Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 5 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 5.12.2024 r., godz. 9:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.976 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 29 (1216) z dnia 10.10.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych na skutek powodzi

Wrześniowa powódź wyrządziła ogromne szkody na południowo-zachodnich terenach Polski. Jej skutki odczuwają nie tylko osoby prowadzące gospodarstwa domowe, ale też przedsiębiorcy prowadzący działalność na zalanych (...)
str. 4
2.

Komunikaty/wyjaśnienia Min. Fin.

2.1.

Pomoc dla poszkodowanych w powodzi - zwolnienie z cła i VAT dla towarów importowanych

W związku z ciężką sytuacją wywołaną powodzią w Polsce Ministerstwo Finansów (dalej: MF) zamieściło na swojej stronie internetowej (www.gov.pl) komunikat dotyczący zwolnienia z cła i (...)
str. 6
2.2.

Od kiedy obowiązkowy KSeF w jednostkach samorządu terytorialnego?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) miał stać się obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Termin ten jednak przesunięto na 1 lutego 2026 r. (patrz: ustawa z (...)
str. 7
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Sejm przyjął ustawę dotyczącą tzw. kasowego PIT

W dniu 27 września 2024 r. Sejm przyjął ustawę umożliwiającą wybór kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, tzw. kasowego PIT. Z tego sposobu rozliczeń (...)
str. 8
2.

Kolejne obszary objęto stanem klęski żywiołowej

W Biuletynie Informacyjnym nr 28 z 1 października 2024 r. pisaliśmy o wprowadzeniu mocą stosownego rozporządzenia - na okres 30 dni - stanu klęski żywiołowej (...)
str. 9
3.

W związku z powodzią odroczono terminy wywiązania się z niektórych obowiązków podatkowych

Jak informowaliśmy w poprzednim numerze BI, w związku z sytuacją spowodowaną powodzią na obszarze części naszego kraju, podatnikom poszkodowanym na skutek tej powodzi przedłużono termin (...)
str. 9
3.1.

Dłuższe terminy zapłaty zaliczek/podatku - dla celów PIT/CIT

Obowiązki w zakresie PIT Do dnia 30 kwietnia 2025 r. przedłużono - w przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą - termin do: a) zapłaty zaliczek na (...)
str. 10
3.2.

Przedłużone terminy dla celów VAT

Na gruncie VAT przedłużono do dnia: a) 25 stycznia 2025 r. terminy do zapłaty VAT przypadające w okresie od 19 września do 31 grudnia 2024 (...)
str. 11
3.3.

Podatek od spadków i darowizn oraz PCC

Do dnia 31 stycznia 2025 r. przedłużono podatnikom termin do: a) w zakresie podatku od spadków i darowizn - złożenia zgłoszenia lub zeznania podatkowego, b) (...)
str. 11
3.4.

Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów w zakresie przedłużenia terminów podatkowych

Minister Finansów w piśmie z 20 września 2024 r., będącym odpowiedzią na zapytanie dziennikarzy w zakresie ewentualnych obowiązków informacyjnych, dotyczących ww. przedłużonych terminów dla celów (...)
str. 11
4.

Usuwanie skutków powodzi - stawka 0% VAT dla darowizn materiałów budowlanych

W Dzienniku Ustaw z 23 września 2024 r., pod poz. 1399, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 11
5.

Kasy rejestrujące - przedłużenie obowiązkowych terminów w związku z powodzią

W Dzienniku Ustaw z 27 września 2024 r., pod poz. 1434, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 13
6.

Planowane zmiany w zakresie pomocy poszkodowanym na skutek powodzi - VAT, CIT/PIT i prawo pracy

W związku z sytuacją spowodowaną powodzią na niektórych obszarach naszego kraju, osoby poszkodowane na skutek powodzi otrzymały lub otrzymają różnego rodzaju pomoc, m.in. w zakresie (...)
str. 15
7.

Opublikowano wzory informacji o wpłatach na OIPE i wypłacie transferowej

W Dzienniku Ustaw z 26 września 2024 r., pod poz. 1418, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 września 2024 r. w sprawie informacji o (...)
str. 17
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Straty majątkowe powstałe w związku z powodzią - podatki i ewidencja księgowa

Na skutek powodzi majątek firmowy (np. towary handlowe, środki trwałe) niektórych przedsiębiorców został utracony/zniszczony. W takim przypadku należy m.in. ustalić, czy straty w ww. majątku (...)
str. 18
1.1.

Rozliczenie dla celów VAT strat w majątku firmowym spowodowanych powodzią

W sytuacji gdy na skutek powodzi podatnik utracił towar lub towar ten uległ zniszczeniu, oczywistym jest, że jego strata nie skutkuje wykazaniem VAT należnego. Nie (...)
str. 18
1.2.

Ujęcie w kosztach podatkowych strat majątkowych spowodowanych powodzią

W przypadku gdy w związku z powodzią podatnik utraci lub ulegną zniszczeniu składniki majątku firmowego, to należy ustalić, czy powstałe z tego tytułu straty podatnik (...)
str. 20
1.3.

