Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 21 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 r., godz. 12:02 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.112 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 27 (1214) z dnia 20.09.2024

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki osobowej - regulacje kodeksowe, podatki, ZUS i ewidencja księgowa
Dodatek nr 27
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 27
z dnia 20.09.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

WSTĘP

W niniejszym dodatku poruszamy temat prowadzenia działalności przez spółki osobowe zdefiniowane w Kodeksie spółek handlowych (tj. spółki jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne). W niektórych artykułach (...)
str. 3
I.

REGULACJE KODEKSOWE

Określenie spółka osobowa , użyte w ustawie Kodeks spółek handlowych, oznacza: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną. Tak wynika z art. 4 § (...)
str. 3
1.

Spółka jawna

Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia (...)
str. 4
2.

Spółka partnerska

Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka może być zawiązana (...)
str. 5
3.

Spółka komandytowa

Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada (...)
str. 6
4.

Spółka komandytowo-akcyjna

Spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada (...)
str. 7
II.

PODATEK DOCHODOWY U WSPÓLNIKÓW SPÓŁEK OSOBOWYCH - WYBRANE ZAGADNIENIA

1.

Forma opodatkowania przychodów/dochodów uzyskiwanych w ramach spółki osobowej

Podatnicy PIT Spółki jawne osób fizycznych (a także niektóre inne spółki jawne, które ze względu na złożenie stosownej informacji nie są podatnikami CIT - piszemy (...)
str. 8
2.1.

Samochody firmowe używane przez wspólników spółek osobowych do celów prywatnych

Wykorzystywanie firmowych samochodów przez wspólników spółki niebędącej osobą prawną, np. spółki jawnej osób fizycznych (dalej: spółki osobowej) do celów prywatnych tych osób powoduje u nich (...)
str. 9
2.2.

Prywatny samochód wspólnika spółki osobowej wykorzystywany na potrzeby spółki

Wspólnicy spółki niebędącej osobą prawną wykorzystują często na potrzeby działalności tej spółki swoje prywatne samochody osobowe. Samochody te mogą być wykorzystywane np. w celu dojazdów (...)
str. 10
3.

Delegacja wspólnika spółki osobowej

Wspólnik, prowadząc sprawy spółki osobowej i reprezentując tę spółkę, może generować koszty związane z koniecznością odbycia podróży w celu załatwienia spraw spółki, spotkań z kontrahentami. (...)
str. 13
3.1.

Przychód podatkowy

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PDOF, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas: a) podróży służbowej (...)
str. 14
3.2.

Koszty podatkowe

W przypadku spółki jawnej podatnikami są wspólnicy tej spółki, a nie sama spółka (pomijamy tu spółki jawne będące podatnikami CIT). Przychody, a także koszty uzyskania (...)
str. 14
4.

Pytania i odpowiedzi

4.1.

Składki społeczne wspólników spółki jawnej a koszty uzyskania przychodów

Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki jawnej (udziały każdego z nich wynoszą po 50%). Każdy z małżonków z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności opłaca składki (...)
str. 16
4.2.

Rozliczenie składki zdrowotnej w kosztach podatkowych wspólnika dwóch spółek jawnych

Wspólnikami spółki jawnej A są dwie osoby fizyczne, posiadające po 50% udziałów w tej spółce. Osoby te są również wspólnikami drugiej spółki jawnej B, w (...)
str. 17
4.3.

Podatek od najmowanej nieruchomości jako koszt podatkowy w spółce osobowej

Małżonkowie są współwłaścicielami budynków użytkowych, które obecnie wynajmują w ramach najmu prywatnego spółce jawnej, której jedynymi wspólnikami są ww. małżonkowie (do celów prowadzonej przez tę (...)
str. 20
4.4.

Amortyzacja środków trwałych otrzymanych przez wspólnika w związku z likwidacją spółki jawnej

W związku z likwidacją spółki jawnej osób fizycznych jej wspólnicy otrzymali składniki majątku, które stanowiły w spółce środki trwałe i były przez nią amortyzowane. Czy (...)
str. 22
4.5.

