Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 24 stycznia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 r., godz. 13:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.209 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 3 (1226) Z DNIA 20.01.2025
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 33 (1220) z dnia 20.11.2024

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 33 (1220) z dnia 20.11.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

LIST DO CZYTELNIKÓW

Szanowni Czytelnicy Serdecznie dziękuję Państwu za zaufanie, jakim obdarzyliście nasze czasopismo, decydując się na jego prenumeratę w 2024 r. Z satysfakcją regularnie dostarczamy aktualnych informacji (...)
str. 7
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Przychody decydujące o obowiązkach w zakresie JPK_CIT - odpowiedź Min. Fin. na pytanie naszego Wydawnictwa

Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać m.in. art. 9 ust. 1c ustawy o PDOP, na podstawie którego podatnicy prowadzący księgi rachunkowe będą obowiązani prowadzić (...)
str. 5
2.

NSA zajął stanowisko w sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości wynajmowanych mieszkań

NSA na posiedzeniu w składzie siedmiu sędziów, w dniu 21 października 2024 r., podjął uchwałę (sygn. akt III FPS 2/24), dotyczącą opodatkowania podatkiem od nieruchomości (...)
str. 6
3.

Zbliża się termin złożenia informacji TPR za 2023 r.

Podmioty powiązane obowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych (lub realizujące transakcje kontrolowane określone w art. 11n pkt 1-2 lub 10-12 ustawy o PDOP i (...)
str. 7
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Ustawa wprowadzająca kasowy PIT opublikowana

W Dzienniku Ustaw z 30 października 2024 r., pod poz. 1593, opublikowano ustawę z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...)
str. 8
1.1.

Kto będzie mógł stosować kasowy PIT?

Metoda kasowa w PIT polega na ustalaniu daty powstania przychodu i kosztu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej odpowiednio po uregulowaniu należności i zapłacie zobowiązania. Kasowy (...)
str. 8
1.2.

Oświadczenie o wyborze kasowego PIT

Podatnik, który będzie chciał korzystać z kasowej metody rozliczania PIT, będzie musiał złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze tej metody (...)
str. 9
1.3.

Metoda kasowa nie do wszystkich transakcji

Metoda kasowa rozliczania przychodów będzie miała zastosowanie wyłącznie do przychodów , które: wynikają z transakcji między podatnikiem a przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 (...)
str. 9
1.4.

Data powstania przychodu/potrącenia kosztu w kasowym PIT

Za datę powstania przychodu w metodzie kasowej będzie się uważało dzień uregulowania należności, nie późniejszy niż dzień (art. 14c ust. 2 ustawy o PDOF w (...)
str. 10
1.5.

Obowiązki dokumentacyjne

Podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów, będą obowiązani prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane tą metodą. Ewidencja ta powinna zawierać datę wystawienia faktury, jej (...)
str. 11
1.6.

Ulga na złe długi a kasowy PIT

Jak już wskazaliśmy, w kasowym PIT, w przypadku nieotrzymania od kontrahenta zapłaty z upływem 2 lat licząc od dnia wystawienia faktury, podatnik będzie obowiązany rozpoznać (...)
str. 11
1.7.

Zastosowanie przepisów o kasowym PIT

Jak wynika z art. 5 ustawy nowelizującej, przepisy o kasowym PIT, w brzmieniu nadanym tą ustawą, będą miały zastosowanie do: przychodów udokumentowanych fakturami wystawionymi, w (...)
str. 12
2.

Projekt zmian w KSeF - wskazano nowe terminy obowiązkowego e-fakturowania

Na stronie internetowej Rządowego Centrum legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt tzw. ustawy KSeF2 (patrz: ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniająca (...)
str. 12
3.

Nowe struktury logiczne - wersja 1.3 - dla sprawozdań finansowych od 2025 r.

W dniu 8 listopada 2024 r. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl), zamieszczono wyjaśnienie dotyczące nowych struktur logicznych sprawozdań finansowych obowiązujących od 2025 r. Jak (...)
str. 13
4.

