Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
niedziela, 20 października 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.10.2024 r., godz. 11:58 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.241 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 30 (1217) Z DNIA 20.10.2024
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 22 (1209) z dnia 01.08.2024

Wydatki na pracowników i osoby współpracujące - kompleksowe rozliczenie w firmie
Dodatek nr 23
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 22
z dnia 01.08.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

PREZENTY - PODATKI I EWIDENCJA KSIĘGOWA

1.

Upominki dla pracowników/zleceniobiorców

Częstą praktyką jest przekazywanie przez pracodawców swoim pracownikom lub zleceniobiorcom upominków z okazji ważnych wydarzeń w ich życiu czy w związku z przejściem tych osób (...)
str. 3
1.1.

Otrzymanie upominku - przychód czy darowizna?

Upominek otrzymany przez pracownika Przychodami ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych) są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez (...)
str. 3
1.2.

Przekazanie pracownikowi upominku - koszty pracodawcy

Generalnie darowizny - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o PDOP oraz art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PDOF - (...)
str. 5
1.3.

Rozliczenie VAT od upominków dla pracowników/zleceniobiorców

Odliczanie VAT od zakupionych upominków Zasadą jest (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), że podatnicy mogą odliczyć VAT od nabytych towarów w takim (...)
str. 6
1.4.

Ewidencja księgowa zakupu upominków i ich przekazania

Wydatki ponoszone na zakup upominków dla pracowników/zleceniobiorców (sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy) stanowiące darowiznę obciążają pozostałe koszty operacyjne jednostki (do tego rodzaju kosztów zalicza się (...)
str. 7
2.

Bony przekazane nieodpłatnie kontrahentom

Niekiedy podmioty gospodarcze w ramach akcji marketingowych/promocyjnych (dalej: promocyjnych) przekazują swoim klientom, spełniającym określone warunki (np. dokonującym zakupów o określonej wartości), nieodpłatnie bony lub vouchery (...)
str. 7
2.1.

Rozliczanie dla celów VAT

Bony na gruncie ustawy o VAT Na potrzeby VAT przez bon rozumie się instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części (...)
str. 7
2.2.

CIT/PIT od nieodpłatnego przekazana bonów

Nieodpłatne przekazanie bonów W ustawach o podatku dochodowym nie ma regulacji, które odnosiłyby się w sposób szczególny do rozliczania bonów uprawniających do ich wymiany na (...)
str. 10
2.3.

Ewidencja księgowa

Nieodpłatne przekazanie kontrahentom bonów, uprawniających do ich wymiany na świadczone przez jednostkę usługi, nie stanowi przychodu na gruncie ustawy o rachunkowości. Przekazanie takiego bonu może (...)
str. 11
3.

Bilety wstępu na wydarzenia sportowe/kulturalne przekazane pracownikom i kontrahentom

W praktyce zdarza się, że podmiot gospodarczy kupuje - ze środków obrotowych - bilety wstępu na różnego rodzaju wydarzenia sportowe (np. mecze) czy kulturalne (np. (...)
str. 12
3.1.

Rozliczenie dla celów VAT

Prawo do odliczenia VAT od zakupu biletów wstępu Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mogą odliczać VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, w (...)
str. 12
3.2.

Wydatki na zakup biletów wstępu na wydarzenia sportowe/kulturalne a koszty podatkowe

Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów takie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła (...)
str. 13
3.3.

Ewidencja księgowa

Wydatki poniesione na zakup biletów wstępu na wydarzenia sportowe/kulturalne, które mają zostać przekazane nieodpłatnie pracownikom czy kontrahentom, obciążają koszty działalności operacyjnej jednostki. Wydatki dotyczące biletów (...)
str. 15
II.

ŚWIADCZENIA ZWIĄZANE Z WYŻYWIENIEM

1.

Artykuły spożywcze w firmie

Często zdarza się, że pracodawcy ponoszą wydatki na zakup różnych artykułów spożywczych, które nieodpłatnie udostępniają swoim pracownikom, w miejscach ogólnodostępnych (np. w firmowych kuchniach, pomieszczeniach (...)
str. 16
1.1.

