Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 5 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 4.12.2024 r., godz. 12:00 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.976 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 34 (1221) Z DNIA 01.12.2024
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 32 (1219) z dnia 10.11.2024

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 32 (1219) z dnia 10.11.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Za miesiąc objęty wakacjami składkowymi refundacja składek z PFRON nie przysługuje - informacja PFRON

Na stronie internetowej PFRON w dniu 21 października 2024 r. zamieszczono informację na temat refundacji składek ZUS z PFRON w sytuacji skorzystania z tzw. wakacji (...)
str. 4
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Zmiany w składce zdrowotnej przedsiębiorców nie zawsze będą korzystne - projekt ustawy nowelizującej

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (nr z wykazu prac (...)
str. 5
2.

Obowiązkowy KSeF - planowane zmiany

Obecnie wystawianie faktur ustrukturyzowanych (e-faktur) odbywa się na zasadzie dobrowolności. Podatnicy mieli mieć obowiązek w tym zakresie od 1 lipca 2024 r., ale z uwagi (...)
str. 6
3.

Zmiany przy indywidualnej stawce amortyzacji dla budynków (budowli) z terenów o dużym bezrobociu i małej zamożności

W Dzienniku Ustaw z 24 października 2024 r., pod poz. 1572, opublikowano ustawę z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa (...)
str. 7
4.

Projekt ustawy wprowadzającej dzień wolny od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza on zmianę w ww. ustawie polegającą (...)
str. 8
5.

Konsultacje projektu Stanowiska w sprawie sprawozdania finansowego na dzień inny niż dzień kończący rok obrotowy

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) - w zakładce: O ministerstwie/Rady, komisje, komitety, zespoły/Komitet Standardów Rachunkowości/Konsultacje - Komitet Standardów Rachunkowości przedłożył do publicznej dyskusji projekt (...)
str. 8
6.

Ulga w CIT/PIT dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy

W Dzienniku Ustaw z 28 października 2024 r., pod poz. 1585, opublikowano ustawę z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu (...)
str. 9
7.

System kaucyjny będzie obowiązywał nie wcześniej niż od października 2025 r.

System kaucyjny to mechanizm, który promuje selektywne zbieranie, a następnie recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. System ten będzie polegał na pobieraniu opłaty przy sprzedaży napojów (...)
str. 11
8.

Wzór wniosku o zwrot kosztów wynagrodzenia pracowników zwolnionych z pracy w celu usuwania skutków powodzi

Pracownikowi poszkodowanemu na skutek powodzi przysługuje zwolnienie od pracy, w wymiarze do 20 dni, w celu usuwania skutków powodzi w odniesieniu bezpośrednio do swojego mienia (...)
str. 12
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Darowizny/nieodpłatne świadczenia otrzymane przez poszkodowanych w powodzi - podatki i ewidencja księgowa

W związku z powodzią, która miała miejsce we wrześniu 2024 r. na niektórych obszarach naszego kraju, niektóre podmioty gospodarcze poniosły szkody majątkowe, w związku z (...)
str. 12
1.1.

Otrzymanie darowizny/nieodpłatnego świadczenia w związku ze stratami spowodowanymi powodzią a VAT

Dla podmiotu gospodarczego, który otrzymał darowiznę lub nieodpłatne świadczenie, takie zdarzenie jest neutralne na gruncie VAT. Wynika to z tego, że ustawa o VAT nie (...)
str. 13
1.2.

Skutki w CIT/PIT związane z otrzymaniem darowizny

Zwolnienie z CIT/PIT Zasadniczo podmiot gospodarczy, który na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej otrzymuje nieodpłatne świadczenie lub darowiznę (do której nie mają zastosowania przepisy ustawy podatku (...)
str. 13
1.3.

Podatek od podatku od spadków i darowizn

Ustawodawca przewidział zwolnienie z podatku od spadków i darowizn otrzymane - w związku z powodzią - darowizny, jeżeli do dnia 31 grudnia roku następującego po (...)
str. 14
1.4.

Ewidencja księgowa otrzymanej darowizny/nieodpłatnego świadczenia

W ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do ujmowania w księgach rachunkowych darowizn/nieodpłatnych świadczeń otrzymanych w związku z powodzią. (...)
str. 14
2.

Koszty wysyłki towaru - w przypadku sprzedaży przez internet

Podmioty gospodarcze, które dokonują sprzedaży towarów przez internet muszą ustalić, w jaki sposób rozliczyć - dla celów VAT i podatku dochodowego - koszty transportu/wysyłki (dalej: (...)
str. 15
2.1.

Rozliczenie kosztów wysyłki towarów dla celów VAT

Dokonując sprzedaży towarów przez internet podatnik musi m.in. ustalić, czy koszty wysyłki tego towaru, ponoszone przez klienta, stanowią element świadczenia kompleksowego, jakim jest dostawa towaru, (...)
str. 15
2.2.