Ewidencja księgowa strat powstałych na skutek powodzi

Dla celów bilansowych straty w składnikach majątku powstałe na skutek zdarzeń losowych, obciążają pozostałe koszty operacyjne jednostki, co wprost wynika z art. 3 ust. 1 (...)
str. 22
2.

Skonto z tytułu wcześniejszej zapłaty za towar/usługę - rozliczenie podatkowe i bilansowe u sprzedawcy i nabywcy

W praktyce podmiot gospodarczy, który dokonuje wcześniejszej zapłaty za towar/usługę - na podstawie otrzymanej faktury - uzyskuje niekiedy od sprzedawcy obniżkę ceny, zwaną skontem, zgodnie (...)
str. 22
2.1.

Rozliczenie skonta z tytułu wcześniejszej zapłaty za towar/usługę dla celów VAT

Udzielenie skonta - skutki u sprzedawcy Jak wskazano skonto to "obniżka ceny". Dla celów VAT jest to więc forma rabatu (z tytułu wcześniejszej zapłaty). Konieczne (...)
str. 23
2.2.

Skonto a przychody i koszty podatkowe

Wpływ skonta na przychód podatkowy sprzedawcy Za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze (...)
str. 26
2.3.

Rozliczenie udzielonego/otrzymanego skonta dla celów bilansowych

Odnosząc się do rozliczenia skonta dla celów bilansowych warto przywołać stanowisko Komitetu Standardu Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami (Dz. Urz. Min. Fin. z 2019 (...)
str. 27
IV.

PODATEK VAT

1.

Konsekwencje pomyłkowej rezygnacji z podmiotowego zwolnienia z VAT - interpretacja KIS

Podatnik nie ma prawa do aktualizacji druku VAT-R w celu korzystania z podmiotowego zwolnienia z VAT, jeżeli pomyłkowo dokonał rejestracji dla celów VAT (jako podatnik (...)
str. 29
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Czy dokumenty fiskalne można przechowywać wyłącznie elektronicznie?

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Posiadam kilkanaście sklepów i ewidencjonuję w nich sprzedaż w kasach z elektronicznym zapisem kopii, tzn. takich, w których kopie paragonów oraz (...)
str. 31
2.2.

Sprzedaż samochodów w procedurze VAT marża

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zamierzam rozszerzyć prowadzoną działalność o sprzedaż samochodów używanych. Będę kupował je od osób prywatnych w Polsce i w innych krajach UE, (...)
str. 32
2.3.

Sprzedaż gruntu wniesionego do spółki bez dochowania formy aktu notarialnego

Siostry są wspólniczkami w spółce jawnej. Budynek wykorzystywany w działalności tej spółki jest posadowiony na gruncie, który jest własnością sióstr. Grunt ten został wprowadzony do (...)
str. 34
2.4.

Organizacja akcji edukacyjnych - rozliczenie w VAT i CIT

Spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem VAT. Jako przedsiębiorstwo wodociągowe, aby podnieść świadomość ekologiczną odbiorców usług (szczególnie dzieci), spółka organizuje wydarzenia plenerowe - działania edukacyjne, (...)
str. 36
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Podatnik opodatkowany estońskim CIT a informacja o realizowanej strategii podatkowej - interpretacja KIS

Podatnicy opodatkowani estońskim CIT nie są obowiązani do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy. (interpretacja indywidualna Dyrektora (...)
str. 38
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Moment ujęcia w kosztach podatkowych wstępnej opłaty leasingowej

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) zawarła umowę leasingu operacyjnego dla celów podatkowych i bilansowych, której przedmiotem jest samochód osobowy. Warunkiem realizacji tej umowy (...)
str. 40
2.2.

Składanie zeznania CIT-8 przez podatnika postawionego w stan likwidacji

Za jakie okresy spółka w likwidacji składa deklarację CIT-8? Czy należy tego dokonać w terminach zamknięcia ksiąg, tj. na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku (...)
str. 41
2.3.

Dywidenda otrzymana przez jednostkę samorządu terytorialnego a CIT

Wspólnik spółki z o.o. będący jednostką samorządu terytorialnego (gmina) ma otrzymać dywidendę. Czy z tytułu wypłaty tej dywidendy gmina uzyskuje przychód podatkowy, a jeśli tak, (...)
str. 42
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników jako przychód ze stosunku pracy - interpretacja KIS

Sfinansowanie przez pracodawcę składek z tytułu dobrowolnego grupowego ubezpieczenia zdrowotnego pracowników powoduje po ich stronie powstanie przychodu podatkowego. (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z (...)
str. 43
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Dofinansowanie z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej - przychody i koszty podatkowe

Osoba bezrobotna otrzymała dofinansowanie z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej (jednorazowe środki zostały udzielone na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o (...)
str. 44
2.2.

Sfinansowanie pracownikom mobilnym posiłków podczas ich wyjazdów służbowych a PIT

Spółka prowadzi działalność handlową. Zatrudnia m.in. pracowników mobilnych, którzy w umowach o pracę mają wpisane jako miejsce pracy określony obszar geograficzny Polski, na terenie którego (...)
str. 47
2.3.

