Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 9 października 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 8.10.2024 r., godz. 14:28 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.406 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 28 (1215) z dnia 01.10.2024

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 28 (1215) z dnia 01.10.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z powodzią

W związku z sytuacją spowodowaną powodzią na niektórych obszarach Polski i wprowadzeniem tam stanu klęski żywiołowej, przewidziano różnego rodzaju wsparcie dla osób poszkodowanych w wyniku (...)
str. 4
1.1.

Ulgi w płatnościach podatków i ZUS

Odroczenie terminów zapłaty podatków Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl); dalej: MF zamieszczono komunikat dotyczący wsparcia, o jakie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty (...)
str. 4
1.2.

Stawka 0% VAT dla darowizn towarów i usług przekazywanych poszkodowanym wskutek powodzi

W związku z powodzią, która spowodowała znaczące szkody materialne, wprowadzono stawkę 0% VAT dla darowizn towarów i usług przekazywanych na cele związane z pomocą poszkodowanym (...)
str. 6
1.3.

Zwolnienia z CIT/PIT

W związku z opublikowanym rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem (...)
str. 6
1.4.

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy z powodu powodzi

W okresie klęski żywiołowej (tu: powodzi) działalność wielu zakładów pracy zostaje poważnie ograniczona lub wstrzymana, a pracownicy nie mają możliwości dojazdu do pracy i wykonywania (...)
str. 7
1.5.

Zwolnienie z opłat w systemie e-TOLL transportu humanitarnego

MF poinformowało także (w komunikacie z 18 września 2024 r.), że w okresie trwania stanu klęski żywiołowej na drogach krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg (...)
str. 8
1.6.

Pomoc finansowa dla powodzian i wsparcie kredytobiorców

Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.gov.pl) zamieszczono komunikat z 16 września 2024 r., w zakresie pomocy finansowej dla powodzian. Jak poinformowano, dzięki wprowadzeniu (...)
str. 8
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Zmiana przepisów w związku z klęską żywiołową na terenie niektórych województw

W związku z powodzią we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Polski, w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia, wprowadzono - (...)
str. 8
2.

Minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 września 2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 (...)
str. 9
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Ochrona sygnalistów - podstawa prawna, podatki i ewidencja księgowa

Z dniem 25 września 2024 r. weszły w życie przepisy dotyczące tzw. sygnalistów, nakładające m.in. na podmioty gospodarcze szereg obowiązków, co wiąże się także z (...)
str. 10
1.1.

Podstawa prawna ochrony sygnalistów

Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje trzy procedury służące informowaniu o naruszeniu prawa przez sygnalistów: 1) zgłaszanie informacji o naruszeniu prawa w ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych (...)
str. 10
1.2.

Wydatki ponoszone w związku z ochroną sygnalistów a koszty podatkowe i VAT

Koszty uzyskania przychodów W ustawach o podatku dochodowym brak jest regulacji, które wprost odnosiłyby się do ujmowania w kosztach podatkowych wydatków ponoszonych w związku z (...)
str. 14
1.3.

Ewidencja księgowa wydatków związanych z ochroną sygnalistów

Również w ustawie o rachunkowości brak jest szczególnych regulacji dotyczących ewidencjonowania wydatków związanych z ochroną sygnalistów. Stosując zasady ogólne należałoby przyjąć, że omawiane wydatki zasadniczo (...)
str. 15
2.

Zaliczka w walucie obcej na poczet dostawy towaru - wycena podatkowa i bilansowa

Częstą praktyką jest, że podatnicy otrzymują od kontrahentów wpłaty (zaliczki/przedpłaty) na poczet przyszłych dostaw towarów. Niekiedy taka wpłata jest dokonywana w walucie obcej; cała transakcja (...)
str. 15
2.1.

Zaliczka w walucie obcej - wycena dla celów CIT/PIT

Ustalając, jakie skutki na gruncie CIT/PIT ma otrzymanie wpłaty w walucie obcej na poczet przyszłej sprzedaży towarów, należy w pierwszej kolejności przeanalizować, czy taka wpłata (...)
str. 16
2.2.