Koszty wysyłki towarów a przychody i koszty podatkowe u sprzedawcy

Koszty wysyłki w razie braku pełnomocnictwa udzielonego przez nabywcę Ustawy o podatku dochodowym nie zawierają regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do rozliczania przez (...)
str. 19
2.3.

Ewidencja księgowa kosztów wysyłki towarów

Także ustawa o rachunkowości nie określa wprost, w jaki sposób należy rozliczać koszty wysyłki towarów sprzedawanych przez internet, którymi sprzedawca obciążył nabywcę. W praktyce przyjmuje (...)
str. 20
IV.

PODATEK VAT

1.

Czy moment odliczenia VAT może być uzależniony od otrzymania faktury? - pytanie prejudycjalne

Sąd Unii Europejskiej rozstrzygnie, czy polskie regulacje uzależniające moment powstania prawa do odliczenia VAT od otrzymania faktury są zgodne z prawem unijnym. (postanowienie NSA z (...)
str. 21
2.

Ewidencjonowanie w kasie rejestrującej usług świadczonych przez sale zabaw dla dzieci - interpretacja KIS

Usługę polegającą na wstępie na salę zabaw i korzystaniu z wyposażenia i urządzeń należy bezwzględnie ewidencjonować w kasie rejestrującej. (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (...)
str. 22
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Kasa fiskalna w biurze rachunkowym

Prowadzę biuro rachunkowe i generalnie moimi klientami są firmy. Świadczę jednak usługi także na rzecz osób prywatnych, gdyż sporządzam im roczne rozliczenia podatku dochodowego. Czy (...)
str. 24
3.2.

Zmiana przeznaczenia nieruchomości - korekta VAT

Nowo powstała spółka z o.o. zamierza wybudować budynek mieszkalny z przeznaczeniem na sprzedaż. Od ponoszonych wydatków będzie zatem odliczać cały VAT z uwagi na związek (...)
str. 26
4.

Relacja z dyżuru telefonicznego

4.1.

Odliczenie VAT z tytułu usługi oklejenia samochodu reklamą firmy

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Posiadam samochód osobowy, który wykorzystuję zarówno do działalności, jak i prywatnie i dlatego odliczam 50% VAT od wydatków z nim związanych. (...)
str. 27
4.2.

MPP a zakup części do samochodów

Prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Na potrzeby tej działalności wykorzystuję samochody ciężarowe. Ostatnio musiałem wymienić opony we wszystkich samochodach (faktura - 22.000 zł (...)
str. 29
4.3.

Limit podmiotowego zwolnienia z VAT w przypadku najmu prywatnego przez oboje małżonków

Od kilku lat wynajmuję wraz z żoną lokal użytkowy (stanowiący nasz majątek prywatny) i oboje korzystamy z podmiotowego zwolnienia z VAT. W tym roku odziedziczyliśmy (...)
str. 30
4.4.

Wykonanie usługi budowlanej - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Wykonałem usługę budowy domku drewnianego na rzecz podatnika. We wrześniu 2024 r. wykonałem wszystkie prace z tym związane i wystawiłem fakturę. Protokół odbioru prac został (...)
str. 31
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Usługi najmu krótkoterminowego świadczone przez fundację rodzinną a CIT - odpowiedź na interpelację poselską

Najem krótkoterminowy wykracza poza zakres działalności dozwolonej przepisami o fundacji rodzinnej. W związku z tym dochody fundacji z tej działalności nie podlegają zwolnieniu z CIT. (...)
str. 33
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Refakturowanie kosztów energii elektrycznej - rozliczenie dla celów CIT i VAT

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) wynajmuje nieruchomość, w związku z czym "przerzuca" na najemcę m.in. koszty energii elektrycznej, wystawiając w tym celu tzw. (...)
str. 34
2.2.

Lokaty w walucie obcej a różnice kursowe

Spółka korzysta z lokat overnight (lokata nocna) w rachunku walutowym. Na koniec dnia roboczego bank, zgodnie z zawartą umową, blokuje środki pieniężne na rachunku bankowym (...)
str. 36
2.3.

Korekta wstępna w estońskim CIT

Spółka jawna przekształciła się w spółkę z o.o. i od razu przeszła na estoński CIT. Obecnie sporządzamy CIT/KW i ustalamy korektę wstępną. Czy w korekcie (...)
str. 37
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Przejazdy pracowników do pracy taksówkami na koszt pracodawcy a PIT - interpretacja KIS

Sfinansowanie pracownikom przejazdów taksówkami do i z pracy powoduje po ich stronie powstanie przychodu, od którego pracodawca ma obowiązek naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczki na (...)
str. 40
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Przekroczenie limitu w uldze dla młodych a kwota wolna od podatku

Pracownik w wieku do 26 lat korzysta z ulgi dla młodych. W październiku 2024 r. jego zarobki (przychody osiągnięte od początku roku) przekroczyły limit tej (...)
str. 43
2.2.

Zwrot składek społecznych odliczonych wcześniej od dochodu przedsiębiorcy

Przedsiębiorca (podatek liniowy, PKPiR), który chorował przez cały maj 2024 r., dopiero w sierpniu br. wystąpił z wnioskiem do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego. Za (...)
str. 44
2.3.