Zakres obowiązku podatkowego w Polsce

Obywatelka Białorusi, która przebywa w Polsce ponad 183 dni w każdym roku, osiąga przychody z Białorusi - tam opodatkowane i oskładkowane. Osoba ta zamierza zamieszkać (...)
str. 49
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Amortyzacja wartości firmy powstałej w drodze datio in solutum - interpretacja ogólna Min. Fin.

Wartości firmy powstałej w drodze datio in solutum nie można utożsamiać z wartością firmy powstałej w drodze kupna, w następstwie czego nie może ona podlegać (...)
str. 51
2.

Zaliczki na zakup środka trwałego o wartości przekraczającej 15.000 zł opłacone gotówką a amortyzacja podatkowa

Spółka z o.o. nabyła od innego podmiotu środek trwały o wartości znacznie przekraczającej 100.000 zł. Na poczet zakupu wpłacono gotówką dwie zaliczki o wartości przekraczającej (...)
str. 54
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Ubezpieczenia z działalności gospodarczej przy zbiegu innych tytułów - interpretacja ZUS

Przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, będący jednocześnie niepełnoetatowym pracownikiem oraz doktorantem otrzymujący stypendium doktoranckie, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, (...)
str. 56
2.

Ubezpieczenia w ZUS od umowy zlecenia zawartej ze studentem zagranicznej uczelni

Zamierzamy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia osobę posiadającą status studenta zagranicznej uczelni, która nie ma ukończonych 26 lat. Czy okoliczność braku posiadania statusu studenta polskiej (...)
str. 58
3.

Ubezpieczenia społeczne w ZUS przedsiębiorcy po ukończeniu 60 lat/65 lat

Płatnik składek (kobieta) w październiku 2024 r. ukończył 60 lat. Dokumenty dotyczące otrzymania emerytury złoży dopiero w listopadzie 2024 r. Nadal będzie jednak prowadzić pozarolniczą (...)
str. 59
IX.

PRAWO PRACY

1.

Czasowe zawieszenie prawa do świadczeń płacowych wynikających z przepisów zakładowych lub z umowy o pracę

Pracodawcy prowadzący działalność gospodarczą narażeni są na wiele różnego rodzaju ryzykownych sytuacji, które mogą spowolnić lub wręcz czasowo uniemożliwić kontynuację ich działalności. Ryzyka te mogą (...)
str. 60
2.

Wynagrodzenie oraz urlop po świadczeniu rehabilitacyjnym zakończonym w trakcie miesiąca

W listopadzie 2024 r. do pracy wróci pracownik dysponujący 15-letnim stażem urlopowym, przebywający aktualnie na dwunastomiesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym. W jaki sposób trzeba będzie ustalić pensję (...)
str. 62
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Obowiązek przesyłania za 2025 r. JPK_CIT w przypadku opodatkowania estońskim CIT - interpretacja KIS

Obowiązek przesyłania ksiąg rachunkowych do urzędu skarbowego będzie dotyczył również spółek opodatkowanych estońskim CIT już za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2024 (...)
str. 64
2.

Pierwszy rok obrotowy i podatkowy nowo powstałej spółki z o.o.

W ostatnim kwartale 2024 r. zostanie zawarta umowa spółki z o.o. Jaki moment należy uznać za rozpoczęcie prowadzania działalności, a tym samym początek roku obrotowego? (...)
str. 66
3.

Koszty wykupu ubezpieczenia samochodu osobowego oraz jego rozliczenie w związku z późniejszą sprzedażą

W listopadzie 2023 r. została zawarta umowa ubezpieczenia (OC i AC) samochodu osobowego obejmująca okres od grudnia 2023 r. do listopada 2024 r. W okresie (...)
str. 67
3.1.

Ujęcie polisy ubezpieczeniowej w księgach rachunkowych

Co do zasady, koszty polis ubezpieczeniowych dotyczących kilku okresów sprawozdawczych podlegają rozliczeniu za pośrednictwem czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, czyli w oparciu o art. 39 ust. (...)
str. 68
3.2.

Rozliczenie kosztów ubezpieczenia oraz zwrotu niewykorzystanej części składki

Rozliczenie aktywowanych kosztów ubezpieczenia W sytuacji sprzedaży przedmiotu ubezpieczenia skutkującej skróceniem okresu umowy, nierozliczona wartość składki pozostająca na koncie 64-0 (a więc część aktywowana w (...)
str. 69
3.3.

Podatkowe rozliczenie składek ubezpieczeniowych wynikających z wykupionej polisy oraz ich zwrotu

Składki ubezpieczeniowe jako koszty uzyskania przychodów Dla Prenumeratorów GOFIN f Ujednolicone przepisy prawne dostępne w serwisie www.przepisy.gofin.pl » Dla celów podatkowych wydatki na ubezpieczenie składników (...)
str. 72
4.

Archiwizacja dokumentacji księgowej oraz sprawozdań finansowych za 2023 r. - zasady i terminy

Od początku stycznia 2023 r. prowadzimy księgi rachunkowe. W jaki sposób wyznaczyć termin przechowywania ksiąg rachunkowych oraz sprawozdania finansowego za 2023 r.? Czy obowiązują w (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.