Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 4 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 r., godz. 14:43 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.122 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Przegląd Podatku Dochodowego
nr 21 (621) z dnia 01.11.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.1.

Przychody

Dla Prenumeratorów GOFIN U Kursy średnie walut obcych ogłaszane przez NBP dostępne w serwisie www.wskazniki.gofin.pl » W celu uwzględnienia w rozliczeniach podatkowych kwot przychodów wyrażonych (...)
str. 4
1.2.

Koszty

Zasadą jest, że koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich (...)
str. 7
1.3.

Wydatki w podróży służbowej

Zwróć uwagę! Wydatki ponoszone przez pracownika będącego w delegacji stanowią u pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Warunkiem jest jednak ich właściwe udokumentowanie. Zasadniczo rozliczenie kosztów delegacji (...)
str. 9
1.4.

Należności, od których pobierany jest podatek u źródła

Polskie podmioty, które dokonują wypłat określonych należności na rzecz kontrahentów zagranicznych (nierezydentów), mogą być zobowiązane (jako płatnicy) do pobrania, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowanego podatku (...)
str. 9
II.

ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH

1.

Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym

Na dzień oddania do druku niniejszego numeru Przeglądu Podatku Dochodowego na podpis Prezydenta oczekuje ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 11
1.1.

Metoda kasowa w ustawie o PIT

Ustawa nowelizująca przewiduje nowe rozwiązanie umożliwiające podatnikom PIT prowadzącym samodzielnie działalność gospodarczą stosowanie kasowej metody rozliczania przychodów (nowy art. 14c updof) i kosztów uzyskania przychodów (...)
str. 11
1.2.

Uregulowania w ryczałcie ewidencjonowanym

Rozwiązania w zakresie kasowego PIT znajdą odpowiednie zastosowanie również do podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ryczałcie od przychodów (...)
str. 14
1.3.

Pozostałe zmiany

Odliczanie strat Doprecyzowaniu uległ art. 9 ust. 5 updof. Zmiana ma charakter porządkowy. Obecne brzmienie tego przepisu wskazuje na możliwość odliczania straty od przychodów z (...)
str. 15
2.

Skutki podatkowe uchwalenia nowej ustawy o jednostkach samorządu terytorialnego

Na dzień oddania do druku niniejszego numeru Przeglądu Podatku Dochodowego na podpis Prezydenta oczekuje ustawa z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu (...)
str. 17
3.

Ulgi na gruncie podatku dochodowego dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy

Na dzień oddania do druku niniejszego numeru Przeglądu Podatku Dochodowego na publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie (...)
str. 18
4.

Dodatek dopełniający - obowiązki organu rentowego jako płatnika

Na dzień oddania do druku niniejszego numeru Przeglądu Podatku Dochodowego na podpis Prezydenta oczekuje ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 20
5.1.

Ubezpieczenia majątkowe

W Dz. U. z 2024 r. pod poz. 1551 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 października 2024 r. w sprawie zaniechania poboru podatku (...)
str. 21
5.2.

Darowizny

W Dz. U. z 2024 r. pod poz. 1550 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 października 2024 r. w sprawie zaniechania poboru ryczałtu (...)
str. 22
III.

PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE

1.

Hipotetyczne odsetki od zysku z lat ubiegłych

Walne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. przeznaczyło w czerwcu 2024 r. zysk z 2022 r. oraz zysk z 2023 r. na kapitał zapasowy. Czy hipotetyczne (...)
str. 23
2.

Wydatki związane z przeprowadzeniem audytu

Rada nadzorcza planuje przeprowadzić audyt w spółce, by uzyskać informacje na temat aktualnej oraz spodziewanej kondycji ekonomicznej spółki. Z uwagi na bardzo obszerny zakres tematyczny, (...)
str. 24
3.

Ustalenie wartości samochodu osobowego na potrzeby limitowania opłat leasingowych

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, podatnikiem VAT. Zawarłem umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego (niebędącego pojazdem elektrycznym ani napędzanym wodorem). Samochód będzie wykorzystywany w firmie (...)
str. 25
4.

Koszty podróży służbowej prezesa - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)

[1503302] Prezes pojechał na szkolenie, jest pracownikiem, a faktura za nocleg brutto wynosi 2.040 zł. Czy w koszty uzyskania przychodu mogę wrzucić tylko 1.800 zł, (...)
str. 27
5.

