Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 13 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 13.12.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.975 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 31 (1218) z dnia 01.11.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Od 1 listopada 2024 r. można składać wnioski o tzw. wakacje składkowe

Począwszy od 1 listopada 2024 r., można składać wnioski o tzw. wakacje składkowe, czyli jednomiesięczne zwolnienie z opłacenia składek do ZUS. Z ulgi takiej może (...)
str. 4
2.

Zapłata podatku PIT wspólnika spółki cywilnej z rachunku bankowego tej spółki - interpretacja KIS

Wspólnik spółki cywilnej nie może wpłacać do urzędu skarbowego własnego podatku dochodowego (zaliczek na podatek) z rachunku bankowego tej spółki, jeśli jego wysokość przekracza 1.000 (...)
str. 6
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Zmiana przepisów związanych ze stanem klęski żywiołowej w związku z powodzią

Stan klęski żywiołowej został wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów: z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, (...)
str. 8
2.

Zaniechano poboru CIT i PIT od niektórych odszkodowań/darowizn związanych z powodzią

Zaniechanie poboru podatku od odszkodowań majątkowych W Dzienniku Ustaw z 18 października 2024 r., pod poz. 1551, opublikowano rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 października (...)
str. 9
3.

Ulga na zakup kasy rejestrującej przez powodzian - przepisy opublikowane

` Na ten temat pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 30 z 20.10.2024 r. na str. 10 Na temat możliwości otrzymania ulgi na zakup kasy rejestrującej (...)
str. 10
4.1.

Minimalne stawki podatku od środków transportowych na 2025 r.

W Monitorze Polskim z 16 października 2024 r., pod poz. 883, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 9 października 2024 r. w sprawie stawek minimalnych (...)
str. 12
4.2.

Górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2025 r.

W Monitorze Polskim z 1 sierpnia 2024 r., pod poz. 716, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2024 r. w sprawie górnych granic (...)
str. 12
5.

Zmiany w podatkach i opłatach lokalnych, podatku rolnym i opłacie skarbowej - przyjęte przez rząd

` Na ten temat pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 20 z 10.07.2024 r. na str. 14-15 Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministra Finansów projekt ustawy (...)
str. 12
6.

Ministerstwo Finansów udostępniło nowe wersje struktur logicznych sprawozdań finansowych

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl), dalej: MF, opublikowano nowe struktury logiczne (w wersji v1-3) dla sprawozdań finansowych sporządzanych według załączników nr 1 , 4, (...)
str. 13
7.

Nowe wzory pełnomocnictw od 2025 r.

W Dzienniku Ustaw z 18 października 2024 r., pod poz. 1549, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 października 2024 r. w sprawie wzorów pełnomocnictwa (...)
str. 13
8.

Planowane zmiany przepisów w zakresie odnawialnych źródeł energii

Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.gov.pl) zamieszczono informacje o projekcie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Jak (...)
str. 14
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Darowizny przekazane na rzecz osób poszkodowanych na skutek powodzi - podatki i ewidencja księgowa

W związku z sytuacją spowodowaną powodzią na niektórych terenach naszego kraju, podmioty gospodarcze przekazały i nadal przekazują darowizny na rzecz osób/firm poszkodowanych. W artykule tym (...)
str. 14
1.1.

Przekazanie darowizny a VAT

Opodatkowanie przekazanych darowizn Podatnik, który przekazuje darowiznę pieniężną na rzecz osób/firm poszkodowanych na skutek powodzi, nie wykazuje z tego tytułu VAT należnego. Samo bowiem przekazania (...)
str. 14
1.2.

Rozliczenie przekazanej darowizny dla celów CIT/PIT

Przekazanie darowizny a koszty uzyskania przychodów Zasadą jest, że wartość darowizn generalnie nie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, przy czym kosztem podatkowym mogą być (...)
str. 16
1.3.

Ewidencja księgowa darowizny przekazanej poszkodowanym w powodzi

W ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do ujmowania w księgach rachunkowych darowizn przekazanych osobom poszkodowanym na skutek powodzi. (...)
str. 19
2.

Podnajem samochodu osobowego będącego przedmiotem leasingu - podatki i ewidencja księgowa

Leasingobiorca (korzystający) może oddać rzecz do używania osobie trzeciej (np. na podstawie umowy najmu), przy czym - co do zasady - nie powinno to następować (...)
str. 20
2.1.

Odliczanie VAT od opłat leasingowych

Zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi Podatnicy mogą odliczyć VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary (...)
str. 21
2.2.

Ujęcie w kosztach podatkowych opłat leasingowych w przypadku podnajmu leasingowanego samochodu osobowego

Zasady ujmowania opłat leasingowych w kosztach podatkowych W przypadku gdy samochód osobowy będący przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to (...)
str. 22
2.3.

Koszty podnajmu leasingowanego samochodu osobowego w księgach rachunkowych

W ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do ujmowania w księgach rachunkowych opłat leasingowych, w tym sytuacji, gdy przedmiot (...)
str. 24
IV.

PODATEK VAT

1.

