Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 5 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 4.12.2024 r., godz. 12:00 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.976 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 34 (1221) Z DNIA 01.12.2024
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO BIEŻĄCEGO NUMERU

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2024 r.
Dodatek nr 34
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 34
z dnia 01.12.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

PRACE BILANSOWE POPRZEDZAJĄCE SPORZĄDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA 2024 ROK

1.

Termin sporządzenia sprawozdania finansowego za 2024 r.

W praktyce w większości jednostek prowadzących księgi rachunkowe rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Ponieważ na koniec roku obrotowego stanowiącego zarazem dzień bilansowy sporządza (...)
str. 3
2.

Obowiązek zawarcia umowy o badanie sprawozdania finansowego

Pierwszą czynnością związaną z roczną sprawozdawczością w jednostkach, których sprawozdanie podlega badaniu przez biegłego rewidenta, jest wybór i podpisanie umowy z firmą audytorską. Powinno to (...)
str. 3
3.

Rozpoczęcie rocznej inwentaryzacji za 2024 r.

Począwszy od 1 października 2024 r. jednostki mogły rozpocząć prace inwentaryzacyjne dotyczące m.in. zapasów (inwentaryzacja w drodze spisu z natury) i rozrachunków oraz powierzonych innym (...)
str. 3
4.1.

Ogólne zasady dotyczące elementów sprawozdania finansowego

Kolejnym etapem prac poprzedzającym sporządzenie sprawozdania finansowego jest dobór elementów wchodzących w skład takiego sprawozdania. Jest on uzależniony od typu jednostki oraz statusu w rozumieniu (...)
str. 4
4.2.

Uproszczenia w kształcie dotychczasowym

Sprawozdania uproszczone dotyczą: jednostek mikro - załącznik nr 4, jednostek małych - załącznik nr 5, organizacji pozarządowych, w tym fundacji i stowarzyszeń - załącznik nr (...)
str. 5
4.3.

Uproszczenia przysługujące jednostkom w związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości

Należy mieć na uwadze, że opisany powyżej kształt uproszczeń może zostać na potrzeby sprawozdania finansowego za 2024 r. rozszerzony. Otóż na dzień oddania niniejszego dodatku (...)
str. 6
5.

Ocena zdolności do kontynuowania działalności

Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego kierownik jednostki musi dokonać oceny zdolności jednostki do kontynuacji prowadzenia działalności. Taka ocena jest istotna m.in. ze względu na sposób wyceny (...)
str. 12
6.

Sprawozdania jednostek opodatkowanych estońskim CIT

Stosowne wyodrębnienie kapitałów spółki Jak wynika z art. 7aa ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, tzw. (...)
str. 13
7.

Obowiązki sprawozdawcze jednostek tworzących fundusz inwestycyjny

Zasady tworzenia funduszu inwestycyjnego reguluje art. 15 ust. 1hb-1hf ustawa o PDOP. Fundusz ten może być tworzony wyłącznie na określone cele inwestycyjne, o których mowa (...)
str. 16
8.1.

Sprawozdanie finansowe należy zatwierdzić w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego

Roczne sprawozdanie finansowe po jego sporządzeniu i podpisaniu przez zobowiązane osoby podlega zatwierdzeniu. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, (...)
str. 17
8.2.

Zatwierdzenie sprawozdania jako warunek skutecznego prawnie podziału wyniku

Jak wynika z art. 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości, podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych, zgodnie z art. 64 ust. 1 ww. (...)
str. 17
8.3.

Inne obowiązki wynikające z ustawowego terminu oraz faktycznego zatwierdzenia sprawozdania

W ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (w przypadku jednostek, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym oraz które zatwierdzą swoje (...)
str. 18
II.

HARMONOGRAM PRAC BILANSOWYCH

Dla jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, harmonogram prac bilansowych za 2024 r., uwzględniający terminy ustawowe, może przedstawiać się następująco: Lp. Rodzaj (...)
str. 20
III.

WYBÓR AUDYTORA NA POTRZEBY BADANIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA 2024 ROK

1.

Wybór i podpisanie umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdania finansowego za 2024 r.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, od 1 października 2024 r. jednostki, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, mają możliwość rozpoczęcia prac inwentaryzacyjnych w zakresie (...)
str. 21
1.1.

Jednostki zobowiązane do poddania badaniu sprawozdań finansowych za 2024 r.

Na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, badaniu za 2024 r. podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe - (...)
str. 22
1.2.

Wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego

Jak jednoznacznie wskazuje art. 66 ust. 4 ww. ustawy, decyzje w zakresie wyboru firmy audytorskiej (podmiotu uprawnionego do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego) podejmuje organ zatwierdzający (...)
str. 23
1.3.

Podpisanie przez kierownika jednostki stosownej umowy o badanie

Po dokonaniu wyboru audytora następuje podpisanie przez kierownika jednostki umowy o badanie. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, umowa powinna zostać zawarta w terminie umożliwiającym firmie (...)
str. 24
1.4.

Okres, na jaki zawierana jest umowa o badanie

Istotną kwestią jest okres, na jaki zawierana jest umowa o badanie. Zgodnie z ww. art. 66 ust. 5 ustawy, jeżeli jednostka zawiera z danym audytorem (...)
str. 24
1.5.

Wpłata zaliczki na poczet wykonania usługi audytu

Wraz z podpisaniem umowy o badanie może wystąpić konieczność wpłaty zaliczki na poczet wykonania usługi audytu. W ewidencji księgowej wpłatę taką ujmuje się na zasadach (...)
str. 25
IV.

PRACE INWENTARYZACYJNE

1.

Obowiązki kierownika jednostki poprzedzające rozpoczęcie prac inwentaryzacyjnych

Już od 1 października 2024 r. jednostki mogły rozpocząć prace inwentaryzacyjne dotyczące m.in. zapasów (w drodze spisu z natury) i rozrachunków oraz powierzonych innym jednostkom (...)
str. 26
1.1.

Kwestie formalne dotyczące inwentaryzacji za 2024 r.

Inwentaryzacji poświęcony został rozdział 3 ustawy o rachunkowości określający terminy i częstotliwość przeprowadzenia czynności, rodzaje metod mających zastosowanie do wskazanych składników aktywów, możliwe uproszczenia oraz (...)
str. 26
1.2.

Odpowiedzialność za inwentaryzację - zadania i obowiązki

Odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury ponosi kierownik jednostki. Odpowiedzialność taka nie może być scedowana na inną osobę ani inny podmiot. Obowiązki w (...)
str. 27
1.3.

Zakres i rodzaje dokumentacji inwentaryzacyjnej

Wydane przez kierownika przepisy dotyczące inwentaryzacji drogą spisu z natury stanowią tzw. regulacje wewnętrzne. Mogą mieć one charakter dokumentów: a) bieżących - wydawanych każdorazowo przed (...)
str. 27
1.4.

Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie spisu wskazane przez kierownika

Kierownik jednostki powołuje stałą (albo na potrzeby wykonania określonego zadania) komisję inwentaryzacyjną i wyznacza jej przewodniczącego. Następuje to również wtedy, gdy przeprowadzenie spisu z natury (...)
str. 29
2.

Prace inwentaryzacyjne wykonywane od 1 października 2024 r. do 15 stycznia 2025 r.

Prace wykonywane od 1 października 2024 r. Jak już pisaliśmy, jednostki mogą rozpocząć prace inwentaryzacyjne za 2024 r. już od 1 października br. Przeprowadzane w (...)
str. 29
3.

Do 26 marca 2025 r. należy wyjaśnić i rozliczyć różnice inwentaryzacyjne za 2024 r.

Różnice inwentaryzacyjne, wynikające z porównania wyników spisu z natury z danymi księgowej ewidencji zapasów, pogrupowane według rodzajów zapasów i osób za nie odpowiedzialnych, księgowy przenosi (...)
str. 32
3.1.

Wyjaśnienie przyczyn różnic inwentaryzacyjnych

Różnice inwentaryzacyjne mogą mieć charakter niedoborów dzielonych na pozorne i usprawiedliwione (uzasadnione) oraz nieusprawiedliwione (nieuzasadnione), a także podobnie traktowanych szkód, spowodowanych obniżeniem przydatności gospodarczej danego (...)
str. 32
3.2.

Rodzaje różnic inwentaryzacyjnych i sposobu ich rozliczenia

Różnice ilościowe - niedobory Do niedoborów usprawiedliwionych (uzasadnionych), powstałych z przyczyn niezależnych od osób odpowiedzialnych, zalicza się w szczególności: a) ubytki naturalne - wynikające z (...)
str. 33
3.3.

Zakończenie prac komisji inwentaryzacyjnej - wnioski na przyszłość

Zgodnie ze wskazaniem zawartym w stanowisku w sprawie inwentaryzacji, w praktyce zasadnym jest przedstawienie przez komisję inwentaryzacyjną, kierownikowi jednostki, podsumowania wyników inwentaryzacji zapasów drogą spisu (...)
str. 37
4.