Rozliczenie otrzymanej zaliczki dla celów VAT

Otrzymanie zaliczki a VAT W przypadku krajowej sprzedaży towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje generalnie z chwilą dokonania ich dostawy. Jeżeli jednak przed dokonaniem dostawy (...)
str. 18
2.3.

Ewidencja księgowa i wycena zaliczki otrzymanej w walucie obcej

Otrzymanie zaliczki w walucie obcej a przychód bilansowy Dla celów bilansowych otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży towarów nie stanowi przychodu (przychód z tytułu sprzedaży (...)
str. 20
IV.

PODATEK VAT

1.

Parkowanie pod domem wyklucza pełne odliczenie VAT od wydatków na samochód osobowy - interpretacja KIS

Podatnik nie ma prawa odliczać 100% VAT od wydatków związanych z samochodem osobowym, gdy parkuje go w miejscu zamieszkania, nawet jeżeli posiada drugi samochód do (...)
str. 22
2.

Niezgodny z ustaleniami stron wywóz towaru przez nabywcę poza teren UE a VAT - pytanie prejudycjalne do TSUE

TSUE rozstrzygnie, czy doszło do eksportu pośredniego w sytuacji, gdy nabywca wywiózł towar do kraju trzeciego, choć zgodnie z ustaleniami stron towar miał być wywieziony (...)
str. 24
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Faktura do paragonu bez NIP nabywcy - skutki w VAT

Spółka z o.o. prowadzi restaurację. Sporadycznie zdarzają się sytuacje, że do paragonu bez NIP nabywcy wystawiana jest faktura z jego NIP. Spółka zdaje sobie sprawę, (...)
str. 26
3.2.

Usługi montażu monitoringu a zwolnienie z kasy rejestrującej z uwagi na zapłatę na konto bankowe

Czynny podatnik VAT świadczy usługi montażu monitoringu wraz z systemem zabezpieczeń i innymi urządzeniami elektrycznymi/elektronicznymi (kamery, karty pamięci itd.) na rzecz osób prywatnych. Czy może (...)
str. 28
3.3.

Podmiotowe zwolnienie z VAT - jak ustalać limit 200.000 zł?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od kilku lat. Świadczy on usługi zwolnione przedmiotowo z VAT oraz opodatkowane stawką 23% VAT, ale korzysta z podmiotowego zwolnienia z (...)
str. 30
3.4.

Dopłata z urzędu do ulgowych biletów autobusowych - rozliczenie w VAT i PIT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (przewóz osób autobusami) i jestem czynnym podatnikiem VAT. W 2024 r. otrzymuję z Urzędu Marszałkowskiego dopłaty do biletów ulgowych na podstawie (...)
str. 31
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Transakcje z podmiotem krajowym mającym zagraniczny oddział na terenie tzw. raju podatkowego - interpretacja KIS

Obowiązek stosowania cen transferowych oraz sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dotyczy bezpośrednich transakcji z podmiotami, których miejsce rezydencji podatkowej znajduje się w kraju z tzw. (...)
str. 34
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Nieuregulowane zobowiązanie a przychód podatkowy w przypadku wykreślenia spółki z KRS w związku z jej likwidacją

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT), będąca w likwidacji, posiada niespłacone, nieprzedawnione zobowiązania z tytułu pożyczki od podmiotu krajowego. Czy w sytuacji, gdy spółka (...)
str. 37
2.2.

Zapłata kontrahentowi kwoty wyższej niż należna - czy może być kosztem podatkowym?

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) zajmuje się sprzedażą towarów handlowych. W sytuacji gdy klient zwraca spółce nabyty uprzednio towar, spółka zwraca mu też (...)
str. 38
2.3.

Zapłata podatku od zysku wypracowanego w okresie opodatkowania estońskim CIT po zakończeniu tej formy opodatkowania

Spółka z o.o. (której rok podatkowy/obrotowy jest zbieżny z kalendarzowym), opodatkowana estońskim CIT, część zysku wypracowanego w okresie opodatkowania estońskim CIT, mocą stosowanej uchwały przekazała (...)
str. 40
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Spłata wspólnika likwidowanej spółki osobowej w związku z nierównym podziałem majątku - wyrok NSA

Dopłata dokonana przez jednego wspólnika spółki osobowej na rzecz drugiego, mająca na celu wyrównanie umownego podziału majątku likwidowanej spółki osobowej w związku z przejęciem składników (...)
str. 42
2.

