Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 5 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 5.12.2024 r., godz. 9:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.976 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 34 (1221) Z DNIA 01.12.2024
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 30 (1217) z dnia 20.10.2024

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 30 (1217) z dnia 20.10.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

KSeF - finalne konsultacje społeczne już wkrótce

Krajowy System e-Faktur miał stać się obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Z uwagi na dostrzeżone nieprawidłowości termin ten jednak odroczono do 2026 r. KSeF (...)
str. 4
2.

Obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2023 r. - do końca października 2024 r.

Podmioty powiązane są obowiązane do sporządzania w postaci elektronicznej lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok podatkowy, w terminie do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku (...)
str. 4
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.1.

Stan klęski żywiołowej na kolejnych obszarach Polski

Na łamach naszego czasopisma pisaliśmy o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na terenie niektórych powiatów znajdujących się w województwie dolnośląskim, opolskim, śląskim i lubuskim, przy czym (...)
str. 5
1.2.

Opublikowano wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi "objętych" szczególnymi zasadami odbudowy

W Dzienniku Ustaw z 5 października 2024 r., pod poz. 1483, opublikowano rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 października 2024 r. w sprawie gmin (...)
str. 5
2.

Zmiany w zakresie pomocy osobom poszkodowanym na skutek powodzi - opublikowane

W Dzienniku Ustaw z 4 października 2024 r., pod poz. 1473, opublikowano ustawę z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach (...)
str. 5
2.1.

Pomoc finansowa dla firm

Jednorazowe świadczenie interwencyjne Ustawa nowelizująca wprowadziła możliwość ubiegania się o pomoc w formie jednorazowego świadczenia interwencyjnego na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Do uzyskania tej (...)
str. 6
2.2.

Szczególne rozwiązania prawne z zakresu prawa pracy w związku z powodzią

W związku z wystąpieniem na niektórych obszarach Polski klęski żywiołowej w postaci powodzi wprowadzono przepisy szczególne dotyczące tej sytuacji. Podstawowym aktem jest tu ustawa z (...)
str. 7
2.3.

Pomoc dla powodzian a CIT/PIT

Wspomniana ustawa nowelizująca nie wprowadziła bezpośrednio zmian przepisów w ustawie o PDOP ani w ustawie o PDOF, niemniej jednak odpowiednie regulacje w tym zakresie wprowadziła (...)
str. 9
2.4.

Uszkodzenie/utrata kasy w wyniku powodzi - ulga na zakup nowej kasy rejestrującej

W ramach pomocy dla powodzian w ustawie o VAT wprowadzono nową ulgę na zakup kas, która przysługuje podatnikom w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej na skutek (...)
str. 10
2.5.

Inne ułatwienia dla powodzian

Opieka nad dziećmi do lat 3 Celem zapewnienia opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z wystąpieniem powodzi ustawa nowelizująca umożliwia niestosowanie (...)
str. 10
3.

Sprzedaż środków trwałych poza składką zdrowotną - projekt ustawy zmieniającej

Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono informację na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o (...)
str. 11
4.

Ulga w CIT/PIT dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy

Trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, a także żołnierzy aktywnej rezerwy (dalej: żołnierzy) - patrz: ustawa z dnia (...)
str. 12
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Limity podatkowe i bilansowe na 2025 r.

Zarówno przepisy podatkowe, jak i bilansowe, zawierają określone limity - wyrażone w euro - w oparciu o które podmioty gospodarcze ustalają, czy mogą skorzystać z (...)
str. 12
1.1.

Limity dla celów CIT/PIT na 2025 r.

Status małego podatnika Dla celów CIT/PIT małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą VAT należnego) nie przekroczyła w poprzednim (...)
str. 13
1.2.

Limity dla celów VAT na 2025 r.

W ustawie o VAT wartość wyrażoną w euro, przeliczaną po kursie z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedniego, zastosowano w przypadku limitu dla małych podatników (...)
str. 15
1.3.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2025 r.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych poza jednostkami zobowiązanymi do ich prowadzenia ksiąg rachunkowych ze względu na formę prawną (takimi jak np. spółki z o.o., spółki akcyjne, (...)
str. 16
1.4.