Rozliczenie niedoborów poinwentaryzacyjnych/szkód spowodowanych utratą przydatności gospodarczej zapasów

Szczególną grupę niedoborów zapasów stwierdzonych podczas prac inwentaryzacyjnych stanowią szkody (różnice jakościowe) oznaczające utratę ich cech fizycznych oraz ekonomicznych. Stwierdzenie takich różnic przez komisję inwentaryzacyjną (...)
str. 37
4.1.

Różnice jakościowe (szkody) - niedobory

Jak wskazano w ww. stanowisku KSR, podobny charakter do niedoborów zapasów mają szkody spowodowane pełną lub częściową utratą przez składnik zapasów pierwotnej przydatności gospodarczej (wartości (...)
str. 37
4.2.

Ustalenie i rozliczenie szkód jakościowych

Szkody ustala się jak niedobory (piszemy o nich w pkt 3 niniejszego dodatku na str. 32), a rozlicza je na podstawie uwag zamieszczonych w arkuszach (...)
str. 37
4.3.

Protokół z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych

Protokół z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych sporządza komisja inwentaryzacyjna po wyjaśnieniu przyczyn powstania różnic inwentaryzacyjnych, w tym jakościowych. Następnie, jak już wskazano w pkt 4.2., protokół (...)
str. 38
4.4.

Ujęcie skutków trwałej utraty wartości aktywów w księgach rachunkowych

W myśl art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości, trwała utrata wartości zachodzi wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie (...)
str. 38
4.5.

Rozliczenie odpisu aktualizującego

Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów obrotowych, ujęte na koncie 34-7 oraz na koncie 62-1, powinny pozostać na tych kontach do momentu przekazania danego składnika zapasu (...)
str. 40
V.

SPORZĄDZANIE SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH W PYTANIACH CZYTELNIKÓW

1.

Zawarcie umowy o badanie sprawozdania finansowego, gdy w spółce funkcjonuje zarząd wieloosobowy

W spółce funkcjonuje zarząd wieloosobowy. Czy zawierając umowę o badanie sprawozdania finansowego podpisy muszą złożyć wszyscy jego członkowie, czy może wystarczy podpis osób wyznaczonych do (...)
str. 41
2.

Podpisanie sprawozdania i złożenie oświadczenia - zakres odpowiedzialności

Do końca marca 2025 r. zostanie sporządzone roczne sprawozdanie finansowe spółki za 2024 r. Czy jeżeli trzy osoby z zarządu podpiszą sprawozdanie, a dwie osoby (...)
str. 42
3.

Czy zmiana zasad ewidencji nieistotnych operacji gospodarczych wpływa na sprawozdanie finansowe?

W 2024 r. jednostka zmieniła zasady (politykę) rachunkowości, w wyniku których część operacji (nieistotna) księgowana dotychczas w koszty rodzajowe obecnie będzie obciążała pozostałe koszty operacyjne. (...)
str. 43
4.

Czy sprawozdanie finansowe oddziału spółki musi mieć formę elektroniczną?

Czy oddział spółki z o.o. powinien sporządzić na koniec roku obrotowego odrębne sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej? Czy wystarczającym będzie sporządzenie papierowej wersji takiego sprawozdania, (...)
str. 46
5.

Archiwizacja dokumentacji rachunkowej, w tym sprawozdań finansowych

Od początku stycznia 2023 r. prowadzimy księgi rachunkowe. W jaki sposób wyznaczyć termin przechowywania ksiąg rachunkowych oraz sprawozdania finansowego za 2023 r.? Czy obowiązują w (...)
str. 46
6.

Obowiązki wobec KRS, gdy badanie sprawozdania finansowego jest dobrowolne

Czy przekazując do KRS roczne sprawozdanie finansowe za 2024 r. będzie należało załączyć sprawozdanie z badania za ten rok, również w przypadku gdy badanie sprawozdania (...)
str. 49
7.

Obowiązki sprawozdawcze spółek jawnych oraz partnerskich wobec KRS

Czy spółki jawne oraz partnerskie, których obroty w 2024 r. wyniosą mniej niż 2.000.000 euro, mają jakieś obowiązki sprawozdawcze wobec KRS wynikające z ustawy o (...)
str. 50
8.

Skutki nieprzekazania sprawozdania finansowego Szefowi KAS w ustawowym terminie

Sprawozdanie finansowe stowarzyszenia za 2023 r. nie zostało złożone do 15 lipca 2024 r. do Szefa KAS. Czy w związku z tym wraz z jego (...)
str. 50
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.