Utrata pieniędzy z firmowego konta bankowego a koszty podatkowe - interpretacja KIS

Strata w środkach pieniężnych będąca wynikiem kradzieży z firmowego rachunku bankowego nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu w sytuacji, gdy podatnik nie dochował (...)
str. 45
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Najem składników majątku wspólnego małżonków w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z nich

Małżonkowie będący we wspólności majątkowej są właścicielami kilku nieruchomości, w tym niemieszkalnych (jest to ich majątek wspólny). Żona rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której (...)
str. 47
3.2.

Zwrot członkom rady nadzorczej kosztów przejazdu na posiedzenia rady a PIT

Spółka zwraca koszty związane z przejazdami na posiedzenia rady członkom rady nadzorczej mającym miejsce zamieszkania poza siedzibą spółki, w której odbywają się te posiedzenia. Członkowie (...)
str. 48
3.3.

Sposób ustalenia zaliczki na podatek w celu obniżenia składki zdrowotnej

Na początku października 2024 r. wypłacimy pracownikowi, z którym rozwiązujemy umowę o pracę, wynagrodzenie w niewielkiej kwocie (za kilka dni pracy, w ostatnim dniu zatrudnienia). (...)
str. 50
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Indywidualna stawka amortyzacyjna od budynków przemysłowych - interpretacja KIS

Nabyte do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą używane budynki przemysłowe mogą być amortyzowane przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości nawet 10%. (interpretacja indywidualna (...)
str. 52
2.

Dodatkowe wyposażenie do służbowego samochodu osobowego wykorzystywanego do celów mieszanych

Spółka posiada samochód (kamper - wykorzystywany m.in. przy wyjazdach na targi) stanowiący środek trwały wykorzystywany w działalności mieszanej. Czy zakupione składniki dodatkowego wyposażenia (m.in. zestaw (...)
str. 53
2.1.

Rozliczenie wydatków dla celów podatku dochodowego

W celu prawidłowego rozliczenia wydatków poniesionych na nabycia dodatkowego wyposażenia środka trwałego (również samochodu osobowego) należy uwzględnić m.in. przepisy dotyczące ulepszeń określone w art. 16g (...)
str. 53
2.2.

Odliczenie VAT z zastosowaniem ograniczenia w wysokości 50%

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)
str. 55
VIII.

PORADY DLA FIRM

1.

Upływa termin złożenia zawiadomienia o zmianie urzędu skarbowego w 2025 r.

Wyspecjalizowanych urzędów skarbowych jest 20. Obsługują one wybrane kategorie podatników i płatników, m.in. podmioty uzyskujące rocznie wielomilionowe przychody. Są to podmioty wymienione w § 2 (...)
str. 56
2.

Od 1 października 2024 r. jedna ogólnopolska infolinia KAS

Od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać informacji na jednej ogólnopolskiej infolinii (pod numerami: (+48) 22 330 (...)
str. 57
IX.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Składki ZUS po wzroście w 2025 r. kwoty minimalnego wynagrodzenia

Minimalne wynagrodzenie za pracę od stycznia 2025 r. będzie wynosiło 4.666 zł . Taką kwotę tego wynagrodzenia ogłoszono w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 (...)
str. 57
2.

Wypłata wynagrodzenia ze zlecenia po utracie statusu studenta a składki ZUS - interpretacja ZUS

O obowiązku opłacania składek ZUS za zleceniobiorcę-studenta w wieku do 26 lat decyduje to, za jaki okres przysługuje wynagrodzenie z umowy zlecenia, a nie to (...)
str. 60
3.

Wypłacona nagroda jubileuszowa bez obciążeń składkowych w ZUS

Wypłacamy pracownikom nagrody jubileuszowe nie częściej niż co 5 lat. Dla celów wypłaty tego świadczenia uwzględniamy poprzednie zatrudnienie danego pracownika. Taki zapis mamy zawarty w (...)
str. 62
X.

PRAWO PRACY

1.

