Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 5 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 5.12.2024 r., godz. 9:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.976 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 24 (1211) z dnia 20.08.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Wakacje składkowe przedsiębiorcy - informacja ZUS

` Na ten temat pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 15 z 20.05.2024 r. na str. 7-8 ZUS na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) w dniu 5 (...)
str. 4
2.

Odpowiedzi resortowe na pytania naszego Wydawnictwa

2.1.

Termin określenia procedur wewnętrznych dla zgłoszeń sygnalistów

Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, miała czas do 17 grudnia 2021 r. na wprowadzenie do porządku krajowego postanowień unijnej dyrektywy o sygnalistach. Terminy (...)
str. 5
2.2.

Odpracowanie wyjść prywatnych przed ich wystąpieniem

Udzielanie zwolnień od pracy w celach prywatnych i odpracowywanie takiego zwolnienia przez pracownika nie zostało odrębnie uregulowane w prawie pracy. Kodeks pracy odnosi się do (...)
str. 6
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r.?

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów zamieszczono projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 (...)
str. 7
2.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis

Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.gov.pl) zamieszczono komunikat z 6 sierpnia 2024 r., z którego wynika, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o (...)
str. 8
3.

Opublikowano rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

W Dzienniku Ustaw z 6 sierpnia 2024 r., pod poz. 1191, opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2024 r. (...)
str. 8
4.

Opublikowano nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej i ogólnej

W Dzienniku Ustaw z 7 sierpnia 2024 r., pod poz. 1197, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 lipca 2024 r. w spawie wniosku wspólnego (...)
str. 9
5.

Nowe ograniczenia w UE dotyczące transportu drogowego

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) zamieszczono komunikat w sprawie nowych sankcji wobec Białorusi w zakresie transportu. Czytamy w nim: "Z dniem 2 sierpnia br. (...)
str. 10
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Sprzedaż towarów pracownikom po obniżonej cenie - podatki, składki ZUS i ewidencja księgowa

W praktyce podmioty gospodarcze sprzedają niekiedy pracownikom (osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej) towary po obniżonej/preferencyjnej cenie. W takim przypadku należy ustalić, jak taką sprzedaż rozliczyć (...)
str. 11
1.1.

Rozliczenie dla celów VAT sprzedaży towarów pracownikom

Przepisy ustawy o VAT nie odnoszą się w sposób szczególny do rozliczania sprzedaży towarów pracownikom. Stosuje się tu zatem analogiczne zasady, jak w przypadku sprzedaży (...)
str. 11
1.2.

Sprzedaż towarów pracownikom a przychody i koszty podatkowe pracodawcy

Również na gruncie CIT/PIT nie zawarto regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do sprzedaży towarów na rzecz pracowników. Stosuje się tu zatem zasady ogólne, (...)
str. 14
1.3.

PIT pracownika i składki ZUS z tytułu zakupu towaru od pracodawcy po obniżonej cenie

Możliwość zakupu towaru po obniżonej cenie a przychód pracownika W sytuacji gdy pracownik kupuje od pracodawcy towary po obniżonej (preferencyjnej) cenie, to należy ustalić, czy (...)
str. 16
1.4.

Ewidencja księgowa sprzedaży towarów/usług na rzecz pracowników

Również w ustawie o rachunkowości nie ma regulacji odnoszących się w sposób szczególny do sprzedaży towarów na rzecz pracowników. Taką sprzedaż ewidencjonuje się zatem na (...)
str. 17
2.

Przekazanie prezentu stałemu kontrahentowi - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą przekazują niekiedy swoim stałym klientom różne prezenty/upominki (np. bilety do teatru, prezenty dla ich dzieci, np. smartwatche), w celu budowania długoterminowej (...)
str. 18
2.1.

Wydatki na zakup prezentów dla kontrahentów a koszty podatkowe

Zasadą jest, że podatnicy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów takie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (...)
str. 18
2.2.