Limity podatkowe i bilansowe na 2025 r. w ujęciu tabelarycznym

Status/prawo/obowiązek Limity w euro Limity w zł Status małego podatnika dla celów CIT/PIT: 2.000.000 8.569.000 Limit jednorazowej amortyzacji: 50.000 214.000 Prawo do opłacania ryczałtu od (...)
str. 17
2.

Odszkodowania otrzymane w związku z powodzią - podatki i ewidencja księgowa

Podmioty gospodarcze, które otrzymały od firmy ubezpieczeniowej odszkodowania w związku ze szkodami majątkowymi powstałymi na skutek powodzi, muszą ustalić, jak takie odszkodowania rozliczyć dla celów (...)
str. 18
2.1.

Rozliczenie otrzymanego odszkodowania dla celów CIT/PIT

Otrzymanie odszkodowania a przychód podatkowy Podatnicy, którzy otrzymali od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie w związku ze szkodą w majątku firmowym, uzyskują z tego tytułu przysporzenie majątkowe, (...)
str. 18
2.2.

Otrzymanie odszkodowania a obowiązek wykazania VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Co istotne, dla celów VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie (...)
str. 21
2.3.

Ewidencja księgowa otrzymanego odszkodowania

Dla celów bilansowych odszkodowania otrzymane od firmy ubezpieczeniowej w związku z powodzą kwalifikowane są do pozostałych przychodów operacyjnych. Jak bowiem wynika z art. 3 ust. (...)
str. 21
IV.

PODATEK VAT

1.

Dokumenty potwierdzające eksport towaru - wyrok WSA

Eksporter odpowiada za prawidłowe dopełnienie obowiązków wywozowych, w tym śledzenie komunikatów celnych i monitorowanie, czy towar faktycznie opuścił obszar celny UE. W określonych okolicznościach może (...)
str. 22
2.

Zapłata kartą płatniczą a obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie rejestrującej - interpretacja KIS

Płatności dokonywane za pomocą kart płatniczych przy użyciu terminala wypełniają kryteria płatności bezgotówkowych. Takie transakcje nie muszą być ewidencjonowane w kasie rejestrującej. (interpretacja indywidualna Dyrektora (...)
str. 24
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Korekta podwójnie wystawionej faktury - moment ujęcia w VAT i CIT

W spółce z o.o. pomyłkowo wystawiono dwie faktury sprzedaży towaru handlowego - w marcu i kwietniu 2024 r. (transakcja była jedna). Kontrahent zapłacił za obie (...)
str. 26
3.2.

Zasady wystawiania i korygowania faktur w ramach KSeF

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zamierzam dobrowolnie rozpocząć wystawianie faktur w KSeF. Będę wystawiał w ramach KSeF zarówno faktury sprzedaży, jak i faktury korygujące. Czy muszę (...)
str. 28
3.3.

Sezonowy najem pokoi gościnnych a VAT

Nie prowadzę działalności gospodarczej. Rozważam jednak sezonowy najem pokoi gościnnych, gdyż mieszkam w rejonie turystycznym. Zapoznając się z tematem przeczytałem, że stanę się w ten (...)
str. 30
3.4.

Przedmiotowe zwolnienie z VAT w przypadku prowadzenia prywatnego przedszkola

Podatnik prowadzi prywatne przedszkole. Czy ma on prawo korzystać z przedmiotowego zwolnienia z VAT przewidzianego dla jednostek oświatowych? Świadczone przez podatnika usługi w zakresie opieki (...)
str. 32
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Wymiana udziałów ze spółką w organizacji a CIT/PIT - interpretacja ogólna

Uczestnictwo spółki kapitałowej w organizacji w procesie wymiany udziałów nie stanowi samo w sobie przesłanki wykluczającej neutralność podatkową tej transakcji. Zatem także w tym przypadku (...)
str. 34
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Kara umowna skompensowana z zobowiązaniem wobec kontrahenta - moment powstania przychodu w CIT

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) zamierza obciążyć kontrahenta karą umowną z tytułu nienależytego wykonania przez niego umowy. Należność z tytułu tej kary spółka (...)
str. 36
2.2.