Ustalenie wynagrodzenia w razie korzystania z dni na poszukiwanie pracy oraz zwolnienia na dziecko do lat 14

Pracownik zatrudniony na pełny etat w podstawowej organizacji czasu pracy, od poniedziałku do piątku, otrzymał w sierpniu 2024 r. 1-miesięczne wypowiedzenie, które trwało do końca (...)
str. 63
2.

Rozliczenie zagranicznej podróży służbowej, w trakcie której pracownik przebywał w szpitalu

W drugim dniu zagranicznej podróży służbowej pracownik złamał nogę, w związku z czym przerwał wykonywanie zadań służbowych i po trzydniowym pobycie w szpitalu wrócił do (...)
str. 64
XI.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Od 1 października 2024 r. można rozpocząć inwentaryzację

Jednostki mogą rozpocząć prace inwentaryzacyjne za 2024 r. już od 1 października br. Przeprowadzane w tym terminie czynności mogą dotyczyć m.in.: zapasów (inwentaryzacja w drodze (...)
str. 66
2.

Wypłata i otrzymanie zaliczek na poczet zysku spółki komandytowej - podatek i ewidencja księgowa

Wśród klientów naszego biura mamy m.in. spółkę komandytową oraz jej wspólników będących spółkami kapitałowymi. Spółka z o.o. jako wspólnik spółki komandytowej otrzymuje zaliczki na poczet (...)
str. 67
2.1.

Wypłata zaliczek na poczet zysku - regulacje kodeksowe

Wspólnikami spółki komandytowej są komplementariusze i komandytariusze. Komplementariusz jest wspólnikiem, który ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki i posiada uprawnienia do jej reprezentowania. Komandytariusz z (...)
str. 67
2.2.

Zasady opodatkowania dochodów spółki komandytowej

W obecnym stanie prawnym spółki komandytowe są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: podatnikami CIT). W efekcie w tego typu spółkach, podobnie jak np. (...)
str. 68
2.3.

Opodatkowanie wypłat realizowanych na rzecz wspólników (komandytariuszy i komplementariuszy)

Jak już wspomniano, przychody uzyskiwane z udziału w zyskach spółki komandytowej - zarówno przez wspólników będących osobami prawnymi, jak i fizycznymi - podlegają opodatkowaniu na (...)
str. 68
2.4.

Bilansowe rozliczanie zaliczek na poczet zysku wypłaconych przez spółkę oraz otrzymanych przez wspólników

Ewidencja w spółce komandytowej wypłacającej zaliczkę na poczet zysku Wypłacane w trakcie roku wspólnikom spółki komandytowej zaliczki na poczet zysku ujmuje się na koncie rozrachunkowym, (...)
str. 70
3.

Odpis z tytułu trwałej utraty wartości środka trwałego - rozliczenie w momencie odpłatnego zbycia

Spółka posiada grunt, który na koniec 2023 r. został objęty odpisem z tytułu trwałej utraty wartości. Obecnie grunt zostanie zbyty za cenę wyższą od jego (...)
str. 72
3.1.

Rozliczenie bilansowe

Choć generalnie grunty nie podlegają bilansowej amortyzacji (wyjątek stanowią grunty służące wydobyciu kopalin metodą odkrywkową) - w naszej ocenie - nie wyklucza to zasadności dokonania (...)
str. 72
3.2.

Rozliczenie podatkowe

Podatek dochodowy Amortyzacji gruntu nie dokonuje się również dla celów podatku dochodowego. Co więcej, dla celów podatkowych również ujęty w pozostałych kosztach operacyjnych bilansowy odpis (...)
str. 73
4.

Obowiązek generowania plików JPK_MAG na żądanie organu podatkowego

Posiadamy plac służący składowaniu materiałów dla potrzeb własnych. Kupujemy większą ilość np. sklejki, składamy ją na placu, a następnie wydajemy na podstawie dokumentu RW na (...)
str. 74
5.

VAT należny rozliczany w ramach procedury OSS od WSTO - prezentacja w bilansie

Spółka dokonuje sprzedaży wysyłkowej na rzecz osób fizycznych z krajów UE (WSTO) i jest zarejestrowana do procedury OSS. Czy saldo, jakie pozostaje na koncie VAT (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.