Zakres obowiązku podatkowego pracownika transgranicznego i obowiązki jego polskiego pracodawcy jako płatnika PIT

Firma mająca siedzibę na terenie Polski, na podstawie umowy o pracę zatrudnia pracownika (polskiego obywatela), który zmienił adres zamieszkania na adres w Niemczech. Pracownik ten (...)
str. 46
2.4.

Przychody z najmu prywatnego a limit w opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą (sprzedaż hurtową towarów) opodatkowaną podatkiem liniowym. Dodatkowo osiąga przychody z najmu prywatnych nieruchomości (opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym). W przyszłym roku zamierza zmienić (...)
str. 49
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Prawo do amortyzacji inwestycji dokonanej w wynajmowanym mieszkaniu - odpowiedź na interpelację poselską

Z prawa do amortyzacji nie może skorzystać podatnik będący właścicielem budynku/lokalu mieszkalnego. W związku z tym zasadnym jest przyjęcie, że amortyzacji nie podlegają również nakłady (...)
str. 51
2.

Partycypacja w kosztach nabycia środka trwałego wykorzystywanego przez najemcę

Najemca za zgodą właściciela (sp. z o.o.) zamontował w wynajmowanej nieruchomości, na własny koszt, klimatyzator. Właściciel nieruchomości zobowiązał się przy tym do partycypacji w kosztach (...)
str. 53
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Jednodniowe podleganie ubezpieczeniom społecznym po uldze na start a prawo do wakacji składkowych

Rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej dnia 1 maja 2024 r. Z uwagi na spełnienie odpowiednich warunków korzystałem z ulgi na start. Z dniem 30 października 2024 (...)
str. 56
2.

Umowa zlecenia z osobą będącą wcześniej bezrobotną z ubezpieczeniami w ZUS

Od 3 grudnia 2024 r. pracę na podstawie umowy zlecenia podejmie osoba, która do 2 grudnia 2024 r. będzie zarejestrowana jako bezrobotna. Za wykonane przez (...)
str. 58
3.

Różnice kursowe w działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem a składka zdrowotna

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy przy ustalaniu wysokości przychodów na potrzeby składki zdrowotnej powinien on uwzględniać dodatnie i ujemne (...)
str. 60
IX.

PRAWO PRACY

1.

Rozliczanie pracy ponadwymiarowej pracownika zatrudnionego na część etatu

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu (...)
str. 61
2.

Mimo nieoddania krwi pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy i wynagrodzenia

Pracownikowi będącemu krwiodawcą udzieliliśmy zwolnienia od pracy w celu oddania krwi. Po badaniach przeprowadzonych przez stację krwiodawstwa okazało się jednak, że są jakieś przeciwwskazania medyczne, (...)
str. 63
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Zakres i terminy dotyczące prac inwentaryzacyjnych drogą potwierdzenia sald

Co roku inwentaryzację drogą potwierdzenia sald rozpoczynamy w listopadzie. Czy przy braku reakcji wierzyciela musimy wysyłać potwierdzenia oprócz należności również zobowiązań? Ponieważ podczas uzgodnień sald (...)
str. 65
2.

Obowiązek składania JPK_CIT przez spółkę opodatkowaną estońskim CIT

Jak ustalić, czy spółka będzie miała obowiązek składania JPK_CIT za 2025 r.? Czy na podstawie danych ze sprawozdania finansowego za 2023 r., czy danych za (...)
str. 67
3.

Użyczenie środka trwałego podmiotowi poszkodowanemu w powodzi

W związku ze zniszczeniem podczas wrześniowej powodzi wielu składników majątku naszego kontrahenta, postanowiliśmy użyczyć mu własny środek trwały. W jaki sposób ująć skutki takiego użyczenia (...)
str. 68
4.

Ujęcie kosztu z tytułu sprzedaży materiałów w zależności od sposobu ewidencji ich zakupu

W jaki sposób należy ewidencjonować koszt przy sprzedaży materiałów w jednostce ujmującej ich nabycie w oparciu o ceny zakupu, a jak w przypadku jednostek odnoszących (...)
str. 69
4.1.

Ewidencja sprzedaży materiałów, gdy wyceny zapasów dokonuje się w cenach rzeczywistych

Wyceny materiałów według ceny nabycia dokonuje się na podstawie art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Materiały można również wyceniać w cenach zakupu, (...)
str. 70
4.2.

Ewidencja sprzedaży materiałów, gdy jednostka stosuje uproszczenie odnosząc wartość zakupionych materiałów w koszty

W ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości jednostka może stosować uproszczenia, pod warunkiem jednak, że nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie (...)
str. 71
5.

Lista płac jako dowód księgowy

Czy zgodnie z krajowymi standardami i ustawą o rachunkowości jest obowiązek zatwierdzania listy płac w spółce z o.o.? Kto powinien zatwierdzać listy płac? Czy może (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.