Ustanie bytu prawnego kontrahenta przed dokonaniem na jego rzecz płatności z pominięciem MPP - interpretacja organu podatkowego

Jeżeli na moment wymagalności płatności podatnik - sprzedawca nie istnieje, gdyż zmarł, nie istnieje zarząd sukcesyjny ani przedsiębiorstwo w spadku, zlikwidowany został też rachunek VAT (...)
str. 28
6.

Podatek VAT z faktur stwierdzających czynności, które nie zostały dokonane, nie jest kosztem podatkowym - wyrok NSA

Unormowanie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret drugie updop uznające za koszt uzyskania przychodów podatek od towarów i usług, nie dotyczy (...)
str. 29
IV.

ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA

1.

Obowiązek sporządzenia PIT-11 i PIT-4R przy przejęciu zakładu pracy lub jego części

Żona prowadziła przedszkole prywatne w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. W lipcu 2024 r. wraz z mężem utworzyła spółkę z o.o. W sierpniu 2024 r. spółka (...)
str. 32
1.1.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę

Zgodnie z art. 23 1 § 1 K.p., w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa (...)
str. 32
1.2.

Osoby pracujące na umowę zlecenia

Regulacje zawarte w art. 23 1 § 1 K.p. nie dotyczą osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, czyli umowy cywilnoprawnej. Tym samym nie jest możliwe (...)
str. 33
2.

Sfinansowanie karnetu sportowego nowo zatrudnionemu pracownikowi

Pracownik został zatrudniony od października 2024 r. Pierwsze wynagrodzenie otrzyma w listopadzie br. Zakład pracy co miesiąc będzie finansował mu ze środków obrotowych karnet sportowy. (...)
str. 34
3.

Obowiązki płatnika przy wypłacie stypendium - interpretacja indywidualna organu podatkowego

Stypendia przyznane studentom przez jednostkę samorządu terytorialnego w całości korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 updof. Tak wynika (...)
str. 35
V.

MAJĄTEK TRWAŁY

1.

Nabycie środków trwałych w drodze spadku

Podatniczka jest zarządcą sukcesyjnym w przedsiębiorstwie w spadku, które należało do jej zmarłego ojca. Przedsiębiorstwo w spadku posiada środki trwałe, które są amortyzowane na zasadzie (...)
str. 37
1.1.

Amortyzacja w przedsiębiorstwie w spadku

W myśl art. 1a ust. 2 updof, przedsiębiorstwo w spadku, stanowiące jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, jest podatnikiem PIT z tytułu dochodów osiąganych w okresie (...)
str. 37
1.2.

Wycena i amortyzacja środków trwałych

W przypadku gdy po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego spadkobierca zdecyduje się na przeniesienie do własnej działalności gospodarczej środków trwałych wchodzących w skład odziedziczonego przedsiębiorstwa, to w (...)
str. 37
1.3.

Koszty z tytułu amortyzacji

Na mocy art. 22 ust. 8 updof, kosztami uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane (...)
str. 38
2.

Czy jest możliwa zmiana metody amortyzacji?

Podatnik w 2024 r. kupił używany samochód osobowy, który wprowadził na stan środków trwałych i amortyzuje metodą liniową z zastosowaniem 20% stawki amortyzacyjnej. Czy od (...)
str. 39
3.

Sposoby na szybszą amortyzację środków trwałych w interpretacjach indywidualnych organu podatkowego

3.1.

Morska farma wiatrowa a możliwość podwyższenia stawek amortyzacyjnych

Budynki i budowle składające się na morską farmę wiatrową mogą być amortyzowane z zastosowaniem podwyższonych stawek amortyzacyjnych przewidzianych dla budynków i budowli używanych w warunkach (...)
str. 39
3.2.

Krótszy okres amortyzacji budynków

Stawkę amortyzacyjną dla budynków przemysłowych i budynku biurowego można ustalić w wysokości nawet 10%, jeżeli spełniają warunek ich używania przed nabyciem przez podatnika i nie (...)
str. 41
3.3.