Zmiany w katalogu wydatków odliczanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej - projekt rozporządzenia

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i (...)
str. 14
5.

Nowe usługi KAS w latach 2024-2025

Na stronie internetowej Krajowej Administracji Skarbowej (www.gov.pl) zamieszczono komunikat dotyczący planu informatyzacji usług KAS w latach 2024-2028. Priorytetem KAS w tym zakresie jest wprowadzanie nowoczesnych (...)
str. 17
6.

Planowane ułatwienia w zakresie udzielania pomocy poszkodowanym we wrześniowej powodzi

Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.gov.pl) zamieszczono informację o przyjęciu projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (...)
str. 18
7.

Od 1 listopada 2024 r. obowiązują nowe zasady zgłaszania przewozów do rejestru SENT

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl), w zakładce Krajowa Administracja Skarbowa, w dniu 4 listopada 2024 r. zamieszczono informację o zmianach w systemie SENT. Jak (...)
str. 18
8.

Środowisko testowe dla operatorów platform cyfrowych

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) zamieszczono komunikat dotyczący nowych obowiązków rejestracyjnych i sprawozdawczych wprowadzanych w związku z dyrektywą DAC7, a dotyczących operatorów platform cyfrowych, (...)
str. 19
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Zakup telefonu służbowego - podatki i ewidencja księgowa

Podmioty gospodarcze ponoszą wydatki na zakup telefonów komórkowych (dalej: telefony), z których w praktyce korzystają pracownicy w celu właściwego wykonywania powierzonych im obowiązków. Niekiedy pracownicy (...)
str. 19
1.1.

Rozliczenie zakupu telefonu służbowego dla celów VAT

Odliczenie VAT od wydatków na telefon służbowy Podatnicy mogą odliczać VAT od nabytych towarów w takim zakresie, w jakim te towary są wykorzystywane do wykonywania (...)
str. 20
1.2.

Zakup telefonu na potrzeby firmowe - skutki w CIT/PIT

Wydatki na zakup telefonu a koszty podatkowe W pierwszej kolejności należy wskazać, że gdy telefon został nabyty przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności (...)
str. 22
1.3.

Ewidencja księgowa zakupu telefonu służbowego

Wydatki na zakup telefonu służbowego Dla celów bilansowych telefon nabyty na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, z reguły spełnia warunki do uznania go za środek trwały (...)
str. 24
2.

Konkurs z nagrodami zorganizowany dla pracowników - podatki, składki ZUS i ewidencja księgowa

Pracodawcy podejmują różnego rodzaju działania w celu zmotywowania pracowników do jak najwydajniejszej pracy, podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych, zintegrowania załogi, wzmocnienia więzi pracowników z pracodawcą itp. (...)
str. 25
2.1.

Otrzymanie przez pracownika nagrody w konkursie - PIT pracownika i składki ZUS

Przychód pracownika z tytułu otrzymanej nagrody Pracownik, który otrzyma nagrodę wygraną w zorganizowanym przez pracodawcę konkursie, z reguły uzyskuje z tego tytułu przychód na gruncie (...)
str. 26
2.2.

Nagrody dla pracowników z tytułu zorganizowanego przez pracodawcę konkursu a VAT

Zakup nagród na potrzeby konkursu zorganizowanego dla pracowników - prawo do odliczenia VAT Podatnicy mogą odliczać VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, (...)
str. 28
2.3.

Ujęcie w kosztach podatkowych wydatków na nagrody w konkursie zorganizowanym dla pracowników

Zasadniczo do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały (...)
str. 30
2.4.

Ewidencja księgowa wydatków na nagrody w konkursie zorganizowanym przez pracodawcę

W ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do ujmowania w księgach rachunkowych wydatków na zakup nagród dla pracowników w (...)
str. 30
IV.

PODATEK VAT

1.

Fikcyjne tworzenie spółek w celu zachowania prawa do zwolnienia z VAT - wyrok TSUE

TSUE zakwestionował fikcyjne tworzenie spółek w celu zachowania prawa do podmiotowego zwolnienia z VAT. Działanie takie może być uznane za nadużycie prawa. (wyrok TSUE z (...)
str. 31
2.

