Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 11 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.064 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 35 (1222) z dnia 10.12.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Pełnomocnicy mogą składać wnioski o wakacje składkowe w imieniu płatników - stanowisko ZUS

` Na ten temat pisaliśmy m.in. w Biuletynie Informacyjnym nr 31 z 1.11.2024 r. na str. 4-6 Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą występować (...)
str. 4
2.

Od 25 grudnia 2024 r. RPO będzie przyjmował zgłoszenia zewnętrzne sygnalistów

Od 25 września 2024 r. sygnalista, który pracuje lub jest powiązany innego rodzaju relacją związaną z wykonywaniem pracy lub realizacją umów z organizacją, ma już (...)
str. 5
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Zmiany w składce zdrowotnej na 2025 r. uchwalone przez Sejm

W dniu 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), której (...)
str. 6
2.

Zmiany w VAT od 2025 r.

W Dzienniku Ustaw z 25 listopada 2024 r., pod poz. 1721, opublikowano ustawę z dnia 8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku od (...)
str. 6
2.1.

Podmiotowe zwolnienie z VAT

Z obowiązujących obecnie przepisów wynika, że z podmiotowego zwolnienia z VAT mogą korzystać wyłącznie podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, jeżeli spełniony jest (...)
str. 6
2.2.

Miejsce świadczenia usług

Z obowiązujących obecnie przepisów wynika, że miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, (...)
str. 7
2.3.

Zmiany w opodatkowaniu na zasadzie marży

W wyniku nowelizacji ustawy o VAT wskazano, że do dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, opodatkowanych w ramach szczególnej procedury marży stosuje się podstawową (...)
str. 7
3.

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie PKPiR związane z wprowadzanym kasowym PIT

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 listopada 2024 r., pod poz. 1744, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 8
4.

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą wolną Wigilię

Na posiedzeniu w dniu 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił ustawę z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy (...)
str. 9
5.

Uzupełniający urlop macierzyński - planowane zmiany

Na posiedzeniu Sejmu w dniu 27 listopada 2024 r. uchwalono ustawę z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych (...)
str. 10
6.

Opublikowano nowelizację ustawy powodziowej

Z dniem 26 listopada 2024 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków (...)
str. 11
6.1.

Umorzenie należności składkowych w ZUS

Płatnik składek będący poszkodowanym w wyniku powodzi może wystąpić do ZUS z wnioskiem o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, (...)
str. 11
6.2.

Świadczenie interwencyjne

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmiany w zakresie udzielania świadczenia interwencyjnego dla podmiotów (...)
str. 12
6.3.

Zmiany w CIT

Mocą ustawy nowelizującej wprowadzono także zmiany w ustawie o PDOP, tj. zwolniono z CIT dochody z darowizn otrzymanych przez samorząd zawodowy od innego podatnika będącego (...)
str. 12
7.

Wyższe kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

W dniu 21 listopada 2024 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druk (...)
str. 13
8.

Nowe rozporządzenie w sprawie instrumentów finansowych - z możliwością stosowania do sprawozdań za 2024 r.

W Dzienniku Ustaw z 28 listopada 2024 r., pod poz. 1750, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2024 r. w sprawie uznawania i (...)
str. 14
9.

Projekt Stanowiska KSR w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) Komitet Standardów Rachunkowości przedstawił do dyskusji publicznej projekt Stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są (...)
str. 15
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Prenumerata specjalistycznych czasopism/gazet na 2025 r. - podatki i ewidencja księgowa u nabywcy

Podmioty gospodarcze ponoszą wydatki na zakup specjalistycznych czasopism i gazet, a także serwisów internetowych, na przyszły rok. W tym artykule przedstawiamy, jak zakup ww. czasopism/gazet/serwisów (...)
str. 16
1.1.

Odliczenie VAT od wydatków na prenumeratę czasopism/gazet

Ustalając, czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT od poniesionych w 2024 r. wydatków na zakup prenumeraty specjalistycznych czasopism/gazet na 2025 r., należy kierować się (...)
str. 16
1.2.

Zakup prenumeraty czasopism/gazet na następny rok - ujęcie w kosztach podatkowych

Wydatki na prenumeratę a koszty podatkowe Wydatki na zakup prenumeraty specjalistycznych czasopism/gazet/serwisów internetowych na 2025 r., wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez nabywcę, ujmowane (...)
str. 18
1.3.

Wydatki na zakup prenumeraty czasopism/gazet na 2025 r. - w ewidencji księgowej

Ujmując w księgach rachunkowych (i w kosztach bilansowych) wydatki na zakup prenumeraty specjalistycznych czasopism/gazet/serwisów internetowych na 2025 r., należy mieć na uwadze, że: w księgach (...)
str. 21
2.

