024 r.

` Na ten temat pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 33 z 20.11.2024 r. na str. 13-14 W dniu 12 listopada 2024 r. Ministerstwo Finansów (dalej: (...)
str. 5
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Nowe propozycje dotyczące składki zdrowotnej na 2025 r. i 2026 r.

Zmiany na 2025 r. Jak już pisaliśmy na łamach naszego czasopisma (w BI nr 30 z 20 października 2024 r. i BI nr 32 z (...)
str. 6
2.

JPK Środki Trwałe dopiero za 2026 r. - projekt rozporządzenia Ministra Finansów

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt (z 12 listopada 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnienia z obowiązku przesyłania danych z (...)
str. 8
3.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku ponownie przesunięte w czasie - odpowiedź MF na interpelację poselską

Na łamach naszego czasopisma (w BI nr 17 z 10 czerwca 2024 r.) informowaliśmy o rozpoczęciu prac nad projektem ustawy zmieniającej ustawę o PDOF, mającym (...)
str. 8
4.

Zmiany w PIT i ryczałcie

4.1.

Zmiany porządkowe i doprecyzowujące w PIT i ryczałcie

W poprzednim numerze naszego czasopisma (w BI nr 33 z 20 listopada 2024 r.) opisaliśmy zmiany wprowadzone ustawą z dnia 27 września 2024 r. o (...)
str. 9
4.2.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej

W Dzienniku Ustaw z 4 listopada 2024 r., pod poz. 1615, opublikowano ustawę z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej (...)
str. 12
4.3.

Zmiany w przepisach o pomocy de minimis

W Dzienniku Ustaw z 8 listopada 2024 r., pod poz. 1635, opublikowano ustawę z dnia 18 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z (...)
str. 12
5.1.

Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego tzw. podatku wyrównawczego

W Dzienniku Ustaw z 19 listopada 2024 r., pod poz. 1685, opublikowano ustawę z dnia 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup (...)
str. 13
5.2.

Zmiany w CIT związane z wprowadzeniem podatku wyrównawczego

Na gruncie CIT określono, że nie będzie się uważało za koszty uzyskania przychodów globalnego podatku wyrównawczego, krajowego podatku wyrównawczego, podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków (...)
str. 15
5.3.

Dostosowanie przepisów ustawy o rachunkowości

Omawiana ustawa wprowadza również zmiany w ustawie o rachunkowości. Dotyczą one: wyłączenia obowiązku tworzenia rezerw oraz aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego związanych z globalnym (...)
str. 15
6.

Integracja kasy z terminalem płatniczym nie będzie konieczna

Od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących on-line (umożliwiających (...)
str. 16
7.

Zmiany w planowanych zwolnieniach z kas rejestrujących

Zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących obecnie jest wskazany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w (...)
str. 16
8.

Stawki karty podatkowej obowiązujące w 2025 r.

W Monitorze Polskim z 15 listopada 2024 r., pod poz. 975, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 5 listopada 2024 r. w sprawie stawek karty (...)
str. 17
9.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2025 r.

W Dzienniku Ustaw z 7 listopada 2024 r., pod poz. 1628, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 października 2024 r. w sprawie norm szacunkowych (...)
str. 17
10.

Zaniechano poboru CIT od dochodów spółdzielni mieszkaniowych w związku z powodzią

W Dzienniku Ustaw z 18 listopada 2024 r., pod poz. 1682, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 listopada 2024 r. w sprawie zaniechania poboru (...)
str. 18
11.

Gminy objęte szczególnymi zasadami odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych w związku z powodzią

W Dzienniku Ustaw z 13 listopada 2024 r., pod poz. 1651, opublikowano rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 listopada 2024 r. w sprawie gmin (...)
str. 18
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Udzielenie rabatu za zrealizowany obrót - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa u sprzedawcy

Podmioty gospodarcze przyznają swoim kontrahentom rabaty za dokonanie przez nich w danym okresie zakupu towarów w określonej ilości czy wartości. Taki rabat musi być odpowiednio (...)
str. 19
1.1.

Rozliczenie udzielonego rabatu dla celów VAT

Udzielenie rabatu - udokumentowanie W sytuacji gdy po wystawieniu faktury sprzedawca udzieli nabywcy rabatu z tytułu dokonania przez niego zakupu towarów w określonej ilości lub (...)
str. 19
1.2.

Korekta przychodu w związku z udzieleniem rabatu za zrealizowane przez nabywcę zakupy

Kwestie związane z korektą przychodów podatkowych reguluje art. 12 ust. 3j-3m ustawy o PDOP i art. 14 ust. 1m-1p ustawy o PDOF. Z przepisów tych (...)
str. 22
1.3.

Rabat w księgach rachunkowych sprzedawcy

Odnosząc się do rozliczenia - dla celów bilansowych - rabatów, udzielonych nabywcy z tytułu dokonania przez nich zakupów w określonej ilości lub o określonej wartości, (...)
str. 23
2.

