Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 4 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 4.11.2024 r., godz. 12:11 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.122 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 23 (1210) z dnia 10.08.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Przepisy nakładające na doradców podatkowych obowiązek raportowania MDR niezgodne z Konstytucją RP

Trybunał Konstytucyjny w dniu 23 lipca 2024 r. wydał wyrok, sygn. akt K 13/20 , w którym uznał, że przepisy o raportowaniu schematów podatkowych (MDR) (...)
str. 4
2.

Sprawowanie opieki naprzemiennej a prawo do ulgi dla samotnie wychowujących dzieci - odpowiedź MF na interpelację poselską

Osoba samotnie wychowująca dziecko - tj. rodzic lub opiekun prawny będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację w (...)
str. 5
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Zmiany w zakresie podmiotowego zwolnienia z VAT w 2025 r.

Podmiotowe zwolnienie z VAT (tj. zwolnienie z uwagi na niskie obroty) przysługuje podatnikom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty (...)
str. 7
2.

Planowane zmiany w ustalaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów został wpisany projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (nr druku UC62). Projekt ten ma na celu wdrożenie do (...)
str. 8
3.

Planowane zmiany w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych - oświadczenie MF

Ministerstwo Finansów (dalej: MF) pracuje nad zmianami przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które polegają na wprowadzeniu autonomicznych definicji pojęć "budynek" i "budowla". Jak (...)
str. 9
4.

Nowe regulacje dotyczące renty wdowiej

Sejm na posiedzeniu w dniu 26 lipca 2024 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych (...)
str. 10
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Eksport towarów - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa

Podmioty gospodarcze, które dokonują sprzedaży na rzecz kontrahentów zagranicznych spoza UE - w ramach eksportu towarów - sprzedaż tę muszą odpowiednio rozliczyć dla celów VAT (...)
str. 11
1.1.

Rozliczenie eksportu towarów dla celów VAT

Eksport towarów w rozumieniu ustawy o VAT Dla celów VAT przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium (...)
str. 11
1.2.

Przychód w CIT/PIT z tytułu sprzedaży towarów w ramach eksportu

Sprzedaż towarów w ramach eksportu rozliczana jest dla celów CIT/PIT na podobnych zasadach, jak sprzedaż krajowa. Moment powstania przychodu Zgodnie z zasadą ogólną, przychód podatkowy (...)
str. 15
1.3.

Sprzedaż towarów w ramach eksportu a przychód bilansowy

Moment powstania przychodu ze sprzedaży towarów w ramach eksportu Na gruncie ustawy o rachunkowości, przychód ze sprzedaży towarów w ramach eksportu jest wykazywany na podobnych (...)
str. 16
2.

Nieruchomość użyczona spółce z o.o. przez wspólnika - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa

W praktyce mają niekiedy miejsce sytuacje, w których wspólnicy spółki z o.o. udostępniają tej spółce - na podstawie umowy użyczenia - swój prywatny składnik majątku, (...)
str. 17
2.1.

Umowa użyczenia - regulacje prawne

Kwestie związane z umową użyczenia reguluje art. 710-719 Kodeksu cywilnego. Wskazano tam, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub (...)
str. 17
2.2.

Nieodpłatne używanie prywatnego lokalu wspólnika a przychód spółki i VAT

Przychód spółki z tytułu nieodpłatnego używania prywatnej nieruchomości wspólnika W przypadku tzw. klasycznego CIT, do przychodów zalicza się m.in. wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a (...)
str. 18
2.3.

Korzystanie z użyczonej nieruchomości a VAT

W sytuacji gdy spółka z o.o. wykorzystuje na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej cudzą nieruchomość, to nie wykazuje z tego tytułu VAT należnego, bowiem takiego obowiązku (...)
str. 19
2.4.

Korzystanie z użyczonej nieruchomości a przychód bilansowy w spółce

Na gruncie ustawy o rachunkowości nieodpłatne korzystanie przez spółkę z nieruchomości wspólnika (na podstawie umowy użyczenia) nie skutkuje powstaniem przychodu. Przepisy bilansowe nie przewidują takiej (...)
str. 20
IV.

PODATEK VAT

1.

Odliczenie 100% VAT od wykupu samochodu z leasingu, przeznaczonego do sprzedaży - interpretacja KIS

Sprzedaż samochodu następnego dnia po wykupie z leasingu uprawnia podatnika do odliczenia 100% VAT od jego wykupu (bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i złożenia VAT-26), (...)
str. 20
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Ujęcie w JPK_VAT faktury wystawionej do sprzedaży paragonowej na rzecz osoby prywatnej

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonuję w kasie rejestrującej. Po miesiącu od dokonania sprzedaży osoba prywatna wystąpiła z żądaniem wystawienia faktury. (...)
str. 22
2.2.

Sprzedaż gruntu - opodatkowanie VAT i PIT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Posiadam grunt budowlany w użytkowaniu wieczystym (prawo to nabyłem w 1991 r.). Nie jest on wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Grunt (...)
str. 24
2.3.