Amortyzacja środków trwałych w estońskim CIT

Spółka korzystająca z opodatkowania estońskim CIT nie może stosować przepisów ustawy o CIT regulujących możliwość podwyższenia stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych dla budynków i (...)
str. 42
VI.

VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY

1.

Skutki wypłaty wspólnikom wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki

Dwóch wspólników (osoby fizyczne) prowadzi działalność gospodarczą zorganizowaną w formie spółki jawnej. Mają równe udziały w prawie do zysku spółki. Dochód ustalają na podstawie podatkowej (...)
str. 43
1.1.

Uregulowania na gruncie K.s.h.

Prowadzenie spraw spółki obejmuje szeroko rozumiany proces decyzyjny odbywający się w spółce w odniesieniu do wszelkich sfer jej działalności. Jak wynika z art. 39 § (...)
str. 43
1.2.

Ocena wydatku jako kosztu podatkowego

W przypadku spółki jawnej transparentnej podatkowo, podatek dochodowy z tytułu udziału w spółce rozliczają wspólnicy, gdyż to oni - na gruncie podatku dochodowego - są (...)
str. 43
1.3.

Ewidencja w podatkowej księdze

W praktyce problematyczna jest nie tyle ocena charakteru kosztów z tytułu wynagrodzenia wspólników za prowadzenie spraw spółki, ile sposób ujęcia tych kosztów w podatkowej księdze (...)
str. 44
1.4.

Przychód wspólników i obowiązki spółki dokonującej wypłaty

Wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki jawnej jest przychodem podatkowym u każdego wspólnika pobierającego takie świadczenie. Nie jest to jednak przychód z tytułu udziału w spółce, (...)
str. 45
2.

Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe w trakcie roku podatkowego

Przed końcem roku podatkowego spółka z o.o. przystąpi jako wspólnik do spółki jawnej osób fizycznych. Czy po rozszerzeniu składu wspólników spółka jawna do rozliczeń podatku (...)
str. 46
3.

Podatnik opłacający podatek liniowy może wybrać ryczałt ewidencjonowany dla spółki prowadzonej z małżonkiem

Podatnik od kilku lat prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług projektowych i stosuje opodatkowanie podatkiem liniowym. Zamierza utworzyć również spółkę cywilną, która będzie świadczyć usługi (...)
str. 47
4.

Ryczałt od przychodów ze sprzedaży e-booka

Podatnik zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której będzie samodzielnie tworzył i sprzedawał książki w formie elektronicznej (e-booki). Czy z działalności w tym zakresie (...)
str. 48
5.

Koszty usług obcych ponoszone w ramach działalności należy wpisywać w kolumnie 13 podatkowej księgi - interpretacja organu podatkowego

Ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą niezbędne koszty usług obcych, które nie dają się zaklasyfikować do kategorii towarów w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie (...)
str. 49
VII.

OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ

1.

Wypłata należności zagranicznemu bankowi za przedłużenie kredytu

Spółka jest zobowiązana pobrać podatek u źródła od wypłat należności z tytułu odsetek od kredytu. Czy opłatę za przedłużenie kredytu powinna traktować jak odsetki i (...)
str. 51
2.

Zakup oprogramowania na własne potrzeby a podatek u źródła

Firma z siedzibą w Czechach sprzedała szpitalowi licencję na program komputerowy do anonimowego zgłaszania nieprawidłowości przez sygnalistów. Będzie on wykorzystywany wyłącznie na własny użytek. Czy (...)
str. 53
3.

Usługi ubezpieczeniowe nie podlegają opodatkowaniu u źródła - stanowisko Szefa Krajowej Administracji Skarbowej

Nabywane usługi ubezpieczeniowe nie stanowią "świadczeń o podobnym charakterze" do gwarancji na gruncie art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, a w związku z tym (...)
str. 55
VIII.

ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE

1.

Odliczanie darowizn dla fundacji prowadzących działalność gospodarczą - wątpliwości interpretacyjne

Podatnicy CIT i podatnicy PIT, co do zasady, mają możliwość odliczania od podstawy opodatkowania darowizn przekazanych na działalność społecznie użyteczną, prowadzoną przez organizacje pozarządowe, w (...)
str. 57
1.1.