Prawo pracy

Na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Jeżeli pracownicy są zatrudnieni stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych, (...)
str. 16
1.2.

Prawo do odliczenia VAT

Podstawowe produkty spożywcze dla pracowników Dość powszechne jest stanowisko, że jeżeli pracodawca zapewnia pracownikom napoje w pomieszczeniach ogólnodostępnych (np. w kuchni, pomieszczeniu socjalnym) w ramach (...)
str. 17
1.3.

Udostępnienie artykułów spożywczych a PIT pracownika i składki ZUS

Artykuły spożywcze udostępnione nieodpłatnie a przychód pracownika Zgodnie z zasadą ogólną, dla celów PIT przychodami są generalnie otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku (...)
str. 19
1.4.

Koszty podatkowe

Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów takie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia (...)
str. 22
1.5.

Ewidencja księgowa zakupu artykułów spożywczych

Dla celów bilansowych wydatki na zakup artykułów spożywczych (tj. kawy, herbaty, wody, cukru itp.) dla pracowników lub na spotkania z kontrahentami obciążają koszty działalności operacyjnej (...)
str. 23
2.

Obowiązkowe posiłki profilaktyczne dla pracowników

Niekiedy pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom posiłków/napojów profilaktycznych. W tym artykule przedstawiamy, jak dla celów VAT, podatku dochodowego oraz składek ZUS rozliczyć przekazanie pracownikom (...)
str. 23
2.1.

Podstawa prawna przekazania pracownikom posiłków/napojów profilaktycznych

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych (art. 232 Kodeksu (...)
str. 24
2.2.

Zapewnienie posiłków (napojów) profilaktycznych a PIT pracownika

Pracownicy, którym pracodawcy zapewniają posiłki (napoje) profilaktyczne, generalnie uzyskują z tego tytułu przychód, który może być zwolniony z PIT. Znaczenie ma tu m.in. forma, w (...)
str. 25
2.3.

Oskładkowanie posiłków (napojów) profilaktycznych

Zasadniczo podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowią uzyskane przez niego przychody ze stosunku pracy. W niektórych przypadkach uzyskany przez pracownika przychód jest jednak (...)
str. 27
2.4.

Posiłki (napoje) profilaktyczne dla pracowników - skutki w VAT

Prawo do odliczenia VAT W ustawie o VAT nie odniesiono się w sposób szczególny do kwestii związanej z odliczaniem VAT od wydatków na posiłki (napoje) (...)
str. 28
2.5.

Koszty podatkowe pracodawcy

Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów takie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia (...)
str. 29
2.6.

Ewidencja księgowa wydatków na posiłki (napoje) profilaktyczne

Wydatki na zakup posiłków (napojów) profilaktycznych dla pracowników, do ponoszenia których jednostka jest zobowiązana na podstawie przepisów prawa pracy, obciążają jej koszty działalności operacyjnej. Fakturę (...)
str. 30
3.

Dobrowolne posiłki dla pracowników i zleceniobiorców

W praktyce mają miejsce sytuacje, w których podmioty gospodarcze zapewniają swoim pracownikom lub zleceniobiorcom w trakcie wykonywania przez te osoby powierzonych im zadań służbowych posiłki, (...)
str. 30
3.1.

PIT i składki ZUS pracowników i zleceniobiorców

PIT pracownika/zleceniobiorcy z tytułu nieodpłatnych świadczeń Dla celów PIT przychodami są generalnie otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne (...)
str. 30
3.2.

Koszty podatkowe pracodawcy

Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów takie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia (...)
str. 33
3.3.

Rozliczenie VAT

Prawo do odliczenia VAT Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mogą odliczać VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary/usługi są (...)
str. 35
3.4.

Ewidencja księgowa wydatków na zakup posiłków

Wydatki na zakup posiłków/artykułów spożywczych dla pracowników czy zleceniobiorców, do ponoszenia których jednostka nie jest zobowiązana na podstawie przepisów prawa pracy, obciążają jej koszty działalności (...)
str. 36
III.