Podatnik w stanie likwidacji - prawo do odliczenia VAT

Spółdzielnia (czynny podatnik VAT) została postawiona w stan likwidacji. Spółdzielnia ponosi obecnie wydatki związane z zakupem energii elektrycznej i materiałów biurowych, z archiwizowaniem dokumentów oraz (...)
str. 27
2.4.

Kursy na prawo jazdy - jaka stawka VAT?

Z KIS uzyskałam informacje, że kursy na prawo jazdy kategorii np. B, C, D, C+E itp. są zwolnione z VAT, a kategorii A (na motocykl) (...)
str. 28
3.

Relacja z dyżuru telefonicznego

3.1.

Obowiązek korekty VAT przez dłużnika w przypadku postępowania restrukturyzacyjnego

Wobec czynnego podatnika VAT wszczęto postępowanie restrukturyzacyjne. Czy ma on obowiązek skorygowania odliczonego VAT w przypadku nieuregulowania należności na rzecz sprzedawcy? Tak. Obowiązek skorygowania odliczonego (...)
str. 30
3.2.

Usługi parkingowe w systemie bezobsługowym a kasa rejestrująca

Rozpocząłem działalność gospodarczą i zarejestrowałem się jako czynny podatnik VAT. Zamierzam świadczyć usługi parkingowe i wprowadzić system bezobsługowy (parking zostanie wyposażony w automat do zakupu (...)
str. 31
3.3.

Obniżona stawka VAT przy dostawie sprzętu komputerowego do szkół

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę sklep komputerowy. Zamierzam dokonać sprzedaży urządzenia wielofunkcyjnego do placówki oświatowej (szkoły średniej). Urządzenie to łączy funkcje drukarki, skanera, kopiarki i (...)
str. 32
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Odsetki od odroczonej płatności i różnice kursowe związane ze sprzedażą akcji a CIT - interpretacja KIS

Odsetki od odroczonej płatności i różnice kursowe związane ze sprzedażą akcji to przychody z zysków kapitałowych. (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 lipca (...)
str. 34
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Brak wypłaty dywidendy a przychód z nieodpłatnych świadczeń w spółce z o.o.

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) do tej pory nie wypłaciła wspólnikom dywidendy za 2022 r. W uchwale o podziale zysku nie został określony (...)
str. 36
2.2.

Możliwość zastosowania ulgi na złe długi w CIT w przypadku zakończenia działalności przez dłużnika

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) posiada niezapłaconą wierzytelność z tytułu sprzedaży towarów (udokumentowanej fakturą), od kontrahenta krajowego. Dłużnik zakończył działalność przed upływem 90 (...)
str. 37
2.3.

Koszty pośrednie podatnika, który uzyskał decyzję o wsparciu

Spółka w 2022 r. uzyskała decyzję o wsparciu na budowę w nowej lokalizacji hali produkcyjnej. W zakresie działalności strefowej spółka poniosła na razie wyłącznie wydatki (...)
str. 39
2.4.

Odliczanie darowizny przekazanej przez spółkę komandytową

Spółka komandytowa przekazała darowiznę pieniężną Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu, wpisanemu do ewidencji prowadzonej przez Prezydenta Miasta, przeznaczoną na cele statutowe klubu. Na potwierdzenie, że obdarowany przyjmuje (...)
str. 41
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej bez wynagrodzenia a PIT - interpretacja KIS

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej bez wynagrodzenia nie generuje po stronie pozostałych wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Przychód taki nie powstanie również u wspólnika występującego (...)
str. 43
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Wynagrodzenie z tytułu pełnomocnictwa dla dziecka wspólników a koszty uzyskania przychodów

Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Każdy z małżonków dochody z tej działalności rozlicza podatkiem liniowym. Ustanowili oni w spółce pełnomocnika, którym jest (...)
str. 46
2.2.

Opodatkowanie przychodów z najmu domków letniskowych

Podatnik jest właścicielem gospodarstwa rolnego, na którym postawił dwa domki letniskowe. Domki te chce wynajmować okazjonalnie w sezonie letnim. Podatnik jest zatrudniony na umowę o (...)
str. 47
2.3.

Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych u podatnika opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym

Podatnik prowadzi usługową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Za świadczone usługi otrzymuje on zapłatę w walucie obcej na rachunek walutowy. Podatnik przelicza przychód (...)
str. 49
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Odpisy amortyzacyjne jako nieujawnione operacje gospodarcze u podatnika estońskiego CIT - interpretacja KIS

W przypadku podatnika opodatkowanego estońskim CIT odpisy amortyzacyjne, nieuwzględnione w wyniku finansowym w 2022 r., a ujawnione w sprawozdaniu finansowym za 2023 r., stanowią podlegający (...)
str. 51
2.

Budynek mieszkalny - ujęcie w ewidencji środków trwałych dla celów podatkowych

Czy w ewidencji środków trwałych można (należy) ujmować odpisy amortyzacyjne naliczane od mieszkań i budynków mieszkalnych - pomimo zakazu zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów? (...)
str. 53
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

PUE ZUS zostanie zmieniony w eZUS

ZUS na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) w dniu 29 lipca 2024 r. poinformował o trwających pracach nad modyfikacją Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS), która docelowo (...)
str. 54
2.

