Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
niedziela, 27 października 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 r., godz. 12:40 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.270 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 16 (616) z dnia 20.08.2024

Estoński CIT - najciekawsze zagadnienia
Dodatek nr 13
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 16
z dnia 20.08.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

ESTOŃSKI CIT - ZAGADNIENIA OGÓLNE

1.

Podatnicy uprawnieni do stosowania estońskiego CIT

Ryczałt od dochodów spółek jest alternatywnym w stosunku do zasad klasycznych systemem opodatkowania i ma charakter fakultatywny. Oznacza to, że podatnik samodzielnie decyduje, czy chce (...)
str. 3
2.

Podmioty wyłączone z ryczałtu od dochodów spółek

Przepisy ustawy o CIT w art. 28k wprost wyłączają niektóre kategorie podatników z estońskiego CIT. Wśród nich są: 1) przedsiębiorstwa finansowe, o których mowa w (...)
str. 4
3.

Przedmiot opodatkowania

Estoński CIT to sposób opodatkowania, w którym opodatkowaniu podlega sześć kategorii dochodów wymienionych w art. 28m ust. 1 updop. Jest to dochód z tytułu: 1) (...)
str. 5
3.1.

Dochód z podzielonego zysku i zysku przeznaczonego na pokrycie strat

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 updop, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w (...)
str. 6
3.2.

Dochód z tytułu ukrytych zysków

Kolejnym dochodem opodatkowanym ryczałtem jest dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (art. 28m ust. 1 pkt 2 updop). Przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, (...)
str. 7
3.3.

Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą

Kategoria wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą pojawia się w ustawie o CIT jako jedna z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem. Ustawodawca nie zdefiniował jednak tego (...)
str. 8
3.4.

Dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku

Opodatkowaniu ryczałtem podlega również dochód odpowiadający nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z (...)
str. 10
3.5.

Dochód z tytułu zysku netto

Dochód z tytułu zysku netto rozpoznawany jest "przy wyjściu" z systemu opodatkowania ryczałtem, np. wskutek złożenia informacji o rezygnacji z tej formy opodatkowania, czy naruszenia (...)
str. 11
3.6.

Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych

Ostatnią kategorią dochodów opodatkowanych ryczałtem jest dochód odpowiadający wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w (...)
str. 11
4.

Podstawa opodatkowania, wysokość i termin zapłaty ryczałtu

Podstawa opodatkowania estońskim CIT oparta jest na wyniku obliczonym na podstawie przepisów o rachunkowości oraz na dochodach określonych w art. 28m ust. 1 pkt 2-6 (...)
str. 12
5.

Wstępna korekta przychodów i kosztów uzyskania przychodów

Jak wynika z art. 7aa ust. 1 updop, podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy (...)
str. 13
6.1.

Przejście na ryczałt od nowego roku podatkowego

Podatnik CIT, który zdecydował się na opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzn. według modelu estońskiego) powinien o tym wyborze zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w (...)
str. 14
6.2.

Wybór estońskiego CIT w trakcie roku podatkowego

Podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeśli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania estońskim CIT zamknie (...)
str. 15
7.

Wyodrębnienia w kapitale własnym u podatnika na estońskim CIT

Na podstawie art. 7aa ust. 1 pkt 2 updop, podatnik, który wybrał opodatkowanie estońskim CIT, jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok (...)
str. 16
8.
str. 17
8.1.

Podatnicy niebędący podatnikami rozpoczynającymi działalność gospodarczą ani małymi podatnikami

Podatnik zamierzający wybrać estoński CIT, powinien spełnić liczne warunki przewidziane dla tego modelu opodatkowania. Są one określone w art. 28j updop. Wśród nich znalazł się (...)
str. 17
8.2.

Podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności

U podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności warunek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 3 updop, nie dotyczy roku rozpoczęcia tej działalności i 2 (...)
str. 18
8.3.