INNE ŚWIADCZENIA DLA PRACOWNIKÓW

1.

Firmowe mieszkanie udostępnione oddelegowanym pracownikom

W praktyce zdarza się, że podmioty gospodarcze nabywają lokale mieszkalne w miejscowości, do której oddelegowują swoich pracowników. Mieszkania te są następnie nieodpłatnie udostępniane oddelegowanym pracownikom, (...)
str. 36
1.1.

PIT pracownika i składki ZUS

Przychód pracownika z tytułu bezpłatnego korzystania z mieszkania pracodawcy Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz (...)
str. 36
1.2.

Rozliczenie dla celów VAT

Nieodpłatne udostępnienie mieszkania a VAT należny Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług (podlegające opodatkowaniu VAT) uznaje się również: (...)
str. 39
1.3.

Koszty podatkowe

Wydatki na zakup mieszkania Jeżeli pracodawca nabył lokal mieszkalny, będący odrębną własnością (mieszkanie), z zamiarem wykorzystywania go na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przez okres dłuższy (...)
str. 41
1.4.

Ewidencja księgowa

Na gruncie ustawy o rachunkowości wydatki na zakup lokalu mieszkalnego, z zamiarem nieodpłatnego udostępnienia tego lokalu oddelegowanym pracownikom, są rozliczane analogicznie jak zakup dokonany na (...)
str. 42
2.

Ubezpieczenie na życie dla pracowników

Pracodawcy finansują niekiedy swoim pracownikom (w całości) składki na ubezpieczenie grupowe na życie (dalej: ubezpieczenie na życie), opłacając te składki co miesiąc ze środków obrotowych. (...)
str. 43
2.1.

PIT pracownika i składki ZUS

Przychód pracownika Zasadniczo wszelkie świadczenia, które pracownik uzyskuje od pracodawcy, stanowią dla niego przychód ze stosunku pracy. Dotyczy to także nieodpłatnych świadczeń. Przyjmuje się, że (...)
str. 43
2.2.

Składki na ubezpieczenie na życie pracowników a VAT

Należy wskazać, że nabywając usługę ubezpieczenia na życie pracowników, pracodawca (finansując składki na ww. ubezpieczenie w całości) nie odlicza VAT od tego zakupu, gdyż kwota (...)
str. 44
2.3.

Koszty podatkowe pracodawcy

Pracodawca, finansując pracownikom w całości (ze środków obrotowych) składki na ubezpieczenie na życie, ma najczęściej na celu zmotywowanie pracowników do jak najwydajniejszej pracy, związanie pracowników (...)
str. 45
2.4.

Ewidencja księgowa

W sytuacji gdy pracodawca finansuje pracownikom (ze środków obrotowych) składki na ubezpieczenie na życie, poniesione na ten cel wydatki obciążają jego koszty działalności operacyjnej (pracodawcy). (...)
str. 46
3.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej dla pracownika

W praktyce pracodawcy, z uwagi na brak możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej pracowników, wypłacają im ekwiwalent za pranie takiej odzieży. Poniżej odnosimy się do kwestii (...)
str. 47
3.1.

Zasady wypłaty ekwiwalentu na gruncie prawa pracy

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi odzież i obuwie robocze, jeżeli przy wykonywaniu pracy odzież własna pracownika mogłaby ulec zniszczeniu lub znacznemu ubrudzeniu bądź jest to (...)
str. 47
3.2.

PIT i składki ZUS pracowników

Zwolnienie z PIT Zwolnieniu z podatku dochodowego (PIT) podlegają świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bhp, jeżeli zasady ich (...)
str. 48
3.3.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a koszty podatkowe pracodawcy

Możliwość ujęcia ekwiwalentu za pranie w kosztach podatkowych pracodawcy Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej nie został wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 (...)
str. 50
3.4.

Ewidencja księgowa ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej

Dla celów bilansowych wydatki na ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej, wypłacane pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy, odnoszone są w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki (...)
str. 51
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.