Wystawienie faktury po terminie i ujęcie jej w JPK_VAT - interpretacja KIS

Podatnik ma obowiązek wystawienia faktury, nawet jeżeli nabywca poinformuje, że dokonał zakupu jako podatnik dopiero po ustawowym terminie wystawienia faktury, tj. po 15. dniu następnego (...)
str. 25
2.

Mechanizm podzielonej płatności a przeznaczenie środków zgromadzonych na rachunku VAT - wyrok TSUE

Polskie przepisy przewidujące, że kwota VAT zdeponowana na odrębnym rachunku VAT może być wykorzystana jedynie do ograniczonych celów (w szczególności do zapłaty VAT należnego organowi (...)
str. 27
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Dokumentowanie sprzedaży środka trwałego na rzecz osoby prywatnej

Spółka z o.o. sprzedała zamortyzowany środek trwały na rzecz osoby prywatnej. Czy sprzedaż powinna być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej i czy można udokumentować ją fakturą? (...)
str. 29
3.2.

Opodatkowanie VAT sprzedaży finansowanej przez NFZ

Podatnik prowadzi sklep medyczny i sprzedaje osobom fizycznym m.in. produkty, które są w 100% refundowane przez NFZ. Osoba fizyczna nie płaci nic, a refundację podatnik (...)
str. 29
3.3.

Zakup usług obcych - ustalenie marży przy świadczeniu usług turystyki

Podatnik świadczy usługi turystyczne opodatkowane marżą. Na potrzeby organizowanej wycieczki zawarł umowę zlecenia z osobą, która będzie pełniła rolę przewodnika podczas tego wyjazdu. Czy koszt (...)
str. 32
3.4.

Odpłatna działalność statutowa stowarzyszenia trzeciego wieku a VAT

Stowarzyszenie trzeciego wieku prowadzi odpłatną działalność dla jego członków w zakresie nauczania języków obcych, lekcji tańca, śpiewu, gimnastyki, a także organizacji spotkań integracyjnych oraz wycieczek. (...)
str. 34
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Podmioty lecznicze działające w formie spółek kapitałowych a zwolnienie z CIT - odpowiedź na interpelację poselską

Podmioty lecznicze działające w formie spółek kapitałowych nie korzystają ze zwolnienia z CIT. Obecnie nie są także prowadzone prace zmierzające do zmiany przepisów w tym (...)
str. 37
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Moment utraty prawa do stosowania 9% stawki CIT w przypadku przekroczenia w trakcie roku limitu przychodów

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT), której rok podatkowy jest zbieżny z rokiem kalendarzowym, opłaca w 2024 r. zaliczki na podatek dochodowy według 9% (...)
str. 38
2.2.

Moment powstania przychodu podatkowego z tytułu przedawnionego zobowiązania

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) posiada zobowiązanie wobec kontrahenta krajowego. Zobowiązanie to uległo przedawnieniu z dniem 31 grudnia 2023 r. (termin przedawnienia ww. (...)
str. 39
2.3.

Możliwość ujęcia w kosztach podatkowych unijnego podatku od wartości dodanej od zakupu paliwa za granicą

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) kupuje za granicą (na terenie UE) paliwo do samochodów ciężarowych. Czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (...)
str. 42
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Wydatki na ogrodzenie i podjazd do domu mogą zostać odliczone w ramach ulgi mieszkaniowej - wyrok NSA

Wydatki poniesione na wykonanie ogrodzenia wokół budynku mieszkalnego i podjazdu na działce, na której posadowiony jest ten budynek, zapewniające bezpieczeństwo, możliwość użytkowania działki zgodnie z (...)
str. 44
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Dochody wspólnika spółki jawnej będącego jednocześnie pracownikiem tej spółki a opodatkowanie podatkiem liniowym

Wspólnik spółki jawnej osób fizycznych został zatrudniony w tej spółce na umowę o pracę. Zakres pracy świadczonej w ramach umowy o pracę nie jest powiązany (...)
str. 46
2.2.

Wykupienie pracownikom ubezpieczenia NNW a przychód w PIT i składki ZUS

Spółka zawarła umowę na wykonanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie innego zakładu pracy. W umowie jest zapis dotyczący obowiązkowego objęcia ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków pracowników, (...)
str. 48
2.3.

Dodatkowa kwota zmniejszająca podatek

Pracownica samotnie wychowuje małoletnie dziecko. Jej dochody za 2024 r. nie przekroczą kwoty 120.000 zł. Czy może ona złożyć w zakładzie pracy oświadczenie, na podstawie (...)
str. 50
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Prawo do korzystania przez czas nieoznaczony z miejsca postojowego w garażu podziemnym - interpretacja KIS

Wydatki na nabycie prawa do wyłącznego korzystania przez czas nieoznaczony z miejsca postojowego znajdującego się w garażu podziemnym należy rozliczać na zwiększenie wartości początkowej lokalu (...)
str. 51
2.