Impreza integracyjna - podatki i ewidencja księgowa

W praktyce zdarza się, że podmioty gospodarcze organizują imprezy/wyjazdy dla pracowników i kontrahentów mające na celu integrację ww. osób, finansując je ze środków obrotowych. W (...)
str. 22
2.1.

Odliczenie VAT od wydatków na imprezy integracyjne

Prawo do odliczenia VAT W ustawie o VAT nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do odliczania VAT od wydatków poniesionych na imprezę, (...)
str. 22
2.2.

Wydatki na imprezę integracyjną a koszty uzyskania przychodów

Udział pracowników w imprezie Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, (...)
str. 26
2.3.

Udział w imprezie integracyjnej a PIT pracownika

Zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych, pracownicy biorący udział w imprezach firmowych, których głównym celem jest integracja, nie uzyskują z tego tytułu przychodu. Tak wynika (...)
str. 27
2.4.

Ewidencja księgowa wydatków na organizację imprezy integracyjnej

Wydatki na organizację imprezy z udziałem pracowników i kontrahentów sfinansowane środkami obrotowymi, obciążają koszty działalności operacyjnej jednostki. Wydatki takie mogą zostać ujęte w księgach rachunkowych (...)
str. 27
IV.

PODATEK VAT

1.

Zamiar wykorzystywania nieruchomości do działalności a opodatkowanie VAT przy jej sprzedaży - interpretacja KIS

Jeżeli podatnik zamierzał wykorzystywać nieruchomość w ramach działalności gospodarczej, to jej sprzedaż nie będzie dokonywana w ramach zarządu majątkiem prywatnym, lecz w ramach tej działalności (...)
str. 28
2.

Czy stawka VAT dla usług transportu publicznego zostanie obniżona?

Z obecnie obowiązujących przepisów wynika, że transport publiczny opodatkowany jest stawką 8% VAT. Dotyczy to usług wskazanych w poz. 38-43 oraz 45 załącznika nr 3 (...)
str. 30
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Wycofanie samochodu z działalności na cele prywatne - skutki w VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby tej działalności kilka lat temu kupiłem samochód o dopuszczanej masie całkowitej poniżej 3,5 tony i (...)
str. 31
3.2.

Usługa najmu na rzecz osób fizycznych a zwolnienie z kasy rejestrującej

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zajmuję się wynajmem samochodów. Większość klientów to osoby fizyczne. Czy wystawienie faktury zwalnia z ewidencjonowania takich usług w kasie rejestrującej? Usługi (...)
str. 32
3.3.

MPP - wybrane zagadnienia

Mechanizm podzielonej płatności (dalej: MPP) to sposób zapłaty za nabyte towary lub usługi. Polega on na tym, że zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty (...)
str. 33
3.4.

Zawyżenie stawki VAT w przypadku sprzedaży ewidencjonowanej w kasie rejestrującej

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Przez kilka miesięcy ujmowałem w kasie fiskalnej sprzedaż zawyżając stawkę VAT (23% zamiast 8%). Sprzedaż była dokumentowana wyłącznie paragonem. Czy mam (...)
str. 35
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.1.

Odszkodowanie za szkody w maszynach rolniczych a przychody i koszty podatkowe

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) zamieszczono informację z 12 listopada 2024 r. będącą odpowiedzią na zapytanie jednego z dziennikarzy w zakresie skutków - na (...)
str. 37
1.2.

Zwolnienie z CIT odszkodowania za szkody w środkach trwałych wykorzystywanych w działalności rolniczej

MF w ww. informacji z 12 listopada 2024 r. odniosło się także do pytania jednego z dziennikarzy, czy jeśli przychód z tytułu odszkodowania za szkody (...)
str. 39
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Mały podatnik dla celów CIT a obowiązek zapłaty tzw. minimalnego podatku dochodowego

Spółka z o.o. posiada w 2024 r. status małego podatnika i przewiduje, że tak samo będzie w 2025 r. Czy w tej sytuacji spółka, jeśli (...)
str. 39
2.2.

Czynsz za najem lokalu przed przyjęciem go do używania a koszty podatkowe

Spółka z o.o. wynajęła lokal na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Budynek, w którym lokal ten się znajduje, nie został jeszcze oddany do używania, niemniej jednak (...)
str. 41
2.3.

Wymóg zatrudniania pracowników w estońskim CIT

Jak wygląda obowiązek zatrudniania w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i kolejnych latach w firmach opodatkowanych estońskim CIT? Ilu musi być zatrudnionych, na jakich umowach? Czy (...)
str. 42
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Stawka ryczałtu dla usług informatyków - wyrok NSA

Usługi związane z oprogramowaniem podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu. Okoliczność, że do zakresu obowiązków podatnika nie należy tworzenie oprogramowania komputerowego, nie jest wystarczającą przesłanką do (...)
str. 45
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Wydatki z tytułu używania samochodu osobowego zamortyzowanego jednorazowo a koszty podatkowe

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą kupiła używany samochód osobowy za 8.500 zł, który wprowadziła na stan środków trwałych. Ze względu na to, iż wartość ww. (...)
str. 48
2.2.