Dofinansowanie pracownikom do zakupu biletów komunikacji miejskiej a ZUS - interpretacja ZUS

Dofinansowanie pracownikom kosztów dojazdu do pracy, polegające na zwrocie części ceny zakupionych przez nich biletów komunikacji miejskiej, nie korzysta ze zwolnienia z oskładkowania. Tym samym (...)
str. 56
3.

Umowa zlecenia jedynego wspólnika spółki z o.o. będącego studentem

Spółka z o.o. ma jednego wspólnika (25-letni student), który jest jednocześnie członkiem zarządu. Zamierza on zawrzeć ze spółką odpłatną umowę zlecenia, w ramach której nie (...)
str. 57
4.

Ustalenie miesięcznego limitu podstawy wymiaru składki chorobowej

Na koniec lipca 2024 r. wypłaciliśmy osobie wykonującej umowę zlecenia wynagrodzenie za lipiec 2024 r. (wraz z premią za ostatnie trzy miesiące pracy, tj. kwiecień, (...)
str. 58
IX.

PRAWO PRACY

1.

Pracowniczy obowiązek lojalności i zakaz konkurencji

Często spotykaną formą zabezpieczenia interesów pracodawcy przed nielojalnymi działaniami ze strony swoich pracowników jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji. Umowa ta może dotyczyć okresu zatrudnienia (...)
str. 60
2.

Świadczenie urlopowe oraz zwrot kosztów powrotu rodziny po odwołaniu pracownika z urlopu

Z uwagi na niespodziewaną awarię musimy pilnie odwołać pracownika przebywającego na urlopie wypoczynkowym wraz z rodziną w ośrodku znajdującym się na drugim krańcu Polski. Czy (...)
str. 62
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Oddział przedsiębiorcy zagranicznego a obowiązek przekazania sprawozdania finansowego za 2023 r. do Szefa KAS

Oddział niemieckiej spółki wpisany do rejestru przedsiębiorców przekazał swoje zatwierdzone sprawozdanie finansowe za 2023 r. do KRS. Czy pomimo wypełnienia tego obowiązku powinien przesłać swoje (...)
str. 63
2.

Przedawnienie roszczenia przysługującego komplementariuszowi wobec spółki komandytowej

Spółka z o.o. była komplementariuszem w spółce komandytowej. W 2022 r. spółka komandytowa została zlikwidowana. W latach od 2019 r. do 2022 r. spółka ta (...)
str. 65
2.1.

Przedawnienie należności z tytułu zysku spółki komandytowej

W świetle przepisów K.s.h. i przy uwzględnieniu podjętych uchwał o wypłacie zysku (a nie o innym jego przeznaczeniu) wspólnikowi spółki komandytowej (tu: komplementariuszowi) przysługują roszczenia (...)
str. 65
2.2.

Ujęcie w księgach należności z tytułu niewypłaconych zysków od spółki komandytowej

Jak należy księgować roszczenia z tytułu należnych i niewypłaconych zysków? Czy zasadnym było objęcie należności odpisem aktualizującym? Czy odpis taki mógł stanowić koszt uzyskania przychodów? (...)
str. 67
3.

Faktury przesłane drogą mailową, gdy nie podpisano umowy na stosowanie faktur elektronicznych

Jesteśmy firmą zajmującą się handlem. Otrzymujemy faktury zakupowe od kontrahentów drogą mailową. Nie mamy podpisanej umowy na stosowanie faktur elektronicznych. Czy mam prawo odliczać VAT (...)
str. 68
3.1.

Prawo do odliczenia VAT z faktury elektronicznej

Ustawodawca wskazał, że przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. (...)
str. 68
3.2.

Faktura jako dowód księgowy

Zgodnie z art. 20 ustawy o rachunkowości, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić w postaci zapisu każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. (...)
str. 69
4.

Rozliczenie sprzedaży i realizacji bonów zakupów grupowych - ujęcie bilansowe i podatkowe

Spółka świadczy usługi kosmetyczne korzystając ze zbiorowej formy sprzedaży na portalu internetowym "Groupon". Portal ten za świadczone usługi (prowizję) wystawia fakturę wskazując, że płatność została (...)
str. 70
4.1.

Przychód i koszt dla celów podatku dochodowego w związku ze sprzedażą bonów

Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury (...)
str. 70
4.2.

Rozliczenie VAT należnego

Obowiązek wykazania VAT należnego Dla celów VAT sprzedawane bony/talony/vouchery generalnie dzieli się na: bony jednego przeznaczenia (SPV) - jest to bon, w przypadku którego miejsce (...)
str. 71
4.3.

Ewidencja księgowa sprzedaży bonów oraz ich realizacji

Również dla celów bilansowych do czasu wykonania usługi nie może być mowy o wykazaniu przychodów. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o rachunkowości, rozliczenia (...)
str. 72
5.

Reklamacja towarów odsyłanych producentowi

Spółka jawna jest dystrybutorem producenta (podmiotu krajowego) elektroniki marki X i nabyte towary wycenia w cenach zakupu. Od klientów przyjmuje towar podlegający reklamacji, a w (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.