Zakup karnetów sportowych i ich odsprzedaż pracownikom - podatki i ewidencja księgowa

Pracodawcy nabywają niekiedy karnety sportowe, które następnie odsprzedają swoim pracownikom po cenie zakupu. W tym artykule przedstawiamy, jak zakup takich karnetów (sfinansowany ze środków obrotowych) (...)
str. 25
2.1.

Rozliczenie dla celów VAT zakupu karnetów sportowych i ich odsprzedaży pracownikom

Odprzedaż karnetów sportowych jako sprzedaż usług dla celów VAT Ustalając, w jaki sposób rozliczyć dla celów VAT zakup karnetów sportowych, w celu ich odsprzedaży pracownikom, (...)
str. 25
2.2.

Przychody oraz koszty z tytułu sprzedaży pracownikom karnetów sportowych

Ustawodawca nie odniósł się w sposób szczególny do rozliczania - dla celów CIT/PIT - karnetów sportowych nabytych przez pracodawcę (we własnym imieniu) w celu ich (...)
str. 28
2.3.

Ewidencja księgowa zakupu karnetu sportowego i jego odsprzedaży pracownikowi

W ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do rozliczenia zakupu karnetów sportowych w celu ich odsprzedaży pracownikom. Naszym zdaniem, (...)
str. 29
IV.

PODATEK VAT

1.

Ustalenie limitu podmiotowego zwolnienia z VAT w przypadku najmu prywatnego - interpretacja KIS

Usługę najmu prywatnego należy wliczyć do limitu podmiotowego zwolnienia z VAT wraz z inną działalnością gospodarczą, gdyż nie jest ona usługą pomocniczą do tej działalności. (...)
str. 30
2.

Czy będzie zerowa stawka VAT na usługi niezbędne do usuwania skutków powodzi? - interpelacja poselska

Powódź wyrządziła ogromne szkody na południowo-zachodnich terenach Polski. Mieszkańcy i przedsiębiorcy nadal usuwają jej skutki. Autor interpelacji poselskiej nr 4933 podkreślił, że oprócz ludzkiego cierpienia (...)
str. 32
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Prawo do obniżenia VAT, gdy brak podpisu nabywcy na protokole zwrotu towaru

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę sklep z odzieżą i ewidencjonuję sprzedaż w kasie rejestrującej. W przypadku zwrotu towaru prowadzę ewidencję zwrotów. Czy mam prawo do (...)
str. 33
3.2.

Leasing finansowy udokumentowany fakturą VAT marża - prawo do odliczenia VAT

Zawarliśmy umowę leasingu finansowego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Leasingodawca wystawił fakturę VAT marża. Na tej fakturze nie ma kwoty VAT, ale kwota ta wynika (...)
str. 35
3.3.

Świadczenie usług elektronicznych - skutki podatkowe

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Założyłem platformę do gry komputerowej on-line. Użytkownik może grać po uiszczeniu opłaty (najczęściej za pomocą BLIK). Od firmy pośredniczącej w płatnościach (...)
str. 37
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Estoński CIT - odpowiedź na kolejną interpelację poselską

Spółki, które wybrały opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, zwanym estońskim CIT, opłacają podatek dochodowy od innego rodzaju dochodów niż w tzw. klasycznym CIT. Przypomnijmy, że (...)
str. 41
1.1.

Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności

Czy spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej na potrzeby przepisów regulujących estoński CIT jest uznawana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności, czy też (...)
str. 41
1.2.

Średnie miesięczne wynagrodzenie w estońskim CIT

Czy dokonując kalkulacji średniego miesięcznego wypłacanego przez podatnika wynagrodzenia należy również uwzględniać pracowników nieuzyskujących żadnego wynagrodzenia oraz nieuzyskujących wynagrodzenia zasadniczego a otrzymujących wyłącznie dodatki do (...)
str. 42
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Oświadczenie na potrzeby zwolnienia z CIT dywidendy wypłaconej przez spółkę z o.o. innej spółce z o.o.

Spółka z o.o. "X" (opodatkowana klasycznym CIT) wypłaci na podstawie stosownej uchwały dywidendę innej krajowej spółce z o.o. "Y". Dywidenda ta będzie korzystała ze zwolnienia (...)
str. 43
2.2.

Przedłużenie terminu płatności a przepisy o złych długach na gruncie CIT

Spółka z o.o. posiada niezapłacone zobowiązanie wobec kontrahenta krajowego z tytułu zakupu towaru handlowego (wydatki na zakup tych towarów zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w (...)
str. 45
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Udokumentowanie w PKPiR zakupu towarów, gdy podatnik nie posiada faktury - interpretacja KIS

Towary handlowe sprowadzane z zagranicy, na potwierdzenie zakupu których podatnik nie otrzymał faktury, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i udokumentowane w PKPiR innymi (...)
str. 48
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Sporządzenie spisu z natury w trakcie 2024 r. a ustalenie dochodu rocznego

Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Dochody z działalności gospodarczej opodatkowuje według skali podatkowej. Podatnik sporządzał spis z natury w trakcie 2024 r. Czy (...)
str. 50
2.2.