Zaprojektowanie, produkcja i sprzedaż zabudowy meblowej wraz z montażem a VAT - wiążąca informacja stawkowa

Usługa polegająca na zaprojektowaniu, produkcji i sprzedaży z montażem zabudowy meblowej w budynku zaliczanym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stanowi świadczenie kompleksowe i podlega (...)
str. 33
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Prawo do odliczenia VAT, gdy sprzedawca skoryguje dane nabywcy

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Otrzymałem fakturę zakupu z błędnymi danymi nabywcy (wskazano mojego współpracownika prowadzącego działalność gospodarczą) i fakturę korygującą (jedynie w zakresie danych nabywcy (...)
str. 34
3.2.

Refaktura kosztów zakupu paliwa za granicą - rozliczenie VAT

Podatnik kupił paliwo poza granicami Polski (w innym kraju UE). Otrzymał fakturę z zagranicznym VAT. Koszt tego paliwa podatnik zamierza refakturować na kontrahenta. Czy powinien (...)
str. 36
3.3.

Opłaty dodatkowe za naruszenie zasad korzystania z parkingu a VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT i prowadzę parking. Za nieprzestrzeganie regulaminu nakładam na osoby korzystające z parkingu kary umowne. Czy kary te podlegają opodatkowaniu VAT, skoro (...)
str. 37
3.4.

Sprzedaż antyków i towarów używanych - czy przysługuje uproszczony sposób ustalania marży?

Podatnik sprzedaje antyki i towary używane. Z uwagi na problematyczność ustalenia marży dla poszczególnych przedmiotów rozważa on możliwość ustalania marży w sposób uproszczony, tj. poprzez (...)
str. 39
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Przychody na potrzeby ustalania statusu małego podatnika i stosowania 9% stawki CIT - interpretacja KIS

Jeśli podatnik (kontynuujący działalność) nie posiada statusu małego podatnika, to nie może stosować 9% stawki CIT. Ustalając status małego podatnika dla celów CIT należy uwzględnić (...)
str. 41
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Kolejna umowa leasingu operacyjnego tego samego samochodu osobowego a limit 150.000 zł - dla celów CIT

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego o wartości przekraczającej 200.000 zł. Po upływie okresu trwania tej (...)
str. 43
2.2.

Wydatki na zabezpieczenie składników majątku przed powodzią a koszty uzyskania przychodów w CIT

Spółka z o.o. poniosła wydatki (zakup piasku, wypożyczenie koparek itp.) na zabezpieczenie składników majątku przed powodzią, która miała miejsce we wrześniu tego roku. Ostatecznie powódź (...)
str. 45
2.3.

Zmiana roku obrotowego w estońskim CIT

Spółka z o.o. złożyła zawiadomienie ZAW-RD o wyborze estońskiego CIT za okres 01.01.2023 r. - 31.12.2026 r. Rok obrotowy/podatkowy w ww. okresie ulegnie jednak zmianie, (...)
str. 47
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Podatnicy mogą zmienić formę opodatkowania w tytule przelewu - zmiana stanowiska organów podatkowych

W przypadku gdy podatnik dokonał wpłaty pierwszej zaliczki na podatek/ryczałtu w ustawowym terminie przewidzianym dla złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania i z opisu dokonanej (...)
str. 49
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Towary otrzymane w darowiźnie a spis z natury

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, z której zdarzenia ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (PKPiR). We wrześniu 2024 r. otrzymał od ojca w darowiźnie towary (...)
str. 51
2.2.

Wartość przychodu, gdy należność została ustalona w złotych w oparciu o kurs euro

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zawarł z kontrahentem umowę na świadczenie usług, które są rozliczane w okresach rozliczeniowych zgodnych z miesiącem (...)
str. 53
2.3.