Budynek biurowy - wartość początkowa, wprowadzenie do ewidencji oraz rozpoczęcie amortyzacji

Na potrzeby prowadzonej działalności podatnik wybudował biurowiec finansując inwestycję własnymi środkami. Jak należy przyjąć taki obiekt po zakończeniu prac do środków trwałych? W jakiej wartości (...)
str. 53
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Składka zdrowotna członka zarządu, gdy nie jest pobierana zaliczka na podatek - interpretacja ZUS

Składka na ubezpieczenie zdrowotne za osobę powołaną do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania powinna zostać naliczona od wynagrodzenia tej osoby według zasad ogólnych, w (...)
str. 56
2.

Zgłoszenie z błędnym kodem tytułu ubezpieczenia na ZUS ZUA

Od 1 października 2024 r. pracę na podstawie umowy zlecenia podjęła w naszej firmie osoba, która nie jest nigdzie zatrudniona. Została więc zgłoszona do ubezpieczeń (...)
str. 57
IX.

PRAWO PRACY

1.

Wymiar czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na część etatu w 2025 r.

Pracowników zatrudnionych na część etatu obowiązują takie same normy czasu pracy jak pracowników pełnoetatowych. Ich wymiar czasu pracy oblicza się zgodnie z art. 130 K.p., (...)
str. 58
2.

Prawo do świadczeń urlopowych po przejęciu zakładu pracy przez pracodawcę tworzącego fundusz socjalny

Przejmiemy zakład, w którym wypłacane są świadczenia urlopowe. Natomiast u nas funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego pracownicy otrzymują m.in. dofinansowanie do wypoczynku, w (...)
str. 60
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Wybór i podpisanie umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdania finansowego za 2024 r.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, od 1 października 2024 r. jednostki, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, mają możliwość rozpoczęcia prac inwentaryzacyjnych w zakresie (...)
str. 62
1.1.

Jednostki zobowiązane do poddania badaniu sprawozdań finansowych za 2024 r.

Na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, badaniu za 2024 r. podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe - (...)
str. 62
1.2.

Wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego

Jak jednoznacznie wskazuje art. 66 ust. 4 ww. ustawy, decyzje w zakresie wyboru firmy audytorskiej (podmiotu uprawnionego do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego) podejmuje organ zatwierdzający (...)
str. 63
1.3.

Podpisanie przez kierownika jednostki stosownej umowy o badanie

Po dokonaniu wyboru audytora następuje podpisanie przez kierownika jednostki umowy o badanie. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, umowa powinna zostać zawarta w terminie umożliwiającym firmie (...)
str. 64
1.4.

Okres, na jaki zawierana jest umowa o badanie

Istotną kwestią jest okres, na jaki zawierana jest umowa o badanie. Zgodnie z ww. art. 66 ust. 5 ustawy, jeżeli jednostka zawiera z danym audytorem (...)
str. 64
1.5.

Wpłata zaliczki na poczet wykonania usługi audytu

Wraz z podpisaniem umowy o badanie może wystąpić konieczność wpłaty zaliczki na poczet wykonania usługi audytu. W ewidencji księgowej wpłatę taką ujmuje się na zasadach (...)
str. 65
2.

Termin przeprowadzenia inwentaryzacji drogą weryfikacji - czy prace można przeprowadzać w ostatnim kwartale?

Czynności inwentaryzacyjne w zakresie spisu z natury zapasów oraz drogą potwierdzenia sald należności w spółce z o.o. przeprowadzamy w ostatnim kwartale roku obrotowego. Czy za (...)
str. 66
2.1.

Cel i istota inwentaryzacji w drodze weryfikacji

Przypomnijmy, że aktywa i pasywa niepodlegające inwentaryzacji drogą spisu z natury lub uzgodnienia sald, jak również kwalifikujące się do inwentaryzacji tymi metodami, jednak niezinwentaryzowane z (...)
str. 66
2.2.

Termin przeprowadzenia weryfikacji

Zagadnienie przedstawione w pytaniu jednoznacznie rozstrzyga art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości określając, że termin i częstotliwość inwentaryzacji, określone w art. 26 (...)
str. 67
3.

Odroczony podatek dochodowy od niewykorzystanej ulgi B+R

Czy spółka z o.o., posiadająca niewykorzystaną w danym roku podatkowym ulgę badawczo-rozwojową, powinna tworzyć z tego tytułu odroczony podatek dochodowy? Czy są jakieś limity umożliwiające (...)
str. 69
4.

Naprawa samochodu osobowego poza Polską - ujęcie w księgach importu usług i otrzymanego odszkodowania

Samochód osobowy (wykorzystywany w działalności spółki z o.o. oraz do celów prywatnych pracowników) podczas zagranicznej podróży, w wyniku gradobicia, został uszkodzony (pękła szyba). Naprawy dokonano (...)
str. 71
5.

Fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej - zasady funkcjonowania

W jaki sposób należy księgować wykorzystanie funduszu remontowego w spółdzielni mieszkaniowej, np. w przypadku zakupu/sfinansowania ze środków tego funduszu: 1) składników niestanowiących środków trwałych, 2) (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.