Rozliczenie dla celów VAT zakupu prezentów i ich przekazania stałym klientom

Prawo do odliczenia VAT Zgodnie z zasadą ogólną podatnikom przysługuje prawo do odliczenia VAT od nabytych towarów/usług w takim zakresie, w jakim są one wykorzystywane (...)
str. 20
2.3.

Ewidencja księgowa wydatków na prezenty

W sytuacji gdy jednostka ponosi wydatki na zakup prezentów dla stałych kontrahentów/klientów, to wydatki takie obciążają jej koszty działalności operacyjnej. Faktura dokumentująca zakup ww. prezentów (...)
str. 21
IV.

PODATEK VAT

1.

Wydanie nieruchomości w ramach podziału majątku wspólnego małżonków na gruncie VAT - wyrok WSA

Nieodpłatne wydanie (przekazanie) małżonce lokali (środków trwałych) w wyniku podziału majątku wspólnego podlega opodatkowaniu VAT na zasadach obowiązujących dla dostaw nieodpłatnych (przy zastosowaniu właściwej stawki (...)
str. 22
2.

Zakup maszyny budowlanej w ramach WNT a zapłata VAT w terminie 14 dni - interpretacja KIS

Koparki kołowo-obrotowe nie są środkami transportu w rozumieniu ustawy o VAT i przepisów unijnych (wyposażone są w jedno miejsce siedzące przeznaczone tylko dla operatora, nie (...)
str. 25
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne pracowników i członków ich rodzin a VAT

Czynny podatnik VAT podpisał z podmiotem trzecim umowę grupowego ubezpieczenia zdrowotnego obejmującą ochronę ubezpieczeniową w zakresie różnych programów opieki medycznej. Przekazuje to ubezpieczenie nieodpłatnie pracownikom (...)
str. 27
3.2.

Opodatkowanie VAT sprzedaży lokalu użytkowego po 2 latach od pierwszego zasiedlenia

Czynny podatnik VAT zamierza sprzedać lokal użytkowy wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Podatnik wybudował budynek, w którym znajduje się ten lokal, w latach 70. (...)
str. 28
3.3.

Błędne opodatkowanie dostawy towarów dokonanej przez kontrahenta zagranicznego - jak rozliczyć korektę?

Kupiliśmy towar od kontrahenta zagranicznego (z UE). Wystawił on fakturę z polskim VAT - my odliczyliśmy kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za czerwiec 2024 r. (...)
str. 30
3.4.

Zwolnienie z VAT usług kształcenia zawodowego realizowanych na rzecz obcokrajowców

W ramach działalności gospodarczej prowadzę Niepubliczny Ośrodek Kształcenia Zawodowego wpisany do właściwego rejestru jako niepubliczna placówka systemu oświaty. Będę wykonywać kompleksowe usługi szkolenia zawodowego dedykowane (...)
str. 32
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Ustalanie statusu małego podatnika w CIT w przypadku roku podatkowego innego niż kalendarzowy - interpretacja KIS

Ustalając status małego podatnika dla celów CIT bierze się pod uwagę przychody osiągnięte w poprzednim roku podatkowym nawet, gdy w związku z postawieniem podatnika w (...)
str. 34
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Forma certyfikatu rezydencji na potrzeby podatku u źródła - dla celów CIT

Spółka z o.o. wypłaca na rzecz kontrahentów zagranicznych (osób prawnych) należności, z tytułu których jest zasadniczo zobowiązana pobrać tzw. podatek u źródła, przy czym może (...)
str. 36
2.2.

Poręczenie kredytu zaciągniętego na potrzeby prowadzonej działalności a koszty finansowania dłużnego w CIT

Spółka z o.o. (opodatkowana klasycznym CIT) zaciągnęła kredyt na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z czym była zobowiązana do poniesienia wydatków na jego poręczenie. (...)
str. 38
2.3.