Zaliczka na podatek pracownika, który złożył oświadczenie o rozliczaniu się z małżonkiem

Pracownik w 2024 r. złożył pracodawcy oświadczenie (na druku PIT-2) o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem, w którym zaznaczył, że jego dochody przekroczą kwotę (...)
str. 49
2.3.

Zatrudnienie pracowników oraz wynajęcie samochodów i biura na terytorium innego kraju UE a obowiązki płatnika

Polska spółka zatrudni na umowę o pracę trzech obywateli Danii. Jedna z tych osób będzie pełniła obowiązki stacjonarnej obsługi klienta (w języku duńskim) i koordynowała (...)
str. 50
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Koszt dzierżawy gruntu pod prowadzoną inwestycję - interpretacja KIS

Czynsz dzierżawny gruntu jako związany bezpośrednio z realizacją inwestycji stanowi koszt wytworzenia budowanego środka trwałego zwiększając jego wartość początkową. Natomiast wydatki na czynsz poniesione po (...)
str. 54
2.

Koszt opłaty aukcyjnej a wartość początkowa środka trwałego

Firma na aukcji komorniczej zakupiła samochód osobowy z tradycyjnym napędem o wartości nieprzekraczającej 150.000 zł. Aby przystąpić do licytacji poniosła koszt opłaty aukcyjnej. Czy od (...)
str. 56
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Ubezpieczenia w ZUS zleceniobiorcy będącego słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego - interpretacja ZUS

Osoba uczestnicząca w kwalifikacyjnym kursie zawodowym nie ma statusu ucznia, wobec czego nie może być "zwolniona" z obowiązku podlegania ubezpieczeniom w ZUS jako uczeń szkoły (...)
str. 57
2.

Składki zleceniobiorcy na urlopie bezpłatnym ze stosunku pracy

Zgłosiliśmy zleceniobiorcę tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega on z tytułu zatrudnienia na pełny etat. Kilka dni temu otrzymaliśmy od niego oświadczenie o (...)
str. 59
IX.

PRAWO PRACY

1.

Wysokość kwot wolnych od potrąceń w 2025 r.

Dokonując potrąceń z wynagrodzenia za pracę pracodawca jest zobligowany do pozostawienia pracownikowi kwoty wolnej od potrąceń. Wyjątek dotyczy potrąceń należności alimentacyjnych, przy których nie stosuje (...)
str. 61
2.

Ekwiwalent urlopowy dla niepełnosprawnego pracownika zwolnionego na świadczeniu rehabilitacyjnym

W czasie pobytu pracownika na świadczeniu rehabilitacyjnym chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy. Jak ustalić ilość dni, za (...)
str. 62
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Inwentaryzacja należności - czy trzeba potwierdzać salda zerowe?

Potwierdzenia sald należności w 2024 r. dokonaliśmy według stanu z końca listopada br. Wśród wysłanych potwierdzeń nie znalazły się jednak te, których salda były rozliczone, (...)
str. 65
2.

Podział wyniku za rok i w roku opodatkowania estońskim CIT oraz po przejściu na klasyczny CIT

W spółce z o.o. opodatkowanej estońskim CIT ciężar zapłaty podatku obciąża spółkę, a nie jej wspólników. Tak więc środki przekazane na zapłatę podatku muszą pochodzić (...)
str. 67
2.1.

Podział w 2024 r. wyniku za 2023 r. przy pozostaniu w obu latach na estońskim CIT

Wypłata dywidendy przez spółkę z o.o. opodatkowaną estońskim CIT Jak już wielokrotnie informowaliśmy, podatnicy opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek, zwanym estońskim CIT, rozliczają m.in. podatek (...)
str. 67
2.2.

Podział w 2025 r. wyniku za 2023 r. wypracowanego w trakcie opodatkowania estońskim CIT po przejściu na klasyczny CIT

Zysk za okres opodatkowania estońskim CIT W przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie estońskim CIT - opodatkowaniu podlega dochód (tzw. dochód z tytułu zysku netto) odpowiadający (...)
str. 70
3.

Wydatek na zakup niskocennego składnika majątku odniesiony bezpośrednio w koszty

W jaki sposób zaewidencjonować bezpośrednio w kosztach (zespołu 4) wydatek na zakup rzeczowego składnika majątku trwałego (podnośnika o wartości nieprzekraczającej 10.000 zł) bez kwalifikowania go (...)
str. 73
4.

Zaległe wynagrodzenie pracownicze zasądzone przez sąd

Przegraliśmy w Sądzie Pracy sprawę o wypłatę zaległego wynagrodzenia pracownika wraz z odsetkami. Zaległość dotyczy okresu od 2022 r. do dnia zapłaty. Czy zaległe wynagrodzenie (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.