Dopłaty zwrotne wnoszone przez wspólników spółki komandytowej

Wspólnicy spółki komandytowej (opodatkowanej "klasycznym" CIT) wnieśli do tej spółki dopłaty zwrotne. Czy z tytułu otrzymania tych dopłat spółka powinna wykazać przychód podatkowy, czy też (...)
str. 23
4.6.

Odliczanie od dochodu darowizny przekazanej przez spółkę komandytową

Spółka komandytowa przekazała darowiznę pieniężną Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu, wpisanemu do ewidencji prowadzonej przez prezydenta miasta, przeznaczoną na cele statutowe klubu. Na potwierdzenie, że obdarowany przyjmuje (...)
str. 24
4.7.

Wypłata zysku spółki komandytowo-akcyjnej wspólnikowi będącemu spółką z o.o.

Spółka komandytowo-akcyjna w bieżącym roku wypłaciła wspólnikom zysk za 2023 r. W jaki sposób spółka wypłatę tę powinna rozliczyć na gruncie CIT - w przypadku (...)
str. 27
4.8.

Sprzedaż części gruntu wykorzystywanego w działalności spółki osobowej

Spółka jawna (osób fizycznych) posiada grunt, na którym wybudowała budynek stanowiący środek trwały. Część tego gruntu (niezabudowanego) spółka sprzedała firmie sąsiadującej. Czy kwota, za jaką (...)
str. 29
III.

ROZLICZANIE VAT W SPÓŁKACH OSOBOWYCH

1.

Sprzedaż lub nieodpłatne przekazanie wspólnikowi składnika majątku spółki osobowej

W czerwcu 2024 r. spółka jawna będąca czynnym podatnikiem VAT wykupiła z leasingu operacyjnego i wprowadziła do ewidencji środków trwałych samochód osobowy. Wartość początkowa samochodu (...)
str. 30
2.

Prawo do odliczenia VAT od wydatków na samochód prywatny wspólnika wykorzystywany na potrzeby spółki osobowej

Od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnicy mogą odliczać 50% kwoty VAT (z wyjątkami). Żaden przepis ustawy o VAT nie wskazuje jednocześnie, że warunkiem odliczenia (...)
str. 31
3.

Zwolnienie podmiotowe z VAT, gdy wspólnik spółki jawnej uzyskuje przychody z najmu prywatnego

Wspólnik spółki jawnej uzyskuje dodatkowo przychody z najmu prywatnego. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Czy wspólnik ma prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT w (...)
str. 31
IV.

SKŁADKI ZUS

1.1.

Objęcie ubezpieczeniami społecznymi

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby wymienione w art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. (...)
str. 33
1.2.

Podstawa wymiaru składek społecznych

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wspólnika spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej oraz komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% (...)
str. 33
1.3.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych

Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych w ZUS wspólnik spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej czy komplementariusz w spółce komandytowo-akcyjnej dokonują na druku ZUS ZUA z kodem tytułu (...)
str. 34
2.

Składka zdrowotna wspólników spółek osobowych

Wspólnicy spółki jawnej osób fizycznych oraz spółki partnerskiej Wspólnicy spółki jawnej osób fizycznych (a także wspólnicy - osoby fizyczne spółki jawnej, w której wspólnikami nie (...)
str. 34
3.

Składki na FP i FS wspólników spółek osobowych

Wspólnicy spółek osobowych podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym opłacają za siebie składkę na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Solidarnościowy (FS). Składki na te fundusze opłaca się (...)
str. 35
V.

PROWADZENIE KSIĄG PRZEZ SPÓŁKI OSOBOWE I OBOWIĄZKI SPRAWOZDAWCZE

1.1.

Kto prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR), o ile nie są zobowiązane do prowadzenia ksiąg (...)
str. 36
1.2.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych

Niektóre spółki osobowe są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych ze względu na formę prawną (dotyczy to spółki jawnej, w której wspólnikiem jest osoba prawna lub (...)
str. 37
2.1.