Wydatki na monitoring samochodu osobowego używanego do celów mieszanych a dochód w estońskim CIT

Spółka z o.o., opodatkowana estońskim CIT, posiada samochód osobowy (środek trwały), który wykorzystywany jest do tzw. celów mieszanych, tj. służbowych i prywatnych pracowników. Spółka poniosła (...)
str. 39
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Sprzedaż mieszkania wybudowanego przez spółdzielnię a ustalenie 5-letniego okresu na potrzeby PIT - wyrok NSA

W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, który został wybudowany np. przez spółdzielnię mieszkaniową na skutek umowy zawartej na budowę takiego lokalu, 5-letni okres decydujący o powstaniu (...)
str. 42
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Opodatkowanie odsetek od spóźnionej zapłaty wynagrodzenia za świadczoną usługę

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną według skali podatkowej. W ramach prowadzonej działalności zawarł z klientem (osobą fizyczną) umowę o świadczenie usług. Należne wynagrodzenie z (...)
str. 44
2.2.

Koszty związane z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu prawniczego poniesione przed rozpoczęciem działalności

Podatniczka w lipcu 2024 r. rozpoczęła wykonywanie działalności gospodarczej, otwierając kancelarię radcy prawnego. Przed rozpoczęciem działalności poniosła ona wydatki związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych radcy (...)
str. 45
2.3.

Zakup mebli a wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe podlegające odliczeniu w ramach ulgi mieszkaniowej

W lipcu 2024 r. sprzedałam mieszkanie, które kupiłam dwa lata temu. Środki pochodzące z tej sprzedaży przeznaczyłam na remont domu, którego jestem właścicielką. Oprócz wydatków (...)
str. 47
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Nie jest planowany powrót do amortyzacji nieruchomości mieszkalnych - odpowiedź Min. Fin. na interpelację poselską

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac legislacyjnych czy koncepcyjnych w zakresie zniesienia zakazu amortyzacji mieszkań. Amortyzacja nieruchomości i praw o charakterze mieszkalnym Zgodnie z art. 16c (...)
str. 49
2.

Stawka amortyzacyjna dotycząca budynku niemieszkalnego

Czy ustalając stawkę amortyzacyjną dla nowo wybudowanego oraz zakupionego używanego budynku niemieszkalnego należy przyjmować dla celów bilansowych stawkę 2,5%, zaś dla celów podatkowych 10%? Czy (...)
str. 50
VIII.

PORADY DLA FIRM

1.

Współpraca w ramach umów B2B może zostać uznana za korzyść podatkową - informacja Szefa KAS

Rozwiązanie umów o pracę z pracownikami po to, aby spółka zależna zawarła z nimi umowy o świadczenie usług w ramach prowadzonych przez nich pozarolniczych działalności (...)
str. 52
2.

Wynagrodzenie płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków - interpretacja KIS

Wynagrodzenie za terminowe wpłaty podatku płatnik może potrącać np. raz na kwartał, raz do roku bądź za kilka lat (nie musi tego potrącenia stosować co (...)
str. 55
IX.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Finansowanie pracownikom przekąsek dostępnych w automatach a składki ZUS - interpretacja ZUS

Wartość finansowanych pracownikom przez pracodawcę kart uprawniających do zakupu przekąsek i napojów w automatach vendingowych znajdujących się na terenie zakładu pracy, nie korzysta z wyłączenia (...)
str. 56
2.

Ustalenie ostatniego miesiąca trwania ulgi w składkach ZUS

Od sierpnia 2022 r. prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy wymiaru, tj. od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Nie chciałam (...)
str. 57
3.

Potrącenie składek ZUS od wynagrodzenia wypłaconego za czas pozostawania bez pracy

Sąd na mocy postanowienia zobowiązał pracodawcę do przywrócenia do pracy pracownika, który został z niej niesłusznie zwolniony. Osoba ta podjęła pracę od 1 sierpnia 2024 (...)
str. 59
X.

PRAWO PRACY

1.

Rozliczanie lokalnych przejazdów służbowych pracownika

1) Pracownik odbywa lokalne jazdy służbowe samochodem, który nie należy do pracodawcy, ale nie jest też własnością pracownika. Samochód należy do jego rodziców. Czy w (...)
str. 60
2.