Odsetki od pożyczki udzielonej spółce z o.o. przez jej udziałowca a estoński CIT

Spółka z o.o. opodatkowana estońskim CIT otrzymała od udziałowca oprocentowaną pożyczkę. Czy spółka powinna wykazać z tego tytułu dochód z tytułu ukrytych zysków? W sytuacji, (...)
str. 38
3.

Relacja z dyżuru telefonicznego

3.1.

Moment ujęcia w kosztach podatkowych wydatków na remont składnika majątku

Spółka z o.o. poniosła wydatki na remont firmowego budynku (środka trwałego). Ze względu na to, iż koszty remontu były istotne, dla celów bilansowych są one (...)
str. 40
3.2.

Wydatki na dokumentację techniczną w przypadku zaniechania inwestycji - ujęcie w kosztach podatkowych

Spółka z o.o. zamierzała przebudować linię produkcyjną i poniosła z tego tytułu wydatki na przygotowanie dokumentacji technicznej. W związku z pogarszającą się sytuacją finansową i (...)
str. 41
3.3.

Wydatki na szkolenia członka rady nadzorczej a koszty podatkowe

Spółka z o.o. ponosi wydatki na szkolenia (krajowe i zagraniczne) członków rady nadzorczej, m.in. koszty uczestnictwa w szkoleniu, transportu, zakwaterowania itp. Czy wydatki te spółka (...)
str. 43
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Przekazanie abonamentu parkingowego pracownikowi socjalnemu a PIT - interpretacja KIS

Otrzymanie abonamentu parkingowego uprawniającego do bezpłatnego parkowania przez terenowego pracownika socjalnego stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji (...)
str. 44
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu, który był użytkowany w firmie tylko przez pewien czas

Podatnik wykorzystywał w działalności gospodarczej samochód osobowy będący przedmiotem leasingu. Z uwagi na to, że po roku od zawarcia umowy leasingu podatnik zawiesił działalność gospodarczą, (...)
str. 46
2.2.

Wpłata składek ZUS pomniejszona o roczną nadpłatę składki zdrowotnej - ujęcie podatkowe

Przedsiębiorca opłacający podatek liniowy decyzją ZUS pomniejszył wpłatę bieżących składek ZUS o nadpłatę składki zdrowotnej wynikającą z jej rozliczenia za 2023 r. Czy nadpłata rozliczona (...)
str. 47
2.3.

Wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Położna, która świadczy swoje usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, wybrała opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Poza standardowymi usługami położnej prowadzi ona również (...)
str. 49
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Czy dopuszczalna jest wsteczna zmiana stawek amortyzacyjnych? - interpretacja KIS

Literalna wykładnia przepisów podatkowych nie daje podstaw do dokonania wstecznej modyfikacji/zmiany stawki amortyzacyjnej, a więc podjęcia przez podatnika decyzji w tym zakresie w miesiącu innym (...)
str. 51
2.

Prace remontowe i ulepszeniowe w zakupionej nieruchomości przed rozpoczęciem jej użytkowania

Firma zakupiła nieruchomość, na której położona jest hala magazynowo-produkcyjna. Przed rozpoczęciem jej użytkowania przeprowadzono remont dachu, wymieniono okna oraz zamontowano wewnętrzne drzwi przeciwpożarowe. Jak rozliczyć (...)
str. 53
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Jednomiesięczne wakacje składkowe - kolejne stanowisko ZUS

Od 1 listopada 2024 r. uprawnieni przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o jednomiesięczne zwolnienie ze składek ZUS (pisaliśmy o tym m.in. w BI nr 26 (...)
str. 56
2.

Prawo do ulg w składkach po wyłączeniu z KRUS i przejściu do ZUS - interpretacja ZUS

Osoba prowadząca jednocześnie działalność gospodarczą i rolniczą, która jest ubezpieczona w KRUS jako rolnik, w każdym roku ma obowiązek informować KRUS o tym, że kwota (...)
str. 57
3.

Kod tytułu ubezpieczenia przedsiębiorcy po zwiększeniu podstawy wymiaru składek ZUS

Przedsiębiorca z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłaca składki społeczne do ZUS od podstawy wymiaru wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest zgłoszony w ZUS (...)
str. 59
IX.