Udokumentowanie miejsca zamieszkania za granicą dla celów ulgi na powrót

Podatnik jest obywatelem Polski. W 2015 r. przeniósł się wraz z rodziną (żoną i dziećmi) do Wielkiej Brytanii, gdzie miał miejsce zamieszkania. W listopadzie 2024 (...)
str. 52
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Wydatki na projekt, powłokę dachową oraz podwieszany sufit jako ulepszenie budynku - interpretacja KIS

Wydatki poniesione na realizowany (nawet w części) projekt architektoniczny, wykonanie powłoki dachowej oraz podwieszenie sufitu, powinny być kwalifikowane jako ulepszenie (modernizacja) budynku i rozliczane w (...)
str. 54
2.

Samochód osobowy wykorzystywany w działalności opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (podatnik VAT) w 2022 r., zakupił samochód osobowy. Nie wprowadził go do wykazu środków trwałych. (...)
str. 56
2.1.

Wprowadzenie pojazdu do wykazu środków trwałych

Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby (...)
str. 57
2.2.

Obliczanie odpisów amortyzacyjnych po przejściu z ryczałtu na zasady ogólne

Po zmianie formy opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na opodatkowanie według zasad ogólnych (tj. skali podatkowej albo podatku liniowego) oraz "przejścia" na podatkową księgę przychodów i (...)
str. 57
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Miesięczne ograniczenie podstawy wymiaru dobrowolnej składki chorobowej w 2025 r.

Jak wynika z rządowego projektu ustawy budżetowej na 2025 r. prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej ma wynosić 8.673 zł (druk sejmowy nr (...)
str. 58
2.

Data wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego

Mama zatrudnionej w naszej firmie pracownicy (pozostająca z nią we wspólnym gospodarstwie domowym) została przez nas zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek jej rodziny. W (...)
str. 60
3.

Używanie przez pracownika roweru elektrycznego pracodawcy a składki ZUS - interpretacja ZUS

Przychód z tytułu udostępnienia pracownikom rowerów elektrycznych będących własnością pracodawcy, ustalony w związku z korzystaniem z tych rowerów w celach prywatnych pracowników, nie podlega wyłączeniu (...)
str. 62
IX.

PRAWO PRACY

1.

Zasady limitowania umów na czas określony

Zatrudnianie pracowników na czas określony od wielu lat jest limitowane w zakresie dopuszczalnej długości i liczby umów na czas określony między tymi samymi stronami. Obecne (...)
str. 64
2.

Po przesunięciu na inne stanowisko pracownica w ciąży nie może stracić na wynagrodzeniu

Pracownica w ciąży przedłożyła zaświadczenie lekarskie zakazujące pracy przy komputerze, a taką aktualnie wykonuje, w związku z czym na okres przejściowy zostanie przesunięta na inne (...)
str. 66
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Obowiązki dotyczące JPK_CIT - wybrane wyjaśnienia Min. Fin.

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) zostały zamieszczone konsultacje (84 pytania i odpowiedzi) dotyczące struktur logicznych ksiąg rachunkowych (JPK_KR_PD) i ewidencji środków trwałych (JPK_ST_KR) - (...)
str. 68
2.

Nie każda należność podlega inwentaryzacji drogą potwierdzenia sald

Od połowy 2024 r. spółka dokonuje transakcji z podmiotami z zagranicy. Ponieważ weszliśmy w spór z jednym z takich odbiorców, otrzymaliśmy informację, że nie potwierdzi (...)
str. 71
3.

Ewidencja księgowa faktury dokumentującej zakup usługi

W jaki sposób bilansowy i podatkowy (CIT, VAT) ująć fakturę od krajowego dostawcy za dostęp do zdalnego oprogramowania księgowego? Faktura została wystawiona 1 października br., (...)
str. 72
3.1.

Rozliczenie bilansowe

Wydatki za dostęp do zdalnego oprogramowania księgowego podlegają zaliczeniu do kosztów działalności operacyjnej jednostki, które w zależności od przyjętych w jednostce zasad księgowych mogą podlegać (...)
str. 73
3.2.

Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym

Kosztami uzyskania przychodów są racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, poniesione w celu osiągnięcia przychodów/zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów, z wyłączeniem (...)
str. 73
3.3.

VAT naliczony podlegający odliczeniu

Przepisy ustawa o VAT nie wprowadzają szczególnych zasad odnoszących się do odliczania VAT od wydatków za dostęp do zdalnego oprogramowania księgowego. Należy stosować w tym (...)
str. 73
4.

Niezasadne naliczanie odpisów amortyzacyjnych od firmowych gruntów

W księgach rachunkowych ujmujemy odpisy dotyczące umorzenia firmowych zabudowanych gruntów, ale tylko dla celów bilansowych. Czy dokonywanie takich odpisów jest prawidłowe? Grunty wykorzystywane do celów (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.