Czy istnieją obowiązki informacyjne o prowadzeniu ksiąg rachunkowych wobec organów podatkowych?

Rozpoczęcie prowadzenia ksiąg rachunkowych nie rodzi obowiązku zawiadomienia o tym fakcie urzędu skarbowego. Zgłoszenie w tym zakresie nie jest również przekazywane do KRS przez rozpoczynające (...)
str. 37
2.2.

Jak dokonać zamknięcia PKPiR?

Dotychczas prowadzona PKPiR podlega "zamknięciu" na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. (...)
str. 38
2.3.

Sporządzenie inwentarza oraz ustalenie wielkości kapitału jednostki

Inwentarz oraz jego wycena Przed otwarciem (ksiąg rachunkowych) jednostki prowadzące dotychczas PKPiR muszą przygotować tzw. inwentarz, czyli wykaz składników aktywów i pasywów potwierdzony inwentaryzacją (por. (...)
str. 38
2.4.

Kiedy należy dokonać otwarcia ksiąg rachunkowych?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, otwarcie ksiąg rachunkowych powinno nastąpić do 15 dnia miesiąca po rozpoczęciu roku obrotowego. Prawidłowo (...)
str. 39
3.

Obowiązki sprawozdawcze wobec KRS spółek jawnych oraz partnerskich

Czy spółka jawna osób fizycznych, prowadząca w 2023 r. działalność niewielkich rozmiarów (obroty poniżej 2.000.000 euro) oraz ewidencję księgową w formie PKPiR, ma jakieś obowiązki (...)
str. 42
4.

Podział wyniku w spółce jawnej osób fizycznych

Spółki jawne mogą z tytułu prowadzonej działalności uzyskiwać przychody lub mogą ponosić straty. W artykule tym odnosimy się głównie do kwestii związanych z uzyskanym przez (...)
str. 43
4.1.

Zasady podziału wyniku finansowego w spółce osobowej

W spółkach osobowych prawa handlowego prowadzących księgi rachunkowe, takich jak spółka jawna, podział wyniku finansowego za dany rok może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania (...)
str. 43
4.2.

Przeznaczenie zysku na wypłaty dla wspólników

Jak wspomnieliśmy, wypracowany przez spółkę jawną w 2023 r. zysk mógł zostać przeznaczony do podziału między wspólników. Dokonując podziału tego zysku, należało mieć na uwadze, (...)
str. 44
4.3.

Podatkowe skutki otrzymania zaliczek oraz podziału zysku

Zaliczka na poczet zysku wypłacona w 2023 r. W przypadku wypłaty zaliczki na poczet zysku spółki jawnej (tu: w kwocie: 200.000 zł) u wspólników tej (...)
str. 45
5.

Wypłata zysku spółki komandytowej

Spółki mogą wypracowany w 2023 r. zysk przeznaczyć w całości lub w części na wypłatę wspólnikom. W tym artykule wyjaśniamy, jakie skutki podatkowe dla wspólników (...)
str. 45
5.1.

Podstawa prawna

Ustalając zasady wypłaty zysku wspólnikom spółki komandytowej, należy kierować się m.in. regulacjami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych (K.s.h.). Regulacje dotyczące spółki komandytowej zawarto w art. (...)
str. 45
5.2.

Rozliczenie dla celów CIT/PIT

Spółka komandytowa to podatnik CIT, w związku z czym to ta spółka rozlicza CIT od dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej w ramach takiej spółki. Odrębnie (...)
str. 46
5.3.

Ewidencja księgowa

Wypracowany przez spółkę komandytową zysk (również za 2023 r.) ujmuje się w księgach rachunkowych tej spółki, np. na koncie 86 "Wynik finansowy". Natomiast po zatwierdzeniu (...)
str. 49
6.

Wyjaśnienia Min. Fin. dotyczące badania sprawozdań finansowych

Wyjaśnienia z zakresu zagadnień dotyczących badania sprawozdania finansowego można odnaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl), a także na stronie Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (www.pibr.org.pl). (...)
str. 50
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.