Czasowe powierzenie pracownikowi pracy w innej miejscowości

Z uwagi na chorobę kierownika jednego z oddziałów chcielibyśmy powierzyć jego obowiązki na czas przejściowy pracownikowi zatrudnionemu w naszej centrali. Jak przeprowadzić taką zmianę, żeby (...)
str. 62
3.

Wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownikowi udzielono niepłatnych zwolnień od pracy

Pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie dwugodzinnych zwolnień w celu wzięcia udziału w zabiegach rehabilitacyjnych zaleconych przez lekarza (nie jest niepełnosprawny). Zwolnienia te objęły 10 (...)
str. 63
XI.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Wpływ otrzymanej dotacji na obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych - interpretacja KIS

Otrzymana dotacja przeznaczona na wydatki na zakup środków trwałych nie powinna być uwzględniona w limicie przychodów, który zobowiązuje podatnika do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Z kolei (...)
str. 65
2.

Wypłata dywidendy za 2023 r. powiększonej o kwoty wynikające z korekt istotnych błędów lat ubiegłych

Spółka z o.o. w 2023 r. osiągnęła niewielki zysk. Ponadto w 2023 r., w wyniku wprowadzenia korekt istotnych pozycji bilansowych na koncie 82 "Rozliczenia wyniku (...)
str. 67
2.1.

Ujęcie korekt jako rozliczenia wyniku finansowego

Zgodnie z art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości, jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy jednostka stwierdziła (...)
str. 68
2.2.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego jako warunek podziału wyniku finansowego

W każdym przypadku rozliczenie wypracowanego wyniku finansowego może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o (...)
str. 68
2.3.

Rozliczenie wyniku z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy

Wspólnicy dokonując podziału zysku spółki z o.o. muszą uwzględniać zapisy umowy spółki oraz regulacje Kodeksu spółek handlowych. W spółce z o.o. podziałowi podlega wynik finansowy (...)
str. 69
2.4.

Ewidencja podziału wyniku w księgach rachunkowych

Ustawa o rachunkowości nie określa zasad ewidencyjnych dotyczących rozliczenia wyniku finansowego za rok czy lata ubiegłe, w tym momentu, kiedy należy tego dokonać. Jednak w (...)
str. 70
3.

Skutki braku zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2023 r.

Na skutek przedłużającego się badania sprawozdania finansowego za 2023 r. pozostaje ono niezatwierdzone. Czy w związku z tym grożą kierownikowi jednostki jakieś kary? Jeżeli tak, (...)
str. 71
4.

Relacja z dyżuru telefonicznego

4.1.

Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2023 r.

Czy termin dotyczący ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych za 2023 r. w każdym przypadku upływa 15 lipca 2024 r., czy obowiązuje tu okres 15 dni od (...)
str. 73
4.2.

Archiwizacja sprawozdań finansowych za lata ubiegłe

Ile lat należy przechowywać elektroniczne sprawozdania finansowe? Prosimy o podanie przykładu, za który rok można zniszczyć sprawozdania w 2024 r.? Od 1 stycznia 2019 r. (...)
str. 73
4.3.

Świadczenie urlopowe w ewidencji księgowej

W jaki sposób należy ujmować w księgach rachunkowych wypłaty świadczeń urlopowych dokonywane ze środków obrotowych? W księgach rachunkowych świadczenie urlopowe wypłacane przez pracodawcę zalicza się (...)
str. 74
4.4.

Naprawa składnika majątku i odszkodowanie związane ze zdarzeniem losowym

W wyniku ulewnego deszczu połączonego z wichurą uszkodzeniu uległ dach budynku produkcyjnego. Jak należy księgować koszty jego naprawy oraz otrzymane odszkodowanie? Czy można ująć je (...)
str. 74
4.5.

Ewidencja wody wydanej pracownikom

Podczas letnich upałów wydajemy pracownikom wodę mineralną. Jak ewidencjonować takie wydatki? Ewidencję kosztów prowadzimy wyłącznie na kontach zespołu 4. Wydatek na wodę dla pracowników zalicza (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.