PRAWO PRACY

1.

Ustalanie wymiaru czasu pracy dla pracowników pełnoetatowych w 2025 r.

Pracowników obowiązuje wymiar czasu pracy ustalony w przyjętych w zakładzie pracy okresach rozliczeniowych. Okresy te mogą mieć różną długość, co wpływa na różne wymiary czasu (...)
str. 60
2.

Ekwiwalent za urlop pierwszorazowy po przepracowaniu dwóch miesięcy

Po przepracowaniu dwóch miesięcy pracownik zatrudniony na czas określony wystąpił z wnioskiem o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, na co chcemy przystać. Jak ustalić ilość (...)
str. 62
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Czynności poprzedzające rozpoczęcie prac inwentaryzacyjnych w 2024 r. - zakres i terminy

Jak informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, już od 1 października 2024 r. jednostki mogły rozpocząć prace inwentaryzacyjne dotyczące m.in. zapasów (w drodze spisu z natury) (...)
str. 64
1.1.

Podstawy prawne inwentaryzacji

Inwentaryzacji poświęcony został rozdział 3 ustawy o rachunkowości określający terminy i częstotliwość przeprowadzenia czynności, rodzaje metod mających zastosowanie do wskazanych składników aktywów, możliwe uproszczenia oraz (...)
str. 64
1.2.

Odpowiedzialność za inwentaryzację - zadania i obowiązki

Odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury ponosi kierownik jednostki. Odpowiedzialność taka nie może być scedowana na inną osobę ani inny podmiot. Obowiązki w (...)
str. 65
1.3.

Dokumentacja inwentaryzacyjna - rodzaje

Wydane przez kierownika przepisy dotyczące inwentaryzacji drogą spisu z natury stanowią tzw. regulacje wewnętrzne. Mogą mieć one charakter dokumentów: a) bieżących - wydawanych każdorazowo przed (...)
str. 65
1.4.

Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie spisu wskazane przez kierownika

Kierownik jednostki powołuje stałą albo na potrzeby wykonania określonego zadania komisję inwentaryzacyjną i wyznacza jej przewodniczącego. Następuje to również wtedy, gdy przeprowadzenie spisu z natury (...)
str. 66
2.

Korekta błędu popełnionego w roku poprzedzającym przejście na estoński CIT

Spółka z o.o. stwierdziła popełnienie w grudniu 2023 r. błędu polegającego na podwójnym zaksięgowaniu kosztów dotyczących zakupionej usługi (ujętych pierwotnie z faktury zakupu oraz drugi (...)
str. 67
2.1.

Zasady korekt określone w przepisach o rachunkowości

Dokonując korekt błędów dla celów bilansowych należy uwzględniać m.in. zasadę memoriału, zgodnie z którą w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej (...)
str. 68
2.2.

Korekty kosztów dla celów podatku dochodowego

Klasyczny CIT Dla Prenumeratorów GOFIN f Ujednolicone przepisy prawne dostępne w serwisie www.przepisy.gofin.pl » Na potrzeby klasycznego CIT zasady dotyczące korekt przychodów i kosztów uzyskania (...)
str. 69
3.

Odpis aktualizujący udziały i obniżenie kapitału zakładowego

Spółka z o.o. jest komandytariuszem w spółce komandytowej (sp. k.). Sp. k. jest spółką celową powołaną w celu wybudowania określonych nieruchomości. Obecnie sp. k. kończy (...)
str. 71
4.

Refakturowanie kosztów zużytej energii elektrycznej

Spółka z o.o. zajmująca się wynajmem powierzchni biurowych co miesiąc otrzymuje faktury za dystrybucję i energię elektryczną od jej dostawców. Koszty te zostają następnie refakturowane (...)
str. 73
5.

Sprzedaż leków oraz wyrobów medycznych z refundacją z NFZ

Spóła z o.o. prowadzi sklep medyczny oraz aptekę. Sprzedaje leki oraz wyroby medyczne osobom fizycznym, za które część osób nie płaci, ponieważ są one refundowane (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.