Mały podatnik

W przypadku małego podatnika w pierwszym roku podatkowym opodatkowania estońskim CIT warunki określone w art. 28j ust. 1 pkt 3 updop uznaje się za spełnione, (...)
str. 19
9.

Odliczanie strat powstałych przed pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek

Podatnik, który w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek osiągnął stratę ze źródła przychodów i nabył prawo do jej odliczenia na (...)
str. 19
10.

Opodatkowanie wypłaconej dywidendy

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym wypłaty dywidendy przez spółkę opodatkowaną estońskim CIT na rzecz jej udziałowców/akcjonariuszy/wspólników (którymi mogą być wyłącznie osoby fizyczne - art. 28j ust. (...)
str. 20
11.

Faktury korygujące dotyczące okresu przed przejściem na estoński CIT

Jeśli korekta przychodu/kosztu uzyskania przychodów jest wynikiem innej przyczyny niż błąd rachunkowy czy inna oczywista omyłka, wówczas skutki takiej korekty uwzględnia się w rachunku podatkowym (...)
str. 22
12.

Utrata prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek

Podatnik traci prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w razie zaistnienia zdarzeń wymienionych w art. 28l ust. 1 updop (patrz tabela). Utrata prawa do (...)
str. 23
II.

INTERPRETACJE ORGANÓW PODATKOWYCH

1.

Wliczanie do poziomu zatrudnienia pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim

Pracownik przebywający na urlopie (w tym na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim) spełnia wymóg zatrudnienia konieczny dla opodatkowania estońskim CIT. Przez cały ten okres pozostaje on (...)
str. 24
2.

Podstawa opodatkowania w razie podziału zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem

Podstawą opodatkowania w przypadku podziału zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest kwota, którą spółka przeznaczy do wypłaty udziałowcom. Jest to cała (...)
str. 25
3.

Zastosowanie 10% stawki ryczałtu po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę

Spółka, która powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, może jako mały podatnik skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wynoszącej 10%. (...)
str. 26
4.

Posiadanie statusu fundatora fundacji przez wspólnika spółki

W sytuacji gdy udziałowcem spółki będzie fundator fundacji, któremu statut fundacji nie przyznaje żadnych świadczeń, praw majątkowych czy uprawnień w charakterze beneficjenta, to spółka nie (...)
str. 27
5.

Wypłata udziałowcom odsetek od udzielonych pożyczek

Wypłacona przez spółkę na rzecz jej udziałowców (podmiotów powiązanych) wartość odsetek od udzielonych pożyczek stanowi dla spółki dochód z tytułu ukrytych zysków. "Zgodnie z (...) (...)
str. 28
6.

Prawo do estońskiego CIT po przejęciu spółki opodatkowanej na zasadach ogólnych

Spółka opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, po dokonaniu połączenia, w myśl art. 515 1 § 1 Kodeksu spółek handlowych, poprzez przejęcie spółki z o.o. opodatkowanej (...)
str. 30
7.

Transakcje z podmiotem powiązanym ze spółką

Dokonywanie transakcji pomiędzy spółką stosującą estoński CIT a podmiotem powiązanym nie stanowi ukrytego zysku, jeżeli: transakcje te są zawierane w ramach prowadzonej przez spółkę działalności (...)
str. 31
8.

Nieuwzględnienie w kosztach odpisów amortyzacyjnych a dochód z nieujawnionych operacji gospodarczych

Odpisy amortyzacyjne nieuwzględnione w wyniku finansowym w 2022 r., a ujawnione w sprawozdaniu finansowym za 2023 r., stanowią dochód z nieujawnionych operacji gospodarczych, o którym (...)
str. 33
9.

Czy nadwyżkę wartości bilansowej ponad wartość podatkową składnika majątku wykazuje się w korekcie wstępnej?

Nadwyżkę wartości bilansowej ponad wartość podatkową środka trwałego (różnicę o charakterze przejściowym) należy wykazać w korekcie wstępnej, ale nie oznacza to konieczności zapłaty podatku. "Podatnik (...)
str. 34
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.