Przekroczenie kwoty 30.000 zł dochodu, gdy pracownik wnioskował o niepobieranie zaliczek na podatek

Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu zakład pracy nie pobiera w 2024 r. zaliczek na podatek dochodowy, gdyż pracownik ten złożył pracodawcy wniosek w tej sprawie (...)
str. 54
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Amortyzacja bilansowa prac B+R a podatkowe rozliczenie kosztów - interpretacja KIS

Niezależnie od ujęcia dla celów rachunkowych, koszty prowadzonych prac rozwojowych mogą być rozpoznawane jako koszty podatkowe w trakcie trwania tych prac bądź jednorazowo na moment (...)
str. 55
2.

Jednorazowa amortyzacja, gdy wspólnik i jego żona są również wspólnikami innej spółki niebędącej osobą prawną

Wspólnicy - dwie osoby fizyczne - od 10 lat prowadzą spółkę jawną "A". Żona jednego z nich od 5 lat jest wspólnikiem w innej spółce (...)
str. 57
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Wakacje składkowe - odpowiedzi ZUS na wybrane pytania płatników

Od 1 listopada 2024 r. uprawnieni płatnicy składają do ZUS wnioski o tzw. wakacje składkowe. Mowa tu o jednomiesięcznym zwolnieniu z opłacenia składek w danym (...)
str. 58
2.

Składka na FEP od przychodu pracownika z dodatkowo wykonywanego zlecenia

Od kwoty wynagrodzenia pracowników wykonujących tzw. prace szczególne opłacamy składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W styczniu 2025 r. z kilkoma z tych osób dodatkowo (...)
str. 61
IX.

PRAWO PRACY

1.

Wysokość dodatków za pracę w nocy w 2025 r.

Pracownikom za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia, niezależnie od tego, czy taka praca ma charakter sporadyczny czy stały. Jego wysokość (...)
str. 62
2.

Warunki korzystania z ochrony przedemerytalnej i przesłanki jej uchylenia

1) Jesteśmy firmą zatrudniającą około 50 pracowników. Aktualnie kilku z nich brakuje 2 albo 3 lat do uzyskania wieku emerytalnego. W niedługim okresie planujemy przeprowadzić (...)
str. 64
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Sprawozdania finansowe sporządzane w roku przejścia na estoński CIT - interpretacja KIS

Spółka, której rok obrotowy jest zgodny z kalendarzowym i od 1 lipca 2024 r. przeszła na estoński CIT, miała obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego za okres (...)
str. 66
2.

Zmiana zasad wyceny towarów - cena nabycia w miejsce ceny zakupu

Dotychczas jednostka wyceniała zakupione towary w oparciu o ceny zakupu, gdyż koszty zakupu stanowiły wartości nieistotne. Jednak w związku ze wzrostem tych kosztów od 1 (...)
str. 68
2.1.

Sposoby wyceny towarów dopuszczone ustawą

Co do zasady, towary ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich nabycia w cenach nabycia (por. art. 28 ust. 11 ustawy o rachunkowości). W (...)
str. 69
2.2.

Zmiana zasad wyceny jako zmiana polityki (zasad) rachunkowości

Zmiana metody wyceny towarów z ceny zakupu na cenę nabycia stanowi zmianę zasad (polityki) rachunkowości. Jak wskazano w art. 8 ust. 2 ustawy o rachunkowości, (...)
str. 70
2.3.

Wprowadzenie zmian dotyczących sposobu wyceny towarów w księgach rachunkowych 2024 r. i 2025 r.

Uwzględniając przedstawione zasady w przypadku opisanym w pytaniu, nową metodę wyceny towarów jednostka może - zgodnie z wyrażoną wolą - zastosować od 1 stycznia 2025 (...)
str. 71
3.

Oprogramowanie instalowane w produkowanych urządzeniach

Spółka z o.o. jest producentem urządzeń. Urządzenia do funkcjonowania (obsługi) wymagają oprogramowania. Spółka zleciła napisanie dedykowanego oprogramowania wraz z przekazaniem praw autorskich. Spółka przewiduje, iż (...)
str. 72
4.

Korekta sprzedaży w związku z zaginięciem towaru

Wystawiliśmy fakturę za towar, który zaginął w transporcie i finalnie nie trafił do odbiorcy. W związku z tym otrzymaliśmy odszkodowanie. Jak zaksięgować takie zdarzenie, przyjmując (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.