Zasady stosowania ulgi

Podatnicy CIT ustalając podstawę opodatkowania zgodnie z art. 18 ust. 1 ust. 1 updop, mogą obniżyć dochód o darowizny przekazane na cele określone w art. (...)
str. 57
1.2.

Działalność pożytku publicznego

Z uregulowań ustaw podatkowych wynika, że prawo do odliczenia dotyczy darowizn, które spełniają dwie podstawowe przesłanki, tj. są przekazywane: 1) na cele pożytku publicznego określone (...)
str. 57
1.3.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej

Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego. Kwestia możliwości odliczenia darowizny na rzecz fundacji, która zarejestrowała się w KRS (...)
str. 59
2.

Spłata kredytu mieszkaniowego i konsumenckiego jako wydatek na własne cele mieszkaniowe

Lokal mieszkalny został zbyty przed upływem 5 lat od jego nabycia. Zatem powstaje obowiązek złożenia zeznania. Zostanie w nim wykazany dochód wolny od podatku z (...)
str. 60
2.1.

Ustalenie dochodu z odpłatnego zbycia lokalu wolnego od PIT

Ze względu na odpłatne zbycie poza działalnością gospodarczą nieruchomości (tu: lokalu mieszkalnego) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym został on (...)
str. 60
2.2.

Sposób realizacji celu mieszkaniowego

Katalog wydatków na cele mieszkaniowe, które spełniają warunki omawianego zwolnienia, został określony przez ustawodawcę w art. 21 ust. 25 updof. W pkt 2 tego przepisu (...)
str. 61
2.3.

Nakłady zwiększające wartość zbytej nieruchomości i waloryzacja kosztów jej nabycia

Ustalając dochód m.in. z odpłatnego zbycia nieruchomości, należy uwzględnić art. 30e ust. 2 updof. Wynika z niego, że dochodem jest różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego (...)
str. 63
IX.

INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE

1.

Stawka estońskiego CIT właściwa dla opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku

W spółce z o.o. opodatkowanej estońskim CIT w 2024 r. podjęto uchwałę o podziale zysku za 2023 r. Został on przeznaczony do wypłaty udziałowcom. W (...)
str. 64
2.

Czy komandytariusza należy uznać za podmiot powiązany ze spółką komandytową?

W spółce komandytowej wspólnik będący komandytariuszem posiada 2% udziału, komplementariuszem zaś jest spółka z o.o. Komandytariusz nie posiada udziałów w kapitale komplementariusza oraz nie pełni (...)
str. 65
3.

Zmiana formy opodatkowania nie pozbawia prawa do odliczania strat podatkowych

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. W 2025 r. zamierza zmienić formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Czy po przejściu na tę formę opodatkowania będzie (...)
str. 66
4.

Wynajmowanie lokalu za pośrednictwem portalu internetowego

Podatnik jest użytkownikiem portalu internetowego, za pośrednictwem którego udostępnia lokal mieszkalny na cele krótkotrwałego zakwaterowania. Płatności wnoszone przez gości otrzymuje za pośrednictwem portalu w kwocie (...)
str. 67
X.

CZYTELNICY PYTAJĄ

1.

Naprawa uszkodzeń spowodowanych pożarem samochodu

Wskutek pożaru uszkodzona została kabina samochodu ciężarowego będącego środkiem trwałym w spółce z o.o. Dla tego pojazdu nie została wykupiona polisa ubezpieczenia dobrowolnego. Czy koszty (...)
str. 69
2.

Spółka wnosząca wkład pieniężny nie uzyskuje z tego tytułu przychodu

Spółka z o.o. rozważa wniesienie wkładu pieniężnego do spółki komandytowej. Czy w takim przypadku w spółce z o.o. powstanie przychód podatkowy? W tym przypadku spółka (...)
str. 69
3.

Koszty zakupu walizki dla właściciela firmy

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której często odbywa podróże służbowe. Czy wydatek na zakup walizki wykorzystywanej do wyjazdów służbowych przedsiębiorcy można uznać za (...)
str. 70
4.

Różne formy prowadzenia działalności gospodarczej a prawo do ulgi dla rodzin 4+

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym oraz jest wspólnikiem w spółce jawnej, z której dochody opodatkowuje według skali podatkowej. W listopadzie 2024 r. (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.